Тести формату А на ПМК 1, база 2010

ТЕСТИ фА («Крок»)
рекомендовані до включення до завдань ПМК-1
український варіант
(тестові завдання центру тестування виділені жовтим кольором)

ТЕМА 6
У другій половині вагітності жінка приймала транквілізатори групи бензодіазепинів. Пологи наступили в строк, протікали нормально, але народилась дитина з численними аномаліями розвитку (заяча губа, полідактилія). Як називається описана дія препарату?
*Тератогенна
Мутагенна
Ембріотоксична
Фетотоксична
Сенсибілізуюча

Чоловік, який довго приймав ліки, не може припинити їх використання, тому що при цьому виникають порушення психічних і соматичних функцій. Як називається синдром різних порушень при відмові від прийому препарату?
Абстиненція
Сенсибілізація
Ідіосинкразія
Тахіфілаксія
Кумуляція

Хворому 35 років для обстеження очного дна був призначений атропіну сульфат у вигляді очних крапель, після чого йому для відновлення акомодації закапали пілокарпіну гідрохлорид, але це не дало бажаного ефекту. Що лежить в основі відсутності ефекту?
Односторонній антагонізм
Синергізм
Тахіфілаксія
Двосторонній антагонізм
Звикання

Хвора 50 років страждає на безсоння. Протягом 3 місяців вона приймала різні снодійні засоби: етамінал натрію, фенобарбітал, барбаміл. Після відміни препаратів хвора стала дратівливою, відновилося безсоння, з`явились агресивність, втрата апетиту, тремор кінцівок. Як називають ускладнення, що виникли в хворої?
*Фізична та психічна залежність
Тахіфілаксія
Сенсибілізація
Звикання до препаратів
Функціональна кумуляція

Хворому була проведена операція з приводу поранення в живіт із застосуванням тубокурарину. В кінці операції, коли дихання відновилось, хворому ввели гентаміцин. Несподівано настала зупинка дихання і довгочасне розслаблення скелетних м`язів.Який ефект лежить в основі цього явища?
*Потенціювання
Кумуляція
Антагонізм
Звикання
Сенсибілізація


Хворий, що лікувався з приводу неврозу сибазоном, відчув зубний біль. Лікар призначив йому знеболювальний засіб у дозі, меншій від середньої терапевтичної. Яке явище взяв до уваги лікар, зменшуючи дозу препарату?
Потенціювання
Сумація
Кумуляція
Лікарська залежість
Толерантність

Хворий на гіпертонічну хворобу тривалий час приймав антигіпертензивний препарат, який раптово припинив вживати. Після цього стан хворого погіршився, розвинувся гіпертензивний криз. До якої категорії належить ця побічна дія
Синдром відміни
Кумуляція
Толерантність
Сенсибілізація
Залежність

Хвора 45 років звернулася до лікаря з скаргами на порушення сну, що проявлялося погіршенням засинання і пробудженнями серед ночі. Лікар призначив хворій снодійний засіб. Який вид фармакотерапії використав лікар?
Симптоматичну
Етіотропну
Патогенетичну
Вибіркову
Рефлекторну

Дитина страждає ідіосинкразією на лікарську речовину, яка обумовлена:
Спадковою ензимопатіэю.
Виснаженням субстрату, з яким взаємодіє лікарська речовина.
Накопиченням лікарської речовини в організмі.
Пригніченням мікросомальних ферментів печінки.
Супутнім захворюванням органа-мішені.

Тривале вживання деяких лікарських засобів, що передують вагітності, збільшують ризик народження дитини з генетичними вадами. Як називається ця дія?
Мутагенний ефект
Ембріотоксичний ефект
Тератогенний ефект
Фетотоксичний ефект
Бластомогенний ефект

Прозерін при системному введенні щурам підвищує тонус скелетних м'язів. Фторотан викликає релаксацію скелетних м'язів і послаблює ефекти прозерину. Визначте характер взаємодії прозерину і фторотану:
Непрямий функціональний антагонізм
Прямий функціональний антагонізм
Конкурентний антагонізм
Незалежний антагонізм
Неконкурентний антагонізм

Підлітку, що перебував у стані важкого алкогольного сп'яніння, лікар швидкої допомоги серед інших заходів здійснив внутрішньом'язове введення розчину кофеїну. Поясніть на основі якого принципу дії дана маніпуляція є доцільною:
*Фізіологічний антагонізм
Синергізм
Потенціація
Конкурентний антагонізм
Сумація ефектів

ТЕМА 7
1. В результаті впливу на які елементи шкіри та слизових оболонок розвивається термінальна анестезія?
* Чутливих нервових закінчень
Епідерміс
Підшкірно-жирова клітковина
Стінки капілярів
Власне дерму

2. В умовах запалення знижується сила місцевоанестезуючої дії новокаїну. В умовах якого стану у вогнищі запалення виникає порушення гідролізу солі новокаїну і вивільнення активного анестетика-основи?
*Локального тканинного ацидозу
Локального тканинного алкалозу
Пригнічення карбоангідрази
Активація сукцинатдегідрогенази
Пригнічення окислювального фосфорилювання

3. Для проведення спиномозкової анестезії пацієнту призначено місцевий анестетик з групи заміщених амідів. Назвіть цей препарат.
*Лідокаїну гідрохлорид
Адреналіну гідрохлорид
Танін
Новокаїн
Розчин ментолу

4.Для знеболення ушивання розривів промежини після пологів, жінці був введений місцево анестезуючий препарат з групи заміщених амідів. Назвіть цей препарат.
*Лідокаїну гідрохлорид
Папаверину гідрохлорид
Новокаїн
Вісмуту нітрат основний (Де-нол)
Масло касторове

