Повторне відвідування(лікування,що триває)

Крок 3 Стоматологія (осінь)
Повторне відвідування(лікування,що триває)

1 Хворому 52 років для підтвердження діагнозу був зроблений аналіз крові. В аналізі : еритроцитів- 3,4 х 1012 /л, анізо-та пойкілоцитоз, з наявністю мегалоцитів та мегалобластів ,колірний показник 1,48, лейкоцитів – 3,8 х 109 /л. Підтвердженням якого попереднього діагнозу є такий аналіз крові?
A. Перніціозна анемія.
B. Хронічний міелолейкоз.
C. Кандидозний стоматит.
D. Залізодефіцитна анемія.
E. Глоссалгія.

2 У пацієнта Д. 19 р після накладання миш”яковистої пасти в 36 зубі з приводу лікування гострого обмеженого пульпіту, біль в цьому зубі не зменшилась, а дещо посилилась. Ваши дії.
A. Проведення вітальної екстерпації
B. Повторне накладання миш”яковистої пасти
C. Накладання параформальдегідної пасти
D. Призначення знеболюючих
E. Призначення знеболюючих і повторне накладання миш”яковистої пасти

3 Хворий 38 років приймає променеву терапію з приводу пухлини кореня язика і скаржиться на сухість у роті, біль і неможливість прийому їжі. Об”єктивно: набряк і гіперемія слизової оболонки порожнини рота. На бокових поверхнях язика відбитки зубів, на слизовій оболонці щік та в ретромолярних ділянках значні ерозивні, вкриті некротичним нальотом поверхні. Назвіть патологічний стан, що розвинувся.
A. Плівчастий радіомукозит
B. Кандидозний стоматит
C. Виразково-некротичний стоматит
D. Ангіна Венсана
E. Агранулоцитоз

4 На прийом до стоматолога звернувся хворий Ш., 23 років, після видалення 37 зуба. Скаржиться на пульсуючий біль, іррадіюючий у вухо, неприємний запах із рота, підвищену температуру тіла. Слизова оболонка ясен в області лунки видаленого зуба набрякла, гіперемійована. Лунка переповнена вмістом сірого кольору. Який найбільш вірогідний діагноз?
A. * Альвеоліт лунки 37 зуба
B. Остеомієліт нижньої щелепи
C. Неврит луночкового нерва
D. Незакінчене видалення 37 зуба
E. Гострий пульпіт 36 чи 38 зубів.

5 Хворий Е., 35 років звернувся за допомогою через 3 доби після видалення 37 зуба, зі скаргами на погіршення загального стану. Об'єктивно: хворий блідий, температура 38,1°С. Нижня щелепа ліворуч муфтоподібно потовщена, м'які тканини навколо набряклі, відкривання рота утруднено. Перехідна складка на рівні 48, 47, 45 зубів набрякла, слизова оболонка гіперемована, з лунки 47 зуба виділяється гній, перкусія 48, 46, 45 болісна. В області нижньої губи – парестезія. Який діагноз?
A. * Гострий остеомієліт нижньої щелепи
B. Гострий періодонтит 47 зуба
C. Флегмона піднижньощелепної області
D. Нагоїння радикулярної кісти нижньої щелепи
E. Гострий періостит нижньої щелепи

6 Хворому Н., 68 років, з невралгією трійчастого нерву у процесі лікування необхідно виконати блокаду II гілки трійчатого нерву. До якої анатомічної області Ви підведете голку для виконання даного знеболення?
A. * Круглий отвір
B. Нижня очна щілина
C. Верхня очна щілина
D. Овальний отвір
E. Остистий отвір

7 Хворому П., 45 років, перед видаленням кореня 13 зуба з приводу хронічного періодонтита зроблена інфраорбітальна анестезія. Після виконання анестезії з'явилися явища ішемії шкіри підглазничної області. Що на Ваш погляд послужило причиною ішемії?
A. * Спазмуюча дія анестезуючого розчину на судини
B. Травмування ін'єкційною голкою судин
C. Травмування ін'єкційною голкою підочного нерва
D. Травмування ін'єкційною голкою очного яблука
E. Попадання анестезуючого розчину в орбіту

8 При проведенні інфраорбітальної анестезії у хворого П., 28 років, з'явилася швидко наростаюча асиметрія обличчя за рахунок інфільтрації м'яких тканин лівої підочної області. Розвинулася післяін?єкційна гематома. Яка Ваша першочергова тактика?
A. * Придавити пальцем протягом 3-5 хвилин
B. Розкриття гематоми
C. Перев'язка судини з якої йде кров
D. Перев'язка зовнішньої сонної артерії
E. Фізіотерапевтичне лікування

9 До стоматолога звернувся хворий Л., 46 років, з скаргами на ниючий біль в області верхньої щелепи зліва з іррадіацією у вухо, нижню щелепу. Біль з'явилися після видалення 27 зуба 2 дні тому. Лунка видаленого зуба з ознаками запалення. Який діагноз Ви поставите даному хворому?
A. * Альвеоліт
B. Невралгія
C. Неврит
D. Травматичний парез
E. Парестезія

10 Хворий 24-х років звернувся до стоматолога з приводу планової санації порожнини рота. При огляді виявлений зруйнований 48 зуб. Через 5 хвилин після проведення мандибулярної анестезії перед видаленням зуба у хворого стався парез лицьового нерву. Якою була помилка, що привела до даного ускладнення?
A. * Більш глибоке просування ін'єкційної голки
B. Неправильне витягання голки
C. Відлам кінчика голки в м'яких тканинах
D. Не виведена попереду ін'єкційної голки анестезуюча речовина
E. Неправильне визначення кісткових орієнтирів

11 Хвора З., 24 років, звернулася на прийом до лікаря-стоматолога з метою видалення 26 зуба, який раніше лікувався ендодонтично. Під час видалення стався відлам коронкової частини зуба. При подальших маніпуляціях з використанням штикоподібних щипців видалити залишки зуба не вдалося. Яка Ваша подальша тактика?
A. * Роз'єднати корені за допомогою бормашини
B. Направити хворого до стаціонару
C. Використати елеватор Леклюза
D. Закінчити видалення зуба в наступне відвідування
E. Використати кутовий елеватор

12 Під місцевою анестезією при операції видалення 26 зуба з приводу хронічного періодонтиту стоматолог використав у соматично здорового пацієнта З., 30 років, ультракаін ДС. Після видалення зуба протягом 3 хвилин лунка зуба не заповнюється кров'ю. Яка Ваша першочергова тактика?
A. * Поскоблити лунку зуба гладилкою
B. Затампонувати лунку зубу турундою з антисептиками
C. Голову хворого пригнути до колін
D. Ушити лунку зубу
E. Промити лунку зуба під тиском

13 Після атипового видалення зуба на нижній щелепі праворуч, на 3 день у хворого М., 25 років з'явився гострий біль в області лунки видаленого зуба, ірадіюючий у вухо і скроню. Температура тіла 37,2°С. Регіонарні лімфовузли в правій піднижньощелепній області збільшені, болісні. Лунка видаленого 46 зуба частково заповнена некротичним згустком. З рота неприємний запах. Який діагноз?
A. * Альвеоліт лунки
B. Абсцес підщелепного трикутника
C. Періостит альвеолярного паростка
D. Лімфаденіт підщелепного трикутника
E. Остеомієліт лунки

14 До стоматолога доставлена хвора Д., 45 років, зі скаргами на луночкову кровотечу після видалення зуба. Зуб видалений 6 годин тому. Хворіє гіпертонічною хворобою біля 9 років. АД 180/90 мм рт.ст. При огляді: в лунці 36 - великий кров'янистий згусток, з під якого сочиться кров. Після видалення згустка і висушування лунки встановлено, що кровотеча йде з глибини лунки. Яка Ваша першочергова тактика в цьому випадку?
A. * Тампонувати лунку
B. Направити до стаціонару
C. Призначити гемостатичний засіб загальної дії
D. Ушити лунку
E. Зупинити кровотечу гемостатичною губкою

15 Пацієнтка 17 років проходить курс лікування у стоматолога з приводу хронічного локалізованого пародонтиту. В області 12, 11, 21, 22, 42, 41, 31, 32 - пародонтальні кишені глибиною 2-3 мм, гіперемія і набряклість ясен, масивна вуздечка верхньої губи і високе прикріплення вуздечки нижньої губи. Який вид хірургічного втручання показаний у даному випадку?
A. * Френулопластика
B. Гінгівопластика
C. Гінгівектомія
D. Гінгівотомія
E. Клаптева операція

16 Жінка 25 років скаржиться на біль, кровоточивість ясен, неприємний запах з рота. Об'єктивно : ясеневі міжзубні пупирки і крайова частина ясен в області 33,34,35,36 зруйнована виразковим процесом, покрита некротичним нальотом. Ясна в області інших зубів гіперемійовані, кровоточать при доторканні інструментом. Поставлено діагноз : виразковий гінгівіт. Який препарат місцевого впливу показаний цій хворій в завершальній стадії лікування ?
A. *Каротолін
B. Перекис водню
C. Декамін
D. Трипсин
E. Метронідазол

17 Жінка 53 років скаржиться на виникнення нориці на яснах в області 12, 13. Об'єктивно: в 12 пломба, перкусія безболісна. На рентгенограмі: в області верхівки кореня 12 - осередок деструкції кісткової тканини розміром 0,5х0,3 см без чітких меж. Кореневий канал запломбований на 1/3 довжини. Яка оптимальна тактика лікування 12?
A. * Пломбування каналу, не доходячи 1 мм до рентгенологічного верхівкового отвору
B. Пломбування каналу до рентгенологічного верхівкового отвору
C. Пломбування каналу за рентгенологічний верхівковий отвір
D. Операція резекції верхівки кореня
E. Електрофорез 10\% р-на йодиду калію в проекції верхівки кореня

18 Дитина С., 15 р., що хворіє на анемію, скаржиться на болісну припухлість в лівій піднижньощелепній ділянці обличчя, яка з’явилась після переохолодження. При огляді визначається асиметрія обличчя за рахунок припухлості тканин лівої піднижньощелепної ділянки, шкіра слабко гіперемійована. При пальпації визначається болісне утворення, розміром 3x5 см, спаяне зі шкірою та навколишніми тканинами. Яке лікування необхідне хворому на другий день після розкриття абсцесу?
A. *Медикаментозна терапія, промивання рани розчинами антисептиків, загальне УФО
B. Промивання рани антисептиками, антибіотикотерапя
C. Промивання рани антисептиками, антигічтамінні препарати
D. Промивання рани антисептиками, фізіолікування
E. Промивання рани антисептиками, знеболюючі ліки

19 Жінка 44 років скаржиться на незначний біль в зубі при накушуванні. Із анамнезу: 3 роки тому 12 був лікований з приводу карієсу. В останній рік періодично з’являлись припухлість та нориця. Об’єктивно: 12 змінений в кольорі, пломбований. Перкусія слабко болісна. На рентгенограмі - розрідження кісткової тканини в ділянці верхівки 12 з нечіткими, нерівними краями. Яку тактику доцільно застосувати за відсутності ефекту консервативного лікування?
A. *Резекцію верхівки кореня
B. Видалення зуба
C. Ампутацію кореня
D. Гемісекцію
E. Пункцію пері апікальних тканин

20 Хворому Т., 25 років, після введення розчину Ультракаїну DS 4 \% - 1,0 для проведення анестезії у хворого розвинулися типові признаки анафілактичного шоку. Яку невідкладну медичну допомогу слід надати хворому в стоматологічному кабінеті в першу чергу?
A. Горизонтальне положення тіла, внутрішньовенна струйна трансфузія розчину глюкози з адреналіном та глюкокортикоїдами
B. Обколювання місця введення анестетику 0,1\% розчином адреналіну
C. Викликати бригаду спеціалізованної невідкладної допомоги
D. Внутрішньовенне введення спазмолітиків та серцевих препаратів
E. Проведення штучного дихання та масажу серця

21 У новонародженої дитини В., виявлено дефекти м’яких тканин верхньої губи з обох сторін, які проходять по всій висоті губи та захвачують нижні носові ходи. Губа розділена на 3 частини, середня з яких різко вкорочена, червона кайма на ній звужена. Альвеолярний відросток верхньої щелепи також розділений на 3 частини, міжщелепна кістка виступає вперед. Який діагноз можна встановити дитині.
A. Вроджене повне двостороннє наскрізне незрощення верхньої губи, піднебіння, протрузія міжщелепної кістки
B. Часткове незрощення верхньої губи
C. Серединне незрощення верхньої губи
D. Вроджене двостороннє незрощення піднебіння
E. Двостороннє незрощення альвеолярного відростку

22 Пацієнт 48-ми років скаржиться на постійний ниючий біль у 47 зубі, що підсилюється при накусуванні. З анамнезу встановлено, що тиждень тому хворому була накладена миш’яковиста паста. У призначений термін хворий на прийом не з'явився. Об'єктивно: на дистальній поверхні 47 тимчасова пломба. Перкусія різко болісна.На рентгенограмі патологічних змін не визначається. Який остаточний діагноз?
A. * Гострий токсичний періодонтит
B. Гострий гнійний періодонтит
C. Загострення хронічного періодонтиту
D. Загострення хронічного пульпіту
E. Гострий серозний періостит

23 Жінка Т., 52 років, скаржиться на наявність нориці в області 12-13 зубів. Об'єктивно: у 12 пломба, перкусія безболісна. На рентгенограмі в проекції верхівки кореня 12 - вогнище деструкції кісткової тканини без чітких контурів. Кореневий канал запломбований на 1/3 довжини. Яку тактику лікування 12 необхідно обрати?
A. *Перепломбування каналу до верхівкового отвору
B. Електрофорез 10\%-го р-ну йодиду калію в проекції верхівки кореня
C. Перепломбування каналу за верхівковий отвір
D. Видалення зуба
E. Операція резекції верхівки кореня

24 Пацієнт 36-ти років звернувся зі скаргами на постійний ниючий біль у 16 зубі, що підсилюється при накусуванні. Три дні тому зуб був запломбований із приводу глибокого карієсу. Об'єктивно: у 16 на жувальні поверхні пломба, вертикальна перкусія болісна, зубні ряди не змикаються. Слизова оболонка в області проекції верхівки кореня 16 без змін. Реакція на холод безболісна, ЕОД - 6 мкА. На рентгенограмі тканини періодонта без змін. Яку тактику лікування Ви оберете?
A. * Провести артикуляційну корекцію пломби
B. Призначити антисептичні полоскання
C. Провести ендодонтичне лікування
D. Призначити фізіотерапевтичне лікування
E. Призначити анальгетики

25 Хвора 58-ми років скаржиться на естетичний дефект прикусу, порушення слуху, головний біль. Два тижні тому були виготовлені повні знімні протези. Об’єктивно: у стані спокою щілина між зубними рядами складає 6 мм, нижня третина обличчя вкорочена, носогубні складки різко виражені, ротові кути опущені, відмічається мацерація шкіри. Яка помилка була допущена під час виготовлення повних знімних протезів?
A. *Занижена міжальвеолярна висота
B. Невірна фіксація центральної оклюзії
C. Визначена передня оклюзія
D. Невірно проведена постановка штучних зубів
E. Завищена міжальвеолярна висота

26 Хвора Д., 70 років, скаржиться на біль в області піднебіння, який з’явився через дві доби після початку користування повним знімним протезом. Об’єктивно: слизова оболонка в ділянці піднебінного торуса гіперемійована, набрякла. Що обумовило дані симптоми?
A. *Травматична дія протеза
B. Порушення гігієни порожнини рота
C. Токсична дія пластмаси
D. Алергічна реакція
E. Парниковий ефект

27 Чоловіку 43 років з діагнозом генералізований пародонтит П ступеню , хронічний перебіг був проведений кюретаж пародонтальних кишень. На другий день пацієнт скаржиться на ниючий біль в області зуба оперованої ділянки, що ірадіює по гілкам трійчастого нерва та підсилюються від холодного. Яке ускладнення розвинулося у цього хворого?
A. *Ретроградний пульпіт
B. Верхівковий періодонтит
C. Обмежений остеомієліт
D. Приєднання вторинної інфекції
E. Абсцедування

28 Чоловік 54 років звернувся зі скаргами на рухливість зубів, неприємний запах з рота, періодичну кровоточивість ясен. Об'єктивно: ясна набряклі, гіперемійовані, пухкі, кровоточать при доторканні. Пародонтальні кишені глибиною 5-6 мм. Рухливість зубів П ступеня. На рентгенограмі: деструкція кісткової тканини міжальвеолярних перетинок до 1/2 довжини коренів. Який метод хірургічного лікування пародонта показаний даному пацієнту?
A. *Клаптева операція
B. Гінгівектомія
C. Гінгівотомія
D. Кюретаж
E. Вестибулопластика

29 У пацієнтки 47-ми років діагностовано генералізований пародонтит ІІІ ступеня. На рентгенографічному знімку деструкція кісткової тканини до 2/3 довжини кореня. Який метод хірургічного лікування пародонтиту дозволить стабілізувати висоту міжальвеолярних перетинок у даному випадку?
A. *Остеопластика
B. Кюретаж
C. Клаптева операція
D. Гінгівопластика
E. Вестибулопластика

30 Жінка 36-ти років звернулася зі скаргами на постійний ниючий біль в 36, що посилюється при накушуванні. Три дні тому 36 був запломбований з приводу карієсу. Об'єктивно: на жувальній поверхні 36 - пломба, перкусія болісна. Зубні ряди не змикаються в прикусі. Термопроба безболісна. Яка Ваша тактика в даній клінічній cитуації?
A. * Провести корекцію пломби
B. Призначити полоскання гіпертонічним розчином
C. Призначити фізіотерапію
D. Призначити анальгетики
E. Провести ендодонтичну обробку каналів

31 Чоловік 26-ти років скаржиться на постійний біль в 12 зубі, що посилюється при накусуванні. Три дні тому в 12 була накладена миш'яковиста паста. Своєчасно на прийом пацієнт не з'явився. Об'єктивно: на медіальній поверхні 12 герметична пов'язка, перкусія різко болісна. Стоматологом був поставлений діагноз: гострий миш'яковистий періодонтит. Яка тактика лікування?
A. * Призначити внутрішньоканальний електрофорез з антидотом
B. Антидот миш'яку залишити під герметичною пов'язкою в каріозній порожнині
C. Призначити аплікації антидота по перехідній складці
D. Антидот миш'яку залишити в кореневому каналі під герметичною пов'язкою
E. Призначити електрофорез з антидотом по перехідній складці

32 Через місяць після проведення біологічного методу лікування гострого часткового пульпіту в 22, пацієнт звернувся зі скаргами на ниючий біль від температурних подразників. ЕОД- 80 мкА. Який метод лікування доцільно використати?
A. * Вітальна екстирпація
B. Вітальна ампутація
C. Девітальна ампутація
D. Фізіотерапевтичний метод
E. Біологічний метод

33 Чоловік 42-х років звернувся зі скаргами на ниючий біль в ділянці 21, що посилюється при накушуванні. Напередодні під анестезією зуб був депульпований за ортопедичними показаннями. Кореневий канал запломбований ендометазоном. На контрольній рентгенограмі: канал запломбований з виведенням невеликої кількості матеріалу за верхівку кореня. Яка Ваша тактика у відношенні 21?
A. * Призначення фізіотерапевтичних процедур
B. Резекція верхівки кореня
C. Розріз по перехідній складці
D. Розпломбування кореневого каналу
E. Видалення зуба

34 При лікуванні зубів у пацієнта Г., 52 років, лікар визначив в задній третині язика по середній лінії попереду жолобоватих сосочків ділянку овальної форми розміром 2,5х2,0 см, червоного кольору, чітко відмежовану від навколишньої слизової. Який найбільш вірогідний діагноз?
A. Ромбоподібний глосит.
B. Сифіліс.
C. Кандідоз.
D. Травматичний глосит.
E. Пелларгоїдний глосит.

35 Пацієнтка 45-ти років скаржиться на постійну печію в язиці, сухість в порожнині рота. Три місяці тому був поставлений мостоподібний протез із золота з опорою на 16 і 14 зуби. Об(єктивно: язик складчастий, злегка набряклий, кінчик і бічні поверхні гіперемійовані, сосочковий апарат без змін. У 36, 37 зубах – пломби з амальгами. Який найбільш вірогідний діагноз?
A. Гальваноз.
B. Глосодинічний синдром.
C. Кандідоз.
D. Складчастий язик.
E. Глосит Гюнтера-Меллера.

36 Жінці 30-ти років проводилося лікування пульпіту методом девітальної екстирпації. У 15 зубі була залишена миш'яковіста паста. На повторний прийом пацієнтка прийшла тільки на 4-ту добу. Розвинувся токсичний періодонтит. Який оптимальний засіб для обробки кореневого каналу Ви оберете в даному випадку?
A. Розчин Люголю.
B. Крезофен.
C. Трипсин.
D. Евгенол.
E. Емульсія гідрокортизону.

37 Через добу після пришліфовування 15, 16, 17, 45, 46 і 47 зубів пацієнт Д., 22 років пред'являє скарги на біль у зазначених зубах, що виникає від термічних подразників. Що Ви призначите даному пацієнтові?
A. *Покрити зуби ремінералізуючим лаком
B. Призначити полоскання відваром ромашки
C. Призначити per os анальгін
D. Виготовити штучні коронки
E. Призначити АЗБ

38 Пацієнт К., 23 років скаржиться на біль в яснах, що підсилюється при прийомі їжі, неприємний запах із рота, погане самопочуття. Температура 38,8oС. Занедужав 2 дні тому після видалення 28 зуба. Об'єктивно: слизова оболонка ясен гіперемійована, набрякла, легко кровоточить при зондуванні. Ясеневий край в області 23, 24, 25, 26 і 27 зубів покритий грязно-сірим некротичним нальотом. Значні назубні відкладення. Регіонарні лімфовузли збільшені, болісні при пальпації. На яке додаткове дослідження необхідно направити пацієнта?
A. *Мікроскопія
B. Панорамна рентгенографія
C. Прицільна рентгенографія лунки 28 зуба
D. Люмінесцентне
E. Сірологічне

39 Хвора З. 45 років скаржиться на кровоточивість ясен. Об'єктивно: ясеневий край набряклий, гіперемійований, кровоточить при легкому доторканні. Визначаються пародонтальні кишені 3-3,5 мм. На шийках зубів – відкладення зубного каменю. На яке дослідження направите пацієнтку для визначення ступеня важкості патології пародонту в даної хворий?
A. *Рентгенографія щелеп
B. Проба Писарева-Шиллера
C. Оцінка рухливості зубів
D. Визначення стійкості капілярів
E. Визначення пародонтального індексу

40 При підготовці хворого М. 31 до протезування встановлена наявність перфорації дна пульпарної камери 36 зуба з незначним розрідженням міжкореневої перетинки. Який метод лікування оберете для того, щоб зберегти 36 і використаєте його як опору мостоподібного протезу?
A. *Коронаро-радикулярна сепарація
B. Реплантація зуба
C. Пломбування перфораційного отвору
D. Гемісекція кореня
E. Ампутація кореня

41 Хворий 23-х р. скаржиться на біль і кровоточивість ясен на верхній щелепі ліворуч. Місяць тому на 25 зуб була виготовлена штучна коронка. При об'єктивному обстеженні визначається гіперемія і набряклість сосочків в області 24 і 25 зубів, пародонтальні кишені глибиною 3,0 мм з серозним ексудатом, м'який зубний наліт. Штучна коронка на 25 зубі заходить під ясна на 1,5 мм. Яке з перерахованих втручань буде першочерговим?
A. *Зняття штучної коронки з 25 зуба
B. Видалення гіпертрофованого сосочка
C. Видалення м'якого зубного нальоту
D. Кюретаж пародонтальних кишень
E. Протизапальна терапія

42 Пацієнт Н., 28 років, звернувся до лікаря-стоматолога з метою протезування. Після обстеження лікар ухвалив рішення виготовити мостоподібний протез з опорою на 14, 18, 25, 27 зуби. При знятті силіконового відбитку у пацієнта з'явився блювотний рефлекс. Глибоке дихання через ніс не допомогло. Що необхідно зробити в цьому випадку?
A. * Низько нахилити голову пацієнта вперед
B. Перенести зняття відбитку на інше відвідування
C. Змазати тверде піднебіння розчином анестетика
D. Зняти відбиток за допомогою розбірної ложки
E. Прополоскати порожнину рота розчином антисептика

43 Пацієнтка 67-ми років звернулася зі скаргами на печію під базисом часткового знімного протеза, яким користується протягом 5 днів. З анамнезу з'ясовано, що печіня з'явилася через день після користування протезом. Раніше користувалася знімними пластинковими протезами, подібних ускладнень не спостерігалося. Об'єктивно: гіперемія слизової оболонки в області базису протеза. Що стало причиною даного ускладнення?
A. *Наявність залишкового мономера
B. Недотримання правил користування протезами
C. Алергічна реакція на барвник
D. Функціональне перевантаження базисом протеза
E. Алергічна реакція на пластмасу

44 Пацієнтка 53-х років звернулася з метою протезування. Після об'єктивного обстеження вибрана конструкція часткового знімного протезу на верхню і нижню щелепи. Під час перевірки конструкції протеза виявилося, що міжзубний контакт в бічних областях спостерігається лише зліва, праворуч - щілина між зубами. Яким шляхом виправляється дана помилка?
A. * Зняти зуби в бічних областях з обох протезів
B. Накласти розігріту смужку воску в передньому відділі
C. Зняти зуби в бічній області з нижнього протеза
D. Накласти розігріту смужку воску на бічну область
E. Зняти зуби в бічній області у верхньому протезі

45 Пацієнт 49-ти років звернувся до лікаря-стоматолога зі скаргами на те, що 2 доби тому з'явилося печіння в порожнині рота, неприємний присмак у роті. З анамнезу з'ясовано, що пацієнта 2 дні назад запротезували. При користуванні старими протезами подібні відчуття були відсутні. При огляді відмічається гіперемія слизової оболонки, підвищена салівація. Яка причина скарг у даного пацієнта?
A. * Наявність залишкового мономера в базисі протеза
B. Порушення правил користування протезами
C. Алергічна реакція на компоненти базисної пластмаси
D. Низька якість базисної пластмаси
E. Порушення гігієни порожнини рота

46 Пацієнт Н., 28 років, звернувся до лікаря-стоматолога з метою протезування. Після обстеження лікар ухвалив рішення виготовити мостоподібний протез з опорою на 14, 18, 25, 27 зуби. При знятті силіконового відбитку у пацієнта з'явився блювотний рефлекс. Глибоке дихання через ніс не допомогло. Що необхідно зробити в цьому випадку?
A. * Низько нахилити голову пацієнта вперед
B. Перенести зняття відбитку на інше відвідування
C. Змазати тверде піднебіння розчином анестетика
D. Зняти відбиток за допомогою розбірної ложки
E. Прополоскати порожнину рота розчином антисептика

47 Пацієнтці М., 75 років, виготовляється повний знімний протез на верхню щелепу. При припасовуванні індивідуальної ложки за методикою Гербста лікар виявив, що ложка скидається при витягненні губ трубочкою. На якій ділянці необхідно провести корекцію ложки?
A. * Вестибулярно між іклами
B. Дистально по лінії А
C. По всьому вестибулярному краю
D. Позаду верхньо-щелепних бугрів
E. У області щічних тяжів

48 У пацієнтки Д., 45 років, після протезування в бічній ділянці нижньої щелепи зліва штамповано-паяним мостоподібним протезом з'явилася печія бічної поверхні язика і змінені смакові відчуття. Якою повинна бути першочергова тактика лікаря?
A. * Провести поглиблене алергологічне обстеження
B. Замінити штамповано-паяний мостоподібний протез на інший
C. Зняти протез
D. Ввести антигистамінні препарати
E. Провести полоскання порожнини рота розчином перманганата калію

49 Пацієнт 58-ми років звернувся зі скаргами на металевий присмак у роті та печіння язика. Об'єктивно: відмічаються дефекти зубних рядів обох щелеп. На виявлені дефекти виготовлені паяні мостоподібні протези. Яке допоможне дослідження необхідно провести для уточненю діагноза?
A. * Гальванометрію
B. Електроміографію
C. Мастікаціографію
D. Окклюзіографію
E. Гнатодінамометрію

50 Пацієнтка 58-ми років звернулася до лікаря-стоматолога зі скаргою, що при користуванні нещодавно виготовленими повними знімними протезами з’являється стукіт зубів, особливо, це помітно при розмові і ковтанні. Яку помилку допустив лікар при виготовленні даної конструкції?
A. * Завищено висоту прикусу
B. Не зроблено трьохпунктний контакт Бонвіля
C. Неправильно визначена протетична площа
D. Занижено висоту прикусу.
E. Неправильно оформлено краї функціонального відбитка

51 Пацієнт К., 70 років, звернувся до лікаря-стоматолога наступного дня після фіксації повного знімного протезу, виготовленого на нижню щелепу. Скаржиться на біль в ділянці альвеолярного відростка нижньої щелепи при жуванні. При обстеженні в ділянці перехідної складки відзначається гіперемія і набряклість слизової оболонки. Яка ваша подальша тактика?
A. * Провести корекцію протезу
B. Перебазовувати базис протезу
C. Провести повторну полімеризацію протезу
D. Вкоротити базис протезу
E. Вкоротити межу протезу в зазначеній ділянц.

52 Пацієнту 63-х років тиждень тому були виготовлені повні зубні протези. Хворий повторно звернувся зі скаргами на клацання штучних зубів і утому м’язів, що піднімають нижню щелепу. Яку помилку допустив лікар?
A. * Завищена міжальвеолярна висота.
B. Занижена міжальвеолярна висота.
C. Неправильно визначена центральна оклюзія.
D. Неправильно проведена постановка зубів.
E. Неправильно визначені межі протезу.

53 Під час перевірки конструкції часткових пластмасових протезів була виявлена сагітальна щілина між передніми зубами. В артикуляторі передні зуби контактують нормально. Яка допущена помилка в даному випадку?
A. * При визначенні центральної оклюзії була отримана передня оклюзія
B. При визначенні центральної оклюзії була отримана задня оклюзія
C. При визначенні центральної оклюзії була завищена висота прикусу
D. При визначенні центральної оклюзії була занижена висота прикусу
E. Не враховано, що пацієнт має патологію нижньощелепного суглоба

54 Під час перевірки конструкції повних знімних протезів виявили, що контактують тільки бічні штучні зуби, між фронтальними зубами - щілина. У бічних ділянках однієї сторони відзначається горбиково-горбиковий міжзубний контакт, з іншого боку - горизонтальна щілина; центральна лінія зміщена. Яка помилка була допущена в даному випадку?
A. * Визначена бічна оклюзія
B. Визначена передня оклюзія
C. Збільшена міжальвеолярна висота
D. Нерівномірно розм'якшені прикусні валики
E. Деформавані воскові шаблони

55 Пацієнт В., 58 років скаржиться на порушення функції жування. Користувався частковими знімними пластинковими протезами, які потребують переробки. Об'єктивно: слизова оболонка стоншена по всій поверхні протезного ложа, атрофована. Альвеолярний відросток рівномірно атрофований, звід піднебіння невисокий. Який спосіб одержання функціонального відбитку буде показано?
A. * Під силою довільного тиску
B. Комбінований
C. Під силою власного жувального тиску
D. Компресійний
E. Розвантажувальний

56 Пацієнт 68-ми років звернувся до лікаря стоматолога зі скаргами на відсутність зубів на нижній щелепі. Об'єктивно: беззуба нижня щелепа з нерівномірною атрофією альвеолярного відростка, наявність рухливого альвеолярного гребеня у фронтальній ділянці. Який метод одержання функціонального відбитку треба застосувати в даному клінічному випадку?
A. * Диференційований відбиток
B. Відбиток під жувальним тиском
C. Компресійний відбиток
D. Відбиток під дозованим тиском
E. Декомпресійний відбиток

57 Пацієнтка В., 52 років, звернулася до лікаря-стоматолога зі скаргами на відчуття кислоти і постійній металевий смак у роті. Об'єктивно: дефекти зубних рядів верхньої і нижньої щелеп заміщені паяними мостоподібними протезами з нержавіючої сталі. Бічні поверхні і кінчик язика гіперемовані, злегка набряклі. Який найбільш імовірний діагноз?
A. * Гальваноз порожнини рота
B. Алергійна реакція
C. Токсичний бактеріальний стоматит
D. Токсичний хімічний протезний стоматит
E. Травматичний протезний стоматит

58 Хвора А., 25 р. направлена лікарем стоматологом-терапевтом для видалення 27 зуба з приводу загострення хронічного періодонтиту. Хірургом-стоматологом проведено знеболення внутрішньо ротовим способом - туберальна та палатенальна анестезія. Які нерви виключає палатенальна анестезія?
A. * Великий та малий нерви піднебіння.
B. Середні верхні альвеолярні гілки інфраорбітального нерва.
C. Передні верхні альвеолярні гілки інфраорбітального нерва.
D. Задні верхні альвеолярні гілки інфраорбітального нерва.
E. Верхньощелепний нерв.

59 Пацієнтці 50-річного віку лікар-стоматолог лікував 46 зуб із приводу хронічного гранулюючого періодонтиту. Під час ендодонтичного лікування виявилося, що медіальні канали важкопрохідні. Який із перерахованих засобів необхідно застосувати для кращого проходження кореневих каналів?
A. 20 \% розчин етилендіамінтетраоцтової кислоти
B. 10 \% розчин соляної кислоти
C. 20 \% розчин трипсину
D. 40 \% розчин формальдегіду
E. 10 \% розчин Н2О2

60 Пацієнту 50-річного віку стоматолог лікував 17 зуб з приводу хронічного фіброзного пульпіту. Метод лікування – девітальна екстирпація. Медіально-щічний канал 17 зуба через вигнутість кореня важкопрохідний. Повну екстирпацію пульпи з цього каналу не вдалося провести. Яким із перерахованих матеріалів є найбільш доцільно у даній клінічній ситуації провести обтурацію кореневих каналів?
A. Форфенан
B. Фосфат-цемент
C. Ендометазон
D. Сілапекс
E. АН – plus

61 Хлопчик 12 років скаржиться на біль у ділянці видаленого 46 зуба, який віддає у вухо, неприємний запах з рота. Видалення було 3 дні тому. При зовнішньому огляді – невелика припухлість м’яких тканин підщелепної ділянки, де пальпується незначно збільшені , болючі лімфовузли. Слизова оболонка альвеолярного відростка навколо видаленого зуба гіперемована, набрякла. Лунка 46 зуба виповнена розпалим згустком сірого кольору. Решта зубів інтактні. Поставте діагноз.
A. Альвеоліт.
B. Остеоміеліт.
C. Періостит.
D. Лімфаденіт.
E. Невралгія.

