Лекція 5 Електронна пошта

5
ЕЛЕКТРОННА ПОШТА. КОМУНІКАЦІЇ ЗА ДОПОМОГОЮ ІНТЕРНЕТУ

Електронна пошта (англ. e-mail, або email, скорочення від electronic mail) популярний сервіс в інтернеті, що робить можливим обмін даними будь-якого змісту (текстові документи, аудіо-відео файли, архіви, програми).
Електронною поштою можна надсилати не лише текстові повідомлення, але й документи, графіку, аудіо-, відеофайли, програми тощо. Електронна пошта дуже корисна, якщо немає повноцінного доступу (on-line) до Інтернету. Через електронну пошту можна отримати послуги інших сервісних мереж.
Електронна пошта типовий сервіс відкладеного зчитування (off-line). Після відправлення повідомлення, як правило, у вигляді звичайного тексту, адресат отримує його на свій комп'ютер через деякий період часу, і знайомиться з ним, коли йому буде зручно.
Електронна пошта схожа на звичайну пошту, маючи ті ж самі переваги і недоліки. Звичайний лист складається із конверта, на якому зазначена адреса отримувача і стоять штампи поштових відділень шляху слідування, та вмісту власне листа. Електронний лист складається із заголовків, які містять службову інформацію (про автора листа, отримувача, шляху проходження листа), які служать, умовно кажучи, конвертом, та власне вміст самого листа. По аналогії зі звичайним листом, відповідним методом можна внести в електронний лист інформацію якого-небудь іншого роду, наприклад, фотографію тощо. Як і звичайному листі можна поставити свій підпис. Звичайний лист може не дійти до адресата або дійти з запізненням, аналогічно і електронний лист. Звичайний лист доволі дешевий, а електронна пошта найдешевший вид зв'язку.
Отже, електронна пошта повторює переваги (простоту, дешевизну, можливість пересилання нетекстової інформації, можливість підписати і зашифрувати лист) та недоліки (негарантований час пересилки, можливість доступу для третіх осіб під час пересилки, неінтерактивність) звичайної пошти. Проте у них є і суттєві відмінності. Вартість пересилки звичайної пошти у значній мірі залежить від того, куди вона повинна бути доставлена, її розміру та типу. У електронної пошти такої залежності або немає, або вона досить невідчутна. Електронний лист можна шифрувати та підписувати більш надійніше та зручніше, ніж лист на папері для останнього, власне, взагалі не існує загальноприйнятих засобів шифровки. Швидкість доставки електронних листів набагато вища, ніж паперових, та мінімальний час проходження незрівнянно менший.
Програми-клієнти для роботи з E-mail.
Функціонування електронної пошти побудовано на принципі клієнт-сервер, стандартному для більшості мережевих сервісів. Для обміну листами з поштовим сервером, потрібна спеціальна програму-клієнт. Існує багато різних програм-клієнтів електронної пошти, які можуть відрізнятися окремими функціями, можливостями та інтерфейсом, в тому числі й такі, що працюють на сервері (в режимі on-line). Проте загальні функції у більшості пакетів однакові. До них можна віднести:
підготовка тексту;
імпорт файлів-додатків;
відправка листа;
перегляд і збереження кореспонденції;
знищення кореспонденції;
підготовка відповіді;
коментування і пересилка інформації;
експорт файлів-додатків.
До популярних поштових програм-клієнтів відносять: Mozilla Mail, Netscape Mail, Opera Mail , Outlook, Outlook Express, TheBat!

Зображення вікна поштових клієнтів.
Веб-форум
Форум інтернет-ресурс, популярний вид спілкування в інтернеті. На форумі створюються теми для спілкування, що робить його кращим за чат. Всі, кого цікавить певна інформація, можуть зручно й швидко переглянути її на форумі. На форумі є адміністратори (власники форуму) та модератори (обслуговуючий персонал, який стежить за виконанням установлених правил і порядку). Форуми можуть бути присвячені програмному забезпеченню, автомобілям, футбольній команді і т. д.
Веб-форум це клас веб-застосунків для організації спілкування відвідувачів веб-сайту. Термін відповідає значенню початкового поняття «форум». Форум пропонує набір розділів для обговорення. Робота форуму полягає у створенні користувачами тем у розділах і можливістю обговорення всередині цих тем. Окремо взята тема, по суті, являє собою тематичну гостьову книгу. Найпоширеніше ділення веб-форуму: розділитемиповідомлення.
Звично повідомлення несуть інформацію «автор-тема-зміст-дата/час». Повідомлення та всі відповіді на нього створює гілку (тему, тред, трєд, топік, топ). Відхилення від початкової теми обговорення часто заборонене правилами поведінки форуму. За дотриманням правил слідкують модератори та адміністратори учасники, наділені можливістю редагувати, переміщати та видаляти чужі повідомлення у визначеному розділі чи темі, а також контролювати доступ до них інших учасників.