5. Для знеболення маніпуляцій, лікар-стоматолог проводив провідникову анестезію за допомогою місцево анестезуючого засобу з групи заміщених амідів. Визначте цей препарат.
*Лідокаїну гідрохлорид
Папаверину гідрохлорид
Новокаїн
Вісмуту нітрат основний (Де-нол)
Масло касторове

6.До кардіолога звернувся пацієнт, що скаржиться на серцебиття. На підставі обстеження встановлено діагноз – тахіаритмія та призначено проти аритмічний препарат з групи місцевих анестетиків. Визначте цей препарат?
*Лідокаїну гідрохлорид
Танін
Відвар кори дуба
Вісмуту нітрат основний (Де-нол)
Активоване вугілля
7. У чоловіка, що звернувся зі скаргами на серцебиття, діагностовано порушення серцевого ритму – тахиаритмія. Лікар призначив протиаритмічний препарат, який також використовується для всіх видів анестезії. Назвіть цей препарат.
*Лідокаїну гідрохлорид
Адреналіну гідрохлорид
Танін
Новокаїн
Ультракаїн

8. Перед проведенням інфільтраційної анестезії для знеболення ушивання розривів промежини, у породіллі виявлено підвищену чутливість до новокаїну. Який препарат Ви застосуєте для місцевої анестезії в даному випадку?
*Лідокаїну гідрохлорид
Адреналіну гідрохлорид
Танін
Новокаїн
Ультракаїн

9. Комбайнер під час збирання врожаю відчув різкий біль в оці. Його доставили до лікарні. Який анестетик могли використати при видаленні чужорідного тіла з ока?
* Дикаїн
Новокаїн
Лидокаїн
Тримекаїн
Совкаїн

10. В офтальмологічне відділення звернувся хворий з травмою ока, який має підвищену чутливість до сульфаніламідних препаратів. Який з наведених анестетиків слід застосувати для знечулення кон'_юнктиви?
* Лідокаїн
Дікаїн
Новокаїн
Тримекаїн
Анестезин

11. Хворому для лікування панарицію необхідно застосувати місцевий анестетик. В анамнезі виявлено алергію на новокаїн. Який з анестетиків ви застосуєте?
* Лідокаїн
Дикаїн
Анестезин
Новокаїн
Тримекаїн

12. У хворого виявлено генетично зумовлену недостатність ферменту бутирилхолінестерази. Застосування якого місцевого анестетика протипоказано хворому?
* Новокаїну
Лідокаїну
Тримекаїну
Совкаїну
Анестезину

13. Хворому для лікування панарицію необхідно застосувати місцевий анестетик. В анамнезі виявлено алергію на новокаїн. Який з анестетиків ви застосуєте?
* Лідокаїн
Анестезин
Новокаїн
Тримекаїн
Ультракаїн

14. Який препарат з групи місцевих анестетиків небажано призначати одночасно з сульфаніламідами для інфільтраційної анестезії?
* Новокаїн
Анестезин
Лідокаїн
Тримекаїн
Ультракаїн

15. Для проведення інфільтраційної анестезії, хворому застосували препарат, що проявляє н-холіноблокуючу дію та антихолінестеразну активність. Назвіть цей препарат.
* Новокаїн
Семена льону
Настоянка валеріани
Настій трави горицвіту весняного
Корглікон

16. Пацієнту з нирковою колькою знеболення проводили методом паранефральної блокади за О.В.Вишневським. Який препарат вводили хворому в даному випадку?
*Розчин новокаїну
Відвар кореня валеріани
Розчин ментолу спиртовий
Розчин атропіну сульфат
Настій шавлії

17. Пацієнту, що проходив курс лікування сульфаніламідним препаратом, лікар-стоматолог застосував засіб для провідникової анестезії, що призвело до зменшення ефективності протимікробної терапії. Який препарат з групи місцевих анестетиків було введено?
*Новокаїн
Лідокаїну гідрохлорид
Танін
Відвар кори дуба
Вісмуту нітрат основний (Де-нол)

18. Хворий , який проходить курс лікування сульфаніламідними препаратами, потребує проведення місцевої анестезії. Який препарат Ви виберете для проведення анестезії?
*Лідокаїну гідрохлорид
Адреналіну гідрохлорид
Танін
Новокаїн
Силікс

19. Для проведення провідникової анестезії пацієнту призначено комбінований препарат, що містить місцево анестезуючий засіб групи заміщених амідів та адреналіну гідрохлорид. Визначте цей препарат.
* Ультракаїн
Лідокаїну гідрохлорид
Дикаїн
Новокаїн
Силікс

20. Пацієнт, у якого діагностовано гастрит, скаржиться на біль в епігастральній ділянці. Який препарат з групи місцево анестезуючих засобів Ви призначите даному хворому для усунення больового синдрому?
* Анестезин
Розчин аміаку
Ентеросгель
Настойку конвалії
Розчин ментолу

21. До проктолога звернувся пацієнт, що страждає на геморой та скаржиться на виражений больових синдром. Який місцево анестезуючий засіб призначив лікар для зняття больового синдрому в ректальних супозиторіях.
*Анестезин
Лідокаїн
Дикаїн
Новокаїн
Силікс

22. Невідкладні заходи допомоги чоловіку, що поступив у відділення травми ока, потребують проведення термінальної анестезії. Який місцевоанестезуючий препарат у формі очних крапель можливо застосувати в даному випадку?
*Дикаїн
Адреналіну гідрохлорид
Танін
Новокаїн
Ультракаїн