62 Підліток 13 років скаржиться на неприємний запах із рота та кровоточивість ясен під час вживання твердої їжі і чищення зубів. Об’єктивно: міжзубні сосочки та ясенний край набряклі, застійно гіперемійовані, кровоточать при пальпації. Проба Шиллера-Писарева позитивна, РМА=30\%. Який метод чищення зубів доцільно призначити пацієнту в якості терапевтичного заходу?
A. Метод Чартера
B. Метод Фонеса
C. Метод Рейте
D. Метод Сміта-Белла
E. Метод Басс

63 Під час огляду у дитини 7 років виявлені матові плями у пришийкових ділянках 12, 11, 21, 22 та фісурах 36 та 46 зубів. Емаль у ділянках плям шорстка, без блиску, забарвлюється розчином метиленового синього. З анамнезу відомо, що дитина знаходилася на стаціонарному лікуванні з приводу пневмонії. Які екзогенні профілактичні заходи доцільно призначити пацієнту?
A. Електрофорез препаратів кальцію
B. Полоскання фторвмісними розчинами
C. Аплікації фторвмісних гелів
D. Нанесення фторвмісних лаків
E. Аплікації фосфорвмісних препаратів

64 У хворого 18-ти років відмічається припухлість м’яких тканин в області лівого кута нижньої щелепи, збільшені та болючі нижньощелепні лімфатичні вузли, відкривання рота обмежене, 38 зуб прорізався медіальними горбиками, остання частина коронки вкрита слизовою оболонкою, яка набрякла та гіперемійована. Яке лікування потрібне хворому на другий день після хірургічного втручання?
A. * Промивання рани розчинами антисептиків, фізіолікування
B. Промивання рани розчинами антисептиків, антибіотикотерапия
C. Промивання рани розчинами антисептиків, антигістамінні препарати
D. Промивання рани розчинами антисептиків, протизапальні препарати
E. Промивання рани розчинами антисептиків, знеболюючі препарати

65 Хворий 48-ми років звернувся зі скаргами на ниючий постійний біль у лівій половині нижньої щелепи, припухлість, гнійні виділення із ясеневих кишень, загальне нездужання, підвищення температури тіла до 39,5°С. При огляді – 36 зуб зруйнований, перкусія 35, 36, 37 зубів болісна, виражений інфільтрат з двох сторін щелепи. Яке лікування потрібне хворому після хірургічного втручання?
A. * Промивання ран антисептичними розчинами, дренування , продовжити інтенсивну терапію
B. Промивання ран антисептичними розчинами антибіотикотерапія
C. Промивання ран антисептичними розчинами антигістамінні препарапи
D. Промивання ран антисептичними розчинами протизапальна терапія
E. Промивання ран антисептичними розчинами знеболюючі ліки

66 Хвора М., 28 р., звернулася до лікаря хірурга-стоматолога зі скаргами на ниючий біль та припухлість верхньої губи справа. Тиждень тому на губі були висипання герпесу, випадково хвора їх травмувала. Через дві доби з’явились припухлість, біль, шкіра губи почервоніла, температура тіла підвищилась до 38°С. Яке лікування хворій потрібне на другий день після хірургічного втручання?
A. * Промивання рани розчинами антисептиків, дренування, медикаментозна терапія, УФО на верхню губу
B. Промивання рани розчинами антисептиків, антибіотики, антигістамінні препарати
C. Промивання рани розчинами антисептиків, антигістамінні препарати
D. Промивання рани розчинами антисептиків, фізіолікування
E. Промивання рани розчинами антисептиків, дренування, аналгетики

67 Хвора дитина Д., 12 р., скаржиться на появу болючої припухлості в правій половині лиця, підвищення температури тіла до 38,5°С. При огляді – шкіра в кольорі не змінена, пальпаторно визначається щільний болючий інфільтрат у межах привушної слинної залози, відкривання рота вільне, слизова оболонка біля вивідного протоку залози гіперемована, виділяється гній. Яке лікування потрібне хворій на другий день захворювання?
A. * Подовжити медикаментозне лікування промити слинну залозу розчинами антисептиків, ферментів, фізіолікування
B. Подовжити медикаментозне лікування промити слинну залозу розчинами антисептиків, дієта
C. Подовжити медикаментозне лікування промити слинну залозу розчином перекису водню, полоскання порожнини рота розчином соди
D. Промивання слинних залоз розчинами антисептиків, знеболюючі ліки
E. Масаж слинної залози фізіолікування полоскання порожнини рота

68 Постраждалий П., 52 р., звернувся до хірурга-стоматолога зі скаргами на біль в нижній щелепі зліва у ділянці кута, який посилюється при жуванні, розмові. Добу назад був травмований, була незначна кровотеча з порожнини рота. При огляді: припухлість м’яких тканин нижньої щелепи зліва, пальпаторно у ділянці кута визначається біль, , відкривання рота обмежене, прикус порушений, між 37 і 38 зубами розрив слизової оболонки. Яке лікування потрібне хворому на наступний день після оперативного втручання?
A. * Медикаментозна терапія, обробка порожнини рота антисептиками
B. Туалет порожнини рота, знеболюючі ліки, УВЧ
C. Туалет порожнини рота, антибіотикотерапія, УВЧ
D. Туалет порожнини рота, антгістамінна терапія, СВЧ
E. Туалет порожнини рота, протизапальна терапія

69 У хворого М., 25 р., у якого алкогольний психоз, після травми відмічається западіння тканин у лівій половині обличчя, кровотеча з носа, крововилив у підочній ділянці на нижню повіку зліва. На рентгенограмі – порушення прозорості лівої гайморової порожнини, порушення контурів лівого вилице-альвеолярного гребеня. Яке лікування потрібне хворому.
A. * Хірургічне вправлення лівої вилицевої кістки, медикаментозна терапія , лікування психоневролога
B. Лікування психоневролога знеболюючі ліки
C. Лікування психоневролога антибіотикотервпія
D. Хірургічне лікування вправлення вилецеої кістки, знеболюючі ліки
E. Медикаментозна терапія фізеолікування

70 Хвора А., 25 р. направлена лікарем стоматологом-терапевтом для видалення 37 зуба з приводу загострення хронічного періодонтиту. Хірургом-стоматологом проведено знеболення внутрішньо ротовим способом - торусальна анестезія. Які нерви виключає дана анестезія?
A. * Нижній альвеолярний, язичний і щічний нерви.
B. Нижній альвеолярний і щічний нерви.
C. Нижній альвеолярний і язичний нерви.
D. Нижньощелепний нерв.
E. Верхньощелепний нерв.

71 Хвора А., 25 р. направлена лікарем стоматологом-терапевтом для видалення 27 зуба з приводу загострення хронічного періодонтиту. Хірургом-стоматологом проведено знеболення внутрішньо ротовим способом - туберальна та палатенальна анестезія. Які нерви виключає туберальна анестезія?
A. * Задні верхні альвеолярні гілки інфраорбітального нерва.
B. Середні верхні альвеолярні гілки інфраорбітального нерва.
C. Передні верхні альвеолярні гілки інфраорбітального нерва.
D. Великий та малий нерви піднебіння.
E. Верхньощелепний нерв.

72 У чоловіка 40 років, що перебуває на диспансерному обліку з приводу хронічного генералізованого пародонтиту І ступеню, виявили у зубі 14 пломбу з амальгами, яка глибоко заходить в міжзубний проміжок. Що може бути найбільш поширеним наслідком даного стану?
A. *Утворення пародонтальної кишені
B. Утворення кісткової кишені
C. Загострення генералізованого пародонтиту
D. Утворення зубних відкладень
E. Розвиток травматичної оклюзії

73 До лікаря-стоматолога звернувся чоловік 25 років, якому діагностовано гострий виразковий гінгівіт. Лікар провів видалення зубних відкладень, обробку ясен розчином антисептиків, протеолітичних ферментів, аплікації антибактеріальних і протизапальних засобів. Препарат якої групи необхідно використати лікарю на заключному етапі лікування ?
A. * Кератопластики
B. Антибіотики
C. Ферменти
D. Кератолітики
E. Сульфаніламіди

74 Жінці 40 років попередньо був встановлений діагноз: періодонтит 13. Якому найбільш імовірному діагнозу буде відповідати така рентгенологічна картина: вогнище деструкції кісткової тканини 0,3 см в діаметрі, округлої форми з чіткими межами?
A. *Хронічний грануломатозний періодонтит
B. Хронічний фіброзний періодонтит
C. Хронічний гранулюючий періодонтит
D. Хронічний простий пульпіт
E. Пульпіт, ускладнений періодонтитом

75 Чоловіку 63 років встановлений діагноз: хронічний конкрементозний пульпіт 26. Рентгенологічно виявлений пристінковий дентікль, облітерація кореневих каналів на 1/3. Який фізичний метод лікування доцільно викорастати в даному випадку?
A. *Депофорез
B. УВЧ
C. Діадінамічні токи
D. Діатермокоагуляція
E. Д’Арсанвалізація

76 Чоловік 56-ти років звернувся до стоматолога для профілактичного огляду. Хворіє на виразку шлунка, палить з 15 років. Об’єктивно: на слизовій оболонці щік в кутах рота - вогнища змутнілого епітелію сіро-білого кольору з чіткими контурами, розміром 2,0х2,0 см, які не здіймаються над поверхнею та при зскрібанні не знімаються. Пальпація безболісна, ущільнення в основі не має. Встановлений діагноз - проста лейкоплакія. Який додатковий метод необхідно застосувати для визначення діагнозу?
A. * Гістологічний
B. Серологічний
C. Бактеріоскопічний
D. Цитологічний
E. Імунологічний

77 До стоматолога звернулися батьки дівчинки 8 р. з приводу косметичного недоліку. У пацієнтки нижня щелепа виступає вперед, а ікла нижньої щелепи перекривають ікла верхньої щелепи Лікарем-ортодонтом зішліфовані нестерті рвучі горбики тимчасових зубів. Для профілактики якого прикусу було це здійснено?
A. Вимушеного прогенічного прикусу
B. Глибокого прикусу
C. Прогнатичного прикусу
D. Косого прикусу
E. Відкритого прикусу

78 Девочка 13 лет обратилась с жалобами на кровоточивость десен во время чистки зубов, которую отмечает в течение последнего года. Ранее не лечилась. Прикус ортогнатический. Глубина преддверия полости рта средняя. Гигиенический индекс 3,5. Десна гиперемирована, отечна. На рентгенограмме в области фронтального участка верхней и нижней челюсти кортикальные пластинки сохранены и четкие, в области боковых зубов кортикальных пластинок нет. Корни зубов бокового участка не сформированы. Клинические анализы крови и мочи без патологии. Укажите наиболее вероятный диагноз.
A. * Юношеский катаральный гингивит
B. Хронический язвенный гингивит
C. Хронический гипертрофический гингивит
D. Хронический локализованный пародонтит
E. Хронический генерализованный пародонтит

79 У підлітків встановили індекс КПВ = 4,5 – 6,5. За оцінкою ВООЗ це рівень:
A. *високий
B. дуже низький
C. низький
D. помірний
E. дуже високий

80 На профілактичний огляд батьки привели дитину двох років. При огляді індекс “КП” поверхонь дорівнює 0; поверхні зубів вкрити зубним нальотом. Які рекомендації Ви повинні дати батькам дитини?
A. *Навчання гігієні порожнини рота з використанням Са - вмісних зубних паст. Профілактичний огляд двічі на рік.
B. Навчання гігієні порожнини рота з використанням F - вмісних зубних паст. Профілактичний огляд двічі на рік.
C. Навчання гігієні порожнини рота з використанням зубних паст, що містять вітаміни. Профілактичний огляд тричі на рік.
D. Навчання гігієні порожнини рота. Проведення професійної гігієни порожнини рота.
E. Проведення професійної гігієни порожнини рота. Навчання гігієні порожнини рота з використанням Са - вмісних зубних паст.

81 В результаті стоматологічного дослідження дитини 6 років індекс гігієни Федорова-Володкіної склав 2,5 бала. Оціните гігієнічний стан порожнини рота дитини.
A. * Незадовільний
B. Добрий
C. Задовільний
D. Поганий
E. Дуже поганий

82 Недостатній вміст фтору в питній воді є одним із карієсогенних чинників. Яка концентрація фтору в питній воді має бути оптимальною?
A. * 0,8-1,2 мг/л
B. 0,3-0,7 мг/л
C. 1,5-2,0 мг/л
D. 1,1-1,8 мг/л
E. 2-4 мг/л

83 Хлопцю 16 р. встановлений діагноз: гострий початковий карієс 26 зуба. Назвіть найбільш вірогідний метод лікування?
A. *Ремінералізуюча терапія 26 зуба.
B. Хірургічний метод. ( препарування 26 з.), ізолююча прокладка, постійна пломба.
C. Покриття металокерамічною коронкою.
D. Вітамінотерапія.
E. Професійна чистка 26 зуба.

84 Пацієнту 24 р..необхідно провести ендодонтичне лікування 34 зуба. Серед запропонованих інструментів знаходиться спредер. Що це за інструмент?
A. *Інструмент з гладкою загостреною частиною, призначений для латеральної конденсації гутаперчи в кореневому каналі.
B. Інструмент з робочою частиною у формі центрованої конічної спіралі, що нагадує анатомічну форму каналу.
C. Інструмент, що має невелику кількість витків тільки на кінчику.
D. Інструмент, що поєднує властивості рімера і файлу.
E. Інструмент, призначений для видалення пульпи зуба.

85 Після первинної профілактики оцінку проводили за показниками:
A. *приріст карієсу
B. розповсюдженість карієсу
C. інтенсивність карієсу
D. кількість ускладненого карієсу
E. розповсюдженість захворювань пародонту.

86 У 12-ти літніх школярів виявили індекс КПВ = 1,2- 2,6. За оцінкою ВООЗ це рівень:
A. *низький
B. дуже низький
C. помірний
D. високий
E. дуже високий

87 У підлітків встановили індекс КПВ = 2,7 – 4,4. За оцінкою ВООЗ це рівень:
A. *помірний
B. дуже низький
C. низький
D. високий
E. дуже високий

88 При проведенні планового профілактичного огляду школярів сьомого класу інтенсивність карієсу по індексу КПВ зубів склала 3,7. Яка ступінь інтенсивності карієсу в даній групі дітей, згідно класифікації ВООЗ?
A. * Помірна
B. Дуже низька
C. Низька
D. Висока
E. Дуже висока

89 До вас звернулась 13-річна дівчинка, що готується до ортодонтичного лікування Який індекс ви повинні визначити для оцінки гігієнічного стану порожнини рота, а саме – площі зубного нальоту?
A. * Індекс Green-Vermillion
B. Індекс Rassel
C. Індекс РМА
D. Індекс CPITN
E. Індекс Федорова-Володкіної

90 У дитини 7 років у результаті травми відбувся перелом коронки 21 зуба. Порожнина зуба розкрита, зондування різко болісне. На рентгенограмі - несформована верхівка кореня. Дії лікаря?
A. *Ендодонтичне лікування, спрямоване на апексифікацію.
B. Хірургічне лікування.
C. Ортопедичне лікування.
D. Лікування травматичного пульпіту в одне відвідування.
E. Фізіотерапевтичне лікування.

91 Хворий 45 р. звернувся зі скаргами на постійний ниючий біль у зубі, що підсилюється при накушуванні. 3 дні тому зуб був запломбований з приводу глибокого карієсу. Вертикальна перкусія болісна. Термопроба болісна ЕОД 120 мкА. На рентгенограмі - тканини періодонту не змінені. Що повинен зробити лікар у першу чергу:
A. *Відкрити порожнину зуба і створити відток ексудату.
B. Видалити пломбу.
C. Призначити антисептичні полоскання.
D. Призначити фізпроцедуру.
E. Провести корекцію пломби.

92 Піцієнт 49 років звернувся зі скаргами на кровоточивість і болісність ясен, неприємний запах з рота, рухомість зубів. Об(єктивно: ясна набряклі, гіперемірувані, кровоточивість 11-Ш ступеню, інтенсивність гноєвиділення 11 ступеню, багато зубного нальту, над- і підясенних зубних відкладень. Глибина ПЗЯК 6-7 мм. Рухомість 16, 12, 11, 21, 22, 26, 27, 44, 46 – 1 ступеню; 25, 37, 36, 32, 31, 41, 42, 45, 47 – 11 ступеню. Діагноз: пародонтит геніралізований Ш ступеню важкості, загострене протікання. Який вид хірургічного лікування показаний даному пацієнту?
A. *Клаптева операція
B. Гінгівотомія
C. Гінгівектомія
D. Закритий кюретаж
E. Відкритий кюретаж

93 Хвора , 67 років, скаржиться на біль під частковим знімним пластинчастим протезом на нижній щелепі. Протез був виготовлений 3 дні назад. На нижній щелепі частковий знімний пластинчастий протез із кламерною фіксацією на 43, 32 зуби. На слизовій оболонці в зоні внутрішньої косої лінії праворуч визначається гіперемія. Яка тактика лікаря стоматолога-ортопеда?
A. * Провести корекцію базису протеза
B. Провести корекцію оклюзийної площини й базису протеза в області внутрішньої косої лінії ліворуч;.
C. Апендикулярний інфільтрат.
D. Злоякісна пухлина тонкої кишки.
E. Позаочеревинна пухлина.

94 Хворий 62 років скаржиться на часткову відсутність зубів на верхній щелепі, косметичний дефект. Присутні 11, 16, 17, 21, 22, 23, зуби стійкі. Хворому виготовляють частковий знімний пластинчатий протез на верхню щелепу. Який напрямок кламерної лінії найбільш раціональний?
A. *. Діагональний і трансверзальний
B. Площинний
C. Сагітальний
D. Трансверзальний
E. Діагональний

95 Хворий 57 років звернувся в клініку ортопедичної стоматології із приводу відсутності зубів на нижній щелепі й утруднене пережовування їжі. Хворому показане виготовлення часткового пластинчастого протеза на нижню щелепу з утримуючими кламерами на 44, 34. Який вид стабілізації протеза дозволить забезпечити таке розміщення кламерів?
A. * Трансверзальний
B. Діагональний
C. Сагітальний
D. Сагітально-трансверзальний
E. Діагонально-сагітальний

96 Чоловік 58 років скаржиться на погіршення фіксації й часті поломки часткового пластинчастого протеза для верхньої щелепи, яким користується більше 5 років. Об'єктивно: альвеолярний відросток верхньої щелепи в беззубих ділянках значно атрофований. Протез балансує. Яка найбільш імовірна причина погіршення фіксації й частих поломок протеза в цьому випадку?
A. * Атрофія альвеолярного відростку, невідповідність протезу тканинам протезного ложа
B. Прийняття твердої їжі;.
C. Стирання штучних зубів;.
D. Неправильне зберігання протеза;.
E. Використання протеза під час сну.

97 Пацієнт, 55 р. звернувся з метою протезування. Об’єктивно:відсутні 18,17,16,15,14,24,25,26,27,28, періодонтальні тканини в нормі, інші зуби рухомі 1ст.Який вид протеза необхідно виготовити?
A. * Шинуюча конструкція бюгельного протезу
B. Пластинчатий протез
C. Мостоподібний протез.
D. Безпосередній протез.
E. Полегшений протез.

98 Пацієнт, 60 р., звернулся з скаргами на утруднення при жуванні їжи знімними протезами, які були виготовлені біля 8 років тому. Об’єктивно: знімний протез нижньої щелепи погано фіксується і стабілізується у порожнині рота. Яка тактика лікаря?
A. * Виготовити новий знімний протез.
B. Корекція країв протезу.
C. Перебазування протезу.
D. Переартікуляція протезу.
E. Корекція оклюзій них співвідношень.

99 Хворий К., 32 роки, госпіталізований зі скаргами на збільшення температури тіла, порушення сна, зниження працездатності, відчуттям важкості у лівій половині обличчя, гнієтечу з лівої половини носу після видалення 27 зубу. Ураження яких стінок буде найбільш вирогідно виявлено при ревізії верхньощелепного синусу?
A. Нижня, передня та зовнішня
B. Медіальна, передня та верхня
C. Задня, нижня та верхня
D. Нижня, передня та медіальна
E. Зовнішня, передня та верхня

100 У хворої 65-ти років з’явилися припухлість та біль у скроневій ділянці, яка посилюється при жуванні,обмежене відкривання роту. Об’єктивно: температура тіла 38,3 0С, шкіра звичайного кольору. В лівій скроневій ділянці пальпаторно виявляється болісний щільний інфільтрат без чітких границь, має вигляд “пісочного годиника”. Відкривання роту обмежене до 3,0 см. Лунка видаленного зубу заповнена згустком сірого кольору. Який діагноз найбільш вірогідний?
A. Глибока флегмона скроневої ділянки
B. Поверхнева флегмона підскроневої та крилопіднебінної ямки
C. Флегмона вилицевої ділянки
D. Флегмона періорбітальної ділянки
E. Флегмона орбіти

101 Хворий В., 42 роки, госпіталізований з діагнозом: флегмона підскроневої та крилопіднебінної ямок. З флегмонами яких ділянок потрібно диференціювати данне захворювання?
A. Флегмона скроневої ділянки та очниці
B. Флегмона щоки
C. Флегмона білявушно-жувальної ділянки
D. Флегмона вилицевої ділянки
E. Флегмона навкологлоточної ділянки

102 Хвора П., 64 роки, госпіталізована з діагнозом флегмона кореню язика. Який оперативний доступ розкриття данної флегмони необхідно використовувати?
A. Серединний розтин
B. Внутрішньоротовий розтин
C. Коміроподібний розтин
D. Піднижньощелепний розтин
E. Розтин окаймляючий кут нижньої щелепи

103 Дитина Д., 10 років, звернувся з батьками зі скаргами на високу температуру тіла, біль при ковтанні та розмові, біль під нижньою щелепою, обмежене відкривання роту, хрипкість голосу. Об’єктивно: загальний стан дитини важкий, рот напіввідкритий, язик сухий, покритий нальотом брудно-сірого кольору, пальпаторно визначається щільний, різко болючий інфільтрат в ділянці дна порожнини рота, шкіра над ним напружена, лосниця. Слизова оболонка дна порожнини рота набрякла та гіперімована. Коронка 36 зубу повністю зруйнована. Який діагноз найбільш вірогідний?
A. Одонтогенна флегмона дна порожнини рота
B. Флегмона піднижньощелепної ділянки
C. Флегмона підпідборіддя
D. Флегмона крилонижньощелепного простору
E. Флегмона навкологлоточної ділянки

104 У хворого В., 65 років, після видалення 28 зуба на другу добу підвищилася температура тіла до 38, 3 0С; з'явилися болі в скроневій області при жуванні, змінилася конфігурація обличчя за рахунок набряку м'яких тканин,обмеження відкривання рота. Об'єктивно: болісний інфільтрат у скроневій області, набряк повік. Колір шкіри не змінений, флуктуація не визначається. Відкривання рота обмежене до 2,0 см. Лунка 28 зуба порожня, слизова оболонка навколо зуба яскраво гіперемована. Який найбільш вірний діагноз?
A. Глибока флегмона скроневої області
B. Флегмона підскроневої і крилоньобной ямки
C. Поверхнева флегмона скроневої області
D. Підглазнична флегмона
E. Флегмона скулової і орбітальної області

105 Хвора Л., 45 років, скаржиться на відчуття жжения, біль, почервоніння шкіри на обличчі, збільшення температури тіла до 38 °С, головний біль, швидке знесилення. Хворіє біля двох днів. Об’єктивно : в області лівої щоки та бокової поверхні носа у вигляді язиків полум’я еритоматозна пляма, гостро болісна, краї валикоподібно при підняті над поверхнею шкіри. При пальпації шкіра в вогнищі запалення гаряча на дотик. Поставте попередній діагноз.
A. Бешиха
B. Поліморфна ексудативна еритема
C. Опоясуючий лишай
D. Простий пузирьковий лишай
E. Туберкульоз

106 У хворого 67-ми років еритематозно-геморагічна форма бешихи обличчя. Який збудник є причиною даного захворювання
A. Стрептокок
B. Стафілокок
C. Грибки
D. Бактероїди
E. Клостридіальні анаероби

107 Хворий 50-ти років направлений на консультацію до хірурга-стоматолога. Об-но: одиночні ерозії і виразки на СОПР, які розташовані на фоні плоских ділянок сірого кольору з чіткими межами (нагадують наліт, який не знімається навіть при інтенсивному зішкрябувані). При пальпації вогнища щільні, шороховаті, безболісні. Який найбільш вірогідний діагноз?
A. Ерозивно-виразкова форма лейкоплакії
B. Ерозивно-виразкова форма червоного плоского лишая
C. Пузирник
D. Хейліт Манганотті
E. Хронічна виразка СОПР

108 У хворого П., 39 років, діагностовано ізольований перелом кісток основи черепа. Вкажіть строки появи симптома „окуляри” після травми.
A. З’являється не раніше, ніж через 12 годин після травми і не виходить за рамки кругового м’яза ока
B. З’являється відразу після травми і має огранічений характер
C. З’являється не раніше, ніж через 24-48 годин після травми і має розповсюджувальний характер
D. З’являється відразу після травми і має розповсюджувальний характер
E. З’являється через 8 годин після травми і носить огранічений характер

109 Хвору В., 23 роки, доставлено автомобілем швидкої допомоги в прийомне відділення лікарні з хімічним опіком шкіри обличчя, шиї ІІІ – А ступення. Під час роботи в лабораторії з кислотою стався нещасний випадок. В чому заключається особливість обробки враженної поверхні шкіри?
A. 2 – 3 \% розчином гідрокарбонату натрія
B. 5 \% розчином тіосульфата натрія
C. Гліцерином
D. 5 \% розчином сульфата міді
E. 20 \% розчином цукру

110 У хворого В., літнього віку, на шкірі нижньої губи 5 місяців тому з’явилась щільна пухлина розміром до 0,6 см в діметрі, на широкій ніжці. Після травми пухлина має виразковий характер, навколо виразки – інфільтрація тканини, має кратероподібну форму, періодично виникає кровотеча. Збільшені піднижньощелепні лімфовузли. Яке захворювання шкіри можна припустити?
A. Плоскоклітиний рак
B. Папілома
C. Меланома
D. Невус
E. Фіброма

111 Хвора 35-ти років відмічає наявність безболісної деформації тіла нижньої щелепи праворуч. На рентгенограмі - наявність гомогеного вогнища щільності кісткової тканини округлої форми, в диаметрі 1,5 -2,0 см; по переферії вогнища - вузька смужка просвітлення шириною до 1,2 мм та склероз кістки на кордоні з новоутворенням. Який діагноз найбільш вірогідний?
A. Тверда одонтома
B. Одонтогенна фіброма
C. Амелобластома
D. Радикулярна кіста
E. Остеобластома

112 Батьки дитини 5-ти років, скаржаться на наявність пухлини в правій білявушній ділянці, яка поступово безболісно збільшується. Шкіра в цій області колір не змінила, але при нахилі голови донизу пухлина збільшується в розмірах і шкіра набуває синюшного кольору. Яке захворювання можна припустити?
A. Гемангіому
B. Ліпому
C. Дермоідну кісту
D. Міксому
E. Фіброму

113 У хворого В., 18 років, клінічно виявлено сіаліт в передньому участку позазалозистого відділу протоку лівої піднижньощелепної жалози. Який метод лікування показано в даному випадку?
A. Розсічення протоку з одномоментним формуванням штучного устья і видалення сіаліту
B. Розсічення протоку та видалення сіаліту
C. Консервативне лікування
D. Фізіотерапевтичне лікування
E. Екстирпація піднижньощелепної залози

114 У хворого А. 68 років дефект нижньої третини носа в наслідок видалення злоякісної пухлини. У нього збережена спинка носа до середньої третини і зовнішній обрис ноздрів. Кожа носа з ерозіями. Від пластичного втручання хворий відмовився. Який засіб фіксації ектопротеза носу краще запропонувати у даному випадку.
A. * На оправі окулярів.
B. Прозорою липкою стрічкою.
C. Головною шапочкою.
D. За допомогою шворки.
E. Використання анатомічної ретенції.

115 У чоловіка 68 років, 4 місяці тому назад проведена однобічна резекція верхньої щелепи. Об’єктивно: відсутні 28-21,18 зуби. Наявні зуби інтактні, стійкі, фісури виражені. Планується виготовлення резекційного протеза на верхню щелепу із кламерною фіксацією. Який вид кламерів необхідно застосовувати у даному випадку?
A. * Опорно-утримувальні
B. Стримувальні одноплечі.
C. На ясенні
D. Опорні.
E. Стримувальні двоплечі.

116 У хворого 60-ти років, внаслідок огнепального ураження з'явився великий дефект носа. Від хірургічного втручання хворий тимчасово відмовився, йому було запропоновано виготовлення ектопротеза носа, утримуваного за допомогою окулярів. Якою відбитковою масою необхідно скористатися в даному випадку?
A. * Гіпсовий відбиток всього обличчя
B. Відбиток еластичною масою дефекта
C. Відбиток термопластичною масою всього обличчя
D. Гіпсовий відбиток
E. Відбиток термопластичною масою дефекта

117 Хворий 69-ти років, з повною втратою зубів, скаржиться на біль у ділянці кута нижньої щелепи. Протезами не користувався. Об’єктивно: незначна припухлість, відкривання рота обмежене. Рентгенологічно: правосторонній перелом тіла нижньої щелепи в ділянці відсутніх 35, 36. Яку шину необхідно використовувати для лікування?
A. * Шина Лімберга.
B. Вебера.
C. Тігерштедта.
D. Збарта.
E. Ванкевича.

118 У пораненого бійця перелом нижньої щелепи з дефектом у підборідній ділянці більш 3 см. Який застосувати метод іммобілізації фрагментів нижньої щелепи?
A. * Апаратний остеосинтез (Рудько, Бернадський).
B. Шини Тігерштедта (назубні).
C. Міжшелепне, лігатурне зв’язування по Айві.
D. Прямий остеосинтез.
E. Шина Порта-Гунинга.

119 У хворого вогнепальний перелом нижньої щелепи. До поранення користувався знімними протезами (частковим пластинковим для в/щ і повним для н/щ). Що краще використовувати для транспортної іммобілізації перелому цьому потерпілому?
A. * Протези пацієнта.
B. Аппарат Збарта.
C. Шину Ентеліса.
D. Шину Васільєва
E. Шину Тігерштедта

120 Хворий 29-ти років потрапив до стаціонару з діагнозом "відкритий перлом нижньої щелепи між 41, 31 зубами без зміщення уламків". Об'єктивно: рот відкриває в полному обсязі, зубні ряди інтактні, прикус ортогнатичний. Між 41, 31 зубами щілина. Яка конструкція найдоцільніша в даному випадку?
A. * Шина Тігерштедта з зацепними петлями
B. Зубна шина Васильєва
C. Зубна гладенька шина-скоба
D. Шина Тігерштедта з розпорочним згибом
E. Шина Тігерштедта з похилою площиною

121 Дитині Л., 5 років, проводилась операція розсічення короткої вуздечки язика. Так як хлопчик був дуже збуджений для місцевого знеболення використали вприскування “Лідокаїн- спрей” в той час як він вдихав повітря поміж криком. Дитина різко змовкла, шкіряні покрови посиніли, потім зблідли, свідомість затьмарилась, м’язовий тонус послабився, дихання зупинилось. Який найбільш ймовірний діагноз?
A. Лярингоспазм
B. Гостра серцева недостатність
C. Гостра дихальна недостатність
D. Анафілактичний шок
E. Колапс

122 Хворий М., 29 років, на носилках доставлений в ургентний кабінет щелепно- лицевого хірурга після бійки на вулиці з запухлим обличчям та кровотечією з рота. Свідомість збережена, рот напіввідкритий, пошкоджено слизову оболонку з обох боків нижньої щелепи, рухомість відломків нижньої щелепи. Під час огляду лікарем хворий втрачає свідомість, губи синіють, шкіряні покрови блідніють, дихання затрудняється, стає неможливий вдих. Встановлено діагноз дислокаційна асфіксія. Які необхідно провести невідкладні заходи?
A. Витягнути хворому язик та видвинути вперед і вверх нижню щелепу
B. Накласти трахеотому
C. Провести інтубацію трахеї
D. Внутрішньовенно ввести дихальні аналептики
E. Покласти хворого на бік

123 Чоловік 28-ми років, підвищеного харчування. Знаходився в стоматологічному кріслі та готувався для проведення місцевого знеболення і видалення хворого зуба, раптом поскаржився на запаморочення, нудоту і втратив свідомість. Об-но: різка блідкість шкірних покривів та червоної облямівки губ, зіниці дещо розширені, дихання поверхневе, пульс лабільний, схильний до брадікардії, АТ- 100/60 мм рт.ст. Встановлено діагноз: психоемоційна непритомність. Які невідкладні дії лікаря?
A. Надати хворому горизонтального положення, забезпечити доступ свіжого повітря, дати вдихнути пари нашатирного спирту
B. Викликати бригаду невідкладної допомоги
C. Ввести антигістамінні препарати
D. Ввести внутрішньовенно серцеві препарати
E. Провести штучне дихання та масаж серця

124 Хворий Р., 20 років, що страждає на інсулінозалежну форму цукрового діабету з дитинства, звернувся до лікаря хірурга – стоматолога з приводу затрудненого прорізування 38 зубу. За 3 години до візиту до лікаря прийняв звичну дозу інсуліну та поснідав, але за 1 годину до хірургічного втручання хвилювався та відчувши симптоми підвищення цукру в крові ввів ще половину від звичайної дози інсуліну. В стоматологічному кріслі, ще до початку втручань лікаря поскаржився на слабкість, запаморочення в голові, дріж в тілі та судоми в ногах. При огляді – шкіра волога, м’язи напружені,відмічається дрижання в тілі, дихання почащене, пульс частий, хворий збуджений.Запаху ацетону з рота не має. Який найбільш ймовірний діагноз?
A. Гіпоглікемічна кома
B. Гіперглікемічна кома
C. Гіперосматична кома
D. Порушення свідомості
E. Початок епілептичного нападу

125 Дитина Л., 4 дні, що народилась при нормальних пологах згідно з терміном вагітності вагою 3400г, починає смоктати але рано відкидає грудь при годуванні, неспокійна, збуджена. При цьому фізіологічні параметри дитини в нормі. При огляді у дитини виявлено низьке прикріплення вуздечки язику. Які заходи лікування та догляду слід прийняти?
A. Провести операцію френулотомія негайно та продовжувати грудне годування
B. Перевести дитину на штучне годування
C. Перевести дитину тимчасово на зондове годування
D. Провести операцію френулопластика
E. Провести операцію френулопластика та перевести на штучне годування

126 Хворий С., 43 років, звернувся у клініку зі скаргами на біль під час користування бюгельним протезом. Об'єктивно: в місці розташування дуги бюгельного протеза спостерігається ділянка запалення слизової оболонки. Оклюзійні співвідношення штучних та природних зубів у нормі. Де повинна розташовуватися дуга бюгельного протеза на верхній щелепі:.
A. * не доходити до слизової оболонки на 0,5 мм;.
B. повторювати рельєф слизової оболонки;.
C. не розташовуватися на піднебінні;
D. щільно прилягати до піднебіння;
E. не доходити до слизової оболонки на 3 мм.

127 Хворий О, 52 років, звернувся з метою протезування. Об'єктивно: відсутні 28,34,35, 36,37,45,46,47 зуби; прикус ортогнатичний, слизова оболонка без патологічних змін. Зуби, що залишилися на нижній щелепі, стійкі, інтактні, з добре вираженим поясом та фісурами. Яку ортопедичну конструкцію рекомендовано:.
A. * бюгельний протез із литими кламерами;.
B. бюгельний протез із телескопічною системою фіксації;.
C. незнімні металокерамічні протези;
D. незнімні металопластмасові протези;
E. частковий пластинковий протез?.

128 На клінічному етапі перевірки каркаса бюгельного протеза в ротовій порожнині виявлено нерівномірне відставання його дуги від слизової оболонки твердого піднебіння та коміркового відростка у межах 0,8 см до контакту. Яким методом можливо усунути даний недолік:.
A. * виготовити новий бюгельний протез;.
B. вищеназваний недолік не потребує виправлення;
C. вирівняти каркас за допомогою крампонних щипців;
D. вирівняти каркас за допомогою молоточка і ковадла;
E. розігріти метал за допомогою бензинового пальника та вирівняти притисканням на моделі?.

129 Хворий 3., 46 років, звернувся зі скаргами на біль у ділянці твердого піднебіння під час користуванням бюгельним протезом для верхньої щелепи. Об'єктивно: на слизовій оболонці твердого піднебіння у зоні розташування бюгельного протеза виразковий пролежень. Яка найбільш імовірна причина даного ускладнення:.
A. * щільне прилягання дуги до слизової оболонки;
B. високе склепіння твердого піднебіння;
C. вживання твердої їжі;.
D. постійне користування протезом;.
E. помірна податливість слизової оболонки?

130 Хвора С., 35 років, звернулася зі скаргами на відсутність зубів, естетичний та фонетичний дефекти. Об'єктивно: присутні 12,11,21,22, зуби. Яка конструкція протеза найраціональніша в естетичному та функціональному відношеннях:.
A. * частковий пластинковий протез;.
B. бюгельний протез;
C. мостоподібний протез;.
D. частковий пластинковий протез із дугою;
E. знімний мостоподібний протез.

131 Хворий 50 р., направлений на консультацію до хірурга-стоматолога.Об-но: виразка круглою форми, розташована на слизової оболонці щоки. Краї ії інфільтровані, дно м”яке, покрито нальотом фібрину, не кровоточить. З анамнезу: виразка утворилась після носіння знімного протезу. Після появи виразки, хворий протез не носить. За цей час виразка значно зменшилась. Поставте діагноз.
A. Хронична виразка СОПР
B. Ерозивно-виразкова форма лейкоплакії
C. Ерозивно-виразкова форма червоного плоского лишая
D. Пухирник
E. Хейліт Манганотті

132 Хвора 25-ти років була на прийомі у стоматолога 3 дні тому назад. Оброблені під коронки 17, 15, 23, 26; зроблені відбитки з верхньої та нижньої щелепи. На даний час скаржиться на біль від гарячого, холодного та при вдиханні холодного повітря. Доторкання до зубів різко болісне. Якими повинні бути дії лікаря?
A. * Виготовити тимчасові захисні коронки .
B. Обробити отпрепаровані зуби фторлаком..
C. Депульпувати от препаровані зуби.
D. Вилучити зуби, які занепокоять хвору..
E. Виготовлення постійної ортопедичної конструкції.