На форумах може застосовуватися надзвичайно гнучке розмежування доступу до повідомлень. Так, на одних форумах створення нових повідомлень доступні будь-яким випадковим відвідувачам, на інших необхідна попередня реєстрація (найбільш поширений варіант) ці та інші форуми називають відкритими. Застосовується і змішаний варіант коли деякі теми можуть бути доступні до запису всіх відвідувачів, а інші тільки зареєстрованим учасникам. Крім відкритих, існують закриті форуми, доступ до яких визначається персонально для кожного учасника адміністраторами форуму. На практиці також нерідко зустрічається варіант, коли деякі розділи форуму загальнодоступні, а решта доступна тільки вузькому колу учасників.
Під час реєстрації учасники форуму можуть створювати профілі сторінки з відомостями про даного учасника. У своєму профілі учасник форуму може повідомити інформацію про себе, налаштувати свій аватар або підпис, що буде автоматично додаватися до його повідомлень. Підпис може бути статичним текстом або містити графічні зображення, в тому числі так звані юзербари.
[ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] - освітній форум міністерства
[ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] – криворізький форум
Блоги
Блог (також блоґ, англ. blog, від web log, «мережевий журнал чи щоденник подій») це веб-сайт, головний зміст якого записи, зображення чи мультимедіа, що регулярно додаються. Для блогів характерні короткі записи тимчасової значущості.
Блогерами називають людей, які є авторами блогів. Сукупність усіх блогів в Інтернеті створює блогосферу. Популярність блогосфери обумовлена насамперед можливістю використання таких недоступних раніше інструментів, як RSS, trackback та ін. За версією газети «Вашингтон профайл» (англ. Washington Profile), першим блогом вважають сторінку Тіма Бернса-Лі, де він, починаючи з 1992 року, публікував новини. Широке використання блогів розпочалося з 1996 року. У серпні 1999 року комп'ютерна компанія «Pyra Labs» із Сан-Франциско відкрила сайт Blogger. Це була перша безкоштовна блогова служба. Згодом Blogger був викуплений компанією Google.
Типова анатомія блога.
Вміст блогу можна уявляти собі як стрічку, на якій в хронологічному порядку згідно з датами їхньої публікації блогером йдуть дописи, так звані пости, один за одним. Оскільки з часом у блозі накопичується багато постів, зазвичай, ця стрічка займає кілька веб-сторінок, так що найновіший пост займає верхню частину першої сторінки, і чим давніше, тим нижче від нього містяться попередні пости, скажімо всі пости за останній тиждень, друга сторінка тоді присвячена постам за тиждень до того, третя сторінка ще давнішим, і так далі. Як правило сторінки блога також містять посилання на архів блогу, тобто на попередні пости згруповані по місяцях і роках. Отже навігація блога в хронологічному порядку є дуже легкою.
Окрім того у багатьох системах блогування можливо призначати категорії постам. Ці категорії відбивають тематику постів, як наприклад, «програмування», «поетика», «сімейні справи» і таке подібне. Тоді відвідувачі блога, які цікавляться думками блогера щодо програмування можуть за посиланням на цю категорію перейти до всіх існуючих постів автора, присвячених цьому предмету.
Типово окремий пост у блозі має заголовок, дату публікації, власне, зміст, який складається з гіпертексту (думки автора, цитати, тощо), посилань на інші сайти та блоги в Інтернеті, інколи зображень чи навіть відео. Також пост містить коментарі до нього залишені відвідувачами та просту веб-форму, за допомогою якої, вони долучають ці коментарі.
Різновиди блогів
За автором (авторами):
Особистий (авторський, персональний) блог ведеться однією особою (як правило – його власником);
«Примарний» блог ведеться від імені чужої особи невизначеною персоною;
Колективний або соціальний блог ведеться групою осіб за правилами, які визначає власник;
Корпоративний блог ведеться усіма співробітниками однієї організації;
За наявністю /виду мультимедіа:
Текстовий блог блог, основним контентом якого є тексти;
Фотоблог блог, основним контентом якого є фотографії;
Музичний блог блог, основним контентом якого є музичні файли;
Подкаст і блогкастинг блог, основний контент якого надиктовується та викладається у вигляді MP3-файлів;
Відеоблог блог, основним контентом якого є відеофайли;
За особливостями контенту:
Контентний блог блог, який публікує первісний авторський контент;
Мікроблог - блог, дописами в якому є короткі щоденні новини з власного життя користувачів (див. Мікроблоггінг)
Мониторінговий блог блог, основним контентом якого є відкоментовані посилання на інші сайти чи блоги;
Цитатний блог блог, основним контентом якого є цитати з інших блогів;
Сплог спам-блог;
За технічною основою:
Stand-alone блог блог на окремому хостингу та рушії (CMS);
Блог на блог-платформі блог, який ведеться на потужностях блог-служб (LiveJournal, LiveInternet та ін.);
Моблог мобільний блог, який наповнюється з мобільних чи портативних пристроїв;
Роль та популярність блогів
Надзвичайна популярність блогів зумовлена двома головними обставинами: по-перше, публікувати інформацію в Інтернеті за допомогою блогів досить легко фактично, створення нового посту зводиться до набирання його тексту у відповідному полі та відправки його на сервер шляхом натисканням кнопки «Публікувати» (англ. англ. - Publish) або подібної, і все, після цього пост зберігається на сервері, який автоматично формує веб-сторінки, різні посилання, додає стиль форматування, тощо (такі серверні програми називаються системами управління змістом – англ. - Content Management Systems або CMS). Тому користуватися блогом не важче, ніж простим текстовим редактором. Друга причина – це моментальна доступність в Інтернеті опублікованої інформації, тим більше, що існують декілька безкоштовних блогових платформ (наприклад Wordpress або Livejournal), де будь-хто може зареєструватися та вести свій блог. Блоги періодично скануються Інтернет-пошуковиками, такими як Google, Yahoo!, та ін.