23. Для знеболення рогівки хворому були призначені очні краплі з місцево анестезуючим засобом, який застосовують виключно для поверхневої анестезії. Назвіть цей препарат.
*Дикаїн
Адреналіну гідрохлорид
Танін
Новокаїн
Ультракаїн

24. Після помилкового парентерального ввведення дикаїну у хворого швидко розвинулись ознаки отруєння даною речовиною. Які заходи невідкладної терапії необхідно вжити в даному випадку?
*Промивання слизової оболонки ізотонічним розчином натрію хлорид та введення аналептиків.
Промивання шлунку розчином калію перманганата та введення налоксону
Введення атропіну сульфату та діпіроксиму
Введення протаміну сульфату
Висока сифонна клізма

25. Лікар-офтальмолог призначив хворому очні краплі, до складу яких входить дикаїн та засіб, що зменшує резорбтивну та токсичну дії місцевого анестетика. Визначте допоміжну складову очних крапель:
*Адреналіну гідрохлорид
Танін
Новокаїн
Ультракаїн
Активоване вугілля


26. З метою подовження та посилення місцевої анестезії препарату, лікар додав до розчину анестетику допоміжний засіб. Визначте цей засіб:
*Адреналіну гідрохлорид
Танін
Новокаїн
Ультракаїн
Активоване вугілля

27. До лікаря-хірурга звернулась жінка з обтяженим алергічним анамнезом. Який з наведених препаратів застосовують разом з місцевими анестетиками для профілактики можливих анафілактичних реакцій:
*Адреналіну гідрохлорид
Танін
Новокаїн
Ультракаїн
Активоване вугілля


28. В токсикологічне відділення госпіталізована дитина з отруєнням алкалоїдами рослинного походження. Який з перерахованих препаратів осаджує алкалоїди і застосовується для промивання шлунку з метою зменшення всмоктування отрути?
*Розчин таніну
Розчин елеутерококу
Активоване вугілля
Відвар кори дуба
Вісмуту нітрат основний (Де-нол)

29. Хворому, у якого діагностована виразкова хвороба шлунку, лікар призначив в’яжучий засіб, що коагулює білки, виявляє антихелікобактерну та гастропротекторну властивості. Визначте цей препарат.
* Вісмуту нітрат основний (Де-нол)
Лідокаїну гідрохлорид
Дикаїн
Новокаїн
Силікс

30. Для лікування опіків пацієнту призначено препарат з групи в'яжучих засобів у розчині. Назвіть цей препарат.
*Танін
Лідокаїну гідрохлорид
Розчин аміаку
Активоване вугілля
Вісмуту нітрат основний (Де-нол)

31. Внаслідок Чорнобильської аварії відбулось забруднення навколишнього середовища радіонуклідами, накопичення їх в організмі людей. Виберіть препарати, які сприяють виведенню їх з організму.
* Ентеросорбенти
Антикоагулянти
Анальгетики
Антидепресанти
Стимулятори лейкопоезу

32. В клініку поступив хворий з харчовим отруєнням. Який адсорбуючий засіб ви використаєте для надання допомоги?
* Активоване вугілля
Танін
Насіння льна
Ментол
Квіти ромашки

33. У літнього чоловіка надвечір часто виникає метеоризм та вздуття кишечника. Який з препаратів симптоматичної терапії Ви призначите у даному випадку?
* Вугілля активоване
Насіння льону
Слиз картопляний
Масло терпентинове очищене
Розчин ментолу

34.В токсикологічне відділення госпіталізована жінка з отруєнням невідомою речовиною. Який з перерахованих препаратів необхідно застосувати для адсорбції отрути і зменшення її надходження в організм?
* Активоване вугілля
Розчин таніну
Розчин елеутерококу
Відвар кори дуба
Вісмуту нітрат основний (Де-нол)

35. Хворому для зменшення інтоксикаційного синдрому після проведення хіміотерапії призначено курсове лікування адсорбуючим засобом. Визначте цей препарат.
* Ентеросгель
Вугілля активоване
Настій листя шавлії
Вісмуту нітрат основний
Розчин таніну36. У хворого, що скажиться на загрудинний біль, діагностовано стонокардію. Лікар призначив лікарський засіб, що подразнює нервові закінчення та рефлекторно розширює вінцеві судини. Визначте цей препарат.
* Розчин ментолу спиртовий
Екстракт евкаліпту
Розчин аміаку
Настойка валеріани
Настойка кропиви собачої

37. Жінці, що знепритомніла у прийомному відділенні, для надання першої медичної допомоги застосували засіб, що діє на периферичні нервові закінчення і рефлекторно відновлює активність дихального центру. Визначте цей препарат.
* Розчин аміаку
Розчин новокаїну
Розчин анестезину
Розчин таніну
Розчин цинку сульфат

38. Який з перерахованих препаратів при місцевому застосуванні звужує поверхневі судини слизової оболонки, рефлекторно розширюючи коронарні судини?
*Ментол
Розчин аміаку
Масло терпентинне очищене
Настій квіток ромашки
Танін

39. До лікаря звернувся чоловік, що скаржиться на кашель та утруднення відходження мокроти. Який препарат з групи подразнюючих засобів для інгаляцій можна порекомендувати даному хворому?
*Олія терпентинова очищена
Ентеросгель
Сорбекс
Танін
Відвар кори дуба

40.У жінки діагностовано гіпертонічний криз. Який препарат, що впливає на периферичні нервові закінчення та сприяє перерозподілу крові в судинах, Ви призначите даній хворій?
*Гірчичні пакети
Танін
Відвар кори дуба
Настій шавлії
Вісмуту нітрат основний