133 У хворого Д., 48 р., на нижній щелепі відсутні 46, 45, 34, 35, 36 зуби. Ті, що залишилися – високі, мають рухомість 2-3 ступенів, оголені шійки та добре виражені екватори і фісури. Слизова оболонка має пастозний вигляд, ясеневі сосочки гіперемовані, набряклі. На верхній щелепі усі зуби в наявності. Розробити найбільш оптимальний вид ортопедичної протезної конструкції
A. * Бюгельний протез з багатоланковими кламерами
B. Мостоподібна шина-протез
C. Часткові знімні пластинчаті протези
D. Бюгельний протез з замковою фіксацією.
E. Бюгельний протез з опорно-утримуючими кламерами.

134 Хворий Д., 68 р., користується повним знімним протезом на протязі 5 років. За цей час фіксація протеза повільно погіршувалась. Об’єктивно: протез майже повністю не прилягає до слизової оболонки по перехідній клапанній зоні. Відсутня повноцінна фіксація та стабілізація протеза. Як можна використати цей протез..
A. * Використати протез у якості індивідуальної ложки .
B. Залишити старий протез після виконання перебазировки.
C. Залишити старий базис лише замінивши штучні зуби..
D. Залишити старі штучні зуби лише замінивши базис протеза.
E. Використати старий протез при визначенні висоти центральної оклюзії..

135 Хворий 20-ти років звернулся зі скаргами на естетичний недолік у фронтальній ділянці нижньої щелепи. Об'єктивно: коронкова частина 31 зуба повністю відсутня. Корінь зуба зруйновано до рівня ясен. На R-мі: кореневий канал запломбовано, змін у періапекальних тканинах немає. Яку конструкцію доцільно виготовити хворому?
A. * Суцільнолита куксова вкладка з коронкою
B. Штифтовий зуб за Ахмедовим
C. Простий штифтовий зуб
D. Штифтовий зуб за Ільїною-Маркосян
E. Штифтовий зуб за Річмондом

136 Хвора О., 35 років, звернулася зі скаргами на естетичний дефект зубів верхньої щелепи у фронтальному відділі праворуч. Об'єктивно: 12 зуб депульпований. Пломба не відповідає кольору зуба, зуб змінений у кольорі, перкусія негативна. Яка конструкція показана хворій?
A. * Металокерамічна коронка..
B. Напівкоронка.
C. Пластмасова коронка.
D. Вкладка.
E. Металева штампована коронка.

137 Хворий М., 28 років, скаржиться на зміну в кольорі 23 зуба, естетичну ваду. Об(єктивно: 23 зуб має темно-сірий колір, дефект відновлено пломбою. На R-мі канал кореня запломбований до верхівки. Прикус ортогнатичний. На пластмасу алергія. Яка із штучних коронок рекомендована хворому?
A. * Металокерамічна коронка..
B. Суцільнолита
C. Пластмасова коронка.
D. Штампована.
E. Металопластмасова.

138 Хворий Ю., 34 років, скаржиться на естетичний дефект. Об(єктивно: відкритий прикус, поворот 22 і 11 зубів, 21 зуб змінен в кольорі. Яка тактика лікаря?
A. * Виготовити металокерамічні коронки.
B. Видалити 22 і 11 зуби.
C. Ортодонтичне лікування
D. Естетичні коронки на 22 і 11 зуби..
E. Пластмасові коронки на 22 і 11 зуби

139 Хвора С., 38 роаів, після препарування зубів під металокерамічні коронки потрібно зняти відбитки. Яким матеріалом?
A. * Стомафлекс.
B. Репін.
C. Гіпс.
D. Стомальгін.
E. Стенс.

140 Хворому М., 68 років, виготовляється повний знімний протез на нижню щелепу. Об'єктивно: коміркова частина помірно атрофована. Припасування індивідуальної ложки проводиться за допомогою проб Гербста. У разі проведення кінчиком язика по червоній окрайці нижньої губи ложка скидається. У якій ділянці необхідно вкоротити край ложки:
A. * від ікла до ікла з язикового боку;
B. від позаду слизового горбка до щелепно-під'язикової лінії;
C. уздовж щелепно-під'язикової лінії;
D. від слизового горбка до першого моляра;
E. від ікла до ікла з присінкового боку

141 Хвора Ю., 71 років, звернулася зі скаргами на наявність заїд у кутах рота. Користується повними знімними протезами на верхній і нижній щелепах. Об'єктивно: висота нижньої третини лиця вкорочена. Кути рота опущені, шкіра в них мацерована. Яка найбільш імовірна причина даного ускладнення:
A. * зниження міжкоміркової висоти;
B. похилий вік хворої;
C. деформація базисів протезів;.
D. постійне користування протезами;
E. порушення гігієни ротової порожнини?

142 Хвора В., 65 років, скаржиться на біль у жувальних м'язах і скронево-нижньощелепному суглобі. Протези виготовлені 1 міс. тому. Об'єктивно: конфігурація лиця порушена, нижня третина його подовжена, губи змикаються з напруженням, дикція порушена. Під час посмішки оголюється базис повного знімного протеза. Які помилки допущені на етапах виготовлення повних знімних протезів на верхню щелепу:
A. * підвищена висота прикусу;
B. Визначена передня оклюзія;
C. неправильна постановка зубів;
D. знижена висота прикусу;
E. Визначена задня оклюзія?

143 Під час зовнішнього огляду пацієнта 69-ти років визначається укорочення нижньої третини обличчя, різко виражені носогубна та підборідна складки, підборіддя виступає вперед, верхня губа западає і не змикається з нижньою. Який найбільш вірогідний діагноз?
A. * стареча прогенія
B. перехресний прикус;
C. глибокий прикус;.
D. ортогнатичний прикус;
E. прогнатія;

144 Пацієнт 23 років скаржиться на зміну кольору 31 і 21 зубів. В анамнезі: травмування цих зубів у дитинстві. Об'єктивно: 31 і 21 зуби нерухомі, мають сірий колір, різцевий край відсутній на 1\3, перкусія безболісна, слизова оболонка у ділянці цих зубів без змін. На рентгенограмі кореневі канали 31 і 21 запломбовані до верхівок, на рентгенограмі патологічних змін у періапікальних тканинах немає. Виберіть найбільш прийнятну конструкцію
A. *Металокерамічні коронки
B. Порцелянові коронки.
C. Порцелянові вніри
D. Металопластмасові коронки;.
E. Пластмасова .

145 Пацієнт 27 років звернувся зі скаргами на дефект твердих тканин 21 зуба. Об'єктивно: 21 зруйнований на 1/3 по ріжучому краї, змінений у кольорі, перкусія безболісна, слизова оболонка у ділянці цих зубів без змін. на рентгенограмі кореневий канал запломбований до верхівки. Вирішено виготовити естетичну коронку. Де повинен перебувати край коронки стосовно краю ясен?
A. * На рівні ясен
B. Не доходити до ясен на 0,5 мм
C. Не доходити до ясен на 1,0 мм
D. Під яснами на 0,5 мм .
E. Під яснами на 1,0 мм..

146 .Пацієнт 27 років скаржиться на відсутність 25 зуба, естетичний дефект. Об'єктивно: 24, 26 зуби інтактні, стійкі, перкусія безболісна. Апроксимальні поверхні відносно паралельні. Ортогнатичне співвідношення щелеп. Укажіть яку конструкцію протеза доцільно використати у данному випадку ?
A. *Адгезивний мостоподібний протез
B. Металокерамічний протез
C. Штамповано-паяний мостоподібний протез
D. Металопластмасові коронки
E. Консольний мостоподібний протез.

147 Хворий, 25 років, скаржиться на самовільний біль в зубі на верхній щелепі зліва. Зуб тиждень тому був запломбований з приводу пульпіту. Чим може бути зумовлений цей біль у першу чергу?
A. * неповною екстирпацією пульпи
B. механічною травмою періодонту
C. химічним опіком періодонту
D. невірно сформованою порожниною зуба
E. підвищенням прикусу

148 Хворий Т., 29 років, звернувся до лікарні зі скаргами на наявність щільного, різко болісного інфільтрату в області вогнища запалення, виражену слабкість, збільшення t до 39oС, головний біль. Об’єктивно: регіонарні лімфатичні вузли збільшені, болісні, рухомі, обличчя асиметричне за рахунок наявності набряку м’яких тканин лівої щічної ділянки, усередені вогнища 3 ”стержня”, навкруги відмічається інфільтрат значних розмірів. Ваш діагноз.
A. Карбункул правої щічної ділянки
B. Фурункул правої щічної ділянки
C. Бешиха правої щочної ділянки
D. Гострий остеомієліт верхньої щелепи
E. Аденофлегмона щічної ділянки

149 Больной Б.,63 лет, состоит на диспансерном учете у стоматолога –онколога.Диагноз: Хейлит Манганотти. С чем Вы проведете диференциальную диагностику
A. С эрозивной формой красного плоского лишая
B. С ХРАС
C. С хроническим лейкозом
D. Со стоматитом Венсана
E. С гипертонической болезнью

150 Жінка 25 років скаржиться на зміну кольору 13 зуба, естетичний недолік. В анамнезі лікування даного зуба із приводу ускладненого карієсу, алергія на пластмасу. Об'єктивно: 13 зуб має темно-сірий колір, дефект відновлений пломбою. На рентгенограмі канал кореня запломбований до верхівки. Яка з перерахованих штучних коронок показана для даної хворої?
A. * Металокерамічна.
B. Лита.
C. Металопластмасова.
D. Пластмасова.
E. Штампована.

151 Хвора 35 років звернулася зі скаргою на естетичний дефект. Об'єктивно: 13 зруйнований на 2/3. Зуб депульповано, кореневий канал запломбований до верхівки. На яку глибину необхідно розкрити кореневий канал під штифтовий зуб у даної хворої?
A. * 2/3 кореневого каналу.
B. 1/3 кореневі каналу.
C. На всю довжину каналу.
D. 1/2 кореневого каналу.
E. 3/4 кореневого каналу.

152 Чоловік 36 років звернувся із приводу протезування зубів. Об'єктивно: коронка 25 ушкоджена на 2/3, кукса виступає над рівнем краю ясен на 3 мм. На рентгенограмі - канал кореня запломбований до верхівки. Яка конструкція протеза показана даному хворому?
A. * Куксова коренева вкладка, коронка.
B. Вкладка, коронка за Бородюком.
C. Напівкоронка суцільнолита
D. Жакетна коронка.
E. Екваторна коронка.

153 Хворий 40 років звернувся зі скаргами на часте випадання пломби із зуба. Об'єктивно: в 46 каріозна порожнина (1 клас по Black). Вирішено відновити анатомічну форму зуба металевою вкладкою. Яка особливість препарування під вкладку в даного хворого?
A. * Створення фальца.
B. Розширення дна порожнини.
C. Препарування під парапульпарні штифти.
D. Поглиблення порожнини.
E. Створення додаткового уступу.

154 Пацієнтові Л. 34 років планується виготовити куксову вкладку та пластмасову коронку на 23 зуб. Об'єктивно: коронка 23 зуба зруйнована до краю ясен. Лікар виготовив воскову композицію кукси зі штифтом, після переведення її в метал, припасував, зафіксував висфат-цементом, та одержав відбиток кукси гіпсом. На якому етапі допущена помилка?
A. * Одержання відбитка кукси.
B. Відливання в метал.
C. Виготовлення воскової композиції.
D. Фіксації кукси
E. Припасування кукси.

155 Юнак 18 років скаржиться на відсутність 24 зуба, естетичний дефект. Об'єктивно: 23, 25 інтактні, стійкі, перкусія безболісна. Апроксимальні поверхні 23, 25 відносно паралельні. Ортогнатичне співвідношення щелеп. Яку конструкцію протеза доцільно використати в цьому випадку?
A. * Адгезівний мостоподібний протез.
B. Металокерамічний протез.
C. Суцільнолитий мостоподібний протез.
D. Штамповано-паяний мостоподібний протез.
E. Консольний мостоподібний протез.

156 Жінка 26 років звернулася з приводу протезування зубів. 45, 46 відсутні. Інші зуби інтактні, стійкі, коронки високі. На діагностичних моделях медіальний нахил 47, трикутний простір між жувальною поверхнею й антагоністами. Планується заміщення дефекту зубного ряду нижньої щелепи незнімним мостоподібним протезом з опорою на 47,44. Який фіксуючий елемент рекомендований на 47?
A. * Відновна коронка.
B. Напівкоронка.
C. Екваторна коронка.
D. Штампована коронка.
E. Утримуючий кламер.

157 Хворий 50 років скаржиться на відсутність зубів на нижній щелепі в бічних відділах. Відсутні 34, 35, 36, 37, 45, 46, 47 зуби. зуби, Що залишилися - стійкі. 44 зуб має нахил в оральну сторону. Хворому виготовляють бюгельний протез. Який тип кламера NEY необхідно використати на 44 зуб?
A. * Кламер III типу.
B. Кламер IV типу.
C. Кламер V типу.
D. Кламер II типу.
E. Кламер I типу.

158 Хворий Е. 66 років скаржиться на часткову відсутність зубів на верхній і нижній щелепах, естетичний дефект. Присутні 11, 16, 17, 21, 22, 23, 27 зуби стійкі. Хворому виготовляють частковий знімний пластинчастий протез на верхню щелепу. Який тип кламерної фіксації переважніше?
A. * Площинний.
B. Діагональний.
C. Сагітальний.
D. Трансверзальний.
E. Діагональний і трансверзальний.

159 Хворий 52 років звернувся в клініку ортопедичної стоматології із приводу відсутності зубів на верхній щелепі й утруднене пережовування їжі. Хворому показане виготовлення часткового пластинчастого протеза на верхню щелепу з утримуючими кламерами на 16, 23. Який вид стабілізації протеза дозволить забезпечити таке розміщення кламерів?
A. * Діагональний.
B. Сагітальний.
C. Трансверзальний.
D. Сагітально-трансверзальний.
E. Діагонально-сагітальний.

160 Чоловік 63 років скаржиться на погіршення фіксації й часті поломки часткового пластинчастого протеза для нижньої щелепи, яким користується більше 5 років. Об'єктивно: опорні зуби – 34, 35, альвеолярний відросток нижньої щелепи в беззубих ділянках зі значною атрофією. Протез балансує. Яка найбільш імовірна причина погіршення фіксації й частих поламок протеза в цьому випадку?
A. * Атрофія альвеолярного відростка.
B. Прийняття твердої їжі.
C. Стирання штучних зубів.
D. Неправильне зберігання протеза.
E. Використання протеза під час сну.

161 Хворий 50 р., направлений на консультацію до хірурга-стоматолога. Об-но: на шкірі щоки вузол над рівнем шкіри щільної консистенції в центрі якого впадина, заповнена роговими масами. Цей новоутвір утворився на протязі 3-4 тижнів розміром 2-х см а діаметрі. Морфологічний ознак після видалення-вогнищевий акантоз, наявність “рогової чаши”. Поставте діагноз.
A. Кератоакантома
B. Шкіряний ріг
C. Прості бородавки
D. Хвороба Боуена
E. Бородавковий передрак червоної облямівки

162 Хвора С., 32 роки, звернулась зі скаргами на шурхотіння, лускіт у скронево-нижньощелепних суглобах, обмеженість рухів нижньої щелепи зранку, біль при жуванні твердої їжі. Об’єктивно: Рухи нижньої щелепи вниз S-образні. Відкривання роту в повному обсязі. На томограмі: склероз кортикальних пластинок суглобових голівок та звуження суглобових щілин обох суглобів. Який діагноз найбільш вірогідний?
A. Склерозуючий двосторонній артроз
B. Деформуючий двосторонній артроз
C. Фіброзний двосторонній анкілоз
D. Хронічний ревматичний двосторонній артрит
E. Больова м’язово-скронева дисфункція

163 Хвора Н., 42 роки, звернулась зі скаргами на шурхотіння, лускіт у лівому скронево-нижньощелепному суглобі, обмеженість рухів нижньої щелепи зранку, біль при жуванні твердої їжі. Об’єктивно: Рухи нижньої щелепи вниз S-образні з девіацією праворуч. Відкривання роту в повному обсязі. На томограмі: суглобова ямка лівого скронево-нижньощелепного суглобу пласка, шийка суглобового відростку вкорочена, на поверхні суглобової голівки наявні екзостози. Який діагноз найбільш вірогідний?
A. Деформуючий артроз
B. Склерозуючий артроз
C. Фіброзний анкілоз
D. Хронічний ревматичний артрит
E. Больова дисфункція

164 У хворого Л., 19 років, об’єктивно: рот відкрит, при спробі його закрити виникає гострий біль, підборіддя зміщене вперед та вниз, ковтання та мова ускладнені. У підвилицевих ділянках з обох сторін чітко контуруються суглобові голівки. Який діагноз найбільш вірогідний?
A. Гострий двосторонній передній вивих
B. Гострий односторонній передній вивих
C. Гострий задній вивих
D. Застарілий двосторонній вивих
E. Больова м’язово-скронева дисфункція

165 Хворий Х., 45 років, поступив до щелепно-лицевого відділення з приводу фурункула підпідборіддя. З анамнезу хворий вказав на те, що данне захворюванна повторюється вже втретє за останній рік. Який вид збудника буде виявлено при бактеріологічному посіві вмісту при санації гнійного вогнища?
A. Монокультура стафілококу
B. Монокультура стрептококу
C. Монокультура кишкової палички
D. Монокультура протея
E. Ассоціація стафілококу і протея

166 Хворий 23 рокiв скаржиться на перiодичний бiль в дiлянцi 11, вибухання в ділянці 12 альвеолярного вiдростка. 4 роки тому була травма. Коронка 11 пiсля цього поступово потемнiла. Об’єктивно : Перкусiя зуба безболiсна. На рентгенограмi : розрiдження кiсткової тканини округлої форми з чiткими контурами в дiлянцi верхiвки кореня 11 дiаметром 1,5 см. Пункцiя : рiдина з кристалами холестерину. Який найбiльш вiрогiдний дiагноз?
A. *Радикулярна кiста верхньої щелепи
B. Хронiчний остеомiєлiт верхньої щелепи
C. Амелобластома верхньої щелепи
D. М’яка одонтома верхньої щелепи
E. Остеобластокластома верхньої щелепи

167 Пiд час обстеження хворого встановлено, що пухлина на язицi займає бiльшу його частину, рухомiсть язика обмежена виявляються поодинокi регiонарнi лiмфатичнi вузли на боцi ураження.Пiсля цитологiчного дослiдження встановлено дiагноз: рак язика Т2N1M0. Яке лiкувуння необхiдно застосувати у цього хворого?
A. *Комбiнований метод
B. Видалення лiмфовузлiв
C. Променева терапiя
D. Хipургiчне видалення новоутворeння
E. Хiмiотерапія

168 Хвора П., 45 років поступила в щелепно-лицеве вiддiлення для лiкування бородавчатого передраку нижньої губи. Виберiть метод лiкування :
A. *Відсiкання
B. Консервативне лiкування
C. Хiмiотерапiя
D. Променева терапiя
E. Комбiноване

169 Хвора 14-ти років звернулася зі скаргами на неправильне положення верхніх іклів. Огляд ротової порожнини: верхні ікли розташовані поза зубною дугою, вестибулярно, місце для них в зубній дузі відсутнє. 13 зуб прорізується над 12 зубом, 24 стоїть щільно до дистальної поверхні 22 зуба. Прикус: нейтральний. Діагноз: аномалійне положення окремих 13, 23 зубів. Яка тактика ортодонта в даній клінічній ситуації:
A. * Комплексне лікування – видалення 14 та 24 зубів з метою створення місця для 13 та 23 зубів, подальше застосовуючи незнімний ортодонтичний апарат (брекет- систему) перемістити в зубну дугу 13 та 23 зуби.
B. Перший етап – застосувати швидкий піднебінний розширювач, другий етап - застосовуючи незнімний ортодонтичний апарат (брекет - систему) перемістити в зубну дугу 13 та 23 зуби.
C. Використати знімну пластинку з гвинтами з метою розширення верхньої зубної дуги та відтворення місця для аномалійне розташованих зубів.
D. Комплексне лікування – видалення 14 та 24 зубів з метою створення місця для 13 та 23 зубів, подальше застосовуючи знімну пластинку для переміщення аномалійне розташованих зубів в зубну дугу.
E. Застосувати дисталізатор молярів з метою створення місця 13 та 23 зубів.

170 Хвора Є. 55 років скаржиться на постійні ниючі головні болі, які поширюються в нижню щелепу і шию протягом 3-4 років. При огляді виявлена часткова вторинна адентія [кінцеві дефекти на нижній щелепі з двох сторін], прикус заглиблений. Рентгенологічно виявлено незначне зміщення голівок СНЩС наверх і назад. Порушень кісткових структур нема. Діагностовано оклюзіонно-артикуляційний синдром дисфункції СНЩС. Які лікувальні заходи необхідно провести?
A. * Раціональне протезування з нормалізацією оклюзії
B. Направити хвору до невропатолога.
C. Провести курс фізіотерапії.
D. Провести хірургічну операцію по нормалізації положення суглобових голівок.
E. Видалити решту зубів.

171 Хворий 47-ми рокiв лiкується у стоматолога з приводу ерозивно-виразкової форми червоного плескатого лишаю. Консервативна терапiя протягом мiсяця ефекту не дала. Який метод лікування слід вжити в комплекснiй терапiї цього хворого?
A. *Крiодеструкцiя
B. Дарсонвалiзацiя
C. Електрофорез
D. УФО
E. УВЧ-терапія

172 У дитини при народжені встановлений діагноз – ізольоване ненаскрізне незрощення піднебіння. В якому віці Ви будете рекомендувати батькам оперувати цю дитину?
A. *В дошкільному віці
B. В будь-якому віці
C. В молодшому шкільному віці
D. В старшому шкільному віці
E. -

173 Дитині народженій з незарощенням піднебіння, показане виготовлення обтуратора. Який оптимальний строк для виготовлення і початку носіння обтуратора при незарощенні піднебіння?
A. *В пологовому будинку
B. 1-2 роки
C. 3-4 роки
D. 5-6 років
E. В будь-якому віці

174 У хворого протягом 3-х рокiв на слизовiй оболонцi щоки спостерiгалася папiлома. Останнiм часом, пiсля травми, з’явилася болiснiсть. Пiд час огляду виявлено наявнiсть виразки на фонi гiперемованої слизової оболонки. Яка повинна бути тактика хiрурга?
A. Видалення папiломи, гістологічне обстеження
B. Протизапальна терапiя с наступним спостереженням
C. Видалення папiломи. Пiсляоперацiйна променева терапiя
D. Видалення папiломи. Пiсляоперацiйна хiмiотерапiя
E. Комбiноване лiкування

175 Після проведеного обстеження хворому В., 6 місяців, був вставлений діагноз: повне незрощення верхньої губи. Як називається пластична операція усунення дефекту?
A. *Хейлопластика
B. Уранопластика
C. Стафілопластика
D. Стафілорафія
E. Ураностафілопластика

176 Які розчини дозволені для використання з метою антисептичної обробки операційного поля в ділянці обличчя?
A. * йодонат
B. розчин діамантового зеленого
C. 96\% розчин етилового спирту
D. 5\% розчин йоду
E. розчин перекису водню6\%

177 Хворий 33 роки, був травмований у лицеву ділянку внаслідок чого виник відлом медіального кута 11 зуба. Прикус ортогнатичний. Проведене терапевтичне лікування – відновлена частково форма зуба, канал зуба запломбований до верхівки кореня. Колір зуба змінився. Запропоноване лікування. Яку конструкцію протеза раціонально використати в даній клінічний ситуації ?
A. *Металокерамічна коронка.
B. Металокерамічна вкладка зі штифтами.
C. Комбінована коронка зі штифтом за Ахмедовим.
D. Комбінована коронка за Бєлкіним.
E.

178 Хворому 48 років, показано виготовлення коренево коронкової куксової вкладки на 23 зуб, який пломбовано до верхівки. При формуванні каналу під куксу з'явився різкий біль і виділення крові. Що є причиною цього явища?
A. *Перфорація стінки кореня 23 зуба зумовлена неправильним вибором напрямку ріжучого інструменту
B. Наявність живої пульпи в каналі зуба
C. Наявність в каналі зуба твердого цементу
D. Неправильне положення пацієнта
E. Неправильне положення лікаря

179 Пацієнт 16-ти років, скаржиться на руйнування коронки 22 зуба внаслідок сильного удару. Об’єктивно: повний травматичний злам коронкової частини 22 зуба, рухомість кореня 22 зуба ІІІ ступеня. Яка тактика лікаря-стоматолога?
A. *Екстракція 22 зуба та виготовлення мостоподібного протеза
B. Реставрація 22 зуба фотополімерним композитним матеріалом світлового твердіння
C. Виготовлення штифтового зуба (по Річмонду)
D. Виготовлення кільцевої шини
E. Виготовлення часткового знімного пластинкового протеза

180 В клініку ортопедичної стоматології звернулась пацієнтка зі скаргами на гострий біль в 26 зубі, який посилюється ввечері та вночі. Об'єктивно: консольний металокерамічний мостоподібний протез із опорою на 26 зуб та консолю 25 зуба. Зуб живий, обробка здійснювалась під провідниковою анестезією. Протез виготовлений з дотриманням усіх вимог. Які помилки лікаря могли призвести до такого ускладнення?
A. *Безперервне препарування зуба без охолодження, відсутність провізорних коронок
B. Обробка зуба у вигляді відтятого конуса
C. Формування кругового уступу в ділянці шийки зуба
D. Відсутність медіальної опори у мостоподібному протезі
E. Цементування мостоподібного протезу на фосфат-цементі

181 У хворої повна відсутність зубів на верхній та нижній щелепах. На етапі перевірки конструкції протезів виявлено зміщення естетичного центру в ліву сторону, порушено контакт в боковій ділянці, що не відповідає орієнтирним лініям, позначених на оклюзійних валиках. Як виправити допущену помилку?
A. *Перевизначення центральної оклюзії
B. Потрібно провести перестановку зубів на верхній щелепі
C. Потрібно провести перестановку зубів на нижній щелепі
D. Потрібно провести перестановку зубів на верхній та нижній щелепах, згідно з нанесенними орієнтирами
E. Перегіпсовка моделі в оклюдаторі

182 Больной Т., 3г., обратился на вторые сутки заболевания ,жалуется на общее недомогание, головную боль,повышение температуры тела,невозможность приема пищи,вследствие сильной боли в полости рта. Поставлен диагноз: Острый герпетический стоматит средней степени тяжести. Какую терапию вы назначите в первую очередь?
A. Противовирусную
B. Антибиотики
C. Гормональную
D. Сульфаниламидную
E. Ферментную

183 Хворому 27 років два дні тому був видалений 36 зуб, але порушень не спостерігається. Об – но: відмічається блідість обличчя, температура тіла 38,0С затруднене відкривання рота, парестезія нижньої губи. Нижня щелепа справа в ділянці 37,35, 34 муфтоподібно потовщена, перехідна складка в ділянці видалених зубів набрякла, слизова оболонка гіперемована, з лунки 34 зуба виділяється гній. Встановіть діагноз?
A. Гострий одонтогенний остеомієліт нижньої щелепи.
B. Підгострий одонтогенний остеомієліт нижньої щелепи.
C. Гострий гематогенний остеомієліт нижньої щелепи.
D. Гострий гнійний періостит нижньої щелепи
E. Гострий альвеоліт 36 зуба

184 На етапі проведення направки знімного протезу у хворого 70 років слід проводити склеювання базису протезу.Який засіб необхідно використовувати у такому випадку?
A. Клей дихлоретановий.
B. Клей “Момент”.
C. Суперклей.
D. Лак “Ізокол”.
E. Силикатний клей.

185 Больной Д., 45 лет, при профилактическом осмотре жалуется на металлический привкус во рту, жжение в языке. 4 месяца назад был поставлен мостовидный протез из металла с напылением. В некоторых зубах пломбы из амальгамы. Какое обследование необходимо провести больному?
A. Определение электропотенциалов в полости рта.
B. Определение рН полости рта
C. Обследование на грибы
D. Клинический анализ крови
E. -

186 Больной 17 лет, жалуется на недомогание ,боль во рту неприятный запах изо рта.Болеет 2 дня. Объективно: температура тела 38,7 °С, регионарные лимфоузлы справа увеличены, болезненны, подвижны.Слизистая гиперемирована,отечна,десневые сосочки кровоточат,по краю десны –серовато-белый налет.Диагноз:язвенно-некротический гингивит Венсана. Какое лечение следует назначить?
A. Протеолитические ферменты,антисептики.
B. Кортикостероиды, цитостатики
C. Антигистаминные препараты, витамины
D. Противовирусные, иммуномодуляторы
E. -

187 У больного диагностирован хронический одонтогенный гайморит. Какое лечение нужно провести?
A. Удаление причинного зуба, гайморотомия.
B. Гайморотомия, физиотерапевтическое лечение.
C. Физиотерапевтическое и медикаментозное лечение.
D. медикаментозное лечение.
E. Пункция гайморовой пазухи, медикаментозное лечение.

188 Пацієнту 45-ти років проводиться фіксація незнімного металокерамічного мостоподібного протеза з опорами на 13, 12,11, 21, 22,23 зуби. Коронкові частини опорних зубів збережені. На який матеріал найбільш доцільно провести фіксацію протеза?
A. Склоіономерний цемент хімічного твердіння.
B. Склоіономерний цемент світлового твердіння.
C. Мікрофільний композит світлового твердіння.
D. Цинк – фосфатний цемент.
E. Полікарбоксилатний цемент.

189 Хворій 33-х років з діагнозом "Частковий дефект зубного ряду верхньої щелепи ІV клас за Кенеді", вирішено виготовити незнімний мостоподібний протез із опорами на 11, 21 та 23 зуби. Після проведеного клінічного етапу препарування опорних зубів, зняття робочих відбитків, який наступний етап проведе лікар?
A. Припасування та корекція каркасу незнімного протезу
B. Фіксація мостоподібного металокерамічного протезу
C. Корекція мостоподібного металокерамічного протезу
D. Корекція кольору мостоподібного металокерамічного протезу
E. Корекція форми зубів мостоподібного металокерамічного протезу

190 Хворий 58-ми років звернувся зі скаргами на болючість в ділянці СНЩС, шум у вухах. Із анамнезу з'ясовано, що на ревматизмом не хворіє. Об-но: підвищення нижньої третини обличчя. Пальпаторно відмічено потріскування у СНЩС. В ротовій порожнині мостоподібний МП з опорами на 46, 43, 42, 33, 35, 37. Після протезування минуло 3 місяці. Поставте діагноз?
A. Дисфункція СНЩС.
B. Неоартроз СНЩС.
C. Артрит СНЩС.
D. Міогенний остеоартроз.
E. Деформівний остеоартроз.

191 Дитині 9 років проведено лікування пульпіту 36 зуба ампутаційним методом у звязку з незавершеним формуванням коренів. Які препарати доцільно застосувати для накладання на куксу пульпи?
A. Кальційвмісні препарати
B. Антисептичні препарати
C. Склерозуючі препарати
D. Протизапальні препарати
E. Фторвмісні препарати

192 Дитина 8 – ми років скаржиться на короткотривалі болі в 16 зубі, які зявляються від хімічних подразників, і проходять зразу після його усунення. При об – ному обстеженні виявлено, що каріозна порожнина знаходиться в межах плащового дентину, дно і стінки розмякшені, зондування болюче по емалево – дентинній межі, перкусія не болюча. Пломбувальний матеріал якої групи найдоцільніше використати для пломбування каріозної порожнини?
A. Склоіономерний цемент.
B. Фотополімерний матеріал.
C. Силікофосфатний цемент.
D. Композитний матеріал.
E. Полікарбоксилатний цемент.

193 Больной 57 лет, обратился с жалобами на боль, затрудненное открывание рта. Был поставлен диагноз: лейкоплакия, язвенная форма. Через 12 дней после проведения лечения отмечается появление вялых грануляций и усиления процессов ороговения на дне язвы Какое исследование необходимо провести в первую очередь?
A. Цитологическое
B. Бактериоскопическое
C. Бактериологическое
D. Люминесцентное
E. стоматоскопия

194 В поликлинику обратился пациент 53 лет с жалобами на болезненные ощущения от механических и химических раздражителей в зубах на верхней челюсти слева. Объективно: в пришеечной области 13,14,15, 16 зубов имеются 2 гладкие поверхности сходящиеся под углом. Поверхность дефектов гладкая, зондирование вызывает болевую реакцию.Диагноз: клиновидный дефект 13,14,15,16 зубов. Глубина поражения 101,5 мм. Назначьте лечение.
A. реминерализирующая терапия с последующим пломбированием композитами.
B. депульпирование зубов
C. аппликация пораженных участков раствором фтора
D. ортопедическое лечение
E.

195 Во время санации ребенка 3 лет на вестибулярной поверхности 51,61 обнаружены обильные отложения зубного налета, после удаления которого обнаруживаются одиночные пятна коричневого цвета. Зондирование, перкуссия безболезненно, КПУ+ кп = 3, ГИ = 2,4. Был поставлен диагноз: хронический начальный кариес 51, 61. Какой метод лечения целесообразен?
A. Импрегнация 4\% раствором нитрата серебра.
B. Пломбирование амальгамой
C. Пломбирование светоотверждаемым композитом
D. Пломбирование цинк-фосфатным цементом
E.

196 Ребенку 8 лет при осмотре врачом – стоматологом на приеме поставлен диагноз –острый начальный кариес 21,12. КПУ +кп= 3. Был проведен курс реминерализирующей терапии с использованием аппликаций 3\% раствора ремодента [10 сеансов], 0,1\% раствором фторида натрия [8 сеансов]. Каким объективным методом оценить эффективность проведенной ремтерапии?
A. Витальной окраской очага 2 \% водным раствором метиленового синего до начала и после окончания курса ремтерапии
B. Окраска раствором Люголя
C. Электроодонтометрии
D. рентгенографии
E.

197 У больного П., 24 года диагностирован острый средний кариес 24 зуба. В патологический процесс вовлечены небная, контактная и вестибулярная поверхности зуба. Восстановление коронки 24 врач решил выполнить с использованием сендвич-техники. Какой пломбировочный материал является оптимальным для создания основы реставрации?
A. Стеклоиномерный цемент
B. Фосфатный цемент
C. Кальций содержащий материал
D. Поликарбоксилатный цемент
E. амальгама

198 Пациент 20 лет обратился с жалобами на застревание пищи в зубе на верхней челюсти. Объективно: На жевательной поверхности 36 кариозная полость в пределах плащевого дентина ,выполнена плотным пигментированным дентином, зондирование, перкуссия и термопроба отрицательны. Какова тактика врача при лечении данного пациента?
A. Препарирование кариозной полости и пломбирование
B. Сошлифовывание с последующей реминерализирующей терапией
C. Реминерализирующая терапия
D. Назначение препаратов кальция и фтора внутрь
E.

199 Для обезболивания 45 зуба у больной В., с диагнозом хронический фиброзный пульпит врач применил интралигаментарную анестезию. Какой анестетик лучше использовать в данном случае?
A. убистезин
B. дикаин
C. Новокаин
D. тримекаин
E.

200 Больной 25 лет обратился в отделение терапевтической стоматологии. После сбора анамнеза и клинического обследования установлен диагноз – хронический гипертрофический пульпит. Какой наиболее рациональный метод лечения в данном случае?
A. Витальная экстирпация
B. Биологический метод
C. Девитальная ампутация
D. Девитальная экстирпация
E. -

201 Больной М. 37 лет, обратился к хирургу стоматологу с жалобами на наличие болезненной припухлости в подглазничной области справа.Из анамнеза: за день до обращения больному было проведено лечение 12 зуба под местной анестезией. Припухлость в подглазничной области появилась сразу после введения анестетика. Объективно: лицо асимметрично за счет отека и незначительного инфильтрата в правой подглазничной области. Кожа над инфильтратом синюшная. Открывание рта свободное Перкуссия 12 зуба безболезненна. Десна в области 12 зуба без видимых патологических изменений. Переходная складка в/чел в области 12 зуба сглажена, синюшная. Какое осложнение развилось у больного?
A. *Постинъекционная гематома
B. Некроз мягких тканей подглазничной области
C. Неврит подглазничного нерва
D. Периостит в/чел от 12 зуба
E. Перелом иглы в месте инъекции

202 Пациент 53 лет находится на диспансерном учете у врача-стоматолога.Больной страдает заболеванием желудочно-кишечного тракта. Обратился с жалобами на наличие заед в углах рта, пользуется съёмными протезами для верхней и нижней челюсти.Объективно: нижняя часть лица укорочена,углы рта опущены,кожа в них мацерирована.какая наиболее вероятная причина появления заед в углу рта?
A. Снижение межальвеолярной высоты
B. Заболевания ЖКТ
C. Постоянное пользование протезами
D. Нарушение гигиены полости рта
E. Принятие твердой пищи

203 Во время профилактического осмотра у ребенка 7 лет определен гигиенический индекс по Федорову-Володкиной,который оказался равным 2,5 балла. Какому уровню гигиены отвечает этот показатель?
A. Неудовлетворительный индекс гигиены
B. Удовлетворительный
C. Хороший
D. Плохой
E. Очень плохой

204 У хворого Р., 9 років, при лікуванні загострення хронічного періодонтиту 74 зуба було перфороване дно порожнини зуба. Оберіть тактику подальшого лікування
A. * Видалити зуб
B. Накласти лікувальну пов”язку з гідроокисом кальцію
C. Закрити місце перфорації срібною фольгою
D. Закрити місце перфорації склоіономерним цементом
E.