Саме з цих характеристик – мобільності та доступності блогів - випливає їх визначна роль у творенні інформаційного суспільства, реалізації свободи слова, боротьбі за права людини у світі, та й просто у комунікації та обговоренні будь-яких ідей поміж людьми. Визнанням великої соціальної ролі блогосфери у боротьбі за права та свободи людей стала нещодавня публікація так званого «Довідника блогерів та кібер-дисидентів» (Handbook for Bloggers and Cyber-dissidents) асоціацією «Репортери без кордонів» (Reporters without Borders), котрий є вільним для використання та розповсюдження і служить прекрасним введенням як до основ ведення блогу і різних його аспектів, так і до застосування блогів у якості зброї для боротьби з тоталітарними урядами та цензурою загалом. Також як один з багатьох прикладів соціальної ролі блогів можна вказати відомий Interdictor’s блог на LiveJournal, який був присвячений урагану «Катріна» і вівся хлопцем, який залишився у Новому Орлеані і кожні кілька годин сповіщав про розгортання трагічних подій, що у той час сприяло підбуренню суспільної думки проти занадто повільної реакції Білого Дому.
Більшість блогів приватного характеру мають інтерес лише для невеликої групи людей, які можуть бути знайомі з автором або цікавляться його думками та коментарями щодо подій у світі, фахової діяльності, родинного життя, мистецтва, тощо. Тільки деякі з них стають відомими блогерами, нові пости яких можуть отримувати десятки або сотні коментарів.
Українська блогосфера
За даними Яндекса, станом на кінець 2009 року українська блогосфера налічувала більше півмільйона блогів, з яких активними (тобто такими, що оновлювались хоча б раз на три місяці) є 15%.
Найпопулярніша платформа серед українських блогерів це LiveJournal. Станом на 20 травня 2010 р. кількість блогів у livejournal, у профілі яких заявлена Україна як місце проживання власника блога, становила близько 256 тис.
Окрім того, наявна певна кількість блогів на інших платформах, англомовних та російських (Blogger.com, LiveInternet.ru, Diary.ru, Mail.ru, Twitter); спільнота stand-alone блогерів; та кілька спільнот на українських блогерських платформах (Bigmir.net, Meta.ua, Hiblogger.net, ВКурсі.ком).
У травні 2007 року був започаткований проект Blogoreader - перший в українському інтернеті проект, котрий висвітлює українську блогосферу - її головні події та новини.
У квітні 2010 р. стартував блоговий проект ВКурсі.ком - перша українська мережа авторизованих блогів напівзакритого типу. Реєстрація нових користувачів ВКурсі.ком можлива виключно через електоронне запрошення дійсних дописувачів, у мережі дозволено реєструватись тільки під справжніми ім'ям та прізвищем, заборонено передрук чи публікацію неавторських матеріалів. ВКурсі.ком є відкритим до читання для незареєстрованих користувачів, тоді як можливість коментування обмежена колом зареєстрованих авторів. Серед блогерів ВКурсі.ком - переважно журналісти, літератори, громадські активісти, студенти та політики з кількох українських областей. У жовтня 2010 р. блогосфера ВКурсі.ком розпочала ексклюзивні чат-конференції з відомими людьми України.

Вікі-проекти (в тому числі й Вікіпедія)
Вікіпроект це колекція сторінок, які присвячені роботі з тією чи іншою інформацією в межах Вікіпедії. Вікіпроекти не є місцем для написання статей енциклопедії, натомість вони є ресурсом, що допомагає скоординувати та організувати розвиток Вікіпедії. Приєднані сторінки обговорення можуть використовуватися як придатний форум для зацікавлених у даному проекті. Проекти можуть також бути зв'язані з Вікіпорталами.
Загалом, Вікіпроект повинен містити, як мінімум, 3-5 статей і мати не менше 5 редакторів, залучених перед тим, як це буде дійсно вартувати часу і зусиль, щоб встановити структуру Вікіпроекту. Якщо ваш проект не відповідає цим мінімальним вимогам, ви повинні вирішити, чи зусилля підтримки сторінки Вікіпроекту вартують того, щоб їх робити. Ви можете присвятити ваш час і зусилля тільки редакції статей і спілкування на статтях і сторінках обговорень користувачів.
Якщо ви маєте менше, ніж мінімальну кількість редакторів, що рекомендована вище, можливо, варто створити Вікіпроект, який зосередиться на координації термінології, стратегії і інших редакційних політиках, що проходитимуть через велику кількість статей. В даному випадку Вікіпроект служитиме сховищем інформації, спільної для усіх статей.
Інтернет-магазин
Електрунний магазин (е-магазин, e-shop) сайт, з якого можна вибрати та замовити потрібний товар чи послугу. Інтернет-магазин перш за все передбачає грошові розрахунки на відміну від сайтів які надають послуги безкоштовно. Для безпечного використання сайту передбачені надійні протоколи - https, та інші системи безпеки. Існують платні та безкоштовні інтернет-магазини (програми для установки на сервер компанії).