У хворого з хронічною серцевою недостатністю з'явилися напади пароксизмальної тахікардії. Який з наведених засобів можна рекомендувати для їх усунення?
A * Лідокаїн
B Анаприлін
C Хінідин
D Атенолол
E Верапаміл

ТЕМА 8

1. У хворого діагностована глаукома. Оберіть препарат для лікування даного захворювання:
*Пілокарпину гідрохлорид
Атропіну сульфат
Нафтизин
Анаприлін
Анестезин

2. До лікаря-стоматолога звернувся хворий зі скаргами на сухість ротової порожнини. При подальшому обстеженні був встановлений діагноз: ксеростомія. Який з лікарських засобів доцільно призначити.
*Пілокарпіну гідрохлорид
Атропіну сульфат
Метацин
Іпратропію бромід
Галазолін

3. До лікаря-стоматолога зі скаргами на сухість ротової порожнини звернувся хворий, якому був встановлений діагноз ксеростомія і призначено лікування пілокарпіном. До якої фармакологічної групи відноситься даний препарат?
*М-Холіноміметичні засоби
Місцевоанестезуючі засоби
Н-Холіноміметичні засоби
Гангліоблокатори
М-Холіноблокуючі засоби

4. Після закрапування в око крапель у хворого розвинувся міоз, спазм акомодації. Внутрішньоочний тиск знизився. Яка група препаратів здатна викликати такий ефект.
*М-Холіноміметичні засоби
М-Холіноблокуючі засоби
Місцевоанестезуючі засоби
Н-Холіноміметичні засоби
Гангліоблокатори

5. У стаціонар надійшов хворий з отруєнням грибами (мухоморами). В складі комплесної терапії хворому призначили атропіну сульфату, в результаті чого симптоми отруєння значно послабилися. Вкажіть тип взаємодії мускарину (алкалоїду мухомора) і атропіну сульфату.
*Прямий функціональний однобічний антагонізм
Фізико-хімічний антагонізм (антидотизм)
Хімічний антагонізм
Прямий функціональний двосторонній антагонізм
Непрямий функціональний антагонізм

6. Дитина випадково випила із флакона розчин пілокарпіну гідрохлорида, який її бабуся використовувала для лікування глаукоми. Лікар призначив дитині атропіну сульфат. Який механізм лежить в основі антидотної дії препарату.
*Функціональний антагонізм
Взаємодія з клітинними метаболітами
Фізико-хімічний антагонізм
Антиферментний
Ферментний

7. При роботі з інсектицидами у чоловіка розвинулися нудота, слинотеча, спастичні болі в животі, міоз, запаморочення. В токсикологічному відділенні був встановлений діагноз: отруєння фосфорорганічними сполуками. Які препарати слід включити до антидотної терапії:
*Атропіну сульфат та дипіроксим
Тіосульфат натрію та бемегрид
Тетацин-кальцій та унітіол
Налорфіну гідрохлорид та бемегрид
Глюкоза та бемегрид

8. До приймального відділення був доставлений хворий зі скаргами на запаморочення, зниження гостроти зору, нудоту, слинотечу та спастичні болі в животі. Був встановлений діагноз: отруєння фосфорорганічними з’єднаннями. Що доцільно включити в склад комплексної терапії?
*Атропіну сульфат та дипіроксим
Тіосульфат натрію та бемегрид
Тетацин-кальцій та унітіол
Налорфіну гідрохлорид та бемегрид
Глюкоза та бемегрид

9. В наслідок необережного поводження з фосфорорганічним інсектицидом у робітника виник бронхоспазм. Який з запропонованих препаратів показаний в даній ситуації?
*Атропіну сульфат
Беротек
Эуфіллін
Адреналін
Эфедрин

10. Хворому з міастенією ввели прозерин. Через якийсь час з'явилася нудота, блювота, діарея, посмикування поперечно-смугастих м'язів. Призначте фізіологічний антагоніст прозерина.
*Атропіну сульфат
Фізостигмін
Пірідостигміна бромід
Ізадрин
Мезатон

11. У хворого після нефроктомії розвинувся парез кишечника. Який препарат із групи антихолінестеразних засобів слід йому призначити?
*Прозерин
Карбахолін
Ацеклідін
Пілокарпіну гідрохлорид
Ацетилхолін

12. Хворий 71 року доставлений у лікарню швидкої допомоги з явищами паралітичної непрохідності кишечнику. Який з перерахованих препаратів варто призначити з метою стимуляції перистальтики?
*Прозерин
Дипіроксим
Атропіну сульфат
Лобеліну гідрохлорид
Папаверину гідрохлорид

13. Хворому з післяопераційною атонією кишечника ввели прозерин. Який механізм лежить в основі дії даного препарату.
*Пригнічення активності ферментів
Взаємодія з мембранними рецепторами
Фізико-хімічна взаємодія
Вплив на іонні канали клітинних мембран
Вплив на транспортні системи клітинних мембран

14. У хворого в післяопераційному періоді розвинулась атонія кишечника та сечового міхура. Який препарат показаний в даній ситуації:
*Прозерин
Фосфакол
Ацеклідин
Атропіну сульфат
Дитилін

15. Хворому з явищами паралітичної кишечної непрохідності, що розвинулась у післяопераційному періоді, призначено прозерин. Який механізм дії даного препарату.
*Блокада ацетилхолін естерази.
Реактивація холінестерази
Блокада холінорецепторів
Блокада адренорецепторів
Блокада дофамінових рецепторів