205 Хворий 50 р., направлений на консультацію ло хірурга-стоматолога. Об-но: з язикової сторони є безболісні розростання ясен біля шийки зуба темно-червоного кольору, неправильної форми, бугоркової будови. Поверхня гладка, вкрита незмінною слизовою оболонкою, не кровоточить, щільна при пальпації. Поряд розташовані зуби нерухоми. Поставте діагноз.
A. Фіброзний епулід
B. Ангіоматозний епулід
C. Симетрична фіброма
D. Фіброма
E. Гемангіома

206 Дівчинка, 13 років скаржиться на нерівні зуби на верхній щелепі, естетичний дефект. Обєктивно: між центральними різцями – шиповидний некомплектний зуб, діастема до 5 мм. Дії лікаря?
A. * Видалити некомплектний зуб, направити для подальшого лікування до ортодонта
B. Вилікувати діастему, видалити некомплектний зуб
C. Видалити вуздечку верхньої губи
D. Ліквідувати діастему за допомогою протезування за допомогою знімного протезу
E. Видалити некомплектний зуб

207 Хлопець, 21 рік, після аварії втратив 11,21 зуби, спостерігається конвергенція 22,12 зубів, недостатньо місця для протезування 11,21 зубів; звуження зубнонї дуги верхньої щелепи.Тактика лікаря:
A. * Розширення верхнього зубного ряду, створення місця для наступного протезування
B. Протезувати дефект без ортодонтичної підготовки
C. Виготовити розширюючу пластинку
D. Виготовити незнімний протез
E. Видалити зуби 21,22 з наступним незнімним протезуванням

208 Хворий 44-х років, з діагнозом: генералізований пародонтит І ступеня, направлений на ортопедичне лікування.Об'єктивно: зубні ряди безперервні, 42, 41, 31, 32, зуби мають рухомість І ступеня. Яка шина найбільш естетична для цієї групи зубів?
A. * Шинування фронтальної групи зубів ниткою Glass Span
B. Капова шина
C. Шина зі спаяних комбінованих коронок
D. Кільцева шина
E. Ковпачкові шина

209 Хворому Д., 44 років, виготовляється бюгельний протез для нижньої щелепи з опорно-утримувальними кламерами. На якій частині поверхні опорного зуба потрібно розташувати жорстку частину плеча опорно-утримуючого кламера:
A. * вище від межової лінії;
B. нижче від межової лінії;
C. по межовій лінії;
D. по анатомічному поясу зуба;
E. під анатомічним поясом зуба?

210 Хвора С., 35 років, звернулася зі скаргами на відсутність зубів, естетичний та фонетичний дефекти. Об'єктивно: присутні 12, 11, 21, 22 зуби. Яка конструкція протеза найраціональніша в естетичному відношенні:.
A. * частковий пластинковий протез;
B. бюгельний протез;
C. мостоподібний протез;.
D. частковий пластинковий протез із металевим базисом;
E. знімний мостоподібний протез.

211 Хворий О, 52 років, звернувся з метою протезування. Об'єктивно: відсутні 28,34,35, 36,37,45,46,47 зуби; прикус ортогнатичний, слизова оболонка без патологічних змін. Зуби, що залишилися на нижній щелепі, стійкі, інтактні, з добре вираженим поясом та фісурами. Яку ортопедичну конструкцію рекомендовано:
A. * бюгельний протез із литими кламерами;
B. бюгельний протез із телескопічною системою фіксації;
C. незнімні металокерамічні протези;
D. незнімні металопластмасові протези;
E. частковий пластинковий протез.

212 Хвора , 44 років, скаржиться на оголення шийок зубів верхньої та нижньої щелеп. Об’єктивно: зубні ряди неперервні, шийки зубів оголені. Виявлені передчасні контакти зубів. Проводиться вибіркове пришліфування. Який метод слід застосувати для його контролю?
A. * Оклюзіографія
B. Жувальна проба
C. Рентгенографія
D. Мастикаціографія
E. Гнатодинамометрія

213 Хворий П., 62 років скаржиться на рухомість зубів на нижній щелепі. Об’єктивно: зубний ряд неперервний, шийки зубів оголені, коронки високі, рухомість зубів ІІ ступеню. Яка шина більш показана?
A. *Шина Ельбрехта
B. Шина з екваторних коронок
C. Шина з повних коронок
D. Шина Мамлок
E. Ковпачкова шина

214 Хвора А., 47 років звернулась зі скаргами на рухомість передніх зубів. Об’єктивно: зубні ряди неперервні, 31,32,33,43,42,41 зуби мають рухомість І-ІІ ступеню. Імобілізацію рухомих зубів планується провести шиною Мамлока. Яку стабілізацію дозволить провести дана шина?
A. * Фронтальна
B. Фронто-сагітальна
C. Сагітальна
D. Поперечна.
E. Колова

215 Чоловік 30 років скаржиться на кровоточивість та болючість ясен, що з’явилися 3 дні тому після фіксації пластмасових коронок на 12,11,21,22 зубах. Об’єктивно: ясна в ділянці 12,21,22,11 зубів яскраво-червоного кольору, набряклі, легко кровоточать, болючі при пальпації. Який найбільш ймовірний діагноз?
A. * Гострий катаральний гінгівіт
B. Атрофічний гінгівіт
C. Генералізований пародонтит
D. Гіпертрофічний гінгівіт
E. Хронічний катаральний гінгівіт

216 Пацієнт, 49 р. звернувся з приводу кровоточивості ясен та рухомості фронтальних зубів нижньої щелепи в вестибуло - оральному напрямку. Об’єктивно : зубні ряди неперервні, відсутній множинний контакт в положенні центральної оклюзії, передчасний контакт у фронтальній ділянці зубних рядів. Який метод ортопедичноголікування найбільш ефективний в даній ситуації?
A. * Вибіркове пришліфовування зубів, тимчасове шинування
B. Надіти на зуби коронки
C. Провести пришліфовку зубів
D. Залишити зуби без будь-якого покриття, провести терапевтичне лікування
E. Виготовити штамповані капи з пластмаси

217 Пацієнтка, 52 р., хворіє на генералізований пародонтит впродовж 5 років, звернулася з метою ортопедичного лікування. Об’єктивно :слизова оболонка в ділянці передньої групи зубів ціанотична, шийки зубів оголені на 2 мм, 11,21 зуби рухомі у вестибуло-оральному напрямку. Яка конструкція найбільш раціональна для шинування передньої групи зубів?
A. * Коронкова шина
B. Напівкільцева шина
C. Коронко-капова шина
D. Балкова шина за Курляндським
E. Напівкоронкова шина

218 Пацієнтка, 52 р., звернулася зі скаргами на кровоточивість ясен, яка турбує впродовж 1 року і прогресує. Об’єктивно: на нижній щелепі справа штамповано-паяний мостоподібний протез з опорою на 47,44, ясенний край набряклий, пастозний, кровоточивість навіть при легкому дотику, пародонтальні кишені глибиною 3-4 мм. В ділянці фронтальної групи зубів тверді відкладення. Яка лікувальна тактика?
A. * Вилучити протез, здійснити терапевтичне лікування з подальшим раціональним протезуванням
B. Виготовити новий мостоподібний протез.
C. Виготовити бюгельний протез.
D. Залишити без змін, обмежившись тільки порадою
E. Провести терапевтичне лікування.

219 Хвора Ц., 35 років, госпіталізована у щелепно-лицеве відділення з гострим гнійним одонтогенним гайморитом. У чому полягає лікувальна тактика лікаря?
A. *Видалення причинного зубу, гайморотомія, комплексне лікування
B. Гайморотомія
C. Пункція верхньощелепного синусу
D. Призначення судиннозвужувальних фізіотерапевтичних засобів
E. Видалення причинного зубу

220 У хворої Є., 65 років, з’явилися припухлість та біль у скроневій ділянці, яка посилюється при жуванні, обмежене відкривання роту. Об’єктивно: температура тіла 38,00С, колір шкіри не змінений . В лівій скроневій ділянці пальпаторно виявляється болісний щільний інфільтрат без чітких меж, що має вигляд “пісочного годинника”. Відкривання роту обмежене. Лунка видаленого зубу заповнена згустком сірого кольору. Який діагноз найбільш вірогідний?
A. *Глибока флегмона лівої скроневої ділянки
B. Поверхнева флегмона лівої підскроневої та крилопіднебінної ямки
C. Флегмона лівої вилицевої ділянки
D. Флегмона лівої періорбітальної ділянки
E. Флегмона лівої орбіти

221 Хворий М., 35 років, звернувся зі скаргами на інтенсивні болі при прийомі їжі, обмеження відкривання рота, підвищення температури тіла. Три дні тому з'явилися болі в 37 зубі, незначний набряк у лівій під нижньощелепній ділянці, через 2 дні виникла контрактура ІІ ступеня. Об'єктивно: гіперемія слизової оболонки й інфільтрація тканин під'язикової ділянки на рівні премолярів і молярів, коронка 37 зруйнована. Температура тіла 38, 3оС. Яке захворювання найбільш характерне?
A. *Одонтогенний абсцес щелепно- язикового жолобка
B. Одонтогенний периостит нижньої щелепи
C. Гострий сіаладеніт підщелепної залози
D. Абсцес язика
E. Флегмона крилоподібного щелепного простору

222 У хворого 39 років, при обстежені слизової оболонки порожнини рота на боковій поверхні язика на фоні інфільтрату хрящеподібної щільності виявлено виразку округлої форми, безболісну, розміром до 0,7 см з рівними краями, з гладкою поверхнею. Реакція Вассермана позитивна. Встановіть діагноз.
A. *Сифіліс
B. Туберкульоз
C. Актиномікоз
D. Рак
E. Тромбофлебіт

223 Хворий 50 р., направлений на консультацію до хірурга-стоматолога. Об-но: на яснах альвеолярного паростка верхньої щелепи є обмежене долькоподібний новоутвір, який розтащований в ділянці ікла і премолярів. Пухлина щільної консистенції, безболісна, не кровоточить, у вигляді потовщення ясен. Ікло і премоляри рухомі і безболісні. Поставте діагноз.
A. Фіброзні розростання
B. Фіброма
C. Симетрична фіброма
D. Фіброзний епулід
E. Ангіоматозний епулід

224 Хвора 45 років, скаржиться на відчуття печіння, біль, почервоніння шкіри на обличчі, збільшення температури тіла до 38оС, головний біль. Хворіє біля двох днів. Об’єктивно: в області лівої щоки та бокової поверхні носа у вигляді язиків полум’я еритоматозна пляма, гостро болісна, краї валикоподібно при підняті над поверхнею шкіри. При пальпації шкіра в вогнищі запалення гаряча на дотик. Встановіть попередній діагноз.
A. *Бешиха
B. Багатоформна ексудативна еритема
C. Оперізуючий лишай
D. Простий пухирцевий лишай
E. Туберкульоз

225 У хворої 35 років, що звернулася на травматологічний пункт , при огляді відмічається рухомість верхньої щелепи разом з кістками носа, відкритий прикус, набряк м’яких тканин середньої зони обличчя, крововилив в склеру ока, симптом „сходинки” по нижньоорбітальному краю з двох сторін скуло – щелепному шву, носова кровотеча. Встановіть клінічній діагноз.
A. *Перелом верхньої щелепи по Лефор – ІІ
B. Перелом верхньої щелепи по Лефор – І
C. Перелом скулових кісток
D. Перелом кісток носа
E. Перелом верхньої щелепи по Лефор – ІІІ

226 Дитину 7-ми років госпіталізовано до опікового відділення в стані середнього ступеня важкості з опіковим пошкодженням щічної ділянки. В наявності пухирі, що наповнені прозорим вмістом. Якого ступеня опік шкіри можливий у цьому випадку?
A. *ІІ ступеня
B. І ступеня
C. ІІІ-А ступеня
D. ІV-В ступеня
E. -

227 Під час роботи в лабораторії з кислотою стався нещасний випадок. Постраждала жінка 23-х років, яку госпіталізовано з хімічним опіком шкіри обличчя та шиї ІІІ-А ступеня. Чим слід обробити вражену поверхню шкіри?
A. *2-3\% розчином гідрокарбонату натрія
B. 5\% розчином тіосульфату натрія
C. Гліцерином
D. 5\% розчином сульфату міді
E. 20\% розчином цукру

228 У хворого літнього віку, на шкірі нижньої губи 5 місяців тому з’явилась щільна пухлина розміром до 0,6см в діметрі, на широкій ніжці. Після травми пухлина почала швидко збільшуватися ,з'явилася виразка, з виразним інфільтратом навколо має кратероподібну форму, періодично виникає кровотеча. Збільшені піднижньощелепні лімфовузли. Яке захворювання шкіри можна припустити?
A. *Плоскоклітиний рак
B. Базаліома
C. Меланома
D. Невус
E. Фіброма

229 Хвора 35-ти років відмічає наявність безболісної деформації тіла нижньої щелепи праворуч. На рентгенограмі наявність гомогенного вогнища щільності кісткової тканини округлої форми, розміром 1,5 -2,0 см. По переферії вогнища - вузька смужка просвітлення, шириною до 1,2 мм, на межі з новоутворенням кістка - склерозована. Який найбільш вірогідний діагноз?
A. *Остеома
B. Одонтогенна фіброма
C. Амелобластома
D. Радикулярна кіста
E. Остеобластокластома

230 Дитина М., 5 років, скаржаться на наявність пухлини в правій білявушній ділянці, яка поступово безболісно збільшується. Шкіра в цій області колір не змінила, але при нахилі голови донизу пухлина збільшується в розмірах і шкіра набуває синюшного кольору .Симптом спустошення позитивний. Який попередній діагноз ?
A. *Гемангіома
B. Ліпома
C. Дермоідна кіста
D. Міксома
E. Фіброма

231 У хворого 52-х років, на червоній облямівці нижньої губи визначається полігональної форми, розміром 0,8 см, ділянка, що вкрита тонкими лусочками сірувато-білого кольору, які щільно прилягають до основи. При пальпації ділянка гіперкератозу в основі м'яка, безболісна. Який найбільш вірогідний діагноз?
A. *Обмежений, передраковий гіперкератоз
B. Лейкоплакія
C. Червоний плескатий лишай
D. Хвороба Боуена
E. Еритроплазія Кейра

232 Хвора 47 років, зі скаргами на періодичний біль та припухлість в правій піднижньощелепній області після прийому їжі. Давність захворювання біля 3 років. Об’єктивно : піднижньощелепна залоза збільшена в розмірі, ущільнена, слабкоболісна. Відкривання рота вільне. Підязиковий валик інфільтрований, слизова оболонка над ним гіперемована. Який діагноз вірогідніше всього?
A. *Хронічний сіалолітіаз
B. Абсцес щелепно- язикового жолобка
C. Хронічний лімфаденіт правої піднижньощелепної області
D. Гострий остеомієліт нижньої щелепи
E. Хронічний періостит нижньої щелепи

233 Хворий 48-ми років, що страждає на гіпертонічну хворобу, звернувся для видалення 46 зуба, який болів більш ніж добу. Після проведення анестезії, хворий відмітив, що біль у зубі зник але занепокоївся, став скаржитись на різкий головний біль; обличчя почервоніло, з'явилася нудота, відчуття нестачі повітря, задишка. Шкірні покриви вкрилися потом, тахікардія до 100/хв., АТ- 180/100 мм рт.ст. Констатовано розвиток гіпертонічної кризи. Які заходи необхідно провести?
A. *Придати горизонтальне положення, ввести внутрішньовенно гіпотензивні та седативні засоби
B. Ввести внутрішньом'язово заспокійливі засоби
C. Викликати бригаду швидкої допомоги
D. Придати хворому горизонтального положення, дати вдихнути розчин аміаку
E. Припинити всі втручання та контролювати артеріальний тиск та пульс

234 Хворий 50 р., направлений на консультацію до хірурга- стоматолога. Об-но на яснах, біля шийки 46 зуба безболісне розростання ярко-червоного кольору, неправильної форми, бугоркова, м”якої консистенції, кровоточить самостійно, а також при доторкані інструментом. Поставте діагноз.
A. Ангіоматозний епулід
B. Лімфангіома
C. Фіброзний епулід
D. Фіброма
E. Ліпома

235 Хворий 50-ти років направлений на консультацію до хірурга-стоматолога. Об-но в м'яких тканинах дна порожнини рота є пухлиноподібний новоутвір у вигляді дифузного розростания. Шкіра над пухлиною в кольорі не змінна. Пухлина м'якої консистенції, безболісна. При стискані змінює форму. При пункції отримано світлу рідину. Поставте діагноз.
A. Лімфангіома
B. Гемангіома
C. Фіброма
D. Ліпома
E. Гострий лімфаденіт

236 Хвора 58 років, що 2 роки тому перенесла інфаркт міокарду з утворенням аневризми аорти, звернулася до поліклініки для видалення кореня зубу. Через 15 хв. Після проведенної операції з використанням місцевого знеболення хвора поскаржилась на погіршення самопочуття, запаморочення в очах, важкість дихання. При огляді виразна блідість шкірних покровів до мармурового кольору, холодний липкий піт, дихання часте поверхневе, пульс частий, слабкий, АТ 90/60 мм.рт.ст., свідомість збережено, але хвора вкрай апатична, переферичні вени не проглядаються та не пальпуються. Який слід передбачити діагноз?
A. * Колапс
B. Непритомність
C. Гострий інфаркт
D. Кома
E. Гостре отруєння

237 Хворий 20 років, що страждає на інсулінозалежну форму цукрового діабету звернувся до лікаря-стоматолога для видалення зубу. За 3 години до візиту до лікаря прийняв звичну дозу інсуліну та поснідав. За 1 годину до втручання хвилювався та ввів ще половину від звичайної дози інсуліну. В стоматологічному кріслі, ще до початку втручань лікаря, поскаржився на слабкість, запаморочення в голові, дріж в тілі та судоми в ногах. При огляді: шкіра волога, м’язи напружені, дихання почащене, пульс частий, хворий збуджений. Запаху ацетону з рота не має. Який наймовірніший діагноз?
A. * Гіпоглікемічна кома
B. Гіперглікемічна кома
C. Гіперосматична кома
D. Порушення свідомості
E. Початок епілептичного нападу

238 У дитини 12 років, через 30 хвилин після проведення операції френулопластики з використанням місцевого анестетика Ультракаїн DS 4 % - 1,7 мл розвинувся гострий набряк гортані. Якою буде ваша тактика лікування?
A. * Провести конікотомію та ввести внутрішньовенно кортикостероїди, спазмолітики та сечогонні препарати
B. Провести трехеотомію та проводити відсмоктування слизу
C. Внутрішньовенно вводити рідину та стероїдні препарати
D. Ввести підслизово під язик розчин дексаметазону
E. Провести інтубацію трахеї

239 Хвора 45 років, за годину після субперіостального введення антибіотику відчула, що в неї почали запухати повіки, губи, язик та все обличчя. При огляді: відмічається припухлість всього обличчя, підщелепних та підборідочних трикутників, тканини еластичної консистенції, обличчя здається одутлуватим, маскоподібним. Вічні щілини різко звужені, губи вибухають вперед. Колір шкіри над припухлістю звичайний, але має скляноподібний вигляд, при надавлюванні не залишається ямка. Який діагноз ви можете поставити?
A. * Набряк Квінке
B. Бешиха обличчя
C. Кропивниця
D. Флебіт вен обличчя
E. Опік обличчя

240 Хворого 37 років доставили з вулиці, де він перебував біля трьох годин при температурі повітря -27 С та сильному вітрі. При огляді: обличчя хворого різко блідке. В ділянці кінчика носу, найбільш випуклих частин щік та підборіддя шкіра сіруватого кольору. Свідомість хворого не порушена, але він дещо згальмований, скаржиться на втрату чутливості шкіри в ділянці кінчика носа, щік та підборіддя. Який діагноз можна встановити хворому?
A. * Обмороження шкіри обличчя І – ІІ ступення
B. Опік шкіри обличчя
C. Харчове отруєння
D. Алергічний стан
E. Втрата свідомості

241 Хворий 56 років, після операції видалення зуба підвівся з крісла, зробив два кроки вперед та впав. При огляді: хворий непритомний, тонічні судоми, які переходять в клонічні. Обличчя бліде, м’язові гримаси на обличчі, піна з роту. Зіниці розширені, на світло не реагують, судоми продовжуються до 2-3 хвилин, після чого зникають, а у хворого наступає акт самовільного сечовипускання. Свідомість повернулась, але хворий не реагує на подразнення (сопор), а далі засинає. Встановіть вірний діагноз.
A. * Великий епілептичний напад
B. Напад істерії
C. Церебральний інсульт
D. Гіперглікемічна кома
E. Втрата свідомості

242 Хворий 34-х років після проведення туберальної анестезії розчином Sol. Lidokaini 2 % - 2,0 мл через 5 хвилин став збуджений, поскаржився на головний біль, нудоту, запаморочення, оніміння губ та язика, відчуття здавлення у грудній клітині. При огляді хворого: різка блідість шкіряних покровів та губ, гіпотонія м’язів, похолодіння кінцівок, пульс слабкий, частий, АТ – 80/40мм рт.ст, що продовжує знижуватись. Дихання поверхневе, причащене. Який діагноз можна встановити хворому?
A. * Анафілактичний шок
B. Колапс
C. Втрата свідомості
D. Гостра дихальна нестача
E. Мозковий інсульт

243 У новонародженої дитини виявлено дефекти м’яких тканин верхньої губи з обох боків, які проходять по всій висоті губи та захвачують нижні носові ходи. Губа розділена на 3 частини, середня з яких різко вкорочена, червона кайма на ній звужена. Альвеолярний відросток верхньої щелепи також розділений на 3 частини, міжщелепна кістка виступає вперед. Встановити діагноз.
A. * Вроджене повне двостороннє наскрізне незрощення верхньої губи та коміркового відростка. Протрузія міжщелепної кістки.
B. Часткове незрощення верхньої губи. Протрузія міжщелепної кістки.
C. Серединне незрощення верхньої губи та піднебіння.
D. Вроджене двостороннє незрощення піднебіння
E. Двостороннє незрощення альвеолярного відростку

244 Хворий 50 р., направлений терапевтом на консультацію до хірурга-стоматолога. Об-но: в ділянці ментального отвора нижньої щелепи пальпується щільне, безболісне новоутворення розміром 0,5 см, круглою форми, помірно рухома. З’явився новоутвір після носіння знімного протеза на нижній щелепі і знаходиться під слизовою оболонкою ближче перехідної згортки. Поставте діагноз .
A. Постравматична неврома
B. Невринома
C. Лімфогрануломатоз
D. Нейрофіброматоз
E. Мезенхіома

245 Хворому 32 роки потрібне заміщення дефектів зубного ряду нижньої щелепи, яке може бути здійснено шляхом виготовлення мостовидних протезів з естетичним облицюванням. Пацієнт страждає на алергічні реакції на сплави металів. Яка ортопедична конструкція є найкращим вибором для даного пацієнта?
A. *Металокерамічний мостовидний протез на каркасі з благородних металів
B. Металокерамічний протез на сплавах КХС
C. Металопластмасовий мостовидний протез
D. Пластмасовий мостовидний протез
E. Штамповано-паяний протез із облицюванням.

246 Пацієнтка 28 років звернулась зі скаргами на наявність дефекту коронкової частини 37 зуба. Об’єктивно: каріозна порожнина ІІ класу по Блеку. Оберіть оптимальне лікування даного дефекту.
A. *Вкладка
B. Пломбування дефекту амальгамовою пломбою
C. Пломбування дефекту композитними матеріалами
D. Покриття зуба коронкою
E. Штифтовий зуб

247 Хворий 49 років скаржиться на часткову відсутність зубів на верхній щелепі, з анамнезу – зуби втрачені внаслідок травми 3 місяці тому. 11,12 відсутні, прикус ортогнатичний.13,21,22 інтактні, стійкі. Яку конструкцію протеза краще запропонувати пацієнту?
A. * Керамічні коронки, зафіксовані на імплантатах
B. Частковий знімний протез на верхню щелепу
C. Пластмасовий мостоподібний протез
D. Бюгельний протез з фіксацією на атачменах
E. Металокерамічний мостоподібний протез

248 Хвора 40 років, звернулася з приводу протезування. 11,12,22 відсутні, прикус ортогнатичний. 21 запломбований, рухомість І ступеню. Коронка 24 зруйнована більш ніж 2/3, зуб стійкий, корінь пломбований. Яка конструкція показана хворій під опору суцільнолитого мостоподібного протеза?
A. *Суцільнолита куксова вкладка
B. Штифтовий зуб по Ахметову
C. Відновлення зуба вкладкою
D. Відновлення зуба пломбою
E. Одномоментно виготовлений штифтовий зуб

249 Хворий М.,34 роки, звернувся з приводу протезування зубів. Об`єктивно: коронка 25 зуба зруйнована на 2/3, коронкова частина виступає над рівнем ясеневого краю на 3 мм. На рентгенограмі канал кореня запломбований до верхівки. Яка конструкція протеза рекомендована хворому?
A. * Суцільнолита куксова вкладка, покрита коронкою
B. Повна коронка
C. Екваторна коронка
D. Півкоронка
E. Вкладка коронкова

250 Хворий 42-х років скаржиться на відсутність зубів на нижній щелепі. Об`єктивно: відсутні 48,47,46,45,35,36,37.Зуби, що залишились, стійкі. Лікар прийняв рішення виготовити бюгельний протез Оберіть вид кламерів, що забезпечують фіксацію та стабілізацію бюгельного протезу у цього хворого:
A. * Опорно-утримуючі кламери
B. Пластмасовий кламер
C. Лабільні кламери
D. Утримуючий кламер
E. Балочна система

251 Хвора 37 років звернулася з приводу протезування. Об’єктивно: коронка 21 повністю зруйнована, корінь знаходиться на 1мм вище рівня ясеневого краю. На рентгенограмі- канал кореня пломбований до верхівки. Яка ортопедична конструкція показана хворій ?
A. * Суцільналита куксова вкладка, покрита металокерамічною коронкою
B. Штифтовий зуб Ахмедова
C. Штифтовий зуб Логана
D. Штифтовий зуб Катца
E. Штифтовий зуб Річмонда

252 Хворий М.,72 роки, звернувся з приводу протезування повним знімним протезом на нижню щелепу. Об`єктивно: альвеолярний паросток нижньої щелепи -ІІ тип за Келером, слизова, що вкриває альвеолярний відросток- ІІ клас за Супле. З яких матеріалів доцільно виготовити базис повного знімного протеза в даній ситуації?
A. *пластмаси Фторакс та ПМ-01
B. Каучук
C. Хромокобальтовий сплав
D. Пластмаси Редонта та ортопласт
E. Етакріл ( АКР15) Боксіл

253 Хворий 22 роки, звернувся зі скаргами на зруйнування зубів. Об’єктивно: в 11,21 зруйновані ріжучі краї з пошкодженням медіальних кутів. Перкусія безболісна. З анамнезу: пацієнт страждає на алергію від дії пластмаси. Оберіть найбільш доцільний вид конструкції.
A. * Керамічні вініри
B. Комбіновані коронки за Бордюком
C. Штамповані коронки зі сплаву золота
D. Комбіновані коронки за Бєлкіним
E. Металокерамічні коронки

254 У хворого 55 років відсутні 14,15,16,17,24,25,26,27. Запропоновано виготовити частковий знімний протез. Коронки 18,13,23,28 низькі, екватори не виражені. Які фіксуючі елементи доречно застосувати7
A. * Телескопічні кріплення
B. Утримуючі кламери
C. Опорно-утримуючі кламери
D. Атачмени
E. Балочну систему фіксації

255 Хвора 63 років скаржиться на неможливість пережовування їжі у зв’язку з повною відсутністю зубів на верхній щелепі. Об’ективно: альвеолярні відростки і бугри атрофічні, піднебіння плоске, тяжі та вуздечки розташовані посередині альвеолярного відростку, торус незначно виражений, слизова оболонка тонка, малоподатлива. Якому типу беззубих щелеп відповідає клінічна картина верхньої щелепи?
A. * 2 тип по Шредеру
B. 2 тип по Оксману
C. 4 тип по Дойникову
D. 1 тип по Оксману
E. 3 тип по Шредеру

256 Хворий 60 років скаржиться на неможливість користування повними знімними протезами. Протези виготовлені 2 місяці тому. Об’ективно: зглаженість носогубних і підборідних складок, під час розмовної проби чути “стук” зубів, відсутній проміжок між зубами у стані фізіологічного спокою. На якому клінічному етапі була допущена помилка?
A. * Визначення центральної оклюзії
B. Перевірка воскової композиції
C. Постановка штучних зубів
D. Функціональні відбитки
E. Накладання протезів

257 Хвора, 22 роки, скаржиться на відсутність 25 зуба, естетичний дефект. Об’єктивно: 24, 26 зуби стійкі, інтактні, клінічні коронки високі , з гарно вираженими екваторами з нормальним ортогнатичним перекриттям. На рентгенограмі – патологічні зміни в періапікальних тканинах відсутні. Яку конструкцію зубного протезу можна запропонувати хворій?
A. *Встановлення імплантату, покритого металокерамічною коронкою
B. Металокерамічний мостовидний протез
C. Пластмасовий мостовидний протез
D. Консольний протез
E. Штамповано-паяний протез

258 Хвора 40 років скаржиться на відлом коронки 15 зуба. Об’ективно: індекс руйнування (ІРОПЗ) складає 0,9, тканини кореня тверді. По даним рентгенографії – канал запломбований до верхівки, хронічні запальні процеси періодонту не виявлені. Яка з конструкцій найбільш доцільна для протезування 15 зуба?
A. *Суцільнолита куксова вкладка та коронка
B. Одномоментно виготовлений штифтовий зуб
C. Штифтовий зуб з вкладкою
D. Штифтовий зуб з кільцем
E. Штифтовий зуб з захисною пластинкою

259 Пацієнт 44 роки скаржиться на рухливість зубів нижньої щелепи у фронтальній ділянці, на оголеннія їх шийок. Об’ективно: ясна в ділянці 43,42,41,31,32,33 бліді, ціанічні, кровотечі не має. Зуби рухливі І-ІІ ступеню. Оголення шийок на 1/4 довжини кореня. Яку конструкцію доцільно застосувати?
A. * Суцільнолиті металокерамічні коронки, об`єднані в шину
B. Ковпачкова шина
C. Напівкільцева шина
D. Напівкоронкова шина
E. Ортодонтичне шинування брекет-системою

260 Жінка 24 роки, лікар, скаржиться на естетичний недолік у фронтальній ділянці верхньої щелепи. В анамнезі: відлом коронкової частини 21 внаслідок травми, місяць тому. Об’єктивно: лінія перелому на рівні ясен, корінь 21 нерухомий, перкусія негативна. На рентгенограмі канал запломбовано до верхівки. Прикус глибокий. Яка конструкція доцільна?
A. *Куксова штифтова вкладка та металокерамічна коронка
B. Штифтовий зуб за Річмондом
C. Комбінована коронка за Куриленко
D. Фарфорова вкладка
E. Адгезивний мостовидний протез із фотополімеру

261 Дівчина 18 років скаржиться на відсутність зуба на верхній щелепі ліворуч, естетичний дефект. З анамнезу встановлено, що зуб видалений у зв’язку з ускладненим каріесом. Об’ективно: 24,26 відносно паралельні. Ортогнатичне відношення щелеп. Яка конструкція доцільна в даному випадку?
A. *Встановлення імплантату, виготовлення металокерамічної коронки
B. Консольний протез з опорою на 26
C. Металокерамічний протез з опорою на 24,26
D. Суцільнолитий мостовидний протез без облицювання
E. Штамповано-паяний мостовидний протез

262 Хворий 21 року з’явився для продовження лікування 37 зубу з приводу пульпіту. Скаржиться на біль при накушуванні на цей зуб. Два тижні тому була накладена миш’яковиста паста. Хворий вчасно не з’явився на лікування. Встановіть діагноз:
A. * токсичний (миш’яковистий) періодонтит
B. загострення хронічного фіброзного пульпіту
C. гострий гнійний пульпіт
D. гострий гнійний періодонтит
E. хронічний гангренозний пульпіт, що загострився

263 Жінка 31 року звернулася із приводу протезування зубів. 35, 36 відсутні. Інші зуби інтактні, стійкі, коронки високі. На діагностичних моделях медіальний нахил 37, трикутний простір між жувальною поверхнею й антагоністами. Планується заміщення дефектного зубного ряду нижньої щелепи незнімним мостоподібним протезом з опорою на 37, 34. Який фіксуючий елемент рекомендований на 37?
A. *Відбудовна коронка;
B. Напівкоронка;
C. Екваторна коронка;
D. Повна коронка;
E. Утримуючий кламер.

264 Хворий 52 років скаржиться на відсутність зубів на нижній щелепі в бічних відділах. Відсутні 35, 36, 37, 44, 45, 46, 47 зуби. зуби, що залишилися, стійкі. 34 зуб має нахил в оральну сторону. Хворому виготовляють бюгельний протез. Який тип кламера NEY необхідно використати на 34 зуб?
A. *Кламер III типу;
B. Кламер IV типу;
C. Кламер V типу;
D. Кламер II типу;
E. Кламер I типу.

265 Хворий 61 року звернувся в клініку ортопедичної стоматології із приводу відсутності зубів на верхній щелепі й утруднене пережовування їжі. Хворому показане виготовлення часткового пластинчастого протеза на верхню щелепу з утримуючими кламерами на 14, 27. Який вид стабілізації протеза дозволить забезпечити таке розміщення кламерів?
A. *Діагональний;
B. Сагітальний;
C. Трансверзальний;
D. Сагітально-трансверзальний;
E. Діагонально-сагітальний.

266 Хворий 42 років скаржиться на відсутність зубів на нижній щелепі. 47, 46 зуби відсутні. 48 зуб має медіальний нахил, на медіально-апроксимальній поверхні пломба. ЭОД - 7 мка. Яку конструкцію протеза найбільш раціонально використати в цьому випадку?
A. *Мостоподібний протез із опорою на 45 зуб і вкладкою на 48 зуб;
B. Мостоподібний протез із опорою на 45, 48 зуби;
C. Бюгельний протез;
D. Частково знімний протез;
E. Консольний протез із опорою на 44, 45 зуби.

267 Хворий 32 років скаржиться на відсутність 14 зуба, естетичний дефект. Об'єктивно: 13, 15 інтактні, стійкі, перкусія безболісна. Апроксимальні поверхні 13, 15 відносно паралельні. Ортогнатичне співвідношення щелеп. Яку конструкцію протеза доцільно використати в цьому випадку?
A. *Встановити імплантат, покритий естетичною коронкою
B. Металокерамічний протез із опорою на 13, 15;
C. Суцільнолитий мостоподібний протез;
D. Штамповано-паяний мостоподібний протез;
E. Консольний мостоподібний протез із опорою на 15.

268 Хвора 59 років, скаржиться на біль під частковим знімним пластинчастим протезом на нижній щелепі. Протез був виготовлений 4 дні тому. На нижній щелепі частковий знімний пластинчастий протез із кламерною фіксацією на 33, 42 зуби. На слизовій оболонці в ділянці внутрішньої косої лінії ліворуч визначається гіперемія. Яка тактика лікаря стоматолога?
A. * Перевірити оклюзію й провести корекцію базису протеза в області внутрішньої косої лінії ліворуч;
B. Провести корекцію оклюзійної площини й базису протеза в ділянці внутрішньої косої лінії праворуч;
C. Провести перебазування базису протеза;
D. Виготовити новий частковий знімний протез на нижню щелепу;
E.  "(*@BFHLN
·
·
·
·јѕДЖвдкмєі (*02JLPRVX
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·ц
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·hПровести корекцію базису протеза в ділянці внутрішньої косої лінії праворуч і ліворуч.