Важливі елементи інтернет-магазину - оновлення наявного асортименту (продукти/товари та їх кількість), можливість додавати товари до "кошику", вхід для зареєстрованих користувачів. У деяких випадках можна використовувати систему оплати через інтернет (інтернет гроші), у простішому випадку оплата відбувається звичайними грішми через банк на рахунок роздрукований з сайту. Оплата через інтернет передбачає необхідність створення кількох облікових записів (принаймні двох), але у деяких випадках системи оплати можуть бути пов-язаними з магазином. Для того, щоб інтернет-магазин видавав інформацію залежно від запитів, надавав можливості пошуку тощо - на сервер встановлюється підтримка скриптів (наприклад PHP, Perl). У більш комплексному варіанті, програма інтернет магазину - це система управління вмістом сайту, яка вже має підтримку скриптів тощо. Надає можливість в он-лайновому режимі (головним чином через інтернет) і в межах наявного асортименту виконувати купівлю потрібних товарів.
Файлообмінна мережа.
Файлообмінна мережа сукупна назва мереж для сумісного використання файлів.
Основні принципи роботи файлообміну полягають в наступному:
користувач викачує програму до себе на комп'ютер;
дає доступ іншим користувачем до частини своїх ресурсів (цей процес називається «розшарюванням», англ. sharing);
у кожній такій програмі присутній пошук, який шукає ресурси, викладені на комп'ютерах інших користувачів для вільного викачування. Будь-який користувач, використовуючи пошук, може знайти на комп'ютері будь-якого іншого користувача ті ресурси, які він виклав у вільний доступ, і безоплатно викачати їх. А оскільки кількість користувачів таких файлообмінних програм обчислюється сотнями тисяч, а іноді навіть мільйонами, користувач напевно знайде файл, що цікавить його.
Серед файлообмінних мереж за кількістю вузлів лідирують такі мережі, як Bittorrent, µtorrent, eDonkey2000, Gnutella2,
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·–
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·З метою ініціалізації вузла в мережі Bittorrent клієнтська програма звертається до сервера (tracker), що надає інформацію про файли, доступні для копіювання, а також статистичну і маршрутну інформацію про вузли мережі. Сервер і після ініціалізації допомагає вузлам взаємодіяти один з одним, хоча останні версії клієнтських програм вимагають наявності серверів тільки на стадії ініціалізації.
Якщо вузол «хоче» опублікувати файл, то програма поділяє цей файл на частини і створює файл метаданих (torrent file) з інформацією про частини файлу, розташування їх і опціонально сервера, який буде підтримувати розповсюдження цього файлу. Перший вузол, який опублікував фото, називається розповсюджувачем (seedеr). Вузол, що бажає скопіювати файл, при копіюванні сам стає розповсюджувачем за принципом: скільки копіюю я, стільки дозволяю скопіювати з мене.
Вузли, які скопіювали весь файл, стають розповсюджувачами цього файлу і разом з вузлами, що скопіювати файл не повністю, дають можливість іншим вузлам отримувати частини файлу з кількох джерел, що прискорює копіювання.
Найпоширеніші клієнтські програми це Azureus, BitTorrent_client,
·Torrent, BitSpirit, BitComet, BitTornado, MLDonkey.

Мал Зображення вікна клієнт eDonkey2000.

Мал Зображення вікна клієнт µtorrent.
Електронні платіжні системи.
Електронні платіжні системи (англ. Electronic Payment Systems) призначені для здійснення платіжних операцій у всесвітній мережі Інтернет. За допомогою платіжної системи можна здійснювати розрахунок за товари та послуги різних проектів і сервісів. Наприклад, оплачувати мобільний зв'язок, комунальні послуги, кабельне або супутникове телебачення, послуги Інтернет-провайдерів, а також різноманітні покупки в Інтернет- магазинах.
Електронні платіжні системи дозволяють максимально спростити фінансові операції між покупцем і продавцем. Крім цього, вони сприяють розвитку електронної комерції, оскільки дозволяють здійснити операцію майже миттєво. Єдиним недоліком і головною перешкодою для більш стрімкого розвитку електронних платіжних систем як і раніше є недовіра багатьох користувачів до електронних грошей. Однак варто відзначити, що безпека електронних платежів з часом значно підвищується і шахраям усе важче отримати доступ до чужого електронного або банківського рахунку. Багато в чому безпека рахунків цілком залежить від самого власника.
Збільшення використання платіжних систем неминуче, оскільки вони мають дуже важливі і незаперечні переваги, такі як:
доступність будь-який користувач має можливість безкоштовно відкрити власний електронний рахунок;
простота використання для відкриття та використання електронного рахунку не потрібно яких-небудь спеціальних знань, всі наступні дії інтуїтивно зрозумілі;
мобільність незалежно від місця свого знаходження користувач може здійснювати зі своїм рахунком будь-які фінансові операції;
оперативність переказ коштів з рахунку на рахунок відбувається протягом декількох секунд;
безпека передача інформації ведеться з використанням SSL протоколу з кодовим ключем 128-bit або іншими криптографічними алгоритмами.