16. В наслідок проведення провідникової анестезії у пацієнта розвинулось ускладнення – парез нерва. Який з препаратів може бути призначений.
*Прозерин
Атропіну сульфат
Метацин
Іпратропію бромід
Галазолін

17. У хворого після перенесеного порушення мозкового кровообігу розвинувся параліч. Виберіть антихолінестеразнмй засіб зворотної дії для призначення хворому в даному випадку:
*Прозерин
Фосфакол
Ацеклідин
Атропіну сульфат
Дитилін
18. До лікаря звернулась жінка, якій був встановлений діагноз – міастенія. Оберіть антихолінестеразний засіб, що показаний при даному захворюванні:
*Прозерин
Пентамін
Ацеклідин
Атропіну сульфат
Дитилін
19. У хворого, що проходить у стаціонарі курс лікування з приводу бронхіальної астми супутнім захворюванням є глаукома. Препарати якої групи в зв’язку з цим не рекомендується включати в терапію бронхіальної астми?
*М-холіноблокатори
Адреноміметики
Міотропні спазмолітики
Глюкокортикоїди

·-адреноблокатори

20. Дитині 5 років на підставі об’єктивного обстеження (рухо-мовне збудження, марення, мідріаз, фотофобія, суха, гаряча, гіперемована шкіра, тахікардія, тахіпное) лікарем встановлено діагноз – отруєння красавкою. Препарат якої з представлених фармакологічних груп потрібно призначити?
*Антихолінестеразні засоби
Н-холіноблокатори
Н-холіноміметики
М-холіноміметики
Реактиватори холінестерази

21. В лікарню потрапила дитина 6 років з різко вираженими симптомами рухового і мовного збудження, сухістю в роті, утрудненим ковтанням, хриплим голосом. Шкіра суха, гаряча. Зіниці різко розширені, фотофобія, тахікардія. З анамнезу встановлено, що дитина з’їла якісь ягоди темно-фіолетового кольору. Вплив якої з токсичних речовин є причиною отруєння?
*Атропін
Папаверин
Пілокарпін
Прозерин
Морфін

22. До приймального відділення доставлений хворий зі скаргами на сухість в роті, світлобоязнь та порушення зору. Шкіра гіпіремійована, суха, зіниці розширені, тахікардія. При подальшому обстеженні був встановлений діагноз: отруєння алкалоїдами красавки. Який з лікарських засобів доцільно застосувати?
*Прозерин
Ацеклідин
Пілокарпін
Армін
Діпіроксим


23. Перед введенням хворого в наркоз лікар-анестезіолог провів премедикацію лікарським засобом, що попереджує ларингоспазм, гіперсалівацію та рефлекторну зупинку серця. Визначте даний препарат.
*Атропіну сульфат
Адреналіну гідрохлорид
Прозерин
Аллоксим
Пірроксан

24. До Вас звернувся пацієнт, хворий на морську та повітряну хвороби. Препарат з якої фармакологічної групи допоможе йому перенести переліт літаком:
*М-Холіноблокуючі засоби
М-Холіноміметичні засоби
Місцевоанестезуючі засоби
Н-Холіноміметичні засоби
Міорелаксанти

25. У хворого з частими приступами бронхіальної астми діагностовано глаукому. Якому з препаратів М-холіноблокаторів слід надати перевагу у зв’язку із супутнім захворюванням?
*Іпратропію броміду
Атропіну сульфату
Прозерин
Гентаміцин
Строфантин

26. Хворій М., 60 років, лікар призначив препарат з групи м-холіноблокуючих засобів, що має заспокійливий вплив на ЦНС. Визначте даний препарат.
*Скополаміну гідробромід
Платифіліну гідротартрат
Метацин
Атропіну сульфат
Гастроцепін

27. Хворому для дослідження очного дна необхідно розширити зіницю. Укажіть препарат, який може бути використаний для цього:
*Атропіну сульфат
Пілокарпіну гідрохлорид
Прозерін
Адреналіну гідрохлорид
Ацетилхолін

28. Хворому для усунення кишечної кольки призначений атропіну сульфат. Яке супутнє захворювання може бути протипоказанням для призначення препарату?
*Глаукома
Бронхіальна астма
Синусова брадикардія
Гипотонія
Запаморочення голови.

29. М-холіноблокатори мають широке застосування у сучасній практичній медицині, проте вони не застосовуються у випадку:
*Ниркової коліки
Бронхіальної астми
Атонії кишечника
Печінкової коліки
Виразки шлунка

30. Після закрапування в око даного препарату розвивається мідріаз, параліч акомодації та підвищення внутрішньоочного тиску. Визначте його назву.
*Атропіну сульфат
Фосфакол
Ацеклідин
Анаприлін
Дитилін

31. Після закрапування в око крапель у хворого розвинувся мідріаз, параліч акомодації. Внутрішньоочний тиск підвищився. Яка група препаратів здатна викликати такий ефект.
*М-Холіноблокуючі засоби
М-Холіноміметичні засоби
Місцевоанестезуючі засоби
Н-Холіноміметичні засоби
Міорелаксанти

32. До лікаря-стоматолога звернувся хворий. Обстеження та надання допомоги ускладнювалось гіперсалівацією. Який з лікарських засобів доцільно застосовувати.
*Атропіну сульфат
Пілокарпіну гідрохлорид
Метацин
Іпратропію бромід
Галазолін

33. Лікарем швидкої допомоги у хворого діагностована брадикардія та порушення атріо-вентрикулярної провідності. Який з засобів, що впливають на вегетативну регуляцію серцевої діяльності, показаний даному хворому
*Атропіну сульфат
Піридостигміну бромід
Пілокарпіну гідрохлорид
Анаприлін
Атенолол