269 Чоловік 67 років скаржиться на погіршення фіксації й часті поломки часткового пластинчастого протеза для нижньої щелепи, яким користується більше 6 років. Об'єктивно: альвеолярний відросток нижньої щелепи в беззубих ділянках значно атрофований. Протез балансує. Яка найбільш імовірна причина погіршення фіксації в цьому випадку?
A. * Атрофія альвеолярного відростка.
B. Прийняття твердої їжі;
C. Стирання штучних зубів;
D. Неправильне зберігання протеза;
E. Використання протеза під час сну;

270 К ортодонту на прийом звернулася мати з дитиною 12-ти років з приводу відсутності 22 зуба. При огляді ротової порожнини деформацій зубощелепної системи не виявлено, прикус ортагнатичний, відсутній 22 зуб місце якому в зубній дузі є. На панорамної рентгенографії виявлено що немає зачатка 22 зуба. Диагноз: первична адентія 22 зуба. Яка ваша тактика при рекомендації конструкції у даному випадку:
A. * Знімний частковий протез
B. Мостовидний протез із одностороньою фіксацією
C. Розпірка.
D. Розсувний мостоподібний протез
E. Мостовидний протез із двостороньою фіксацією

271 Хвора 32-х років зі скаргами на шурхотіння, лускіт у скронево-нижньощелепних суглобах, обмеженість рухів нижньої щелепи зранку, біль при жуванні твердої їжі. Об’єктивно: Рухи нижньої щелепи вниз S-образні. Відкривання роту в повному обсязі. На томограмі: склероз кортикальних пластинок суглобових голівок та звуження суглобових щілин обох суглобів. Який діагноз найбільш вірогідний?
A. *Склерозуючий двосторонній артроз скронево-нижньощелепних суглобів
B. Деформуючий двосторонній артроз скронево-нижньощелепних суглобів
C. Фіброзний двосторонній анкілоз скронево-нижньощелепних суглобів
D. Хронічний ревматичний двосторонній артрит скронево-нижньощелепних суглобів
E. Больова м’язово-скронева дисфункція скронево-нижньощелепних суглобів.

272 У хворого Л., 19 років, об’єктивно: рот відкритий, при спробі його закрити виникає гострий біль, підборіддя зміщене вперед та вниз, ковтання та мова ускладнені. У підвилицевих ділянках з обох сторін чітко контуруються суглобові голівки. Який діагноз найбільш вірогідний?
A. *Гострий двосторонній передній вивих скронево-нижньощелепного суглобу
B. Гострий односторонній передній вивих скронево-нижньощелепного суглобу
C. Гострий задній вивих скронево-нижньощелепного суглобу
D. Застарілий двосторонній вивих скронево-нижньощелепного суглобу
E. Больова м’язово-скронева дисфункція скронево-нижньощелепних суглобів.

273 Хвора 59-ти років зі скаргами на постійний ниючий біль, що посилюється під час прийому їжі в ділянці видаленного зуба 3 дні назад. При огляді лунка видаленного зуба зяє, слизова оболонка гіперемована, набрякла болісна при пальпації. Ваш діагноз?
A. *Гострий серозний альвеоліт
B. Альвеоліт у виді остеомієліта лунки
C. Альвеоліт, гнійно-некротична форма
D. Гострий серозний періостит
E. Хронічний осифікуючий періостит

274 У хворого 29-ти років, зі скаргами на інтенсивний біль зубів на нижній щелепі, оніміння нижньої губи ліворуч, загальна слабкість, t-38 0С, безсоння, відсутність апетиту. Хворіє 5 днів. Обличчя асиметричне за рахунок набряку м'яких тканин лівої підщелепної області. Відкривання роту обмежене, регіонарні лімфовузли збільшені, болючі. При огляді порожнини рота коронка 36 зубу зруйнована на 1/3, сірого кольору, рухомість зубу І ступеню. Перехідна складка на нижній щелепі ліворуч згладжена, слизова набрякла, гіперемована, альвеолярний відросток деформований по обидва боки. На ренгенограммі-ознаки хронічного періодонтиту 36 зуба. Ваш
A. *Гострий одонтогений остеомієліт
B. Хронічний одонтогений остеомієліт
C. Гострий гнійний періостит
D. Хронічний періостит,осифікуюча форма
E. Загострення хронічного одонтогенного остеомієліта

275 Хвора Т., 19 років, зі скаргами на утруднене ковтання, обмежене відкривання рота, підвищення температури тіла. Обличчя асиметричне за рахунок набряку м'яких тканин підщелепної та позащелепної областей ліворуч. Шкіра в цих областях не змінена, в складку береться. Регіонарні лімфовузли збільшені, болісні, рухливі. Слизова в ретромолярній області та каптура над 38 зубом набрякла, гіперемована, болісна при пальпації. З-під каптура виділяється гній. Ваш діагноз.
A. *Гострий гнійний перикоронарит
B. Гострий перикоронарит,виразкова форма
C. Гострий гнійний періостит
D. Хронічний рецидивуючий перикоронарит
E. Виразковий стоматит

276 Хворий Т., 29 років, зі скаргами на наявність щільного, різко болісного інфільтрату в області вогнища запалення, виражену слабкість, збільшення t0 до 390С, головний біль. Об’єктивно: регіонарні лімфатичні вузли збільшені, болісні, рухомі, обличчя асиметричне за рахунок наявності набряку м’яких тканин лівої щічної ділянки, усередені вогнища 3 ”стержня”, навкруги відмічається інфільтрат значних розмірів. Ваш діагноз.
A. *Карбункул правої щічної ділянки
B. Фурункул щічної ділянки
C. Бешиха
D. Гострий остеомієліт верхньої щелепи
E. Аденофлегмона щічної ділянки

277 На етапі припасування індивідуальної ложки на нижню щелепу у хворого Р. при проведенні проби Гербста ложка піднімається після проведення язиком по червоній облямівці губ. Де потрібно зробити корекцію індивідуальної ложки?
A. *Вздовж щелепно-під’язикової лінії
B. З вестибулярної сторони між іклами
C. З оральної сторони між іклами
D. В ділянці вуздечки язика
E. По всьому периметру ложки

278 Хворий звернувся в клініку зі скаргами на печіння, біль слизової оболонки, металевий присмак у порожнині рота, які з’явилися після протезування. Об’єктивно: на верхній щелепі два паяні мостоподібні протези з опорою на 13, 16, 22, 25, які виготовлені з нержавіючої сталі з покриттям нітридом титану; бюгельний протез на нижню щелепу з КХС. Протези повноцінні у функціональному та техно_логічному плані. В 26, 37 – амальгамові пломби. Поставте діагноз.
A. *Гальванічний стоматит
B. Алергічний стоматит
C. Контактний стоматит
D. Токсичний стоматит
E. Акриловий стоматит

279 У клініку звернувся хворий Н. зі скаргами на болі в яснах між зубами на нижній щелепі з правої сторони. З анамнезу: 3 тижні тому хворому виготовили одиночні металеві коронки на 45, 46. Об’єктивно: 45, 46 покриті металевими коронками, які щільно охоплюють шийку зуба не порушують оклюзійних взаємовідносин. Міжзубний сосочок між 45 і 46 гіперемований набряклий, при дотику легко кровоточить; трема між 45, 46. Яка помилка допущена при виготовленні даної конструкції?
A. *Не відтворено контактний пункт між 45, 46
B. Штучні коронки не доходять до шийки зуба
C. Алергічна реакція на метал
D. Завищена висота прикусу на коронках
E. Занижена висота прикусу

280 Пацієнт, якому 6 днів тому вперше виготовили частковий знімний протез на верхню щелепу, звернувся до лікаря зі скаргами на печію в ділянці твердого піднебіння. Об’єктивно: слизова оболонка під протезом гіперемована, набрякла, чіткі контури протеза на протезному ложе. Механічних пошкоджень не виявлено. Яке ускладення виникло в даній клінічній ситуації?
A. *Алергічний стоматит
B. Токсичний стоматит
C. Травматичний стоматит
D. Афтозний стоматит
E. Виразковий стоматит

281 При перевірці конструкції часткових знімних протезів на в/щ та н/щ лікар виявив, що нижня третина обличчя у хворого збільшена, губи не змикаються, напружені. В порожнині рота зуби, які залишилися не контактують між собою, контакт відмічається тільки на штучних зубах. Яка помилка допущена при виготовленні часткових знімних протезів?
A. *Завищена висота центральної оклюзії
B. Занижена висота центральної оклюзії
C. Визначена передня оклюзія
D. Деформовані воскові шаблони
E. Визначена бокова оклюзія

282 Хворому 53 років виготовляють часткові знімні протези. Під час перевірки конструкції протезів виявили контакт зубів тільки в боковій ділянці, у фронтальній ділянці щілина. На якому етапі виготовлення протезів допущена помилка?
A. *При визначенні центральної оклюзії
B. При виборі конструкції протезу
C. Під час отримання відбитків
D. При визначенні висоти фізіологічного спокою
E. Під час корекції протезу

283 Хворий, 68 років, звернувся зі скаргами на різкий біль під протезом на нижній щелепі справа, що посилюється при жуванні. Протезом користується 2 дні. Об’єктивно: в дистальному відділі нижньої щелепи справа по перехідній складці під протезом на слизовій оболонці виразка діаметром 4 мм, краї якої вкриті білим нальотом, навколо виразки слизова оболонка гіперемована. Базис протезу перекриває перехідну складку на 3-4 мм, при пальпації – край протезу гострий, шершавий. Як усунути причину ускладнення внаслідок користування протезом?
A. *Вкоротити базис у дистальній ділянці з вестибулярної сторони , закруглити край протезу
B. Виготовити новий протез з еластичною прокладкою
C. Провести перебазування протезу
D. Вкоротити базис протезу в дистальній ділянці з вестибулярної сторони
E. Провести корекцію протеза по прикусу

284 На прийомі у лікаря-стоматолога хворий К., 29 р., скаржиться на біль в ділянці кута нижньої щелепи справа, загальну слабкість, підвищену температуру тіла до 38,8° С, утруднене відкривання рота. З анамнезу відомо, що 2 доби тому пацієнту проведена операція перикоронаротомія над 48 зубом під мандибулярною анестезією.Об’єктивно: обличчя асиметричне за рахунок незначного болісного інфільтрату в ділянці кута нижньої щелепи справа, контрактура ІІІ ступеню, біль при ковтанні. Підщелепні лімфовузли справа збільшені, болісні при пальпації. У ділянці розтину гіперемія слизової оболонки, яка переходить на крило-щелепову складку. Який ймовірний діагноз?
A. *Флегмона крило-щелепового простору справа
B. Паратонзилярний абсцес справа
C. Флегмона біля глоткового простору справа
D. Абсцес щелепно-язичного жолобка справа
E. Гострий остеомієліт нижньої щелепи справа

285 У пацієнта К., 28 р., на стоматологічному прийомі діагностовано хронічний одонтогенний гайморит. Яке лікування необхідно провести даному хворому?
A. *Видалення причинного зуба, гайморотомія
B. Видалення причинного зуба, медикаментозне лікування
C. Пункція гайморової порожнини, медикаментозне лікування
D. Фізіотерапевтичне та медикаментозне лікування
E. Гайморотомія, фізіотерапевтичне, медикаментозне лікування

286 Пацієнт В., 38 років, скаржиться на ниючий біль у ділянці 24 зуба. Об’єктивно: на апроксимальній поверхні 24 пломба, що заповнює міжзубний проміжок, перкусія болісна, є наявність пародонтальної кишені глибиною 4 мм, при доторканні ясна кровоточать. На рентгенограмі відзначається деструкція міжальвеолярної перетинки на 1/3 довжини кореня в області 24 зуба. Який діагноз можливо поставити?
A. *Локалізований пародонтит
B. Генералізованний пародонтит
C. Катаральний гінгівіт
D. Гіпертрофічний гінгівіт
E. Атрофічний гінгівіт

287 До лікаря-стоматолога звернулась жінка 38 років, зі скаргами на появу шортскостей на слизовій оболонці порожнини рота, печіння. Об’єктивно: на слизовій оболонці щоки папули білувато-рожевого кольору полігональної форми. Папули підіймаються над поверхнею слизової оболонки. Який діагноз можливо поставити?
A. *Червоний плескатий лишай
B. Багатоформна ексудативна еритема
C. Пухирчатка
D. Червоний вовчак
E. Синдром Шегрена

288 Пацієнт В., 38 років, скаржиться на неприємні відчуття при вживанні їжі, порушення цілісності слизової оболонки.Об’єктивно: 35 зуб зруйнований на 2/3, з гострими краями коронки. На слизовій оболонці відмічається ерозія.Який діагноз можливо поставити?
A. *Механічна травма
B. Термічна травма
C. Електрична травма
D. Хімічна травма
E. Ртутний стоматит

289 Дівчина 12 років скаржиться на неприємний запах із рота та кровоточивість ясен при вживанні твердої їжі і чищенні зубів. Об’єктивно: міжзубні сосочки та ясенний край набряклі, застійно гіперемійовані, кровоточать при пальпації. Проба Шиллера-Писарева позитивна, РМА=30\%. Який метод чищення зубів потрібно рекомендувати пацієнту в якості терапевтичного заходу?
A. *Метод Чартера
B. Метод Басс
C. Метод Сміта-Белла
D. Метод Рейте
E. Метод Фонеса

290 Чоловік 35 років скаржиться на зміну кольору коронки 13. Коронка рожевого кольору. З анамнезу виявлено, що кореневий канал цього зуба запломбований. Який пломбувальний матеріал міг викликати подібне ускладнення?
A. * Форедент
B. Ендометазон
C. Евгедент
D. Віедент
E. Фосфат-цемент

291 Хворий Х. , 50 років, ліквідатор ЧАЕС, продовжує лікування 43 з приводу хронічного фіброзного пульпіту. Під час екстирпації пульпи відкрилась кровотеча із кореневого каналу.Яке діагностичне дослідження необхідно провести в даній ситуації обовязково
A. *Аналіз крові розгорнутий
B. Аналіз крові на цукор
C. Іммунограму
D. Аналіз на ВІЛ
E. Алергологічні проби

292 Чоловік 52-х років скаржиться на печію в язиці, дискомфорт та присмак гіркого в порожнині роту, загальне знедужання. Об`єктивно: шкіра обличчя та склери з жовтим відтінком, слизова оболонка порожнини роту набрякла, язик вкритий грязно-жовтим нальотом, слизова м’якого піднебіння іктерична. Для якої патології органів шлунково-кишкового тракту характерні дані зміни?
A. *Гепатит
B. Панкреатит
C. Гастрит
D. Коліт
E. Дуоденіт

293 Хворій З., 52 років встановлений діагноз: хронічний гранулюючий періодонтит 26. Вирішено застосувати консервативний метод лікування. При механічному розширенні кореневих каналів які хімічні речовини слід використати ?
A. *ЕДТА та гіпохлорид натрію
B. гіпохлорид натрію та перекис водню
C. хлорамін та перекис водню
D. гіпохлорид натрію та хлорамін
E. перекис водню та хлоргексидин

294 Хвора 29-ти років, встановлено діагноз хронічний гранулюючий періодонтит 21. Об’єктивно: над верхівкою кореня 21 нориця з гнійним ексудатом. Яка тактика лікування у перше відвідування?
A. *пломбування кореневого каналу
B. дати відтік ексудату з кореневого каналу
C. перевірка зуба на герметизм
D. видалення зубу1
E. зробити розтин слизової у верхівки кореня

295 Після надання невідкладної допомоги хворому 20 років з приводу виразкового гінгівіту наступного дня значного покращення стану пацієнта не відбулося. Яке додаткове обстеження необхідно призначити для уточнення діагнозу та корекції плану подальшого лікування?
A. * Розгорнутий аналіз крові та визначення антитіл до ВІЛ
B. Визначення імунограми і алергологічних тестів
C. Визначення протеїнограми, гемограми
D. Цитологічне та бактеріологічне дослідження.
E.

296 Одразу ж після пломбування кореневих каналів 46 зуба, що лікувався з приводу гострого гнійного пульпіту, хворого 56 років непокоїть біль, який підсилюється під час накушування. Рентгенологічно: канали виповнені пломбувальним матеріалом до верхівки. Періодонтальна шілина рівномірно розширена. Оберіть тактику лікаря.
A. *Проведення фізіотерапевтичних процедур
B. Розкриття кореневого каналу
C. Ампутація верхівки кореня зуба
D. Призначення антибіотиків
E.

297 Хворий К., 31 років, скаржиться на біль у 47 зубі, який посилюється при накушувані. Дві доби тому стоматологом була накладена arsen-паста на ріг пульпи 47 зуба. Об’єктивно: у 47 зубі тимчасова пломба. Перкусія різко болісна. Тактика лікаря?
A. *Екстерпація пульпи, обробка каналів унітіолом, або йодом
B. Вдруге накладання arsen-пасти
C. Фізіотерапевтичні процедури (УВЧ, УФФ з гідрокортизоном)
D. Провести електрофорез з новокаїном на ясну в ділянці проекції кореня зуба
E. -

298 Хворий К., 38 років, звернувся до стоматолога з метою лікування 35 зуба. Діагноз: хронічний гранулюючий періодонтит 35 зуба. Проведено лікування. На рентгенограмі: кореневий канал запломбірован до верхівки. Через який період оцінюють результати лікування?
A. *9-12 місяців
B. 1 тиждень
C. 1 місяц
D. -
E. 3 місяці

299 Больная 53-х лет жалуется на опухоль в правой околоушной области. Опухоль выявлена полгода назад, за это время увеличилась. В правой околоушной области новообразование размером 1,5 х 2 см, плотное, бугристое, с кожей не спаяно, безболезненное. Из протока околоушной слюнной железы выделяется чистая слюна. Какому заболеванию наиболее соответствует описанная клиническая картина?
A. *Смешанная опухоль околоушной слюнной железы
B. Хронический лимфаденит околоушно-жевательной области
C. Ретенционная киста околоушной слюнной железы
D. Фиброма околоушно-жевательной области
E. Липома околоушно-жевательной области

300 Хворий М., 19 років, скаржиться на підвищення температури тіла до 38оС, головний біль, слабкість, біль в яснах. Захворів 2 дні тому. Об’єктивно: червона облямівка губ суха, яскраво-червоного кольору. Слизова оболонка рота гіперемійована, набрякла, язик вкритий білим нальотом, по краю ясен ділянки некрозу сірувато-білого кольору від 48 до 33 зубів. Над 48 зубом капюшон слизової, вкритий некротичною плівкою. Встановлено діагноз: виразково-некротичний гінгіво-стоматит. Які засоби місцевої терапії сприяють очищенню виразок?
A. * Протеолітичні ферменти
B. Протизапальні
C. Кератопластики
D. Кератолітіки
E. Антибіотики

301 Хворий 59-ти років скаржиться на відчуття стягнутості слизової оболонки нижньої губи на протязі декількох місяців. Палить цигарки з 16 років. При огляді: на слизовій оболонці нижньої губи безболісна ділянка розміром 0,8x0,3 см з чіткими контурами та нерівною поверхнею в вигляді бородавок. При гістологічному дослідженні осередка ураження визначається гіпер- та паракератоз, стовщення рогового шару епітелію. Який найбільш вірогідний діагноз?
A. * Верукозна форма лейкоплакії
B. Червоний вовчак, типова форма
C. Червоний плескатий лишай, гіперкератотична форма
D. М’яка форма лейкоплакії
E. Хронічний гіперпластичний кандидоз

302 При звертанні в клініку пацієнтка В., 33 років, скаржиться на печію спинки язика, сухість в порожнині рота, що посилюються при вживанні гострих страв. Напередодні перенесла важку форму пневмонії, приймала антибіотики. Об’єктивно: на фоні гіперемійованої і набряклої слизової язика в складках визначається крихтоподібний, сіро-білого кольору наліт, десквамація на кінчику язика і його бічних поверхнях. У зішкрябі визначаються клітини Candida albicans, макрофаги, епітеліальні клітини. Який остаточний діагноз?
A. *Кандідозний глосит.
B. Медикаментозний глосит.
C. Десквамативний глосит.
D. Синдром Пламмера-Вінсона.
E. Глосит Гентера-Меллера.

303 До стоматолога звернулася хвора Б., 70 років, зі скаргами на неможливість пережовування їжі повними знімними протезами, які були виготовлені 7 років тому. Об`єктивно: знімні протези погано фіксуються та стабілізуються у порожнині рота. Яка Ваша подальша тактика?
A. *Виготовити нові протези.
B. Провести корекцію країв протезів.
C. Провести перебазування протезів.
D. Провести корекцію оклюзійних співвідношень.
E. Провести переартикуляцію протезів.

304 Хворий С., 38 років, звернувся зі скаргами на появу ерозій на слизовій оболонці порожнини рота. Об'єктивно: на незміненій слизовій оболонці порожнини рота – дві ерозії розміром до 1 см в діаметрі, з нерівними краями, вкриті білуватим нальотом, який легко знімається. Симптом Нікольського позитивний, у цитограмі виявляються клітини Тцанка. Який остаточний діагноз?
A. * Вульгарна пухирчатка
B. Герпетичний стоматит
C. Багатоформна ексудативна ерітема
D. Бульозний пемфігоїд
E. Доброякісна неакантолітична пухирчатка

305 Хворий Б., 35 років, скаржиться на загальну слабкість, підвищення температури тіла до 37,50С, неприємний запах із рота, біль при вживанні їжі. В анамнезі: переохолодження. Об'єктивно: блідість шкіри, збільшення і болісність регіонарних лімфовузлів, вздовж ясеневого краю – брудо-сіра кайма, різко-болісна виразка з нерівними краями на слизовій правої щоки, вкрита сіруватим нальотом. У гемограммі: незначний лейкоцитоз зі зсувом ліворуч, помірне підвищення ШОЕ. При мікроскопічному дослідженні матеріалу з поверхні виразки – фузо-спірілярний симбіоз. Який остаточний діагноз?
A. *Виразково-некротичний стоматит Венсана
B. Міліарно-виразковий туберкульоз
C. Гострий лейкоз
D. Агранулоцитоз
E. Інфекційний мононуклеоз

306 Хворий Т., 46 років, звернувся зі скаргами на виразкування ясен в області молярів, що поступово поширюється; рухливість зубів у зоні ураження, кашель. Об'єктивно: на слизовій оболонці ясен в області нижніх молярів ліворуч визначаються дві різко болісні виразки з підритими краями. Дно виразок жовтувате, зернисте, вкрито жовтуватими і, місцями, рожевими грануляціями. Шийки зубів оголені, патологічна рухливість зубів. Регіонарні лімфовузли збільшені, болісні. При цитологічному дослідженні виявлені клітини Лангганса, палички Коха. Який остаточний діагноз?
A. * Туберкульозна виразка
B. Інфекційний мононуклеоз
C. Ракова виразка
D. Сифілітична виразка
E. Афта Сетона

307 Хвора С., 23 років звернулась до стоматолога зі скаргами на появу на слизовій оболонці порожнини рота різко болісних ерозій, підвищення температури тіла до 39°С, загальну слабкість, головний біль. Об'єктивно: на набряклій, гіперемійованій слизовій оболонці щік, губ – ерозії діаметром 2-3 мм з фестончастими краями, вкриті сірувато-білим нальотом. Регіональні лімфатичні вузли збільшені, болісні. При цитологічному дослідженні виявлено гігантські багатоядерні клітини. Який остаточний діагноз?
A. * Герпетичний стоматит
B. Багатоформна ексудативна еритема
C. Вульгарна пухирчатка
D. Інфекційний мононуклеоз
E. Афтозний стоматит

308 Хворий П.,39 років, звернувся зі скаргами на появу утворення на нижній губі. Об'єктивно: на незміненій червоній облямівці нижньої губи визначається вузлик розміром 5-6 мм, при пальпації безболісний, не спаяний з підлеглими тканинами. При гістологічному обстеженні утворення: вогнище дифузної гіперплазії клітин багатошарового епітелію, гіперкератоз. Яке захворювання нижньої губи виявлено?
A. * Бородавчатий передрак
B. Папілома
C. Кератоакантома
D. Шкіряний ріг
E. Лейкоплакія

309 Хворий К., 40 років, скаржиться на біль в порожнині рота під час вживання їжі, розмови. Вважає себе хворим протягом 3-х років, відколи стали з_являтися на слизовій оболонці рота 1-2 “виразочки” в різних ділянках. Загоєння проходить протягом 7-10 діб. Загальне самопочуття суттєво не змінене, проте хворий відмічає періодичний біль в епігастрії, метеоризм, коліки, затримку випорожнення кишечника. Об'єктивно: на боковій поверхні язика ліворуч – елемент ураження округлої форми 0,5х0,7 см, вкритий жовтувато-сіруватим нальотом, оточений вінчиком гіперемії, різко болісний при доторкуванні. Який остаточний діагноз?
A. * Хронічний рецидивний афтозний стоматит
B. Синдром Бехчета
C. Багатоформна ексудативна ерітема
D. Афта Сеттона
E. Вторинний сифіліс

310 Хвора Г., 56 років, скаржиться на відчуття стягнутості та шерсткуваності в ділянці щоки праворуч. Об'єктивно: на слизовій оболонці правої щоки, в ретромолярній ділянці та на бокових поверхнях язика відмічаються білуваті ділянки, які злегка підімаються над поверхнею, не знімаються при пошкрябуванні та утворюють малюнок у вигляді мережива. Відмічається патологічне стирання, гострі краї зубів. При гістологічному обстеженні : нерівномірний акантоз і гранульоз, гіпер- і паракератоз. Який остаточний діагноз?
A. * Червоний плескатий лишай
B. Вторинний сифіліс
C. Червоний вовчак
D. Лейкоплакія
E. Кандидоз

311 Хвора О., 47 років, скаржиться на відчуття печії на кінчику язика, яке зникає під час їжі, але посилюється наприкінці дня, особливо вночі, сухість у порожнині рота, порушення смакових відчуттів. Вперше подібні відчуття з_явилися 2 роки тому після психічної травми. Хвора страждає гастритом. Об'єктивно: язик блідо-рожевого кольору, спинка вкрита незначною кількістю нальоту. Порожнина рота санована. Глотковий рефлекс знижений. В зіскобі з язика відзначаються клітини епітелію, бактеріоскопічне обстеження показало наявність банальної флори. Який остаточний діагноз?
A. * Глоссодінія
B. Десквамативний глосит
C. Глосит Гентера-Меллера
D. Кандидозний глосит
E. Катаральний глосит

312 Хвора Н., 42 років, скаржиться на головний біль, біль у м’язах та суглобах, підвищення температури тіла до 38oС,ураження слизової оболонки губ та порожнини рота. Об’єктивно: регіонарні лімфатичні вузли збільшенні, болісні, на червоній облямівці губ - кров’янисті кірки, в передньому відділі порожнині рота на гіперемованому фоні – ерозії, вкриті сіруватим нальотом. Симптом Нікольського негативний. В мазках-відбитках відзначаються клітини епітелію. На шкірі передпліч - синюшно-червоні папули у вигляді „кокард”. Який остаточний діагноз?
A. * Багатоформна ексудативна еритема
B. Акантолітична пухирчатка
C. Герпетиформний дерматит Тюрінга
D. Гострий герпетичний стоматит
E. Хронічний рецидивний афтозний стоматит

313 Хворий Т., 23 років, скаржиться на нездужання, головний біль, слабкість, неможливість прийому їжі. Захворювання виникло вперше два дні тому. При огляді - блідість шкіри обличчя, підщелепні лімфовузли з обох сторін збільшені, болісні, температура тіла 38,80С. Слизова оболонка гіперемійована, набрякла, язик обкладений білим нальотом. На червоній облямівці верхньої губи ліворуч група пухирців з каламутним вмістом, на слизовій оболонці щік, губ, піднебіння – численні ерозії діаметром до 2-3 мм, деякі з них злилися в ерозію полігональної форми. Цитологічне дослідження виявляє клітини балонуючої дистрофії. Який остаточний діагноз?
A. * Герпетичний стоматит
B. Ерозивний стоматит
C. Багатоформна ексудативна еритема
D. Вульгарна пухирчатка
E. Оперізувальний лишай

314 Хвора Л., 38 років, скаржиться на наявність зміненої ділянки на слизовій оболонці щоки. Страждає хронічним ентероколітом. Об'єктивно: на слизовій щоки ліворуч по лінії змикання зубів ближче до кута рота визначається біла пляма розміром 2,0x1,0 см з чіткими нерівними контурами. Навколишні тканини не змінені. При пошкрябуванні плями шпателем наліт не знімається. Пальпація ураженої ділянки безболісна. На верхній щелепі ліворуч мостоподібний протез з "булата" з опорою на 23, 26 зуби. При гістологічному обстеженні осередка ураження виявлено гіпер- та паракератоз, наявність глікогену під лейкоцитами. Який остаточний діагноз?
A. * Лейкоплакія
B. Червоний вовчак
C. Червоний плескатий лишай
D. Гальваноз
E. Кандидозний стоматит

315 Пацієнт К., 26 років, звернувся до лікаря-стоматолога зі скаргами на наявність плям на язиці. Палить. Об'єктивно: на спинці язика визначаються чітко обмежені ділянки округлої та овальної форми 1-1,5 см в діаметрі з атрофією сосочків. Поверхня їх чиста, мідно-червоного кольору. Підщелепні лімфовузли збільшені, щільні,безболісні. У зіскобі визначаються поодинокі клітини Candida albicans, Treponema pallid
A. Який остаточний діагноз?
A. *Вторинний сифіліс.
B. Десквамативний глосит.
C. Глосит Гентера-Меллера.
D. Ромбоподібний глосит
E. Кандидозний глосит

316 Пацієнтці 75-ти років виготовляється повний знімний протез на верхню щелепу. При припасовуванні індивідуальної ложки за методикою Гербста лікар-стоматолог виявив, що ложка скидається при витягненні губ трубочкою. На якій ділянці необхідно провести корекцію ложки?
A. *Вестибулярно між іклами
B. Дистально по лінії А
C. По всьому вестибулярному краю
D. Позаду верхньо-щелепних бугрів
E. В області щічних тяжів

317 Пацієнту 55-ти років виготовляються повні знімні протези. Під час перевіркі конструкції протеза виявилось, що між фронтальними зубами – щілина, у бічних ділянках однієї сторони відзначається бугорковий міжзубний контакт, з іншого боку між зубами горизонтальна щілина; центральна лінія зміщена. Яка помилка була припущена під час клінічних етапів?
A. *Визначена бічна оклюзія
B. Визначена передня оклюзія
C. Збільшена міжальвеолярна висота
D. Нерівномірно розм'якшені прикусні валики
E. Деформовані воскові шаблони

318 Пацієнту 45-ти років проводиться фіксація незнімного металокерамічного мостоподібного протеза з опорою на 12, 11, 21, 22 зуби. Коронкові частини опірних зубів збережені. Який матеріал для фіксації доцільно використати у даного пацієнта?
A. *Склоіономерний цемент хімічного твердіння
B. Склоіономерний цемент подвійного твердіння
C. Мікрофільний композит світлового твердіння
D. Цинк – фосфатний цемент хімічного твердіння
E. Полікарбоксилатний цемент хімічного твердіння

319 Пацієнту К., 45 років, проводиться фіксація керамічніх вкладок на 11, 21, зуби. Який матеріал доцільно застосувати для їх фіксації?
A. *Композиційний цемент
B. Склоіономерний цемент
C. Полікарбоксилатний цемент
D. Цинк – фосфатний цемент
E. Силікатний цемент

320 Пацієнт 70-ти років звернувся до стоматолога зі скаргами на недостатню фіксацію повного знімного протеза на верхній щелепі. Об'єктивно: край протеза в області вуздечки верхньої щелепи вкорочений, замикаючий клапан порушений. Що необхідно зробити для поліпшення фіксації даної ортопедичної конструкції?
A. *Провести перебазування протеза
B. Розширити краї базису протеза
C. Провести об'ємне моделювання базису протеза
D. Подовжити краї базису протеза
E. Провести корекцію протеза

321 Пацієнт С., 56 років, звернувся до лікаря–стоматолога зі скаргами на біль під час користування частковим знімним пластинковим протезом. Під час огляду: слизова оболонка перехідної складки в зоні верхніх молярів ліворуч різко гіперемована. Протез був зданий 2 дні тому. Який найбільш імовірний діагноз?
A. *Гостра травма базисом
B. Хронічна травма базисом
C. Гостра травма кламером
D. Хронічна травма кламером
E. Герпетичне ураження

322 Пацієнт К., 53 років, звернувся зі скаргами на біль від хімічних і термічних подразників в зубах на верхній і ніжній щелепах. Об'єктивно: в пришийковій ділянці 15,14,24,25, 35,34,44 і 45 зубів - дефекти твердих тканин зубів з щільними поверхнями, що зходяться під кутом. Дефекти в межах середньої третини дентину, стінки гладкі, ніби поліровані. Яку тактику повинен обрати лікар у даному клінічному випадку?
A. *Пломбування дефектів
B. Ремінералізуюча терапія
C. Місцева флюорізація
D. Зміна зубної щітки на м’яку
E. Динамічне спостереження

323 Пацієнт В., 29 років, звернувся в клініку зі скаргами на наявність плям на центральних зубах. Об'єктивно: емаль 12,11,21,22 зубів жовтуватого кольору, з численними плямами, крапками, на деяких зубах виявляються незначні її дефекти. Який метод лікування доцільно застосувати у даному випадку?
A. *Відбілювання
B. Виготовлення металокерамічних коронок
C. Виготовлення вінірів
D. Професійна гігієна порожнини рота
E. Не потрібне лікування

324 Пацієнтка А., 27 років, звернулась в клініку з метою відбілювання зубів. Діагностовано флюороз зубів. Було призначене домашнє відбілювання, але після проведення 3-х процедур пацієнтка поскаржилася на підвищену чутливість зубів до термічних та хімічних подразників. Яка подальша тактика в даній клінічний ситуації?
A. *Провести ремінералізуючу терапію
B. Призначити вітамінотерапію
C. Припинити відбілювання
D. Призначити остеотропні препарати
E. Втручання не потребує

325 При лікуванні хронічного періодонтиту 45 зуба лікар вирішив застосування Step-back техніку інструментальної обробки кореневого каналу. Яка маніпуляція проводиться другою при цій техніці?
A. Формування апікального упору
B. Інструментальна обробка апікальної третини кореневого каналу
C. Проходження каналу та визначення довжини
D. Формування середньої та верхньої частини кореневого каналу
E. Вирівнювання стінок кореневого каналу

326 При лікуванні періодонтиту для медикаментозної обробки кореневих каналів використовують медикаменти, вибір яких залежить від клінічної картини та мети , яку переслідує лікар при їх застосуванні. Назвіть препарат нітрофуранового ряду.
A. 0,5\% фурацилін
B. 3\% перекис водню
C. 0,15\% декаметоксин
D. Йодинол
E. 1\% гіпохлорит натрію

327 У юнака 17 р., після накладення девіталізуючої пасти в 27 зубі з приводу лікування гострого дифузного пульпіту, біль не зменшилась, а значно посилилась. Ваша тактика.
A. Лікування зуба методом вітальної екстирпації
B. Повторне накладання девіталізуючої пасти
C. Прозначення знеболючих препаратів і повторне накладання девіталізуючої пасти
D. Прозначення знеболючих препаратів
E. Накладання параформмісткої пасти

328 Хвора 65 років звернулася зі скаргами на постійний біль в суглобі, що підсилюється при рухах нижньої щелепи, скутість рухів щелепи, асиметрії обличчя. Об’єктивно: відсутні 35,36,37,38,46,47,48, відкривання рота супроводжується хрускітом та клацанням в ділянці суглобу. На R-мі деформація голівки мищелкового відростка, зміни її форми, розсмоктування кортикальної пластинки голівки. Найбільш ймовірний діагноз.
A. *Деформуючий остеоартроз
B. Артрит скронево-нижньощелепного суглоба
C. Анкілоз скронево-нижньощелепного суглоба
D. Ревматоїдний артрит
E.

329 Хвора 40 років звернулася до стоматолога зі скаргами на неможливість нормального прийому їжі, обмежені рухи нижньої щелепи, на припухлість та біль в ділянці скронево-нижньощелепного суглоба. Об’єктивно: асиметрія обличчя за рахунок набряку м’яких тканин білявушно-жувальної ділянки, болісність. Якому захворюванню відповідає ця клініка?
A. *Артрит скронево-нижньощелепного суглоба
B. Вивих нижньої щелепи
C. Артроз
D. Анкілоз
E.

330 Хворий 30 років звернувся до стоматолога зі скаргами на болі в ділянці скронево-нижньощелепного суглоба, на відчуття скутості рухів щелепи при розмові, їжі, відкриванні та закриванні рота. При пальпації визначається біль в суглобовій голівці та обмеження рухів в порівнянні з протилежним боком. При опитуванні хворго з’ясовано, що він спостерігається на обліку у ревматолога. Ваш діагноз.
A. *Ревматоїдний артрит
B. Перелом шийки правого скронево-нижньощелепного суглобу
C. Перелом шийки лівого скронево-нижньощелепного суглобу
D. Контрактура нижної щелепи
E.