На сьогодні для здійснення платіжних операцій у мережі Інтернет можна скористатися такими платіжними системами:
українські: Інтернет.Гроші;
російські: WebMoney, CyberPlat, e-Port, Assist, RBK Money, PayCash, MoneyMail, Z-Payment, Яндекс.Деньги, КредитПилот, Рапида;
міжнародні: E-Gold, Liberty Reserve, PayPal, Perfect Money, Moneybookers, Fethard, EasyPay, ChronoPay.
WebMoney Transfer (WMT) міжнародна система миттєвих інтернет-розрахунків. Система забезпечує проведення електронних розрахунків у реальному часі за допомогою облікових одиниць титульних знаків WebMoney (WM-units). Система є небанківською. Управління титульними знаками на своєму рахунку користувачі здійснюють за допомогою клієнтської програми WM Keeper Classic або веб-інтерфейсу WM Keeper Light. Сайт [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ]
«PayPal» (укр. ПейПал) міжнародна система здійснення електронних платежів, що працює в мережі інтернет. Це найпоширенішій спосіб розрахунків в Інтернеті по всьому світу, PayPal виступає посередником між продавцем і покупцем, забезпечуючи найвищу надійність оплати картками VISA та MasterCard. Усі транзакції, здійснені через PayPal, захищено. У разі недобросовісності продавця, PayPal проводить розслідування і намагається вирішити проблему. Власником PayPal.com є найбільший інтернет-аукціон eBay, де PayPal є основним методом розрахунку за товари. Нині PayPal користуються понад 150 мільйонів людей з понад 100 країн світу. Віднедавна PayPal працює з Україною і приймає картки VISA та MasterCard випущені українськими банками. Сайт [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ].
Інтернет-радіо.
Інтернет-радіо або веб-радіо група технологій передачі потокових аудіоданих через мережу Інтернет. Також як термін інтернет-радіо або веб-радіо може розумітися радіостанція, що використовує для мовлення технологію потокового мовлення в Інтернет.
У технологічній основі системи лежать три елементи:
Станція генерує аудіопотік (або із списку звукових файлів, або прямим оцифруванням з аудіо карти, або копіюючи існуючий в мережі потік) і направляє його серверу. (Станція споживає мінімум трафіку, тому що створює один потік)
Сервер (повторювач потоку) приймає аудіопотік від станції і перенаправляє його копії усім підключеним до сервера клієнтам, по суті є реплікатором даних. (Трафік сервера пропорційний кількості слухачів + 1)
Клієнт приймає аудіопотік від сервера і перетворить його в аудіосигнал, який і чує слухач інтернет-радіостанції. Можна організовувати каскадні системи радіомовлення, використовуючи як клієнт повторювач потоку. (Клієнт, як і станція, споживає мінімум трафіку. Трафік клієнта-сервера каскадної системи залежить від кількості слухачів такого клієнта.)
Окрім потоку звукових даних зазвичай передаються також текстові дані, щоб в плеєрі відображувалася інформація про станцію і про поточну композицію. Як станція можуть виступати звичайна програма-аудіоплеєр із спеціальним плагином-кодеком або спеціалізована програма (наприклад ICes, EzStream, SAM Broadcaster), а також апаратний пристрій, що перетворює аналоговий аудіопотік в цифровий. Існує велика кількість серверів інтернет-мовлення. Найбільш поширений сервер Shoutcast компаній Nullsoft, розроблений спеціально для свого програвача Winamp. Сумісний з Shoutcast сервер Icecast має набагато більшу функціональність, поширюється вільно (на умовах GNU GPL) і безкоштовно. На відміну від Shoutcast, Icecast здатний передавати декілька аудіопотоків і вимагає менше ресурсів на аудіопотік, частіше оновлюється підтримує UTF-теги і різні формати аудіо, але він набагато складніше в налаштуванні.
Сервери можуть розрізнятися по форматах аудіоданих, наприклад: MP3, Ogg/Vorbis, RealAudio.
Деякі програвачі також підтримують мовлення; наприклад, до JetAudio додається JetCast, що надає можливість коментувати радіопотік за допомогою мікрофону, сайт-статус і чат.
Слід зауважити, що «інтернет-радіо» до ефірного радіомовлення ніякого відношення не має.
Інтернет-телебачення.
Телебачення міжмережевого протоколу (Інтернет-телебачення або online-TV|) - система, заснована на двосторонній|двобічний| цифровій передачі телевізійного сигналу через інтернет-з'єднання за допомогою широкосмугового підключення.
Наприклад, [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ]Інтернет-телебачення вийшло на новий рівень розвитку. Якщо до недавніх|нещодавніх| пір воно здавалося|видавалося| простому обивателеві чудасією|дивиною|, то тепер інтернет-телебачення набуває|придбаває| колосальних масштабів. Користувачів спокушають великий вибір можливостей|спроможностей| вживання|застосування| телевізійного контента|, які до останнього часу|донині| були практично нездійснені на традиційному телебаченні.