34. Для лікування виразкової хвороби щлунка хворому показаний селективний м1-холіноблокуючий засіб. Який з перелічених препаратів може бути призначений.
*Пірензепін
Циметидин
Ранітидин
Омепразол
Альмагель

35. До лікаря-гастроентеролога звернувся хворий, якому був встановлений діагноз гіперацидний гастрит і призначено гастроцепін (пірензепін). До якої фармакологічної групи відноситься даний препарат?
*М-Холіноблокуючі засоби
М-Холіноміметичні засоби
Місцевоанестезуючі засоби
Н-Холіноміметичні засоби
Гангліоблокатори

36. У хворого напади бронхіальної астми виникають звичайно вночі. Препарати якої групи можливо призначити?
*М-Холіноблокуючі засоби
М-Холіноміметичні засоби
Місцевоанестезуючі засоби
Н-Холіноміметичні засоби
Міорелаксанти

37. Лікарем швидкої допомоги у хворої М., 58 років, діагностована гостра ниркова коліка. Препарат якої фармакологічної групи доцільно призначити у данному випадку?
*М-Холіноблокуючі засоби
М-Холіноміметичні засоби
Місцевоанестезуючі засоби
Н-Холіноміметичні засоби
Міорелаксанти

Після закапування в око крапель у хворого на глаукому розвинувся міоз і короткозорість. Внутрішньоочний тиск знизився. Яка група препаратів здатна викликати такий ефект.
*М-Холіноміметичні засоби
М-Холіноблокуючі засоби
Альфа-адреноміметичні засоби
Н-Холіноміметичні засоби
Гангліоблокатори

Хворому в післяопераційному періоді для стимуляції перистальтики кишечнику та тонусу сечового міхуря було призначено препарат з групи антихолінестеразних засобів. Визначте його серед нижченаведених препаратів:
*Прозерін
Діхлотіазид
Резерпін
Манніт
Анапрілін

У хворого після операції резекції шлунка на 2-3 день не відновилась перистальтика кишок. Що потрібно призначити хворому для стимуляції функції шлунково-кишкового тракту?
Прозерин
Празозин
Циклодол
Атропіну сульфат
Норадреналіну гідротартат

До приймального відділення доставлений хворий зі скаргами на сухість в роті, світлобоязнь та порушення зору. Шкіра гіпіремійована, суха, зіниці розширені, тахікардія. При подальшому обстеженні був встановлений діагноз: отруєння алкалоїдами красавки. Який з лікарських засобів доцільно застосувати?
*Прозерин
Ацеклідин
Пілокарпін
Армін
Діпіроксим

Чоловік 65-ти років надійшов до неврологічного відділення з діагнозом постінсультний синдром. Який препарат найбільш доцільно призначити хворому для прискорення одужання?
*Галантаміну гідрохлорид
Іпратропіум бромід
Дипіроксим.
Ізонітрозин.
Ацеклідин.
У приймальне відділення було доставлено хворий з наступною симптоматикою: міоз, гіперсалівація, пітливість, спазм бронхів, блювота і діарея. Було встановлено діагноз: отруєння фосфорорганічними сполуками. Які препарати доцільно включити в комплексну терапію?
Атропіну сульфат і дипіроксим
Тіосульфат натрію і бемегрид
Налорфіну гідрохлорид і бемегрид
Глюкоза і бемегрид
Панангін і унітіол

До приймального відділення був доставлений хворий зі скаргами на запаморочення, зниження гостроти зору, нудоту, слинотечею та спастичні болі в животі. Був встановлений діагноз: отруєння фосфорорганічними з’єднаннями. Що доцільно включити в склад комплексної терапії?
*Атропіну сульфат та дипіроксим
Тіосульфат натрію та бемегрид
Тета цин-кальцій та унітіол
Налорфіну гідро хлорид та бемегрид
Глюкоза та бемегрид

У хворого на міастенію, після призначення прозеріну, з'явилася нудота, діарея, посмикування м'язів язика і скелетних м'язів. Чим можна усунути інтоксикацію?
*Атропіну сульфат
Фізостигмін
Пірідостігміну бромід
Ізадрин
Мезатон

Після введення лікарської речовини у піддослідної тварини зменшилося виділення слини, розширилися зіниці, а при наступному введенні у вену ацитилхоліну частота скорочень серця істотно не змінилася. Укажіть назву цієї речовини:
*Атропін
Адреналін
Анаприлін
Прозерин
Салбутамол

При зборі анамнезу у хворого на бронхіальну астму лікар з'ясував, що напади задухи виникають звичайно вночі, їм передує помірно виражена брадикардія. Яка група холінергічних засобів найбільш показана в даній ситуації?
М-холіноблокатори
М-холіноміметіки
Антихолінестеразні кошти
Реактіватори холінестерази
Н-холіноміметіки
Хворому для ввідного наркозу внутрішньовенно ввели тиопентал натрію, після чого настав ларингоспазм, підсилилась салівація. Введення якого препарату можливо було б запобігти небажані ефекти?
*Атропіну сульфат
Адреналіну гідро хлорид
Прозерин
Аллоксим
Пірроксан
У хворого при проведенні наркозу виникли ознаки підвищення тонусу парасимпатичної нервової системи: гіперсалівація, ларингоспазм. Введенням якого препарату можна було попередити небажані ефекти?
Атропіну сульфат
Адреналіну гідрохлорид
Прозерин
Анальгін
Пірацетам