331 Хвора звернулася до стоматолога зі скаргами на слабкість, головний біль, втрату апетиту, підвищення температури до 38 0С та біль попереду козелка вуха. Об’єктивно: обмеження рухливості нижньої щелепи, гіперемія, набряки, болісний інфільтрат тканин попереду козелка вуха, звуження переднього відділу зовнішнього слухового проходу. Болісні регіонарні лімфатичні вузли. На R-мі розширення суглобової щілини без інших змін. Найбільш ймовірний діагноз
A. *Гострий артрит
B. Ревматоїдний артрит
C. Остеоартроз
D. Туберкульозний артрит
E. Бруцельозний артрит

332 Хворий 60 р., скаржиться на біль під частковим знімним пластинковим протезом на нижній щелепі. Протез був виготовлений 3 дні тому. На нижній щелепі частковий знімний пластинчастий протез із кламерною фіксацією на 43, 32 зуби. На слизові оболонці в області внутрішьої косої лінії праворуч спостерігається гіперемія. Яка тактика лікаря?
A. Перевірити оклюзію і провести корекцію базису протеза в області внутрішньої косої лінії праворуч
B. Провести перебазування базису протеза
C. Провести корекцію базису протеза в області внутрішії косої лінії праворуч і ліворуч
D. Виготовити новий частковий знимний протез на нижню щелепу
E. Провести корекцію оклюзійної товщини і базису протезу в області внутрішньої косої лінії ліворуч

333 Хворому виготовляється металокерамічний мостоподібний протез на боковій ділянці в/щ з опорою на 14 та 17 зуби. Проводиться перевірка оклюзії в ділянці дії протезу. При висуванні нижньої щелепи вперед на фісурах штучних коронок та зубів отримано відбиток копіювального паперу. Про що це свідчить.
A. *Про правильне співвідношення опорних горбиків нижніх зубів із протезом.
B. Про неправильне співвідношення опорних горбиків нижніх зубів із протезом.
C. Про недостатній контакт між горбиками і фісурами верхніх та нижніх зубів
D. Правильних відповідей не має.
E.

334 Хворому виготовляється металокерамічний мостоподібний протез на боковій ділянці в/щ з опорою на 14 та 17 зуби. Проводиться перевірка оклюзії в ділянці дії протезу. При зміщенні нижньої вправо отримано відбиток копіювального паперу на оральних горбиках та щічних скатах нижніх бокових зубів. Про що це свідчить.
A. *Про правильні робочі контакти, відновлення робочої направляючої функції робочої сторони
B. Про не правильні робочі контакти та утруднення робочої направляючої функції робочої сторони
C. Про правильні не робочі контакти, відновлення не робочої направляючої функції робочої сторони
D. Про не правильні робочі контакти та утруднення робочої направляючої функції не робочої сторони
E.

335 Пацієнт 35 років звернувся до лікаря-стоматолога зі скаргами на незначний довільний біль в лівій білявушній ділянці, який при відкриванні рота переходить в гострі больові відчуття. Об’єктивно: припухлість м’яких тканин в білявушній ділянці, при відкриванні рота нижня щелепа зміщується вправо, хрускіт в ділянці лівого скронево-нижньощелепного суглобу. Якому діагнозу відповідає ця клініка?
A. *Хронічний інфекційний неспецифічний артрит
B. Гострий артрит
C. Анкілоз
D. Абсцес білявушно-жувальної ділянки
E. Лімфаденіт білявушної ділянки

336 Піацієнт 40 років звернувся к клініку зі скаргами на запальні процеси в скронево-нижньощелепному суглобі, що періодично загострюються та супроводжуються субфебрільною температурою тіла та болем. Має місце біль в ділянці серця та суглобів. Якому діагнозу відповідають скарги цього пацієнта ?
A. *Хронічний ревматоідний артрит
B. Остеомієліт гілки нижньої щелепи
C. Синдром Костена
D. Хронічний рецедивуючий паротит
E. Інфекційно-специфічний артрит

337 Пацієнт звернувся зі скаргами на біль в лівій половині обличчя, що іррадіює до шиї, сухість та печію слизової оболонки порожнини рота, зниження слуху. Об’єктивно: відкривання рота болісне, має місце сміщення нижньої щелепи в правий бік. При обстеженні скронево-нижньощелепного суглобу крізь зовнішній слуховий прохід визначається хрускіт та східчастість рухів суглобових голівок. Слизова оболонка без патології, маються дефекти зубних рядів. Поставте діагноз.
A. *Синдром Костена
B. Артрит скронево-нижньощелепного суглоба
C. Контрактура нижньої щелепи
D. Остеомієліт гілки верхньої щелепи
E. Вивих нижньої щелепи

338 Пацієнт 65 років скаржиться на гострий біль в ділянці суглобів, який набув затяжного характеру з періодичними загостреннями частіще за усе весною та восени. Захворювання пов’язує з грипом , що переніс раніше. На R-мі скронево-нижньощелепного суглоба: деструктивні та реактивні зміни, часткова резорбція суглобової голівки та деформація суглобового бугорка. Поставте діагноз.
A. *Артрито-артроз скронево-нижньощелепного суглоба
B. Синдром Костена
C. Анкілоз скронево-нижньощелепного суглоба
D. Гострий артрит
E. Хронічний травматичний артрит

339 Хворий 25-ти років звернувся до лікаря зі скаргами на обмежене відкривання рота. Об’єктивно: зміщення середньої лінії обличчя вправо. Визначається сплощення тканин по ходу тіла в лівій ділянці нижньої щелепи та вибухання в правій, відсутність рухів в правому скронево-нижньощелепному суглобі, а в лівому – обмежено. В ротовій порожнині відзначається численне розруйнування зубів, явища гінгівіта. На R-мі - нерівномірне розширення суглобової щілини, внаслідок наявності фіброзних спайок. Поставте діагноз.
A. *Анкілоз правого верхньощелепного суглоба
B. Вивих скронево-нижньощелепного суглоба
C. Артроз
D. Артрит
E. Синдром Костена

340 Чоловік 45 років з'явився через 5 днів після видалення 28 зуба. Скаржиться на біль і припухлість лівої щічної ділянки, підвищення температури тіла до 38,5°С, утруднене відкривання рота. Об(єктивно: загальний стан важкий, незначна асиметрія лиця за рахунок набряку скроневого і верхнього відділу білявішної ділянки, тризм III ступеню. Зі сторони порожнини рота – набряк слизової оболонки по перехідній складці зліва в ділянці молярів верхньої щелепи. Пальпація за горбом верхньої щелепи різко болісна. Який найбільш вірогідний діагноз?
A. *Флегмона підскроневої ділянки зліва
B. Флегмона скроневої ділянки зліва.
C. Гострий гнійний періостит верхньої щелепи зліва
D. Флегмона защелепної ділянки зліва
E. Флегмона білявушно-жувальної ділянки зліва.

341 Хвора 73 роки звернулася в щелепне-лицеве відділення зі скаргами на болі в суглобі та асиметрію обличчя. Об’єктивно: ріт у хворої відкритий, головка в суглобовій впадині нижньої щелепи відсутня. Рухи головки відсутні. Рот самостійно не закривається. Пацієнтка відмічає, що такий стан буває дуже часто. Поставте діагноз.
A. *Звичайний вивих нижньої щелепи
B. Односторонній вивих нижньої щелепи
C. Задній вивих нижньої щелепи
D. Двохстронній вивих нижньої щелепи
E.

342 Хворий 53 роки потрапив до щелепно-лицевого відділення після удару в праву ділянку вилицевої кістки, скаржиться на гострий біль в ділянці верхньої щелепи, неможливість відкрити рота. Об’єктивно: верхня щелепа зміщена вліво разом з вилицевими кістками. Поставте діагноз.
A. *Перелом верхньої щелепи по Лефор 3
B. Перелом верхньої щелепи по Лефор 1
C. Перелом верхньої щелепи по Лефор 2
D. Перелом кісток носа
E.

343 Хворий 37 років потрапив після травми в стаціонар. Об’єктивно: хворий знаходиться в тяжкому травматичному шоці, відмічається значна втрата крові. М’які тканини обличчя та слизова оболонка твердого піднебіння розірвана в багатоьх місцях, параназальні порожнини через обличчя сполучаються з зовнішнім середовищем. Відламки рухомі й зміщені в сагітальному та трансвезальному напрямках. Ваш діагноз.
A. *Перелом верхньої щелепи по Лефор 3
B. Перелом верхньої щелепи по Лефор 1
C. Перелом верхньої щелепи по Лефор 2
D. Перелом вилицевої кістки зліва
E.

344 Хворий 29 років отримав травму під час епілептичного нападу. Об’єктивно: нижня щелепа виступає вперед, підборідочна частина опущена вниз, ріт не відкривається, суглобові головки відсутні в суглобових впадинах. Поставте діагноз
A. *Двобічний вивих нижньої щелепи
B. Однобічний вивих нижньої щелепи
C. Звичайний вивих нижньої щелепи
D. Задній вивих нижньої щелепи
E.

345 Хвора 26 років потрапила до стаціонару після падіння та ушибу в підборіддя. Об’єктивно: набряк в ділянці лівого скроневого щелепно-лицевого суглобу, біль при пальпації та при рухах нижньої щелепи. Відкривання рота затруднено. Кровотечі з вуха не спостерігалося. Ваш діагноз
A. *Перелом нижньої щелепи в ділянці шийки суглобового відростка зліва
B. Перелом нижньої щелепи в ділянці шийки суглобового відростка справа
C. Перелом нижньої щелепи по Лефор 3
D. Перелом нижньої щелепи в ділянці гілки нижньої щелепи
E.

346 Дислокаційна асфіксія виникає при:
A. *Двобічному ментальному переломі нижньої щелепи
B. Переломі в ділянці кута нижньої щелепи
C. Однобічному переломі суглобового відростка нижньої щелепи
D. Двобічному переломі суглобових відростків нижньої щелепи
E. Центральному переломі нижньої щелепи

347 Хвора звернулася зі скаргами на біль в щічній ділянці зліва, яка підсилюється під час дотику. Із слів хворої тривалий час болів 26 зуб, за допомогою до лікаря не зверталася. Об’єктивно: у товщі щоки пальпується обмежений болючий інфільтрат округлої форми, шкіра спаяна з інфільтратом, гіперемована, спостерігається флуктуація. Відкривання рота дещо утруднене. Ваш діагноз:
A. *Флегмона щоки
B. Флегмона підочноямкової ділянки
C. Фурункул щоки
D. Абсцес скроневої ділянки
E.

348 Пацієнтка, 30 років скаржиться на біль та набряк у нижній щелепі праворуч. Об’єктивно: асиметрія обличчя, коронка 47 зуба зруйнована на 2/3, перкусія болісна. По передній складці в ділянці проекції 47 зуба вибухання, пальпація болісна. Ваш діагноз:
A. *Гострий гнійний періостит нижньої щелепи
B. Загострення хронічного періодонтиту 47 зубу
C. Абсцес правої щічної ділянки
D. Гострий серозний лімфаденіт правої щічної ділянки
E.

349 Хвора 50 років звернулася зі скаргами на постійний ниючий біль на нижній щелепі зліва, який підсилюється під час прийому їжі. Біль з’явився після видалення 37 зуба. Вдома була кровотеча, хвора полоскала порожнину рота відварами трав. О’єктивно: лунка видаленого зуба порожня, слизова оболонка гіперемована, набрякла, болісна. Поставте діагноз:
A. *Альвеоліт
B. Періостит
C. Остеомієліт
D. Перікоронаріт
E.

350 На прийом до хірурга-стоматолога звернувся пацієнт 40 років з приводу загострення хронічного перікоронаріту 38 зуба. Рот відкривається на 1 см. Яку анестезію повинен виконати хірург-стоматолог для видалення 38 зуба?
A. *Анестезію за Берше-Дубовим
B. Мандибулярну
C. Торусальну
D. Загальна
E.

351 У відділенні знаходиться хворий. Під час огляду рот напіввідкритий, слина витікає з нього, неприємний запах із рота. Язик піднятий догори, вкритий сіруватим нальотом, біль при ковтанні. Хворий сидить, нахиливши голову уперед, дихання важке. Визначається болісний інфільтрат дна порожнини роту. Ваш діагноз.
A. *Флегмона дна ротової порожнини
B. Абсцес язика
C. Абсцес навкологлоткового простору
D. Абсцес щелепно-язикового жолобка
E.

352 У пацієнта 62 років діагностовано перелом нижньої щелепи в області кута зліва. Відсутні зуби 24-27 і 34-38. Який метод слід застосувати для іммобілізації?
A. *Остеосинтез
B. Шина Тігерштедта
C. Шина Васильєва
D. Шина Вебера
E. Шина Ванкевич

353 Пацієнт 50 років скаржиться на сильний біль, неможливість закрити рота, постійне слиновиділення. При пальпації переднього краю гілки нижньої щелепи визначається зміщений уперед вінцевий відросток. Встановлено: двобічний вивих нижньої щелепи. Яке лікування необхідне?
A. *Вправлення за методом Гіппократа
B. Вправлення Кеен
C. Апарат Збаржа
D. Імобілізуюча шина
E.

354 До пункту невідкладної допомоги доставлено хворого 25 років зі скаргами на біль та кровотечу з носу, утруднене дихання. Об’єктивно: викривлення перенісся, гематома біля очних ділянок. При пальпації визначається кісткова крепітація відламків носу. Поставте діагноз:
A. *Перелом кісток носа
B. Перелом верхньої щелепи
C. Перелом виросткових відростків
D. Перелом виличної кості
E.

355 Всі кісткові пухлини призводять до більш чи менш повного зникнення нормальної для даної ділянки щелеп кісткової тканини, яка заміщується субстратами іншої гистологічної будови окрім:
A. *Остеома
B. Остеобластокластоми
C. Гемангіома
D. Фиброзна остеодисплазія
E. -

356 Пухлина, що пов’язана з походженням епітелію емалевого органа або залишками ембріонального епітелія типа клітин Малассе, є самою частою пухлиною одонтогенного генезу
A. *Амелобластома
B. Одонтома
C. Міксома
D. Одонтогенна фіброма
E.

357 Хворий 48 років звернувся зі скаргами на на пухлиноподібне новоутворення в ділянці нижньої губи, яке з’явилося 3 місяці тому. Об’єктивно: на червоній облямівці нижньої губи зліва пухлиноподібне новоутворення колоподібної форми з валикоподібними краями, що підняті над рівнем облямівки губи. У центрі новоутворення - кірка бурого кольору, після видалення якої відмічається воронкоподібне поглиблення. Не кровоточить, безболісне. Регіонарні лімфовузли не збільшені. Найбільш ймовірний діагноз?
A. *Кератоакантома.
B. Рак нижней губы
C. Фиброма нижней губы
D. Папиллома нижней губы
E.

358 Пацієнтка 30 років скаржиться на наявність пухлиноподібного новоутворення ділянки слизової оболонки лівої щоки. Місцево: слизова щок нормального кольору. В дистальній ділянці є новоутворення колоподібної, декілька витянутої форми на ножці, м’якої консистенції, еластичне. Розмір - 0,5х1,5 см. Найбільш ймовірний діагноз?
A. *Папілома.
B. Ліпома.
C. Гемангіома
D. Плеоморфная аденома
E. Фіброма

359 У пацієнтки 48 років після видалення зуба з’явився пульсуючий головний біль, запоморочення, шум у вухах, тахикардія, артеріальний тиск до 220/160 мм рт.ст. Поставте діагноз.
A. *Гіпертонічний криз
B. Непритомність
C. Гіпоглікемічна кома
D. Анафілактичний шок
E.

360 Після проведення анестезії розчином лідокаїну 2\% пацієнт раптом знепритомнів. Після швидкого огляду були встановлені клінічні ознаки анафілактичного шоку. Які препарати потрібні для першочергової терапії:
A. *Глюкокортикоїдні гормони
B. Гіпотензивні препарати
C. Анальгезуючі препарати
D. Антибіотики
E.

361 В анамнезі пацієнта сахарний діабет. Під час перебування у кріслі стоматолога почав часто дихати, зблід, шкіра і язик сухі, з рота запах ацетону, температура тіла знижена, пульс слабкого наповнення. Що сталося у пацієнта?
A. *Гіперглікемічна кома
B. Гіпертонічний криз
C. Анафілактичний шок
D. Судинний колапс
E.

362 Хворому встановлено діагноз – гострий напад бронхоспазму. Який першочерговий напрямок невідкладної терапії
A. * Р-н еуфіліну 2,4\% - 10 мл в/в
B. Р-н адреналіну 0,1\% - 1 мл
C. Нітрогліцерин 0,0005 мг під язик
D. Р-н дібазолу 1\% - 2 мл
E.

363 Під час очікування на прийом до стоматолога у пацієнта 44 років, з’явився загрудинний біль, жах смерті. Вперше діагностована ішемічна хвороба серця, стенокардія. Якої допомоги потребує хворий?
A. *Доступ свіжого повітря, нітрогліцерин під язик
B. Нітрогліцерин під язик, госпіталізація
C. Доступ свіжого повітря, р-н баралгіна в/в
D. Р-н анальгіна 50\% - 2 мл в/м
E.

364 Знаходячись в кріслі, під час прийому, хворий почав скаржитися на шум в голові, нудоту, сухість у роті й знепритомнів. Що повинен зробити лікар першочергово перед наданням медикаментозної допомоги?
A. *Горизонтальний стан, свіже повітря.
B. Негайно вивести на свіже повітря
C. Негайно відправити додому
D. Викликати бригаду швидкої допомоги
E.

365 Через який час можна продовжити надання стоматологічної допомоги хворому, якому було встановлено діагноз колапс та надана належна допомога:
A. *При стабільному пульсі і АТ
B. Через 20 хвилин
C. Через годину
D. Відкласти на другий день
E.

366 Хворий 59 років в анамнезе – цукровий діабет. Перед відвідуванням лікаря-стоматолога приймав інсулін. Під час прийому відчув себе погано: двоїння в очах, тремор всього тіла, занепокоїння, голод. Пацієнт знепритомнів. При огляді шкіряні покрови бліді, дуже вологі, слизова оболонка порожнини рота волога, пульс прискорений. АТ 130/90 мм рт .ст. Ваш діагноз
A. *Гіпоглікемічна кома
B. Гіперклікемічна кома
C. Гіпертонічна криза
D. Анафілактичний шок.
E.

367 Дитина 9 років з'явилась для контрольного огляду. 21 зуб був лікований 3 місяці тому з приводу гострого серозного періодонтиту. Кореневий канал запломбований пастою з гідроокисом кальцію. Дитина скарг не пред’являє. Об-но: герметична тимчасова пломба в 21 зубі збережена, ознаки запалення періодонту відсутні. На R-граммі: ріст кореня не визначається (його довжина не збільшена), верхівка не сформована, верхівковий отвір не закритий, ознак хронічного запалення періодонту немає. Якою повинна бути подальша лікувальна тактика?
A. * Повторний контроль через 3 місяці.
B. Промивання та висушування каналу, повторна обтурація гідроксидом кальцію, накладання герметичної пов’язки. Контроль через 3 –6 місяців.
C. Змінити герметичну пов’язку на постійну пломбу.
D. Видалення пасти з каналу, його інструментальна та медикаментозна обробка, заповнення гідроксидом кальцію з виведенням його за верхівковий отвір, накладання герметичної пов’язки. Контроль через 3 місяця.
E. Видалення пасти з каналу та його постійна обтюрація традиційними методами.

368 Дитина 8 років скаржиться на мимовільний пульсуючий, нелокалізований біль в зубі на нижній щелепі. Від гарячого біль посилюється, дещо заспокоюється від холодного. На рентгенограмі 36 зуба виявлено корені на у стадії не закритої верхівки. Зуб зруйнований на 2/3, порожнина зуба не розкрита. Зуб раніше був лікований з приводу карієсу, пломба випала. Оберіть матеріал для пломбування кореневих каналів?
A. Каласепт*
B. Форедент
C. Гуттаперчові штифти із силером
D. Уніцем
E. Срібний штифт із силером (Уніцем)

369 Хворому було видалено 37 зуб з приводу загострення хронічного періодонтиту. Через три дні хворий звернувся вторинно до лікаря зі скаргами на постійний ниючий біль в ділянці видаленого зубу. Інтенсивність білю постійно зростає. Об’єктивно: слизова оболонка в ділянці 37 зубу гіперемована, болісна. Лунка видаленого зубу вкрита сіруватим нальотом. Регіонарні лімфовузли збільшені, болісні при пальпації. Який найбільш вірогідний діагноз?
A. *Альвеоліт
B. Гострий остеомієліт нижньої щелепи
C. Гострий періостит
D. Гострий лімфаденіт
E. Перікороніт

370 Яке з перерахованих захворювань найчастіше ускладнюється тромбофлебітом лицевих вен?
A. *Фурункул верхньої губи
B. Гострий гнійний гайморит
C. Гострий гнійний періостит верхньої щелепи
D. Гострий остеомієліт верхньої щелепи
E. Флегмона крило-піднебінної ямки

371 Хворий 43 роки скаржиться на новоутворення в правій підщелепній ділянці, яке виникло два місяці тому після ангіни.Т тіла до 37,0-37,20C. Хворому проводилась протизапальна терапія, але новоутворення не зменшилося. Об’єктивно: новоутворення слабо болюче, шароподібне, щільно-еластичної консистенції з рівними контурами, не спаяні з шкірою. З протоку підщелепної слинної залози віділяється прозора слина. Ваш діагноз ?
A. *Хронічний лімфаденіт
B. Хронічний сіалоденіт
C. Слинокам’яна хвороба
D. Аденома слинної залози
E. Атерома

372 У хворого 30 років після складного видалення 37 зубу у хворого виникла анестезія в ділянці лівої половини нижньої губи і підборіддя. При обстеженні на ЕОД відмічено зниження електробудливості зубів нижньої щелепи зліва. Який ймовірний діагноз захворюванності, яке виникло?
A. *Неврит лівого нижньоальвеолярного нерва
B. Невралгія лівого нижньоальвеолярного нерва
C. Альвеоліт в ділянці лунки 37 зубу
D. Herpes Zoster n.Tridemini
E. Гострий остеомієліт тіла нижньої щелепи

373 У чоловіка 30 років на шкірі крил носа з’явилася набряк і гіперемія, які розповсюдилася до шкіри верхньої губи і щоки. Під час обстеження виявлена тріщина по нижньо-наружному краю лівого носового отвору. Шкіра напружна, щільна, яскраво-червоного кольору, малюнок зглажений, Т місцево підвищена. Ділянка ураження має чіткі межі, неправильної форми. Поставте діагноз
A. *Бешиха
B. Лімфангоїт
C. Актиномікоз
D. Червоний вовчак
E. Стрептодермія

374 У чоловіка 48 років на шкірі лівої щоки з’явилася пустула, яка швидко розвинулася до щільного, різко болючого інфільтрату розміром 3х5 см. Шкіра на щокі синьочервоного кольору. У центрі три зони некрозу навколо волосяних фолікулів. Піднижньощелепні лімфовузли збільшені, болісні. Встановити діагноз.
A. *Карбункул щоки
B. Атерома, яка нагноїлася
C. Рожисте запалення щоки
D. Актиномікоз шкіри щоки
E. Алергічний дерматіт

375 Хвора 52 роки скаржиться на різкі нападоподібні жгучі болі в ділянці кута рота зліва та поширюється на нижні відділи лівої щоки з ірадіацією в ухо та завушну ділянку. Приступи болі виникають від доторкання до шкіри нижньої губи рукою. Хворий страждає на гіпертонічну хворобу – II ступеню. Ваш діагноз
A. *Невралгія III гілки тройничного
B. Неврит лицевого нерва
C. Неврит II гілок тройничного
D. Неврит I гілки тройничного
E.

376 Які клітини є характерними для туберкульозу при мікроскопічному дослідженні патологічних тканин?
A. *Гігантські клітини Пірогова-Лангханса
B. Повні (тучні клітини)
C. Ксантомні клітини
D. Крупні онкоцитоподібні клітини
E. Зірчасті епітеліальні клітини

377 Хворий 26 років направлений в щелепно-лицеве відділення з діагнозом: “Затруднене прорізування 38 зуба, ускладнене гострим серозним перікоронарітом”. Об’єктивно: запальна контрактура I ступеню важкості, 38 зуб напівретенований, з-під капюшона виглядає медіально-язиковий горбик, оточуючі м’які тканини гіперемовані, набряклі, болючі при пальпації. Виділення гною з-під капюшону немає. Яка падольша тактика лікаря?
A. *Направити хворого на рентенографію 38 зуба в 2-х проекціях.
B. Розсікати капюшон і видалити зуб
C. Назначити консервативне лікування
D. Розсікти капюшон
E. Вирізати капюшон

378 Хвора 64 роки скаржиться на різкий нападоподібний пекучий біль в ділянці кута рота зліва, що поширюється на нижні відділи лівої щоки та ірадіює у вухо та завушну ділянку. Напади болю виникають спонтанно та від доторкання до шкіри нижньої губи рукою. Страждає на гіпертонічну хворобу II ступеню. Ваш діагноз?
A. *Невралгія III гілки трійчастого нерва.
B. Невріт лицевого нерва
C. Невріт II гілки трійчастого нерва.
D. Невріт I гілки трійчастого нерва.
E. Парез лицевого нерва.

379 Який вид анестезії необхідно застосувати при видаленні 24 зубу?
A. *Інфраорбітальну та піднебінну
B. Різцеву та піднебінну
C. Різцеву та туберальну
D. Мандибулярну
E.

380 На якому етапі медичної евакуації надається перша медична допомога?
A. *МПП
B. МПБ
C. ОМедБ
D. МПР
E. -

381 Що відноситься до хімічних методів стерилізації та дезинфекції?
A. *З’єднання неорганічного та органічного походження
B. Висока тепература
C. Ультразвук
D. Кип’ятіння
E. -

382 У хворого розвинулася запальна контрактура II ступеня, рот відкривається на 1,5 см. Хворому показано видалення 47 зубу. Яке знеболення повинен провести хірург-стоматолог?
A. *Підвилицевий метод по Берше-Дубову
B. Торусальну
C. Ментальну
D. Мандібулярну
E.

383 Друга гілка трійчастого нерва n/ maxillaries виходить з ?
A. foramen rotundum
B. sulcus infraorbitalis
C. foramen ovale
D. Canalis incisivus
E.

384 Рухові волокна від 3-ї гілки трійчастого нерва йдуть до:
A. *Жувальних м’язів, щелепно-під’язикового м’яза, м’яза, що натягує м’яке піднебіння
B. Крилоподібного вузла
C. Верхніх зубів, ясен, верхньої щелепи, слизової оболонки та кісткових стінок верхньощелепної пазухи
D. Зовнішнього і внутрішнього крилоподібного м’яза
E.

385 Який інструментарій повинен використати лікар-стоматолог при видаленні коренів молярів, коронка яких зруйнована до рівня ясен?
A. *Байонетні щіпці, елеватор
B. S-подібні щіпці
C. Прямі щіпці, що сходяться
D. Дзьоподібні щіпці
E.

386 На стоматологічному прийомі знаходиться хворий, що інфікований ВІЛ- інфекцією, пі дчас лікування суміш рідини з порожнини рота хворого випадково попала в око лікарю. Що в першу чергу необхідно зробити лікарю?
A. *Промити око 2\% розчином борної кислоти
B. Промити око великою кількістю води
C. Промити око слабким розчином лугу
D. Промити око ізотонічним розчином
E. Закапати око 1\% розчином атропіну

387 Пацієнту 38 р. було проведене лікування 35 зуба з приводу хронічного фіброзного пульпіту. Через 2 діб він звернувся в клініку із сильними постопераційними болями. На рентгенограмі – пломбувальний матеріал виведений за верхівку. Яка найбільш ймовірна причина післяопераційних болів?
A. *Виведення в періодонт розчинів і матеріалів, ушкодження інструментами.
B. Неправильно обраний кореневий наполнитель.
C. Невірно поставлений діагноз.
D. Алергійна реакція пацієнта.
E. Наявність пір і порожнеч у каналі.

388 Хворий 24 р. з'явився на продовження лікування з приводу хронічного фіброзного пульпіту. 5 діб тому в 45 зубі покладено миш'яковисту пасту. Об`єктивно: пов'язка збереглася, перкусія 45 болісна. Ваша тактика в цей сеанс?
A. * Провести екстерпацію пульпи + герметична пов'язка з антидотом.
B. видалити пов'язку, електрофорез з антидотом.
C. провести екстерпацію пульпи, запломбувати кореневий канал.
D. провести екстерпацію пульпи і залишити зуб відкритим на 2 - 3 доби.
E. призначити електрофорез з антидотом на проекцію верхівки кореня 45 зуба.

389 Хворий користується новим повним протезом на нижній щелепі всього тиждень. Звернувся в клініку з скаргами на сильну печію слизової оболонки під протезом та сухість, яка з’явилась на 3-й день накладання протеза. Який із діагнозів є найбільш ймовірним?
A. *Токсичний стоматит на пластмасу.
B. Алергічний стоматит.
C. Травматичний протезний стоматит.
D. Гальваноз
E. Кандідозний стоматит.

390 Хвора звернувся в клініку з метою виготовлення повних знімних протезів. На клінічному етапі перевірки конструкції протезів після введення воскових базисів з зубами в ротову порожнину лікар виявив такі зовнішні ознаки: западання верхньої губи, опущені кути рота, скорочення нижньої третини обличчя, при розмовній пробі зубів не видно. Яку помилку допущено ?
A. *Занижена висота центральної оклюзії
B. Завищена висота центральної оклюзії.
C. Поставлено короткі штучні зуби.
D. Невірно сфоромована вестибулярна зубна дуга.
E. Визначена передня оклюзія.

391 .При проведені ендодонтичних заходів у лотку серед запропонованих інструментів знаходиться спредер. Що це за інструмент?
A. *Інструмент із гладкою загостреною частиною, призначений для латеральної конденсації гутаперчи в кореневому каналі.
B. Інструмент із робочою частиною у формі центрованої конічної спіралі, що нагадує анатомічну форму каналу.
C. Інструмент, що має невелику кількість витків тільки в області кінчика.
D. Інструмент, що сполучить властивості рімера і файлу.
E. Інструмент, призначений для видалення пульпи зуба.

392 Жінка 44 роки, звернулась зі скаргами на осиплість голосу, висипи на СОПР. При огляді на слизовій оболонці правої щоки та ретромолярному просторі виявлені ерозії розміром 2х3 мм., на незміненому тлі. Симптом Нікольського позитивний. У цитограмі з осередка ураження – клітини Тцанка. Вкажіть найбільш вірогідний діагноз?
A. *Вульгарна пухирчатка
B. Герпетичний стоматит
C. Синдром Бехчета
D. Синдром Лайела
E. Синдром Стівена –Джонса

393 До лікаря стоматолога звернувся чоловік, 33 років, зі скаргами на неприємний запах з порожнини рота. Об’єктивно: СОПР, слизова глотки, мигдаликів, гортані яскраво гіперемійована. На слизовій нижньої губи, ясен, язика, дні порожнини рота відмічається велика кількість сірого нальоту з неприємним запахом. При мікроскопії ексудату виявлено гонококк Нейссера. Визначте діагноз.
A. *Гонорейний стоматит
B. Виразково-некротичний стоматит
C. Гіперпластичний кандидоз
D. Первинний актинокоміз
E. Червоний плескатий лишай

394 Хворому 35-ти років на основі даних анамнезу і об’єктивного обстеження було поставлено діагноз: лімфадематозний макрохейліт. Збільшення губ відмічає протягом 3 років, рецидиви привели до гігантизму губ. Який метод лікування найбільш раціональний?
A. Хірургічний
B. Терапевтичний
C. Ортопедичний
D. Змішаний
E. Фізіотерапевтичний

395 Жінка 43 років звернулась до лікаря-стоматолога зі скаргами на незвичний вигляд язика, дискомфорт у порожнині рота. 2 тижні тому проходила курс антибіотикотерапії з приводу бронхіту. Об’єктивно: на язиці попереду від жолобуватих сосочків визначається ділянка ураження 1х1,5 см овальної форми з частковою відсутністю ниткоподібних сосочків рожевого кольору. У зішкрібі з ділянки визначаються Candida ablicans. Визначте діагноз.
A. *Ромбоподібний глосит
B. Волосатий глосит
C. Десквамативний глосит
D. Травма язика
E. Червоний вовчак

396 Дитина 14 років лікується в лікаря- ортодонта з приводу відкритого прикусу. При черговому відвідуванні ортодонта пацієнтка скаржиться на збільшення ясенних сосочків на верхній та нижній щелепі у фронтальній ділянці, ясна не болючі, не кровоточать. При об'єктивному огляді було виявлено значне збільшення ясенних сосочків, колір не змінений, ясенні сосочки щільної консистенції, на рентгенограмі змін зі сторони кісткової тканини не виявлено. Поставте правильний діагноз.
A. *Гіпертофічний гінгівіт фіброзна форма
B. Гіпертофічний гінгівіт гранулююча форма
C. Фіброматоз ясен
D. Хронічний катаральний гінгівіт
E. Хронічний пародонтит

397 Хлопчик 12 років скаржиться на біль у ділянці видаленого 46 зуба, який віддає у вухо, неприємний запах з рота. Видалення було 3 дні тому. При зовнішньому огляді – невелика припухлість м’яких тканин підщелепної ділянки, де пальпується незначно збільшені , болючі лімфовузли. Слизова оболонка альвеолярного відростка навколо видаленого зуба гіперемована, набрякла. Лунка 46 зуба виповнена розпалим згустком сірого кольору. Решта зубів інтактні. Поставте діагноз.
A. *Альвеоліт.
B. Остеоміеліт.
C. Періостит.
D. Лімфаденіт.
E. Невралгія.

398 Пацієнт, якому тиждень тому виготовлені повні знімні протези на верхню та нижню щелепи звернувся із скаргами на швидку втому при розмові, жуванні їжі, на стукіт зубів під час розмови, дискомфорт у СНЩС. При об’єктивному обстеженні: нижня третина обличчя видовжена, губи змикаються з напругою, верхні зуби виглядають із під верхньої губи на 2/3, жувальні м’язи напружені. Яка причина такої клінічної картини?
A. Завищена висота центральної оклюзії
B. Неправильний підбір штучних зубів за розміром
C. Помилка при постановці зубів
D. Порушення співвідношення зубних рядів
E. Помилка при визначенні протетичної площини

399 У дитини 11 років виявлено, що зліва щічні горбики премолярів і першого моляра нижньої щелепи перекривають верхні, середня лінія між різцями співпадає. Поставте діагноз.
A. Односторонній перехресний прикус.
B. Двосторонній перехресний прикус.
C. Звуження верхнього зубного ряду.
D. Розширення нижнього зубного ряду.
E. Піднебінне положення 24,25 зубів.

400 Хворий 29 років звернувся через 2 доби після атипового видалення 36 зуба. В ямці 36 зуба відсутній кров’яний згусток, стінки та дно ямки 36 зуба вкриті сірою масою, залишками їжі; розташовані поруч тканини та регіонарні лімфовузли болючі при натисканні. Неприємний запах з рота. Про яке ускладнення йде річ?
A. * Альвеоліт
B. Остеомієліт
C. Лімфаденіт
D. Періостит нижньої щелепи
E. Травматична виразка в ділянці 36 зуба

401 У хворого 18 років ретенований 18 зуб, щічне положення. Запропонований інструментарій: багнетні (байонетні) щипці коронкові, дзьобоподібні щипці, прямий елеватор клиноподібний, елеватор зігнутий під кутом, распатор зігнутий двосторонній, гачка Фарабефа. Вибрати щипці для вилучення 18 зуба.
A. * багнетні (байонетні) щипці коронкові
B. елеватор зігнутий під кутом
C. гачка Фарабефа
D. распатор зігнутий двосторонній
E. Корнцанг

402 Яке анатомічне утворення скронево-нижньощелепного суглобу забезпечує компенсацію конгруентності поверхонь та широкий діапазон руху нижньої щелепи?
A. * Cуглобовий диск
B. Капсула суглобу
C. Хрящеве покриття суглобу
D. Суглобова ямка
E. Суглобовий пагорбок

403 Пациентка В., 23 лет, лечится у стоматолога по поводу острого глубокого кариеса 47 зуба. Какой препарат необходимо оставить на дне кариозной полости?
A. *Кальцийсодержащий препарат
B. Пасту, содержащую кортикостероиды
C. Стеклоиономерный цемент
D. Мышьяковистую пасту
E.