Система інтернет-телебачення дозволяє реалізувати:
Управління пакетом підписки кожного користувача
Захист вмісту|змісту| телебачення на будь-якому рівні
Трансляцію каналів у форматі MPEG-2|, MPEG-4|
Представлення телепередач
Функцію реєстрації телепередач
Пошук минулих телепередач для перегляду
Функцію паузи для телеканалу в режимі реального часу
Індивідуальний пакет телеканалів для кожного користувача
Інтернет-аукціон.
Інтернет-аукціон (він же «онлайновий аукціон») аукціон, що проводиться за допомогою інтернету. На відміну від звичайних|звичних| аукціонів, інтернет-аукціони проводяться на відстані (дистанційно) і в них можна брати участь, не знаходячись|перебувати| у визначеному місці проведення, роблячи|чинити| ставки через інтернет-сайт або комп'ютерну програму аукціону.
У деяких аукціонах є зарезервована ціна на товар, тобто|цебто| мінімальна запропонована ціна, за яку продавець згоден продати товар.
Момент закінчення інтернет-аукціону, на відміну від традиційних аукціонів, заздалегідь|наперед| призначається самим продавцем при постановці товару на торги. У звичайних|звичних| же аукціонах боротьба йде до тих пір, поки підвищуються аукціонні ставки. Після закінчення інтернет-аукціону покупець повинен перевести|переказувати| гроші продавцеві за безготівковим розрахунком (рідше готівкою, наприклад при здобутті|отриманні| товару з|із| рук в руки), а продавець зобов'язаний вислати товар покупцеві поштою, незрідка|нерідко| в будь-яку точку країни проведення або всього світу. Кордони|межі| можливої пересилки товару вказуються|указують| самим продавцем заздалегідь|наперед|.
Також до інтернет-аукціонів відносять аукціони, які проводяться не в інтернеті, ті, що проте|однак| бажають можуть зробити ставку через інтернет. Така система працює на «дорогих|любих|» аукціонах, де деякі учасники не можуть бути присутніми на місці проведення аукціону.
Найкрупнішим інтернет-аукціоном в світі є eBay|, заснований в 1995 році і зворот|оберт|, що має, в декілька мільйонів операцій|угод| в день.
Останнім часом спостерігається тенденція підключення додаткових вирішень електронної комерції. У аукціонні системи додаються|добавляють| платіжні системи і вирішення по авторизації користувачів.
В Україні найкрупнішими інтернет-аукціонами є: [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ], [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ], [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ].
IP-телефонія
VOIP| (англ. Voice| over| IP|; IP-телефония|, виголошується|вимовляє| "войп|") система зв'язку, що забезпечує передачу мовного сигналу по мережі Інтернет або по будь-яких інших IP-сетям|. Сигнал по каналу зв'язку передається в цифровому вигляді|виді| і, як правило, перед передачею перетворюється (стискується|стискає|) з|із| тим, аби|щоб| видалити|віддаляти| надмірність.
Функціональність.
Можливість|спроможність| передавати більш за один телефонний дзвінок в рамках|у рамках| високошвидкісного телефонного підключення. Тому технологія VOIP| використовується як простий спосіб для додавання|добавляти| додатковій телефонній лінії будинку|дому| або в офісі.
Властивості, такі як: конференція, переадресація дзвінка, автоматичний перенабор|, визначення номера того, що дзвонить надаються безкоштовно|безплатно| або майже безкоштовно|безплатно|, тоді як в традиційних телекомунікаційних компаніях зазвичай|звично| виставляються в рахунок.
Безпечні дзвінки, із|із| стандартизованным| протоколом (такі як SRTP|). Більшість труднощів для включення|приєднання| безпечних телефонних з'єднань|сполук| по традиційних телефонних лініях, такі як оцифрування сигналу, передача цифрового сигналу, вже вирішені в рамках|у рамках| технології VOIP|. Необхідно лише виробити|справляти| шифрування сигналу і його ідентифікацію для існуючого потоку даних.
Незалежність від місцерозташування. Потрібне лише|тільки| інтернет-з'єднання для підключення до провайдера VOIP|. Наприклад, оператори центру дзвінків за допомогою VoIP-телефонов| можуть працювати з|із| будь-якого офісу, де є в наявності ефективне швидке і стабільне інтернет-підключення.
Доступна інтеграція з|із| іншими через інтернет, включаючи відеодзвінок, обмін повідомленнями|сполученнями| і даними під час розмови, аудіоконференції, управління адресною книгою і здобуття|отримання| інформації про те, чи доступні для дзвінка інші абоненти.
Додаткові телефонні властивості такі як маршрутизація дзвінка, спливаючі вікна, альтернативний GSM-роуминг| і впровадження IVR| легше і дешевше упровадити|впроваджувати| і інтегрувати. Той факт, що телефонний дзвінок знаходиться|перебуває| в тій же самій мережі|сіті| передачі даних, що і персональний комп'ютер користувача, відкриває|відчиняє| дорогу|колію| до багатьом новим можливостям|спроможностям|.
Додатково: можливість|спроможність| підключення прямих номерів в будь-якій країні світу|миру| (DID|).
Skype.
Skype| (виголошується|вимовляє| «скайп|») безкоштовне програмне|програмове| забезпечення із|із| закритим|зачиняти| кодом, що забезпечує шифрований голосовий зв'язок через інтернет між комп'ютерами (VOIP|), а також платні послуги для дзвінків на мобільні і стаціонарні телефони. Сайт [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ].