При отруєнні невідомим препаратом у пацієнта спостерігалась сухість слизової оболонки рота та розширення зіниць. З яким впливом пов'язана дія цього препарату?
Із блокадою М-холінорецепторів
Із стимуляцією М-холінорецепторів
Із стимуляцією Н-холінорецепторів
Із стимуляцією адренорецепторів
Із блокадою адренорецепторів

Стоматолог з метою зменшення салівації під час пломбування зубу хворому призначив препарат. Що це за лікарський засіб?
*Атропіну сульфат
Адреналіну гідрохлорид
Прозерін
Пілокарпіну гідрохлорид
Мезатон

ТЕМА 9

1. У хворого після введення засобу для лікування гіпертонічного кризу з’явилась тахікардія, сухість у роті, розширились зіниці, при переході у вертикальне положення розвинулась ортостатична гіпотонія. Який препарат був введений хворому?
*Бензогексоній
Клофелін
Магнію сульфат
Дібазол
Верепаміл

2. Хворому, що знаходиться у ліжку з гіпертонічним кризом, внутрішньовенно ввели препарат, після чого він відчув полегшення і встав з ліжка. Відбулося виражене різке зниження АТ із втратою свідомості. Який препарат міг викликати такі ускладнення?
*Пентамін
Резерпін
Анаприлін
Дихлотіазид
Дибазол

3. Хворій 39 років для зняття гіпертонічної кризи ввели розчин пентаміну. Який механізм дії препарату?
*Пригнічення Н-холінорецепторів
Пригнічення М-холінорецепторів
Стимуляція М-, Н-холінорецепторів
Стимуляція Н-холінорецепторів
Стимуляція М-холінорецепторів

4. Хворому з набряком легень на фоні високого артеріального тиску призначено бензогексоній. Який механізм дії цього препарату?
*Н-холіноблокатор.
М-холіноблокатор.
М-холіноміметик.

· 2-адреноміметик.

· 2-адреноблокатор.

5. Хворому з гіпертонічним кризом був введений гангліоблокатор - бензогексоній. Яких явищ слід побоюватися після введення препарату?
*Ортостатичної гіпотензії
Синдрому відміни
Пригнічуючої дії на центральну нервову систему.
Порушення смакових відчуттів
Діареї

6. Хворому з гіпертонічним кризом був введений гангліоблокатор - пентамін. Яих явищ слід побоюватися після введення препарату?
*Ортостатичної гіпотензії
Синдрому відміни
Пригнічуючої дії на центральну нервову систему.
Порушення смакових відчуттів
Діареї

7. В травматологічний пункт доставлено постраждалого від ДТП чоловіка. З метою репозиції кістковий уламків хворому введено розчину дитиліну, внаслідок чого розвинулось тривале апное та міорелаксація. Дефіцитом якого ферменту зумовлене вказане ускладнення?
*Псевдохолінестерази
Уридіндифосфоглюкуронової трансферази
Глюкозо-6-фосфатдегідногенази
Метгемоглобінредуктази
N-ацетилтрансферази
8. У чоловіка, якому під час оперативного втручання застосували міорелаксант - дитилін, розслаблення скелетних м’язів і пригнічення дихання продовжувалось більше 2 годин. Відсутність якого ферменту в сироватці крові зумовлює цей стан?
*Бутирилхолінестерази
Каталази
Ацетилхолінестерази
Глюко-6-фосфатази
Глутатіонпероксидази

9. Хворому під час проведення оперативного втручання для досягнення міорелаксації був застосований міорелаксант тубокурарину хлорид. Після закінчення операції дихання самостійно не відновилось. Який засіб-антагоніст слід ввести хворому для декурарезації?
*Прозерин
Дитилін
Цитітон
Етимізол
Бензогексоній

10. При комбінованому наркозі у хворого, якому проведено резекцію шлунку, як міорелаксант застосовано тубокурарину хлорид. Який засіб-антагоніст слід ввести хворому для відновлення його самостійного дихання?
*Прозерин
Дитилін
Цитітон
Етимізол
Бензогексоній
11. Для полегшення вправлення вивиху в плечевому суглобі з ціллю розслаблення м’язів хворому був введений міорелаксант дитилін. Через 20 хвилин самостійне дихання не відновилось. Що необхідно ввести хворому?
*Свіжу цитратну кров
Галантаміну гідробромід
Бемегрид
Дипіроксим
Ізонітрозин

12. У хворого після короткочасного оперативного втручання проведеного зі застосуванням дитиліну через 30 хвилин попередній тонус м’язів та самостійне дихання не відновилися. Яку допомогу необхідно надати хворому?
*Перелівання крові
Гемодіаліз
Гемосорбція
Форсований діурез
Перитоніальний діаліз

13. Для лікування хвороби Паркінсона лікар призначив циклодол. Який механізм протипаркінсонічої дії препарату?
*М-холіноблокуюча дія
М- холиноміметична дія

·-адреноміметична дія

·-адреноблокуюча дія

·,
·- адреноблокуюча дія

14. Для лікування хвороби Паркінсона лікар призначив центральний холіноблокуючий засіб. Визначте препарат?
*Циклодол
Дитилін
Тубокурарину хлорид
Цитітон
Пентамін

15. Хворому необхідно провести часткову гепатектомію, яка призводить до сильної кровотечі. Внутрішньовенно для зменшення печінкової кровотечі було введено:
*Гігроній
Ацеклідин
Метацин
Пірілен
Анаприлі

16. Хворому М., 59 років, під час проведення часткової гепатектомії з метою запобігання кровотечі, було застосовано засіб для проведення «керованої гіпотензії». Визначте даний препарат:
*Гігроній
Ацеклідин
Метацин
Пірілен
Анаприлін