404 Хворий 56-ти років звернувся до стоматолога зі скаргами на тривале безболісне збільшення білявушних слинних залоз. Інколи помічає підвищення температури тіла. Об’єктивно: білявушні слинні залози незначно збільшені, безболісні, при пальпації з протоків виділяється прозора слина. При додаткових методах обстеження визначено звуження протоків різного ступеня. Який остаточний діагноз?
A. *Хронічний інтерстиціальний сіаладеніт
B. Хронічний паренхиматозний сіаладеніт
C. Хронічний протоковий сіаладеніт
D. Гострий двобічний сіаладеніт
E. Синдром Шегрена

405 Хвора, 52 років, звернулася до стоматолога зі скаргами на збільшення білявушних слинних залоз, субфебрільну температуру тіла. З анамнезу: подібні симптоми з’являються 5-7 разів на рік під час застудних захворювань. Об’єктивно: білявушні слинні залози щільні, збільшені, слабкоболісні, при пальпації з протоків виділяється мутна слина. На сіалограмах визначені порожнини округлої форми в ділянці паренхими. Який остаточний діагноз?
A. *Хронічний паренхиматозний сіаладеніт
B. Хронічний інтерстиціальний сіаладеніт
C. Хронічний протоковий сіаладеніт
D. Гострий двобічний сіаладеніт
E. Синдром Шегрена

406 До стоматолога звернулася хвора, 57 років, зі скаргами на періодичне збільшення білявушних слинних залоз під час прийому їжі, яке самостійно зникає у спокої. Об’єктивно: залози м’які, безболісні, при масуванні з протоків виділяється слина у вигляді “струменя”. На сіалограмах виявляються неравномірно розширені протоки різного ступеня. Який остаточний діагноз?
A. *Хронічний протоковий сіаладеніт
B. Хронічний інтерстиціальний сіаладеніт
C. Хронічний паренхиматозний сіаладеніт
D. Гострий двобічний сіаладеніт
E. Синдром Шегрена

407 Хвора, 42 років, звернулась до стоматолога зі скаргами на біль в скронево - нижньощелепному суглобі, шум в вухах, стомлення м’язів, головний біль, мацерацію кутів рота. Хвора запротезувалася два місяці тому частковими знімними протезами на обидві щелепи. Об’єктивно: укорочення нижньої частини обличчя, різко виражені складки, випинання губ та опущення кутів рота при змиканні. Що стало причиною даного стану?
A. *Заниження висоти прикусу
B. Завищення висоти прикусу
C. Відсутність індивідуальної оклюзійної поверхні
D. Невірна постановка штучних зубів на базисі протеза
E. Слабка фіксація протезів кламерами

408 Хворий звернувся зі скаргами на біль на верхній щелепі ліворуч, що виник через місяць після фіксації протеза на 14, 17 зуби. Об’єктивно: дефект зубного ряду верхньої щелепи, заміщений штамповано-паяним мостоподібним протезом з опорою на 14, 17 зуби. Ясна навколо проміжної частини протеза набряклі, гіперемійовані. Що зумовило дане ускладнення?
A. ( Промивна форма проміжної частини протеза
B. Вживання твердої їжі
C. Завищення протезу по прикусу
D. Порушення законів механіки
E. Користування паяним мостоподібним протезом

409 Хвора, 60 років, скаржиться на наявність утворення на язиці, яке з?явилось декілька місяців тому. При огляді: порожнина рота не санована, велика кількості каріозних порожнин, коренів зубів; на слизовій оболонці бокової поверхні язика праворуч – безболісна ділянка розміром 0,5x0,3 см з чіткими контурами та нерівною поверхнею у вигляді бородавок. При гістологічному дослідженні осередку ураження визначається гіпер- та паракератоз, потовщення рогового шару епітелію з переміжаючимся зроговінням. Який остаточний діагноз?
A. *Верукозна лейкоплакія
B. М’яка лейкоплакія
C. Червоний плескатий лишай
D. Кератоакантома
E. Червоний вовчак

410 Жінка, 40 років скаржиться на появу плями на слизовій оболонці нижньої губи, яку помітила кілька місяців тому, відчуття стягнення й шорсткості. Об’єктивно: на слизовій оболонці нижньої губи ближче до центру визначено пляму сірувато-білого кольору, чітко обмежену, полігональної форми, розміром 0,5-1,5 см. безболісну при пальпації, і не знімається при зішкрібанні. При люмінесцентному дослідженні виявлено біле світіння. Який остаточний діагноз?
A. *Лейкоплакія
B. Червоний плескатий лишай
C. Червоний вовчак
D. Кандидоз
E. Сифіліс

411 Пацієнтка, 64 років, звернулася до лікаря-стоматолога зі скаргами на постійну печію під протезом, а також сухість у роті. З анамнезу: пацієнтка протезувалася 3 місяці тому, раніше користувалася частковими знімними протезами. Об`єктивно: слизова оболонка під протезом яскраво-червоного кольору, блискуча, різко очертана за контуром протеза, набрякла. Який найбільш імовірний діагноз?
A. * Токсичний акріловий стоматит
B. Кандідозний стоматит
C. Алергійний акріловий стоматит
D. Травматичний стоматит
E. Стафілококовий стоматит

412 Хворому, 30 років, лікар-стоматолог проводить лікування виразкового гінгівіту II ступеня. Препарати якої групи необхідно використати місцево на заключному етапі лікування? A. *Кератопластики
B. Кортикостероїди
C. Антибіотики
D. Кератолітики
E. Антиоксиданти

413 Хворому 42-х років після комплексного обстеження лікар-стоматолог встановив діагноз: хронічний генералізований пародонтит II ступеня загострений перебіг. Останнім часом хворий відзначає погіршення самопочуття, спрагу, сухість у порожнині рота, шкіряне свербіння. Яке додаткове обстеження необхідно провести даному пацієнту, в першу чергу? A. *Визначення вмісту цукру в крові
B. Загальний розгорнутий аналіз крові
C. Імунологічне дослідження крові
D. Визначення вмісту вітаміну С в крові
E. Визначення вмісту заліза в крові

414 Після комплексного обстеження жінки, 43 років, був поставлений діагноз: гангліоніт верхніх шийних вузлів, більш праворуч. З анамнезу: артеріальна гіпотензія, поганий сон. Який з перерахованих препаратів займе ведуче місце в лікуванні цієї хворої?
A. *Антихолінергічні
B. Антигістамінні
C. Гангліоблокатори
D. Вітаміни групи В
E. Седативні

415 Пацієнт, 26 років, звернувся зі скаргами на кровоточивість ясен, що посилюється під час чистки зубів. Був поставлений діагноз: генералізований катаральний гінгівіт середнього ступеня важкості, в стадії загострення. Проведено відповідне лікування, дані рекомендації з гігієни порожнини рота. Яку зубну пасту доцільно рекомендувати в даному клінічному випадку?
A. *Лакалут-актів
B. Лакалут-сенсітив
C. Сенсодін-F
D. Лакалут-флюор
E. Сенсодін-C

416 У пацієнтки 25-річного віку після проведення екстирпації пульпи, під анестезією, у 23 зубі виникла кровотеча. Яка тактика лікаря у даному клінічному випадку?
A. *Проведення повної зупинки кровотечі, пломбування кореневого каналу
B. Накладання пов’язки на 2-3 доби, пломбування кореневого каналу
C. Електрофорез в проекції 23 зуба, пломбування кореневого каналу
D. УВЧ-терапія в прекції 23 зуба, пломбування кореневого каналу
E. Імпрегнація сріблом, пломбування кореневого каналу

417 При препаруванні дна глибокої каріозної порожнини в 24 зубі лікар лікар випадково вскрив ріг пульпи. Який із методів лікування найдоцільніше застосувати?
A. *Біологічний метод
B. Вітальна ампутація
C. Девітальна екстирпація
D. Вітальна екстирпація
E. Комбінований метод

418 У хворого, 43 років, діагностований генералізований пародонтит ІІ ступеня важкості, загострений перебіг. З анамнезу: протягом восьми місяців було зареєстровано три загострення захворювання, що супроводжувалися абсцедуванням. Пацієнт відзначає погіршення загального стану, свербіж шкіри, сухість порожнини рота. Який метод дослідження крові необхідно провести в першу чергу для з'ясування причини погіршення стану хворого?
A. *Визначення вмісту цукру
B. Загальний розгорнутий аналіз крові
C. Визначення вмісту вітаміну С
D. Визначення вмісту заліза
E. Імунологічні дослідження

419 У пацієнта, 48 років, був діагностований генералізований пародонтит, ІІ ступеня важкості, хронічний перебіг. Після проведення детального обстеження пацієнта, лікар-стоматолог прийняв рішення виготовити волоконну адгезивну шину в ділянці рухливих фронтальних зубів нижньої щелепи. Який з предметів догляду за порожниною рота Ви порекомендуєте додатково використовувати цьому хворому після проведення шинування?
A. *Зубні йоржики
B. Жувальну гумку
C. Зубні флоси
D. Ясеневі масажери
E. Електричну зубну щітку

420 Юнакові 18 років , що проживає в сільській місцевості і звернувся за допомогою до стоматологічного відділення центральної районної лікарні, на підставі скарг та результатів об?єктивного та мікробіологічного дослідження був установлений діагноз “гострий виразково-некротичний гінгівіт”. Було призначене загальносоматичне та симптоматичне лікування. З якої процедури необхідно розпочинати симптоматичне лікування в амбулаторних умовах ?
A. * Зрошення слизової оболонки порожнини рота розчинами антисептиків
B. Знеболення
C. Механічне очищення виразкових поверхонь
D. Повне зняття зубних відкладень
E. Аплікація розчинів протеолітичних ферментів на уражені поверхні

421 Юнакові 18 років, що проживає в сільській місцевості і звернувся за допомогою до стоматологічного відділення ЦРЛ, на підставі скарг та результатів об?єктивного та мікробіологічного дослідження був встановлений діагноз “гострий виразково-некротичний гінгівіт”. Було призначене загальносоматичне та симптоматичне лікування. Симптоматичне лікування призначалось з урахуванням фаз протікання запального процесу. Які лікарські форми лікувальних препаратів найбільш доцільно призначати для аплікацій у фазу гідратації?.
A. * Водні розчини
B. Спиртові розчини
C. Мазі
D. Масляні розчини
E. Гелі

422 Хвора Л., внаслідок травми отримала тріщину кореня 21 зуба, пройшла курс лікування гідроокисом кальцію.Оберіть пломбувальний матеріал для заповнення кореневого каналу.
A. * Прорут
B. Фосфат цемент
C. АН+
D. Форедент
E. Ендометазон

423 Хворий В.,20 років проходить лікування з приводу хронічного гранулюючого періодонтиту 15 зуба, до каналу введено гідроокис кальцію. Який пломбувальний матеріал обрати для тимчасової пломби?
A. * склоіономерний цемент
B. Дентин-пасту
C. Водяний дентин
D. Композит хімічного твердіння
E. Модифікований склоіономерний цемент

424 У хворої 5-ти років проводиться лікування періодонтиту 84. Який матеріал для заповнення кореневих каналів обрати?
A. * йодоформну пасту
B. Фосфатний цемент
C. резорцин – формалінову пасту
D. термопластифіковану гута перчу
E. АН+

425 У хворого С.,42 років, проводиться лікування 44 з приводу хронічного пульпіту. Канал зуба має еліпсовидну форму, та дельтовидне розгалуження у верхівки зуба. Яку методику пломбування каналу обрати?
A. * Обтурація термопластифікованю гутаперчею
B. Обтурація холодною гутаперчею
C. Обтурація фосфат цементом
D. Обтурація резорцин-формаліновою пастою
E. Обтурація АН+

426 У хворого 19-ти років проводиться лікування 15 з приводу хронічного пульпіту. Планується заповнення кореневого каналу з застосуванням системи Термафіл. Який сілер доцільніше обрати?
A. *АН+
B. Склоіономерний цемент
C. Фосфат цемент
D. Форедент
E. Ендометазон

427 У хворого Д., 54 років, проводиться лікування хронічного конкрементозного пульпіту 41. Який інструмент доцільніше використати для розширення устя кореневого каналу?
A. * Ример типу Peeso ( Largo)
B. К-файл
C. Нитифлекс
D. Н-файл
E. К-ример

428 У хворої Ж., 37 років, проводиться лікування 48 з приводу загострення хронічного пульпіту. Корені мають вигнуту форму. Який інструмент доцільніше обрати для розширення кореневих каналів?
A. *Флекс-R- файл
B. Ример типу Peeso ( Largo)
C. Кореневий рашпіль
D. Кореневий бурав
E.

429 У хворої 64-х років проводиться лікування загострення хронічного пульпіту 42, канал облітерований. Яий інструмент доцільніше обрати для розширення кореневого каналу?
A. * патфіндер
B. Н-файл
C. К-файл
D. Ларго
E. А-файл

430 У хворої 17 років, проводиться лікування 26 з приводу періодонтиту. Який інструмент доцільніше обрати для формування апікальної ділянки кореневих каналів?
A. *Флексогейт
B. Ример типу Peeso ( Largo)
C. Кореневий рашпіль
D. К-файл
E. Н-файл

431 У хворого Т., 24 років, проводиться лікування 17 з приводу періодонтиту. Корені мають вигнуту форму. Яку методику пломбування кореневих каналів доцільніше обрати?
A. *з використанням гутаперчевих штифтів
B. З використанням срібних штифтів
C. З використанням титанових штифтів
D. З використанням скловолоконних штифтів
E.

432 Хворий Д., 51року проходить плановий курс лікування з приводу пародонтозу. Який фізіотерапевтичний захід потрібно включити до комплексного лікування?
A. *Вакуум-масаж
B. Флюктуоризація
C. УВЧ
D. КУФ
E. Діадінамотерапія

433 Хворий 59-ти років проходить плановий курс лікування пародонтозу, скаржиться на гіперестезію зубів.Електрофорез якої речовини можна включити до комплексу лікування?
A. * Розчину тіаміну з новокаїном
B. Розчину тріпсіну
C. Розчину гепарину
D. Розчину йодиду калію
E. Розчину водяного екстракту алое

434 Хворий К., 58 років, проходить курс комплексної терапії з приводу хронічного генералізованого пародонтиту Ш ступеню, 31,32,41,42 зуби П ступеня рухомості, 33, 44 – 1 ступеня. 35,36,46,47 відсутні. Яку шину доцільніше обрати ?
A. * Бюгельний протез з шинуючими кламерами
B. Композитну
C. З самотвердіючої пластмаси
D. Лігатурну проволочну
E. Зв”язування поліамідною ниткою

Хворий звернувся зі скаргами на нездужання, підвищення температури тіла до
37,5-39 °С, припухлість обличчя. В підщелепній області виявлено інфільтрат з чіткими контурами, болісний при пальпації, в центрі лімфовузол малорухомий, щільний в центрі флуктуація. Діагноз?
A. *Гнійний лімфаденіт
B. Пухлина нижньої щелепи
C. Лімфогранулематоз
D. Туберкульозний лімфоденім
E. Мононуклеоз

436 Післяопераційна чутливість зуба при використанні для пломб композитних фотополімерних матеріалів можлива
A. * При пересушуванні дентину
B. При попаданні в каріозну порожнину крові, слини та ін.
C. Через зняття з чергової порції пломбувального матеріалу поверхневого шару, інгібованого киснем повітря
D. Через наявність вологого дентину
E. Ні одна з вище приведених причин

437 Хвора, 43 роки. Коронка 11 зубу зруйнована с губної сторони до ясни. З оральної сторони коронка зруйнована на 1/2. Виготовляється куксова штифтова вкладка. Визначте спосіб підготовки кореня зуба.
A. * Приясенева частина кукси та істотного зуба препаруються без уступу
B. При руйнації в межах половини висоти коронки, штучна кукса відновлює недостатню частину зуба з урахуванням товщини штучної коронки. Пришийкова частина зуба препарована без уступу
C. Штучна кукса моделюється з утворенням уступу на твердих тканинах культі кореня
D. Культя зуба препарується тільки з оральної сторони.
E.

438 Хвора, 31 рік. Коронка 21 зубу зруйнована до ясни. Виготовляється куксова штифтова вкладка. Визначте спосіб підготовки кореня зуба.
A. * Штучна кукса моделюється з утворенням уступу на твердих тканинах кукси кореня
B. При руйнації в межах половини висоти коронки, штучна кукса відновлює недостатню частину зуба з урахуванням товщини штучної коронки. Пришийкова частина зуба препарована без уступу
C. Приясенева частина кукси та істотного зуба препаруються без уступу
D. Кукса зуба препарується тільки з оральної сторони.
E.

439 Хворий, 32 роки. Коронка 23 зубу зруйнована до ясни з губної сторони, оральної сторони – нижче поверхні ясни. Виготовляється куксова штифтова вкладка. Визначте спосіб підготовки кореня зуба.
A. * Штучна кукса зуба моделюється з уступом тільки з оральної сторони.
B. При руйнації в межах половини висоти коронки, штучна кукса відновлює недостатню частину зуба з урахуванням товщини штучної коронки. Пришийкова частина зуба препарована без уступу
C. Приясенева частина кукси та істотного зуба препаруються без уступу
D. Штучна кукса моделюється з утворенням уступу на твердих тканинах культі кореня
E.

440 Хвора, 30 років. Під час підготовки кореня 25 зубу під штифтовий зуб перфорована стінка. Визначте спосіб усунення перфорації.
A. * Пломбування кореневого каналу в межах його довжини матеріалами стимулюючими цементогенез на основі гідроокису кальцію. Модифікація напряму кореневого каналу зі зміною його напрямку.
B. Видалення кореня, проходження кореневого каналу відповідно його природному напрямку, закриття перфорації, реплантація зуба.
C. Зміна напрямку кореневого каналу відповідно його природному напрямку, закриття перфорації інтраканально цементами, які не мають подразнюючих властивостей.
D. Видалення кореня.
E.

441 Хворому виготовлено штифтовий зуб зі штифтом більше половини довжини кореня. Чи є ризик перелому кореня та при якій довжині штифта по відношенню до довжини кореня мінімальний ризик перелому кореня зуба
A. *Так. Довжина штифта повинна дорівнювати не менше 2/3 довжини кореня
B. Ні. Довжина штифта повинна дорівнювати не менше 1/2 довжини кореня
C. Ні. Довжина штифта достатня, якщо вона дорівнює не менше 1/3 довжини кореня
D. Так. Довжина штифта повинна дорівнювати всієї довжини кореня
E.

442 Хворий 35 років. Виготовляється куксова штифтова вкладка на 23 зуб. Чи потрібне формування допоміжної порожнини в усті кореневого каналу.
A. * Потрібне
B. Не потрібне
C. В залежності від наявності здорових тканин і відсутності карієсу кореня.
D. Потрібне, якщо корень знаходиться нижче або на рівні ясни.
E.

443 Хворому 36 років. Виготовлені 4 штифтових конструкції на фронтальні зуби верхньої щелепи з пластмасовими коронками. Які рекомендації потрібно надати пацієнту.
A. * Щодо методики догляду за протезами, порожниною рота, строку користування протезами та терміну їх заміни на нові.
B. Щодо характеру прийому їжі, , періодичності звертання до лікаря для огляду та заміни на нові.
C. Рекомендації не потрібні
D. Запобігання тютюнопаління, вживання рідини та їжі, які містять барвники
E.

444 Хворому виготовляється металокерамічний мостоподібний протез на боковій ділянці в/щ з опорою на 14 та 17 зуби. Проводиться перевірка оклюзії в ділянці дії протезу. При змиканні зубів в положенні центральної оклюзії отримано відбиток копіювального паперу на щічних горбиках, контактних та центральної ямок нижніх молярів. Це свідчить по те, що мають (має) місце:
A. Правильні міжгорбикові співвідношення верхніх та нижніх зубів.
B. Неправильні міжгорбикові співвідношення верхніх та нижніх зубів.
C. Передчасний міжгорбиковий контакт
D. Недостатній міжгорбиковий контакт верхніх та нижніх зубів.
E.

445 Хворому виготовлені металокерамічні коронки на 11 та 21 зуби. При припасуванні коронок встановлено передчасний контакт з нижніми 42, 41, 31 та 32 зубами. Як усунути перешкоду?
A. * Пошліфувати піднебінну поверхню коронок 11 та 12 та провести повторне глазурування.
B. Пошліфувати піднебінну поверхню верхніх зубів та ріжучий край нижніх зубів
C. Пошліфувати ріжучий край нижніх зубів
D. Виключити верхні зуби з прикусу
E.

446 Хворому виготовляються металокерамічні коронки на боковій ділянці н/щ. В одне відвідування виготовлені тимчасові коронки. Які повинні бути вимоги щодо оклюзійних контактів?
A. * Контакти повинні бути такими, як і при постійних протезах - мати правильний міжбугровий контакт із зубами антагоністами та міжпроксимальній контакт із сусідніми зубами.
B. Контакти повинні бути такими, як і до препарування зубів, важливо щоб коронки точно охоплювали шийку зуба.
C. Якщо постійні протези будуть виготовлені у двотижневий термін, то суттєвого значення це не має.
D. Контакти повинні бути такими, щоб не було підвищення, чи заниження прикусу.
E.

447 Хвора 30 років звернулась зі скаргою на естетичний дефект фронтального зубного ряда, відсутність 11,12 зубів та каріозне ураження 13 зуба (4 клас за Блеком ), 21 зуба (3 клас за Блеком). Було запропоновано безметаловий керамічний мостоподібний зубний протез з опорою на 13 та 21 зуби. Опорні зуби були підготовані: проліковані та заштифтовані з використанням скловолоконних штифтів. На який цемент буде фіксуватися ця конструкція ?
A. *Цементи подвійного затвердження, склоіономерні цементи
B. Цинк – фосфатний цемент
C. Склоіономерний цемент
D. Карбоксилатний цемент
E. Хімічний композитний цемент

448 Чоловік 48-ми років скаржиться на відсутність 26 зуба, що видалили півроку тому. Зуби стійкі. З метою профілактики вторинної деформації планується виготовити металокерамічний мостоподібний протез з опорою на 25, 27 зуби з живою пульпою. Яка повинна бути оптимальна відстань між куксою відпрепарованого зуба і коронкою, для запобігання подразнення пульпи термічними чинниками:
A. *120-160 мкм
B. 280-300 мкм
C. 460-580 мкм
D. 580-590 мкм
E. 620-640 мкм

449 У хворого 28 років відсутня коронкова частина 15 зуба. Корінь 15 стійкий, на рентгенівському знімку канал запломбований до верхівки. Лікар виготовив литу куксову вкладку і зацементував. Через який проміжок часу можна виготовляти постійну коронку?
A. *Через 1-2 дні
B. Через 6-7 днів
C. Через 10-12 днів
D. Через місяць
E. Через 20-25 днів

450 Хвора 58 років звернулась до лікаря зі скаргами на погану фіксацію повного знімного протеза на н/щ. Протез був виготовлений півроку тому. Лікар вирішив виготовити новий протез. Яким повинен бути новий протез?
A. *Виготовити протез з видовженим краєм в ретро альвеолярний простір
B. Виготовити протез з видовженим під’язичним краєм
C. Виготовити протез з металевим базисом
D. Виготовити протез з порцеляновими коронками
E. Виготовити протез з металевими зубами

451 Чоловіку 36-ти років виготовляється металокерамічний мостоподібний протез на нижню щелепу з опорою на 33, 36 зуби. Під час фіксації в порожнині рота мостоподібного протеза виникла тріщина в облицюванні кераміки в пришийковій ділянці коронки на 36 зуб. Яка дії лікаря?
A. *Віддати металокерамічну конструкцію в зуботехнічну лабораторію для виготовлення нового облицювання
B. Покрити дефект фотополімерним матеріалом
C. Віддати металокерамічну конструкцію в зуботехнічну лабораторію, для додавання керамічної маси
D. Зафіксувати металокерамічну конструкцію за допомогою тимчасового цементу на опорних зубах
E. Не звертати уваги на тріщину і зафіксувати металокерамічну конструкцію за допомогою постійного цементу на опорних зубах

452 У пацiєнта 45-ти років через 6 днiв пiсля фіксації мостоподiбного протеза з'явились ниючi болi в дiлянцi опорного 45 зуба, що посилюються вiд термiчних подразникiв. Об'єктивно: 45 та 48 зуби є опорами суцiльнолитого мостоподiбного протеза, що вiдповiдає усiм клiнiчним вимогам. Яка помилка допущена лiкарем при виготовленнi протеза?
A. *Неадекватне препарування опорних зубiв
B. Неправильний вибiр конструкцiї протезу
C. Функцiональне перевантаження опорного зуба
D. Травмування маргiнального пародонту
E. Завищення висоти прикусу на 45 зубi

453 Хвора 61 рік скаржиться на естетичний недолік, порушення слуху, головний біль. Два тижні тому хворій були виготовлені повні знімні протези. Об'єктивно: в стані фізіологічного спокою між зубними рядами є щілина 6 мм, нижній відділ обличчя вкорочений, губи западають, носогубні та підборідкові складки різко виражені, кути рота опущені, в кутах рота - мацерація шкіри. Якої помилки припустився лікар під час виготовлення повних знімних протезів?
A. *Занижена міжальвеолярна висота.
B. Визначена передня оклюзія.
C. Невірно проведена постановка штучних зубів.
D. Невірна фіксація центрального співвідношення щелеп.
E. Завищена міжальвеолярна висота.

454 Пацiєнт 65 років, скаржиться на бiль пiд знiмним протезом при прийомi їжi. Об'єктивно: повна адентiя на н/щ, внутрiшня коса лiнiя рiзко виражена, вкрита стоншеною слизовою оболонкою. Якi конструктивнi змiни слiд внести в протез?
A. *Виготовити м'яку пiдкладку в дiлянцi травмування.
B. Переробити протез пiсля хiрургiчного втручання.
C. Розширити границi базису протеза.
D. Провести iзоляцiю косої лiнiї перед пакуванням пластмаси.
E. Провести корекцiю базису шляхом зiшлiфування з внутрiшнього боку.

455 Хворій 60 років виготовляється повний знімний протез на верхню щелепу. Під час припасування індивідуальної ложки за методикою Гербста лікар виявив, що ложка скидається під час ковтання. На якій ділянці ложки потрібно провести корекцію?
A. *Дистально по лінії "А".
B. У ділянці щічних тяжів.
C. По всьому вестибулярному краю.
D. Вестибулярно між іклами.
E. У ділянці верхньощелепних горбів.

456 Больной Щ, 50 лет, обратился с целью протезирования беззубой нижней челюсти. При припасовке индивидуальной ложки с помощью проб Гербста происходило ее сбрасывание при вытягивании губ вперед. Где необходимо укоротить границы индивидуальной ложки?
A. *Наружный край между клыками
B. Вдоль челюстно-подъязычной линии
C. Позади бугорка до челюстно-подъязычной линии
D. От бугорков до второго моляра
E. 1 см от средней линии под языком

457 Для изготовления съемных протезов беззубому пациенту Н., 72 лет, использовали какую базисную акриловую пластмассу?
A. Фторакс
B. Редонт
C. Протакрил-М
D. Синма-М
E. Карбопласт

458 Пациент 42 лет жалуется на боли постоянного характера в области 18 зуба. Коронка 18 зуба полностью разрушена. Какими щипцами можно удалить корни 18?
A. Байонетные корневые
B. S-образные левые
C. Прямые корневые
D. S-образные со сходящимися щечками
E. S-образные с несходящимися щечками

459 У дитини грудного віку на слизовій оболонці щік, губ, язика, піднебіння з’явилися плями білого сироподібного нальоту у вигляді бляшок. Який найбільш вірогідний діагноз:
A. (Гострий кандидоз
B. Гострий гермпетичний стоматит
C. Синдром Феруайса.
D. Афти Боунара
E. Вторичний сифіліс

460 Облігатний передрак слизової оболонки порожнини рота це:
A. (Хвороба Боуена
B. Лейкоплакія
C. Папілома
D. Червоний плескатий лишай
E. Кератоакантома

461 У хворої 58 років на слизовій оболонці ретромолярної ділянки виявлені папули полігональної форми білястого кольору, щільної консистенції, які мають вигляд смуг, кілець. Який вірогідний діагноз можна поставити.
A. *Червоний плескатий лишай.
B. Лейкоплакія
C. Вторинні сифіліди
D. Кандидоз
E. Червоний вовчак

462 У хворого верукозна лейкоплакія слизової оболонки порожнини рота. Які лікувальні заходи найбільш ефективні?
A. *Хірургічне видалення осередку ураження.
B. Променева терапія.
C. Склерозуюча терапія.
D.
E. Антибактеріальна терапія.

463 У хворого 28 років на слизовій оболонці та шкірі правої щоки пухирцеві висипання вздовж нервових стовбурів, які супроводжуються різким неврологічним болем. Який вірогідний діагноз можете поставити?
A. *Оперізувальний лишай
B. Гострий герпетичний стоматит
C. Ящур
D. Алергічний стоматит
E. Невралгія трійчастого нерва

464 Дитина, 7 років, скарги на на наявність щілини між 11/21, дефект мовлення. Обєктивно: вкорочена вуздечка верхньої губи, діастема до 3 мм. Дії лікаря?
A. операції френулектомії, виготувати знімний ортодонтичний апарат з діастемними активаторами.
B. Чекати прорізування 12,22.
C. Видалити вуздечку.
D. Видалити надкомплектний зуб.
E. Незнімний ортодонтичний діастемний апарат.

465 Пацієнт, 16 років скаржиться на естетичний недолік – укорочення нижньої третини лиця, вимовлення “крізь зуби”. Обєктивно: глибокий прикус.
A. * Трейнер для лікування глибокого прикусу.
B. Аппарат Енгля.
C. Коронка Катца
D. Розширююча пластинка на н / зубний ряд.
E. Незнімний апарат Айзенберга.

466 Хлопчик 10-ти років після аварії лишився 11, 21. Діагноз: вторинна адентія. Тактика лікаря?
A. * Виготувати знімний протез з штучними 11,21, замінюючи його через кожні півроку
B. Мостоподібний протез
C. Протезування знімною конструкцією після досягнення 18 років
D. Протезування мостоподібним протезом після 13 років
E. Бюгельний протез

467 Хворий 44-х років з діагнозом “хронічний генералізований пародонтит” направлений на ортопедичне лікування. Об'єктивно: зубні ряди непрервоні, 42, 41, 31, 32, зуби мають рухомість 1 ступеня. Яка шина найбільш естетична для цієї групи зубів?
A. * Шинування фронтальної групи зубів ниткою Glass Span
B. Капова шина
C. Шина зі спаяних комбінованих коронок
D. Кільцева шина
E. Ковпачкові шина

468 Хворому Д., 44 років, виготовляється бюгельний протез для нижньої щелепи з опорно-утримувальними кламерами. На якій частині поверхні опорного зуба потрібно розташувати жорстку частину плеча кламера першого типу фірми НЕЯ:.
A. * вище від межової лінії;
B. нижче від межової лінії;
C. по межовій лінії;
D. по анатомічному поясу зуба;
E. під анатомічним поясом зуба?

469 Хворий С., 43 років, звернувся у клініку зі скаргами на біль під час користування бюгельним протезом. Об'єктивно: в місці розташування дуги бюгельного протеза спостерігається ділянка запалення слизової оболонки.Оклюзійні співвідношення штучних та природних зубів у нормі. Де повинна розташовуватися дуга бюгельного протеза на верхній щелепі:.
A. * не доходити до слизової оболонки на 0,3 мм;.
B. повторювати рельєф слизової оболонки;.
C. не розташовуватися на піднебінні;
D. щільно прилягати до піднебіння;
E. не доходити до слизової оболонки на 3 мм.

470 Хворий О, 52 років, звернувся з метою протезування. Об'єктивно: відсутні 28,34,35, 36,37,45,46,47 зуби; прикус ортогнатичний, слизова оболонка без патологічних змін. Зуби, що залишилися на нижній щелепі, стійкі, інтактні, з добре вираженим поясом та фісурами. Яку ортопедичну конструкцію рекомендовано:.
A. * бюгельний протез із литими кламерами;.
B. бюгельний протез із телескопічною системою фіксації;.
C. незнімні металокерамічні протези;
D. незнімні металопластмасові протези;
E.

471 Після виготовлення бюгельного протеза на верхню щелепу оцінюється якість цієї конструкції. У межах яких значень повинна бути ширина дуги протеза:.
A. * 5-8мм;
B. немає значення;
C. 8-10мм;
D. 3-5 мм;
E. 10-12 мм?

472 Для чого застосовують конструкційні матеріали?
A. *для виготовлення протезів, апаратів, шин, імплантатів
B. Для виготовлення імплантатів, моделей, вкладок, базисів
C. Для виготовлення апаратів, вкладок, базисів, вогнетривких моделей
D. Для виготовлення протезів і апаратів, для паяння і відбілювання
E. Для одержання відбитків, виготовлення коронок, протезів і моделей

473 Хвора А., 47 років звернулась зі скаргами на рухомість передніх зубів. Об’єктивно: зубні ряди інтактні, 31,32,33,43,42,41 зуби мають рухомість 1-2 ступеню. Імобілізацію рухомих зубів планується провести шиною Мамлока. Яку стабілізацію дозволить провести дана шина?
A. * Фронтальна
B. Фронто-сагітальна
C. Сагітальна
D. Поперечна.
E. Колова

474 Пацієнт, 49 р. звернувся з приводу кровоточивості ясен та рухомості фронтальних зубів нижньої щелепи в вестибуло - оральному напрямку. Об’єктивно : зубні ряди інтактні, відсутній множинний контакт в положенні центральної оклюзії, передчасний контакт у фронтальній ділянці зубних рядів. Що є найбільш ефективний в даній ситуації?
A. * Провести пришліфовку зубів, виготовити на зубні ряди тимчасові шини-капи
B. Надіти на зуби коронки
C. Провести пришліфовку зубів
D. Залишити зуби без будь-якого покриття, провести терапевтичне лікування
E. Виготовити штамповані капи з пластмаси

475 Пацієнтка, 52 р., звернулася з скаргами на кровоточивість ясен, яка турбує на протязі 1 року і прогресує. Об’єктивно: на нижній щелепі справа штамповано-паяний мостоподібний протез з опорою на 47,44, ясенний край набряклий, пастозний, кровоточивість навіть при легкому дотику, пародонтальні кишені розміром 3-4 мм. В ділянці фронтальної групи зубів тверді відкладення. Яка тактика лікаря?
A. * Зняти протез, провести терапевтичне лікування з подальшим раціональним протезуванням
B. Виготовити новий мостоподібний протез.
C. Виготовити бюгельний протез.
D. Залишити без змін, обмежившись тільки порадою
E. Провести терапевтичне лікування.