Програма також дозволяє здійснювати|скоювати| конференц-звонки| (до 25 голосових абонентів, включаючи ініціатора), відеодзвінки (у тому числі відеоконференції до 10 абонентів), а також забезпечує передачу текстових повідомлень|сполучень| (чат) і передачу файлів. Eсть| можливість|спроможність| замість зображення з веб-камеры| передавати зображення з екрану монітора[2].
Skype| дозволяє користувачам спілкуватися за допомогою голосу і більш традиційним способом за допомогою текстових повідомлень|сполучень| (IM-чата|). Голосовий чат дозволяє як розмовляти з|із| одним користувачам, так і владнувати|влаштовувати| конференц-зв'язок. Він використовує власні кодеки. Skype-чат| дозволяє владнувати|влаштовувати| групові чати, посилати смайлики|, зберігати історію. Також надаються звичайні|звичні| для IM-чатов| можливості|спроможності| профілі користувача, індикатори стану|статку| (статус) і так далі. Крім того Skype| надає можливість|спроможність| обміну файлами без обмеження розміру і із|із| стандартними опціями тимчасової зупинки пересилки і автоматичного відновлення|поновлення| при підключенні після|потім| втрати зв'язку або виключення програми Skype| до кінця передачі файлу.


Мал. Вікно програми Skype|
Системи обміну повідомленнями.
Засіб|кошт| миттєвого обміну повідомленнями|сполученнями| (англ. Instant| messenger|, IM|) спосіб обміну повідомленнями|сполученнями| через інтернет в реальному часі через служби миттєвих повідомлень|сполучень| (Instant| Messaging| Service|, IMS|), використовуючи програми-клієнти. Можуть передаватися текстові повідомлення|сполучення|, звукові сигнали, зображення, відео, а також вироблятися|справляти| такі дії, як спільне|сумісне| малювання або ігри. Багато хто з|із| таких програм може застосовуватися для організації групових текстових чатів або відеоконференцій.
ICQ.
ICQ| (I seek| You| - Я шукаю тебе) централізована служба миттєвого обміну повідомленнями|сполученнями| мережі Інтернет, що в даний час|нині| належить інвестиційному фонду|фундації| Mail|.ru Group| (Росія).
ICQ| є централізованою службою миттєвого обміну повідомленнями|сполученнями|, що використовує протокол OSCAR|. Користувач служби працює з|із| програмою-клієнтом (т.з. мессенджер|), запущеною на пристрої|устрої|, сполученому|з'єднаному| з|із| мережею Інтернет. Мессенджер підключається до сервера. Через сервер здійснюється пошук і зв'язок з|із| іншими клієнтами, а обмін службовими даними, повідомленнями|сполученнями| між користувачами може здійснюватися як через сервер так і без його участі. Як і в більшості потужних|могутніх| мережевих|мережних| систем, обслуговуючих величезну кількість клієнтських запитів, цей сервер не єдиний і деякі з них є кластерами серверів.
Універсальні клієнти.
Miranda| IM| ([ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] ) багатопротокольний клієнт для Windows| з|із| відкритим|відчиняти| вихідним|початковим| кодом. Підтримка ICQ| здійснюється за допомогою одного з доступних плагинов| (що можуть відрізнятися по функціональності), один з яких входить в стандартний дистрибутив програми. Відноситься до вільного програмного|програмового| забезпечення і поширюється|розповсюджується| згідно GNU| General| Public| License|.
QIP| Infium| ([ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] ) багатопротокольний клієнт для Windows|, що створюється розробниками QIP2005|. Підтримує, окрім ICQ|, протоколи Mail|.ru Agent|, XMPP| і ряд|низка| інших.
FTP-сервери.
Протокол передачі| файлів| (англ. File| Transfer| Protocol|, FTP|) дає| можливість| абонентові обмінюватися| двійковими| і текстовими| файлами з будь-яким| комп'ютером| мережі|, що| підтримує| протокол FTP|. Встановивши зв'язок| з віддаленим| комп'ютером|, користувач| може| скопіювати| файл з віддаленого| комп'ютера| на свій|, або| скопіювати| файл зі свого| комп'ютера| на віддалений|.
При розгляді| FTP| як сервісу| Інтернет мають| на увазі| не просто протокол, а саме| сервіс| доступ до файлів|, які| знаходяться| у|у| файлових| архівах|. FTP| стандартна програма|, яка працює| за протоколом TCP|, яка завжди| поставляється| з операційною| системою. Її початкове| призначення| передача файлів| між| різними| комп'ютерами|, які| працюють| в|у| ятерах TCP/IP: на одному з комп'ютерів| працює| програма-сервер|, на іншому програма-клієнт|, запущена користувачем|, яка з'єднується| з сервером і передає| або| отримує| файли| через FTP-сервіс|. Все це| розглядається| з припущенням|, що| користувач| зареєстрований| на сервері| та використовує| логін| та пароль на цьому| комп'ютері|.
До найпопулярніших програм по роботі з FTP можна віднести: CuteFTP 7.01, FTP Navigator v.7.0, FileZilla, SmartFTP тощо.
IRC.