476 Пацієнт, 42 р., звернулася з скаргами на кровотечу з ясен, набряк, гіперемія. Який метод функціональної діагностики застосовується для визначення стану судин пародонта?
A. * Реопародонтографія
B. Рентгенографія.
C. Міографія
D. Мастикаціографія
E. Гальванометрія

477 Хворий 60 років звернувся до стоматолога з метою протезування повними знімними пластинковими протезами. Після перевірки конструкції протезів у порожнині рота між фронтальними зубами щілина 3 мм, як при відкритому прикусі, а в бічній ділянці – бугоркове змикання. У якому положенні нижньої щелепи були зафіксовані воскові валики?
A. * У передній оклюзії
B. У центральній оклюзії
C. У задній оклюзії
D. У бічній оклюзії
E. У статичній оклюзії

478 Хворому 68 років, виготовляються в клініці повні знімні пластинкові протези на верхню і нижню щелепи. Виготовлені і припасовані індивідуальні ложки на верхню і нижню щелепи. Який етап повинний бути наступним в даному випадку?
A. * Зняття функціональних відбитків
B. Визначення центральної оклюзії
C. Перевірка конструкції протезів у порожнині рота
D. Постановка штучних зубів
E. Виготовлення моделей

479 Хворий К., 13 років на шкірі носу та щок з’явились червоні плями, на периферії нагадуючи “язики полум’я”. У хворого підвищилась t тіла. Уражені ділянки шкіри набряклі, мають гладку, лоскітну поверхню. Ваш діагноз.
A. *Бешиха
B. Фолікуліт
C. Фурункул
D. Запальний інфільтрат
E. Абсцес

480 У хворого М., 25 років діагностовано: бешиха обличчя. Які методи обстеження ви застосуєте
A. * Мікробіологічні
B. Гістологічні
C. Морфологічне
D. Рентгенологічне
E. Імунологічне

481 Хворому Т., 23 років з флегмоною побіляглоточного простору. для огляду порожнини рота необхідно провести блокаду рухової порції ІІІ гілки трійчастого нерва. Який вид анестезії кращий?
A. *Анестезія за методом Берше- Дубова
B. Інфільтраційна анестезія
C. Позаротова мандибулярна анестезія
D. Мандибулярна анестезія
E. Торусальна анестезія

482 Хвора 45-ти років скаржиться на відчуття свербіння, біль, почервоніння шкіри на обличчі, збільшення t тіла до 38°С, головний біль, слабкість, що триває 2 дні. Об’єктивно: на шкірі щоки та бокової поверхні носа еритоматозна пляма у вигляді “язиків полум’я”, гостро болісна, краї валикоподібно. Ваш діагноз.
A. *Бешиха
B. Поліморфна ексудативна еритема
C. Опоясуючий лишай
D. Простий міхурний лишай
E. Туберкульоз

483 У дитини 8-ми років спортивна травма. Локально: на шкірі нижньої губи кровопідтік, помірно виражений набряк.По серединній лінії визначається тугорухомість фрагментів нижньої щелепи, різка болісність, прикус не порушено, між 31 і 41 зубами розрив слизової оболонки; рухомість 31 зуба І ступеня. Вид фіксації.
A. *Гладка однощелепна шина-скоба
B. Двощелепні шини з зацепними петлями
C. Остеосинтез
D. Шина Порта
E. Шина Вебера

484 У хворої П., 35 років при огляді: рухомість верхньої щелепи разом з кістьми носа, відкритий прикус, припухлість м’яких тканин середньої зони обличчя, крововилив в склеру ока, симптом „сходинки” по нижньоорбітальному краю з двох сторін, носова кровотеча. Ваш діагноз.
A. *Перелом верхньої щелепи за Лефор – ІІ
B. Перелом верхньої щелепи за Лефор – І
C. Перелом вилицевих кісток
D. Перелом кісток носа
E. Перелом верхньої щелепи за Лефор – ІІІ

485 У хворої В., 68 років внаслідок травми діагностовано перелом нижньої щелепи, повна вторинна адентія. Яку шину доцьно використати.
A. *Шина Порта
B. Шина Васильєва
C. Шина Тигерштедта
D. Шина Вебера
E. Шина Ванкевич

486 У дитини Т., 7 років з опіковим пошкодженням щочної ділянки - наявності міхурів, наповнених прозорим вмістом. Опік якого ступеня ви діагностуєте?
A. *ІІ ступення
B. І ступення
C. ІІІ – А – ступення
D. ІV – В – ступення
E.

487 У хворого літнього віку на нижній губі 5 місяців тому з’явилась пухлина розміром до 0,6 см в діаметрі, на широкій ніжці. Пухлина має виразковий характер, навколо - інфільтрація тканини кратероподібної форми, періодично виникає кровотеча, піднижньощелепні лімфовузли збільшені. Ваш діагноз.
A. *Плоскоклітиний рак
B. Папілома
C. Меланома
D. Невус
E. Фіброма

488 У хворої Л., 35 років безболісна деформація тіла нижньої щелепи. На рентгенограмі: гомогенне ущільнення кісткової тканини зкругленої форми зхоже на зуб, в O ~ 1,5 см, у периферії – вузька смужка зсвітлення до 1,0 мм на межі. Ваш діагноз.
A. *Тверда одонтома
B. Одонтогенна фіброма
C. Амелобластома
D. Радикулярна кіста
E. Остеобластокластома

489 У хворої Л., 39 років після проведенного обстеження встановили діагноз: амелобластома нижньої щелепи. Метод лікування.
A. *Резекцію нижньої щелепи
B. Вилущування патологічного вогнища (кюретаж)
C. Склерозуюча терапія
D. Комбіноване лікування
E. Променева терапія

490 Батьки дитини М., 5 років скаржаться на наявність пухлини в приушній області, що збільшується поступово та при нахилі голови донизу пухлина збільшується в розмірах і шкіра набуває синюшного кольору. Ваш діагноз.
A. *Гемангіома
B. Ліпома
C. Дермоідна кіста
D. Міксома
E. Фіброма

491 У хворого В., 65 років вогнепальльний переломом нижньої щелепи. Яка клінічна картина.
A. *Пошкодження м’яких тканин дна рта, порушення прикусу
B. Кровотеча, м’які тканин не пошкоджено
C. Зміщенні відламки, прикус порушено
D. Непопошкоджені м’які ткинини в області перелому
E. Косі переломи

492 У хворого Т., 52 років на червоній каймі нижньої губи- полігональної форми до 0,8 см в O ділянка, вкрита тонкими щільнорозташованими лусками сірувато-коричневого кольору, у основі м’яка, безболісна. Ваш діагноз.
A. *Передраковий гіперкератоз червоної кайми губ
B. Лейкоплакія
C. Червоний плаский лишай
D. Хвороба Боуена
E. Еритроплазія Кейра

493 У хворої Л., 69 років на шкірі підборіддя два роки тому з’явився роговий виступ, що конічно звужується доверху. Ваш діагноз.
A. *Шкірний ріг
B. Лейкоплакія бородавчата
C. Кератоакантома
D. Вузликовий передрак шкіри
E. Еритроплазія Кейра

494 Пацієнту необхідно виготовити керамічну вкладку на 46. Який відтискний матеріал доцільніше використати для цього?
A. * Сілагум
B. Упін
C. Еластін кромо
D. Кромапан
E. Упин преміум

495 Хворий П., 45 років під час підготовки лікаря до проведення місцевого знеболення поскаржився на гострий біль за грудиною, який віддавав під ліву лопатку, в шию та плече. Пацієнт мав зляканий вигляд, був блідий. Пульс 80 уд/хв, АТ- 140/90 мм рт.ст. Ваш діагноз.
A. *Напад стенокардії
B. Напад кардіалгії
C.
D. Колапс
E. Епілептичний напад

496 Хворий Д., 28 років перед проведенням місцевого знеболення поскаржився на запаморочення, нудоту і втратив свідомість. Встановлено діагноз: психоемоційна непритомність. Ваша тактика.
A. *Горизонтальне положення, доступ свіжого повітря, дати вдихнути пари нашатирного спирту
B. Викликати бригаду невідкладної допомоги
C. Ввести антигістамінні препарати
D. Ввести внутрішньовенно серцеві препарати
E. Провести штучне дихання та масаж серця

497 У хворого Д., 27 років відмічається наявність рани з різано – рваними краями та кровотечею з глибини. Ваша тактика.
A. *Промивання та ревізія рани, зашивання, давлюча пов’язка
B. Зашивання рани, залишити гумовий випускник, накласти пов’язку
C. Туге тампонування рану марлею та накладання давлячої пов’язки
D. Перев’язквання поверхневої соної артерії, зашивання рани
E. Накладання давлячої пов’язки

498 Хворий 20-ти років, що страждає на цукровий діабет, за 3 години, що передували візиту до лікаря-стоматолога, прийняв звичну дозу інсуліну та ще за 1 годину, відчувши симптоми підвищення цукру в крові, ввів ще половину звичайної дози інсуліну. В стоматкріслі, до початку втручань лікарь звернув увагу на наступні симптоми: шкіра волога, м’язи напружені, тремтіння в тілі, дихання почащене, пульс частий, хворий збуджений. Який діагноз можна припустити?
A. *Гіпоглікемічна кома
B. Гіперглікемічна кома
C. Гіперосматична кома
D. Порушення свідомості
E. Початок епілептичного нападу

499 Хворий П., 56 років після видалення зуба різко впав. Об’єктивно: непритомний, тонічні судоми переходять в клонічні, обличчя бліде, м’язові гримаси на обличчі, міхури піни з роту, голова б’ється на підлозі. Після нападу, що триває 2-3 хв., акт довільного сечовипускання, свідомість повертається, але хворий в сопорі, потім засинає. Ваш діагноз.
A. епілептичний напад
B. Напад істерії
C. Церебральний інсульт
D. Гіперглікемічна кома
E. Втрата свідомості

500 У хворого Л., 34 років після проведення місцевої анестезії об’єктивно: різка блідість шкірних покривів та губ, гіпотонія м’язів, похолодіння кінцівок, пульс слабкий, частий, АТ різко знизився до 40/ 20 мм рт.ст., дихання поверхневе, причащене, свідомість збережена, зплутана. Ваш діагноз.
A. *Анафілактичний шок
B. Гостре отруєння
C. Втрата свідомості
D. Гостра дихальна нестача
E. Мозковий інсульт

501 У хворого Т., 25 років після проведення місцевої анестезії розвинулися типові ознаки анафілактичного шоку. Ваша тактика.
A. *Горизонтальне положення, трансфузія р-ну глюкози з адреналіном та глюкокортикоїдами
B.
C. Викликати бригаду спеціалізованної невідкладної допомоги
D. Внутрішньовенно спазмолітики та серцеві препарати
E. Проведення штучного дихання та масажу серця

502 Дівчина 9 років скаржиться на утруднене жування. Об’єктивно : у фронтальній ділянці ріжучі поверхні нижніх різців доходить до слизової оболонки піднебіння, верхні фронтальні зуби перекривають нижні на всю висоту коронок. Який найбільш вірогідний діагноз?
A. * Глибокий прикус
B. Відкритий прикус
C. Ортогнатичний прикус
D. Прямий прикус
E. Перехресний прикус

503 Хворий 53 роки скаржиться на відсутність зубів на верхній щелепі, порушення зовнішнього вигляду та ускладненого жування їжі. Об’ективно: на верхній щелепі відсутні: 14,15,16,17,25,26,27 зуби. Планується виготовлення бюгельного протезу. Який відтискний матеріал доцільніше використати?
A. * Стомафлекс
B. Упін
C. Гіпс
D. Ортокор
E. Репін

504 Хворому 32 роки потрібне заміщення дефектів зубного ряду нижньої щелепи, яке може бути здійснено шляхом виготовлення мостовидний протезів з естетичним облицюванням. Пацієнт страждає на алергічні реакції на сплави металів. Яка ортопедична конструкція є найкращим вибором для даного пацієнта?
A. * Металокерамічний мостовидний протез на каркас з благородних металів
B. Металокерамічний протез на сплавах КХС
C. Металопластмасовий мостовидний протез
D. Пластмасовий мостовидний протез
E. Штамповано-паяний протез із облицюванням.

505 Хворий А., 65 років, рекомендовано виготовлення повних знімних протезів на верхню та нижню щелепи. На етапі перевірки воскових шаблонів із зубами в порожнині рота виявлено відходження верхньої губи. На якому етапі виготовлення протезів була зроблені помилка?
A. * На етапі формування вестибулярної поверхні прикусного валика
B. Фіксація центрального співвідношення щелеп
C. На етапі визначення оклюзійної поверхні
D. На етапі установки висоти оклюзійного валика на верхньої щелепі в передньому відділі
E. На етапі визначення висоти нижньої третини обличчя

506 Пацієнтка К., 28 років звернулась зі скаргами на наявність дефекту коронкової частини 37 зуба. Об’єктивно:каріозна порожнина 2 кл. по Блеку. Оберіть оптимальне лікування даного дефекту?.
A. * Вкладка
B. Пломбування дефекту амальгамовою пломбою
C.
D. Покриття зуба коронкою
E. Штифтовий зуб

507 Пацієнтка 45-ти років скаржиться на порушення функцій жування внаслідок відсутності зубів на нижньої щелепі 37,36,35,44,45,46.Діагноз - генералізований пародонтит,1-2 ступеню рухливості. Оберіть найбільш раціональний метод протезування:
A. * Бюгельний протез з шинуючими елементами
B. Штамповано-паяні металічні мостовидні протези
C. Цільнолиті мостовидні протези
D. Частковий знімний пластинковий протез
E. Використання імплантантов з наступним протезуванням металокерамічними коронками

508 Хворому 45-ти років необхідно виготовити бюгельний протез на верхню щелепу з балочною фіксацією. Яка необхідна умова для даної конструкції?
A. * Високі клінічні коронки опорних зубів
B. Конвергенція опорних зубів
C. Виражені екватори коронок опорних зубів
D. Низькі клінічні коронки опорних зубів
E. Не менше 8 зубів на верхній щелепі

509 Хворий 49-ти років скаржиться на часткову відсутність зубів на верхній щелепі, з анамнезу - зуби втрачені внаслідок травми 3 місяці тому. 11,12 відсутні, прикус ортогнатичний.13,21,22 інтактні, стійкі. Яку конструкцію протеза краще запропонувати пацієнту?
A. * Фарфорові коронки, зафіксовані на імплантатах
B. Частковий знімний протез на верхню щелепу
C. Пластмасовий мостоподібний протез
D. Бюгельний протез з фіксацією на атачменах
E. Металокерамічний мостоподібний протез

510 Хворий, 69 років. Скарги на наявність плями на губі. Об’ективно: на нижній губі ближче до лівого куту рота на червоній каймі є насичено-червоного кольору ерозія неправильної форми з гладенькою (полірованою) поверхнею. Пальпація ерозії безболісна. Реґіонарні лімфовузли не пальпіруються. Встановлено діагноз абразивного преканцерозного хейліта Манганотті. Яка тактика лікаря-стоматолога
A. * Місцева та загальна терапія після консультації онколога
B.
C. Діатермокоагуляція
D. Кріодеструкція
E. Диспансерний нагляд

511 Хвора 35-ти років скаржиться на неприємний запах з рота. Об-но: язик збільшених розмірів, по середній лінії є глибока складка, від якої по обидві сторони відходять менш глибокі поперечні складки. При розкритті складок відмічаються сосочки язика. Який найбільш вірогідний діагноз?
A. * Складчастий язик
B. Кандидоз
C. Вторинний сифіліс
D. Десквамативний глосит
E. Первинний сифіліс

512 Хвора 55 років скаржиться на болісність слизової оболонки рота, погане самопочуття. При огляді: на слизовій оболонці та губах пухирі та корки. На слизовій – болісні ерозії, які кровоточать при доторканні. При потягуванні пінцетом за обривок пухиря відшаровується видимо незмінена слизова. Ваша тактика?
A. * Направити на консультацію к дерматовенерологу
B. Призначити лікування самостійно
C. Взяти на диспансерний облік
D. Направити на консультацію к онкологу
E. Направити на консультацію к гематологу

513 Хворий звернувся зі скаргами на утворення на язиці та болісність при прийомі їжі. Об-но: язик звичайної форми та розмірів. В задній третині по середній лінії є осередок ураження продовгуватої форми, розміром 2х1 см.Утворення чітко відмежоване, щільне, яскраво окрашене. На поверхні осередку ураження 5 утворень овальної форми, які підвищуються над поверхнею. Встановлено діагноз ромбоподібного глоситу, папіломатозної форми.Яке лікування?
A. * кріодеструкция
B. Аплікація кератопластичних засобів
C. Обробка антисептичними засобами
D. Ін’єкції вітаміну В1 під елементи ураження
E. Постійне гігієнічне очищення язика

514 Хвора 42-х років скаржиться на печію, болісність в порожнині рота, наявність виразки. В анамнезі хронічний гепатохолецистит. Встановлено діагноз хронічного рецидивуючого афтозного стоматиту. Ваша тактика?
A. * Виявлення осередків хронічної інфекції та їх санація
B. Диспансерний нагляд за хворим
C. Консультація ендокринолога
D. Направлення на цитологічне дослідження
E. Направлення на мікробіологічне дослідження

515 Хвора 62-х років, скаржиться на болісну виразку в порожнину рота. Виразка виникла 2 тижні тому, лікувалась самостійно, проте виразка збільшилась. Об-но: на нижній щелепі знімний протез, на верхній – поодинокий 16 зуб. На слизовій щоки праворуч в проекції 16 є глибокий дефект слизової розміром 1,5 х 2 см. Края виразки м’які, злегка болісні при пальпації. Дно покрите нальотом, який легко знімається. Слизова навколо виразки блідно-рожевого кольору, набрякла. Реґіонарні лімфовузли збільшені, ледь болісні. Встановлено діагноз травматичної виразки. Ваші початкові дії?
A. * Видалення 16 зуба з наступним протезуванням
B. Призначення антисептичних препаратів для полоскання
C. Кріодеструкція виразки
D. Місцеве призначення ферментних засобів
E. Призначення ферментів та антисептичних засобів місцево

516 Хвора О., 40 років, звернулася з приводу протезування. 11,12 ,22 відсутні, прикус ортогнатичний. 21 запломбований, рухомість 1ступеню. Коронка 24 зруйнована більш ніж 2/3, зуб стійкий, корінь пломбований. Яка конструкція показана хворій під опору суцільнолитого мостоподібного протеза ?
A. * культьова конструкція
B. Штифтовий зуб по Ахметову
C. Відновлення зуба вкладкою
D. Відновлення зуба пломбою
E. Одночасний штифтовий зуб

517 Хворий М.,34 роки, звернувся з приводу протезування зубів. Об(єктивно: коронка 25 зуба зруйнована на 2/3, кукса виступає над рівнем ясеневого краю на 3 мм. На R-мі канал кореня запломбований до верхівки. Яка конструкція протеза рекомендована хворому?
A. * Коренево-коронкова вкладка
B. Повна коронка
C. Екваторна коронка
D. Півкоронка
E. Вкладка коронкова

518 Хворому 67 років, виготовляється частковий протез на нижню та верхню щелепи. Об’єктивно: зуби інтактні, стійкі, коронки високі, ортогнатичне співвідношення щелеп. Проводиться вибір кламерів для фіксації протезів. Які кламери най частіше використовують в часткових пластинкових протезах?
A. * Утримуючі
B. Ясеневі
C. Опорні
D. Опорно-утримуючі
E. Денто-альвеолярні

519 Хвора С., 39 років, скаржиться на відсутність та рухомість зубів на нижній щелепі. Зуби видалені 2 місяці тому. Відсутні 46,45,44. 35,36,37- рухомість 1 ступеню. Яка конструкція протеза раціональна для даної хворої ?
A. * Бюгельний шина –протез
B. Бюгельний протез
C. Мостоподібний протез
D. Частковий знімений пластинковий протез
E. Сідловидні протези

520 Хворий А. , 42 роки, скаржиться на відсутність зубів на нижній щелепі. Об(єктивно: відсутні 48,47,46,45,35,36,37. Зуби, що залишились стійкі. Лікар прийняв рішення виготовити бюгельний протез Оберіть вид кламерів, що забезпечують фіксацію та стабілізацію бюгельного протезу у цього хворого:
A. * Система кламерів Нея
B. Пластмасовий кламер
C. Суставне кріплення
D. Утримуючий кламер
E. Балочна система

521 Хвора О., 37 років, звернулася з приводу протезування. Об’єктивно: коронка 21 повністю зруйнована, корінь знаходиться на 1мм нижче рівня ясеневого краю. На рентгенограмі- канал кореня пломбований до верхівки. Яка конструкція штифтового зуба показана хворій ?
A. * Суцільна лита
B. Ахмедова
C. Логана
D. Катца
E. Річмонда

522 Хворий 72-х років звернувся з приводу протезування повним знімним протезом на нижню щелепу. Об’єктивно:альвеолярний паросток нижньої щелепи - 2 тип за Келером, слизова, що вкриває альвеолярний паросток - 2 клас за Супле. З яких матеріалів доцільно виготовити базис повного знімного протеза в даній ситуації?
A. * Пластмаси Фторакс та ПМ-01
B. Каучук
C. Хромокобальтовий сплав
D. Пластмаси Редонта та ортопласт
E. Етакріл ( АКР15) Боксіл

523 Хворий 22 роки, звернувся зі скаргами на зруйнування зубів. Об’єктивно: в 11,21 зруйновані ріжучі краї с пошкодженням медіальних кутів. Перкусія безболісна. З анамнезу: пацієнт страждає на алергію від дії пластмаси. Оберіть найбільш доцільний вид конструкції?
A. * Фарфорові коронки
B. Комбіновані коронки за Бордюком
C. Штамповані коронки зі сплаву золота
D. Комбіновані коронки за Бєлкіним
E. Штамповані коронки зі срібно-паладієвого сплаву

524 Хвору П., 39 років, госпіталізовано з переломом верхньої щелепи по типу Ле-Фор ІІ. Оберіть апарат для лікування цього хворого?
A. * Збаржа
B. Кулагіна
C. Рудько
D. Ядрової
E. Пена-Брауна

525 У хворого 55 років відсутні 14,15,16,17,24,25,26,27. Запропоновано виготовити частковий знімний протез. Коронки 18,13,23,28 низькі, екватори не виражені. Які фіксуючі елементи доречно застосувати7
A. * Телескопічні кріплення
B. Утримуючі кламери
C. Опорно-утримуючі кламери
D. Атачмени
E. Балочну систему фіксації

526 Хвора 63 років скаржиться на неможливість пережовування їжі у зв’язку з повною відсутністю зубів на верхній щелепі. Об’ективно: альвеолярні відростки і бугри атрофічні, піднебіння плоске, тяжі та вуздечки розташовані посередині альвеолярного відростку, торус незначно виражен, слизова оболонка тонка, малоподатлива. Якому типу беззубих щелеп відповідає клінічна картина верхньої щелепи?
A. * 2 тип по Шредеру
B. 2 тип по Оксману
C. 4 тип по Дойникову
D. 1 тип по Оксману
E. 3 тип по Шредеру

527 Пацієнт 19 років звернувся у клініку ортопедичної стоматології із скаргами на відсутність зуба верхній щелепі зліва, естетичний дефект. Об’ективно: 23,25 відносно паралельні, прикус ортогнатичний. Яку конструкцію зубного протеза доречно запропонувати у цьому випадку?
A. * Консольний мостовидний протез з опорою на 25
B. Суцільнолитий мостовидний протез
C. Металокерамічний мостовидний протез
D. Штампований мостовидний протез
E. Знімний частковий протез

528 Хворий 60-ти років скаржиться на неможливість користування повними знімними протезами. Протези виготовлені 2 місяці тому. Об’ективно: зглаженість носогубних і підборідних складок, під час розмовної проби чути “стук” зубів, відсутній проміжок між зубами у стані фізіологічного спокою. На якому етапі виготовлення протезів була допущена помилка?
A. * Визначення центральної оклюзії
B. Перевірка воскової композиції
C. Постановка штучних зубів
D. Функціональні відбитки
E. Накладання протезів

529 Хвора, 22 роки, скаржиться на відсутність 25 зуба, естетичний дефект. Об’єктивно: 24, 26 зуби стійкі, інтактні, клінічні коронки високі , з гарно вираженими екваторами з нормальним ортогнатичним перекрит- тям. На рентгенограмі – патологічні зміни в періапікальних тканинах відсутні. Яку конструкцію зубного протезу можна запропонувати хворій?
A. Металокерамічний мостовидний протез
B.
C. Пластмасовий мостовидний протез
D. Консольний протез
E. Штамповано-паяний протез

530 Чоловік 20 років звернувся з приводу протезування зубів. Об’єктивно: 11 зуб змінен в кольорі , депуль- пован, прикус ортогнатичний. Планується виготовлення пластмасової коронки. Виберіть пластмасу для виготовлення коронки:
A. Сінма
B. Етакріл
C. Фторакс
D. Протакріл-М
E. Карбодент

531 Хвора 55 років скаржиться на біль в жувальних м’язах та скроньо- нижньощелепному суглобі. Протези виготовлені 0,5 місяця назад. Об’єктивно: конфігурація обличчя порушена, нижня третина збільшена, зуби змикаються з напругою, мова порушена. Які помилки зроблені на етапах виготовлення повних знімних протезів на верхню щелепу?
A. Завищена висота прикусу
B. Визначена передня оклюзія
C. Визначена задня оклюзія
D. Знижена висота прикусу
E. Невірна постановка зубів

532 Жінка 24-х років, лікар, скаржиться на естетичний недолік у фронтальній ділянці верхньої щелепи. В анамнезі: відлом коронкової частини 21 внаслідок травми, місяць тому. Об’єктивно: лінія перелому на рівні ясен, корінь 21 нерухомий, перкусія негативна. На рентгенограмі канал запломбовано до верхівки. Прикус глибокий. Яка конструкція доцільна?
A. * Куксова штифтова вкладка та металокерамічна коронка
B. Штифтовий зуб за Річмондом чи Катцом
C. Комбінована коронка за Куриленко чи Бородюка
D. Фарфорова вкладка
E. Адгезивний мостовидний протез із фотополімеру

533 Паціентка 28 років звернулася з приводу відсутності зубів. Об’ективно: відсутні 34,44 зуби. Зубоальвеолярні видовження в ділянках 14,24 на 1/3 висоти коронок. Який метод дозволить виправити оклюзію?
A. * Ортодонтичний
B. Вкорочення зубів
C. Хірургічний
D. Апаратурно-хірургічний
E. Підвищення оклюзійної висоти

534 . Хвора 46 років звернулася з приводу протезування зубів. Об’ективно відсутні 13,12 зуби. Планується заміщення дефекту верхньої щелепи металокерамічним мостовидним протезом з опорою на 14,11 зуби. Який препарат при наявності клінічних ознак тривоги доцільно призначити для приймання за 2 години до одонтопрепарування?
A. * Гідезепам
B. Мепевастезін
C. Темпангін
D. Кетанов
E. Тавегіл

535 Хвора 32 роки звернулась з приводу протезування зубів. Об’ективно: відсутні 35,34 , зубоальвеолярне видовження в ділянці 16,15 зубів на 1/3 висоти коронок. Яким методом можна виправити оклюзію?
A. * Ортодонтичним
B. Хірургічним
C. Вибіркове пришліфування зубів
D. Апаратурно-хірургічний
E. Комбінований

536 Хворий 53 роки звернулася з метою естетичного протезування. Якому додатковому дослідженню слід віддати перевагу при плануванні даного виду протезування?
A. * Ортопантомографія
B. Міографія
C. Міотонометрія
D. Електроміомастікаціографія
E. Мастікаціодинамометрія

537 Дівчинка 12 років скаржиться на підвищення температури тіла до 38, 5 С, загальне знедуження, головний біль, біль у порожнині рота. Об’єктивно: на шкірі рук еритематозні плями. У порожнині рота на тлі яскравої гіперемії слизової оболонки болісні ерозії, які вкриті нашаруваннями та легко кровоточать. Червона облямівка губ набрякла, вкрита геморагічними кірками. Який оптимальний вид знеболення треба використати?
A. * Аплікаційна анестезія
B. Інфільтраційна анестезія
C. Плексуальна анестезія
D. Палатінальна анестезія
E. Електрознеболення

538 Хворий 52 років скаржиться на відсутність зубів на нижній щелепі в бічних відділах. Відсутні 35, 36, 37, 44, 45, 46, 47 зуби. зуби, що залишилися, стійкі. 34 зуб має нахил в оральну сторону. Хворому виготовляють бюгельний протез. Який тип кламера NEY необхідно використати на 34 зуб?
A. * Кламер III типу;
B. Кламер IV типу;
C. Кламер V типу;
D. Кламер II типу;
E. Кламер I типу.

539 Хворий К. 59 років скаржиться на часткову відсутність зубів на верхній і нижній щелепах, косметичний дефект. Присутні 17, 16, 12, 11, 21, 23, 27 зуби стійкі. Хворому виготовляють частковий знімний пластинчастий протез на верхню щелепу. Який напрямок кламерної лінії переважніше?
A. * Площинний;
B. Діагональний;
C. Сагітальний;
D. Трансверзальний;
E. Діагональний і трансверзальний

540 Хворий 61 року звернувся в клініку ортопедичної стоматології із приводу відсутності зубів на верхній щелепі й утруднене пережовування їжі. Хворому показане виготовлення часткового пластинчастого протеза на верхню щелепу з утримуючими кламерами на 14, 27. Який вид стабілізації протеза дозволить забезпечити таке розміщення кламерів?
A. * Діагональний;
B. Сагітальний;
C. Трансверзальний;
D. Сагітально-трансверзальний;
E. Діагонально-сагітальний.

541 Хвора З., 59 років, скаржиться на біль під частковим знімним пластинчастим протезом на нижній щелепі. Протез був виготовлений 4 дні тому. На нижній щелепі частковий знімний пластинчастий протез із кламерною фіксацією на 33, 42 зуби. На слизовій оболонці в області внутрішньої косої лінії ліворуч визначається гіперемія. Яка тактика лікаря стоматолога-ортопеда?
A. * Перевірити оклюзію й провести корекцію базису протеза в області внутрішньої косої лінії ліворуч;
B. Провести корекцію оклюзийної площини й базису протеза в області внутрішньої косої лінії праворуч;
C. Провести перебазування базису протеза;
D. Виготовити новий частковий знімний протез на нижню щелепу;
E. Провести корекцію базису протеза в області внутрішньої косої лінії праворуч і ліворуч.

542 Чоловік 67 років скаржиться на погіршення фіксації й часті поломки часткового пластинчастого протеза для нижньої щелепи, яким користується більше 6 років. Об'єктивно: альвеолярний відросток нижньої щелепи в беззубих ділянках значно атрофований. Протез балансує. Яка найбільш імовірна причина погіршення фіксації й частих поломок протеза в цьому випадку?
A. * Атрофія альвеолярного відростка.
B. Прийняття твердої їжі;
C. Стирання штучних зубів;
D. Неправильне зберігання протеза;
E. Використання протеза під час сну;

543 Пацієнт Л., 24 роки пройшов ортодонтичне лікування з приводу діагнозу: аномалія положення окремих зубів – тортоположення, диастема 11 та 12. Лікування проводилось на протязі 7 місяців за допомогою сучасних незнімних ортодонтичних апаратів (брекет –системи), застосовуючи техніку прямої дузі. Який ретенційний апарат ви запропонуєте:
A. * Постійний незнімний ретейнер.
B. Знімний апарат з діастемними активаторами в інактивованому стані.
C. Знімний апарат з вестибулярною дугою.
D. Лігатура з ниток.
E.

544 На ортодонтичному прийомі при клінічному обстеженні оцінюячи м’яки ткані порожнини роту при зубощелепних аномаліях визначте найбільш важливе:
A. * Стан вуздечок губ та язика.
B. Рухомість м’якого піднебіння.
C. Індекс РМА.
D. Складчатість язика
E. Форма губ.

545 Пацієнтка Ф., 16 років, звернулась до ортодонта зі скаргами на незначне звеличення підборіддя. Зовнішній огляд та огляд порожнини рота дав можливість встановити діагноз: прогенічний прикус. А саме дані пацієнтки – нижні фронтальні зуби перекривають верхні на 2 мм та має місце сагітальна щелина – 3мм. Яким методом додаткового обстеження можливо відрізнити гнатична чи зубоальвеолярна форма прогенічного прикусу у даній пацієнтки:
A. * ТРГ.
B. Фотометрія
C. Спірографія.
D. Виміроювання КДМ.
E. ЕМГ.

546 Хвора Л., 10 років звернулась зі скаргами на неправильне положення верхніх зубів. Огляд ротової порожнини: верхні фронтальні зуби нахилени орально і перекривають нижні на всю довжину коронки, оклюзійна крива випукла у фронтальній ділянці і ввігнута у боковій. Який з апаратів можна запропонувати в даній клінічній ситуації :
A. * Пластинку на верхню щелепу з накусочною площадкою у фронтальній ділянці.
B. Апарат Позднякової
C. Пластинку на верхню щелепу з оклюзійними накладками у бокових ділянках.
D. Вестибулярний щит
E. Апарат Персіна.

547 Назвіть ознаки передозування місцевого анестетику Артикаїн 4\%
A. *Судоми, брадікардія, зниження АТ
B. Тахикардія
C. Підвищення АТ
D. Збудження
E. Відсутність анестезуючого ефекту

548 Під час прийому у стоматолога після місцевої анестезії у хворого 60 років несподівано з’явилось виражене збудження , головний біль, запаморочення, серцебиття, почуття жару, пульсація. А.Т. 180/100 мм рт.ст.. Пульс 115 /хв.У анамнезі гіпертонічна хвороба другого ст. Які засоби треба застосувати з ціллю профілактики гіпертонічного кризу?
A. * Премедикація заспокійливими препаратами, місцева анестезія без адреналіну
B. Десенсибілізуючі препарати, заспокійливі препарати
C. Антибіотико терапія, протизапальна терапія
D. Загальний наркоз
E. Протизапальна та антимікробна терапія

549 Перед проведенням стоматологічних маніпуляцій у хворого, який дуже хвилювався, раптом виникла короткочасна втрата свідомості, яка тривала 1 хв. Об’єктивно: шкіра хворого бліда, волога, АТ 80/50 мм рт.ст., дихання рідке, пульс слабкий.Який найбільш вірогідний діагноз?
A. * Непритомність.
B. Колапс.
C. Набряк Квінке.
D. Отруєння.
E. Гіпертонічний криз.

550 У дитини 5 років „пташине обличчя”, рот відкриває на 1 см з затрудненням, нижня щелепа недорозвинена, малорухома. На рентгенограмі – суглобова щілина скронево-нижньощелепного суглобу не визначається. Установити діагноз.
A. *Анкілоз СНЩС
B. Артроз СНЩС
C. М’язово –суглобова дисфункція
D. Синдром Робена
E. Хронічний артрит

551 Який з перелічених відбиткових матеріалів не належить до групи альгінатів?
A. *Спідекс
B. Кромопан
C. Упін
D. Ксанталгін
E. Алігат

552 Пацієнту С. виготовляються часткові знімні протези на верхню та нижню щелепу. На етапі перевірки конструкції протеза міжзубний контакт визначається в бічній ділянці лівої сторони, права сторона – визначається щілина між штучними зубами. Яка тактика лікаря-ортопеда?
A. Повторно визначити центральну оклюзію
B. Повторно перевірити конструкцію протеза
C. Провести корекцію штучних зубів з лівої сторони
D. Провести корекцію штучних зубів з правої сторони
E. Провести корекцію зубів на верхню щелепу

553 Пацієнту ,42 років, виготовлений суцільнолитий мостоподібний протез з опорою на 34 та 37 зуби.Опорні елементи напівкоронки-кільця. Проводиться фіксація протезу. Який з перерахованих матеріалів є оптімальним для цієї мети?
A. * Склоіномерний цемент
B. Полікарбоксилатний цемент
C. Цинкосульфатний цемент
D. Цинкоксидевгенольний цемент
E. Композитний матеріал

554 В клініку ортопедичної стоматології звернувся хворий 70 років, якому 10 днів тому були виготовлені повні знімні протези, із скаргами на погану фіксацію протезів під час відкушування їжі. Об’єктивно: зуби верхнього протеза перекривають зуби нижнього протеза більше ніж на 1/3. Яка допущена помилка?
A. Неправильна постановка передніх зубів
B. Неправильно визначена центральна оклюзія
C. Неправильно визначена висота центральної оклюзії
D. Неправильно проведена припасовка індивідуальної ложки
E. Неправильно проведена постановка бокових зубів

555 Хворий В., 60 років проходить лікування з приводу хронічного гранулюючого періодонтиту 17 зуба, кореневі канали частково облітеровані. Яке фізіотерапевтичне лікування доцільніше призначити в цьому випадку?
A. *Внутрішньоканальний електрофорез.
B. Лазертерапію.
C. Вакуум-массаж.
D. Бальнеотерапію.
E. Магнітотерапію.

556 Хворий П., 16 років продовжує лікування гострого серозного періодонтиту 11 зуба, коронка якого зруйнована на 1/3. Які матеріали обрати для постійного пломбування в цьому випадку?
A. *Скловолоконний штифт, композит.
B. Металевий штифт, композит.
C. Гумовий штифт, композит.
D. Форедент, композит.
E. Еодент, композит.

557 У пацієнта О., 36 років, проведена постійна обтУрація кореневих каналів 35 зуба пастою Акросіл та гутаперчею методом холодної латеральної конденсації. Через який період часу бажано провести реставрацію коронкової частини?
A. * 1 доба.
B. Відразу.
C. 1 година.
D. 1 тиждень.
E. Немає значення.

558 У хворого 54 років після пломбування кореневого каналу 44 зуба на контрольній рентгенограмі виявлено вихід пломбувального матеріалу до нижньощелепного каналу. Які заходи треба вжити?
A. *Провести оперативне втручання.
B. Призначити електрофорез лікарських речовин.
C. Призначити магнітотерапію.
D. Призначити антибіотики.
E. Призначити вітаміни групи В.

559 Хворий К., звернувся до стоматолога, після падіння з дерева зі скаргами на біль в ділянці основи носа, носові кровотечі. Об'єктивно: ніс деформований. Пальпаторно відмічається болючість стінки носа, рухомість носових кісток. Носові ходи заповнені кров'яними згустками. Прикус не змінений. Визначте попередній діагноз ?
A. *Перелом кісток носа.
B. Лефор І.
C. Лефор ІІ.
D. Лефор ІІІ.
E. Перелом скулової кістки


Default Paragraph Font Table Normal
No ListTimes New RomanCambria Math

Приложенные файлы

  • doc 1467574
    Размер файла: 718 kB Загрузок: 0

Добавить комментарий