IRC| (англ. Internet| Relay| Chat|) сервіс| Інтернет, який| надає| користувачам| можливість| спілкування| шляхом| надсилання| текстових| повідомлень| багатьом| людям з усього| світу| одночасно| (у режимі| реального годині). Аналогію можна| знайти| в|у| радіо| на коротких хвилях|, навіть| використовується| аналогічне| поняття| англ. channel| (канал, хвиля|).
Надруковане на комп'ютері| користувача| повідомлення| стає| видимим| всім| користувачам| на тому ж каналі|. Користувач може| приєднатися| до вже| наявного| каналу або| налаштувати| свій|. Користувач може| створити| свій| особистий| канал тільки| для собі і буквально однієї-двох| людей. Так само, як і в|у| короткохвильовиків|, користувач| може| присвоїти| собі| унікальний| «позивний|» («нік|», «псевдонім|», англ. nick|).
Група новин.
Група новин (англ. newsgroup|) віртуальне вмістище повідомлень|сполучень| в технології NNTP|, аналог каналу в IRC|. Інколи|іноді| замість терміну група новин не цілком грамотно використовується конференція. Групи позначаються|значать| назвами, що складаються із слів, розділених крапками|точками| (.), наприклад gnu|.emacs.help.
Термін група новин є суто технічною і нічого не говорить про приналежність, призначення або правила управління новинним ресурсом. Більшість існуючих груп новин належать Usenet|, проте|однак| оскільки NNTP-технологію| використовують не лише|не те що| в Usenet|, то існують групи новин, що не мають до Usenet| жодного|ніякого| відношення.План лекції

13 TOC \o "1-3" \h \z \u 1413 LINK \l "_Toc286011133" 141. Веб-форум. 13 PAGEREF _Toc286011133 \h 1411515
13 LINK \l "_Toc286011134" 142. Блоги. 13 PAGEREF _Toc286011134 \h 1421515
13 LINK \l "_Toc286011135" 142.1 Типова анатомія блога. 13 PAGEREF _Toc286011135 \h 1421515
13 LINK \l "_Toc286011136" 142.2 Різновиди блогів. 13 PAGEREF _Toc286011136 \h 1431515
13 LINK \l "_Toc286011137" 142.3 Роль та популярність блогів. 13 PAGEREF _Toc286011137 \h 1431515
13 LINK \l "_Toc286011138" 142.4 Українська блогосфера. 13 PAGEREF _Toc286011138 \h 1441515
13 LINK \l "_Toc286011139" 143. Вікі-проекти (в тому числі й Вікіпедія). 13 PAGEREF _Toc286011139 \h 1441515
13 LINK \l "_Toc286011140" 144. Інтернет-магазин. 13 PAGEREF _Toc286011140 \h 1441515
13 LINK \l "_Toc286011141" 145. Електронна пошта. 13 PAGEREF _Toc286011141 \h 1451515
13 LINK \l "_Toc286011142" 145.1 Призначення та функції E-mail. 13 PAGEREF _Toc286011142 \h 1451515
13 LINK \l "_Toc286011143" 145.2 Програми-клієнти для роботи з E-mail. 13 PAGEREF _Toc286011143 \h 1461515
13 LINK \l "_Toc286011144" 146. Файлообмінна мережа. 13 PAGEREF _Toc286011144 \h 1461515
13 LINK \l "_Toc286011145" 146.1 Bittorrent. 13 PAGEREF _Toc286011145 \h 1471515
13 LINK \l "_Toc286011146" 147. Електронні платіжні системи. 13 PAGEREF _Toc286011146 \h 1481515
13 LINK \l "_Toc286011147" 148. Інтернет-радіо. 13 PAGEREF _Toc286011147 \h 1491515
13 LINK \l "_Toc286011148" 149. Інтернет-телебачення. 13 PAGEREF _Toc286011148 \h 1491515
13 LINK \l "_Toc286011149" 1410. Інтернет-аукціон. 13 PAGEREF _Toc286011149 \h 14101515
13 LINK \l "_Toc286011150" 1411. IP-телефонія 13 PAGEREF _Toc286011150 \h 14101515
13 LINK \l "_Toc286011151" 1411.1 Функціональність. 13 PAGEREF _Toc286011151 \h 14101515
13 LINK \l "_Toc286011152" 1411.2 Skype. 13 PAGEREF _Toc286011152 \h 14111515
13 LINK \l "_Toc286011153" 1412. Системи обміну повідомленнями. 13 PAGEREF _Toc286011153 \h 14111515
13 LINK \l "_Toc286011154" 1412.1 ICQ. 13 PAGEREF _Toc286011154 \h 14121515
13 LINK \l "_Toc286011155" 1412.2 Універсальні клієнти. 13 PAGEREF _Toc286011155 \h 14121515
13 LINK \l "_Toc286011156" 1413. FTP-сервери. 13 PAGEREF _Toc286011156 \h 14121515
13 LINK \l "_Toc286011157" 1414. IRC. 13 PAGEREF _Toc286011157 \h 14121515
13 LINK \l "_Toc286011158" 1415. Група новин. 13 PAGEREF _Toc286011158 \h 14131515
15

Заголовок 1 Заголовок 215

Приложенные файлы

  • doc 7040477
    Размер файла: 744 kB Загрузок: 0

Добавить комментарий