17. Для проведення короткочасного операційного втручання Вам необхідно підібрати препарат з групи міорелаксантів. Визначте цей препарати.
*Дитилін
Нікотин
Тубокурарину хлорид
Метацин
Гігроній

18. Вам необхідно підібрати препарат з групи міорелаксантів для проведення нетривалого хірургічного втручання. Визначте цей засіб.
*Дитилін
Тубокурарину хлорид
Цитітон
Атропіну сульфат
Пентамін

19. Вам необхідно підібрати препарат з групи міорелаксантів для проведення тривалого хірургічного втручання. Визначте цей засіб.
* Тубокурарину хлорид
Дитилін
Цитітон
Атропіну сульфат
Пентамін

20. Для проведення тривалого хірургічного втручання Вам необхідно підібрати препарат з групи міорелаксантів. Визначте цей засіб.
* Тубокурарину хлорид
Дитилін
Цитітон
Атропіну сульфат
Пентамін

21. Для проведення тривалого операційного втручання Ви обрали тубокурарину хлорид. До якої фармакологічної групи він відноситься.
* Міорелаксант антидеполяризуючого типу
Міорелаксант деполяризуючого типу
Н-холіномімтик
Центральний холіноблокатор
М-холіноблокатор

22. Для проведення короткочасного операційного втручання в щелепно-ліцьовій ділянці Ви обрали дітілін. До якої фармакологічної групи він відноситься.
*Міорелаксант деполяризуючого типу
Н-холіномімтик
Міорелаксант антидеполяризуючого типу
Центральний холіноблокатор
М-холіноблокатор

23. Для проведення короткочасного операційного втручання в щелепно-ліцьовій ділянці Ви обрали міорелаксант дітілін. На які рецептори впливає даний препарат?
*н-холінорецептори
м-холінорецептори
Н-гістамінові рецептори

·-адренорецептори

·-адренорецептори

24. Для проведення тривалого операційного втручання Ви обрали міорелаксант тубокурарину хлорид. На які рецептори впливає даний препарат?
*н-холінорецептори
м-холінорецептори
Н-гістамінові рецептори

·-адренорецептори

·-адренорецептори

В лікарню доставлена жінка, у якої виникла необхідність в інтубації трахеї. Який з нижченаведених лікарськіх засобів доцільно застосувати у даному випадку?
Дитилін
Нітрогліцерин
Метронідазол
Атропіну сульфат
Гентаміцину сульфат

Хворому з переломом кінцівки необхідно призначити препарат з групи міорелаксантів деполяризуючого типу дії для проведення нетривалого хірургічного втручання. Визначте цей засіб:
Дитилін
Тубокурарину хлорид
Цитітон
Атропіну сульфат
Пентамін

До щелепно-лицьового відділення доставили хворого з переломом нижньої щелепи. Було вирішено з’єднання кісток провести хірургічним методом під наркозом. Після внутрішньовенного введення міорелаксанту спостерігались короткочасні фібрилярні скорочення м’язів обличчя хворого. Який міорелаксант було застосовано?
*Дитилін
Тубокурарина хлорид
Пипекуроній бромід
Діазепам
Меліктин

У чоловіка, якому під час оперативного втручання застосували міорелаксант - дитилін, розслаблення скелетних м’язів і пригнічення дихання продовжувалось більше 2 годин. Відсутність якого ферменту в сироватці крові зумовлює цей стан?
*Бутирилхолінестерази
Каталази
Ацетилхолінестерази
Глюко-6-фосфатази
Глутатіонпероксидази
Хворому перед операцією був ведений дитилін (лістенон) і проведена інтубація. Після закінчення операції і припинення наркозу самостійне дихання не відновилось. Недостатність якого ферменту в організмі хворого подовжує дію м’язевого релаксанту?
*Псевдохолінестерази
Сукцинатдегідрогенази
Карбангідрази
N-ацетилтрансферази
K-Na-АТФ-ази

До травматологічного пункту доставлено постраждалого після ДТП з діагнозом: закритий перелом середньої третини стегна зі зміщенням. З метою репозиції кісткових уламків хворому введено 10 мл 2\% розчину дитиліну в/в, внаслідок чого розвинулося тривале апное та міорелаксація. Дефіцитом якого ферменту зумовлена вказана фармакогенетична ферментопатія?
Псевдохолінестерази
Уридіндифосфоглюкуронової трансферази
Глюкозо-6-фосфатдегідногенази
Метгемоглобінредуктази
N-ацетилтрансферази
Хворому з травмою передпліччя під час репозиції кісток для міорелаксації введено дитилін. Повне відновлення тонусу і функції м?язів спостерігалось більш, ніж через годину. Чим можна пояснити значне подовження курареподібної дії препарату?
Генетичним дефіцитом бутирилхолінестерази
Генетичним дефіцитом гідроксилаз
Утворенням активного метаболіту
Пригніченням мікросомного окиснення
Генетичним дефіцитом моноамінооксидази

У хворого після короткочасного оперативного втручання проведеного з застосування дитиліну понад 30 хвилин відмічалось пригнічення дихання не відновився попередній тонус м’язів. Яку допомогу необхідно надати хворому?
*Переливання крові
Гемодіаліз
Гемосорбція
Форсований діурез
Перитоніальний діаліз

ТЕМА 10

1. У хворого при введенні лікарського препарату білкової природи розвинувся анафілактичний шок з явищами бронхоспазму і зниженням артеріального тиску. Який з нищезазначених препаратів треба ввести хворому, щоб усунути зазначену симптоматику:
*Адреналіну гідрохлорид
Анаприлін
Атенолол
Мезатон
Метопролол

2. Під час видалення зуба у хворого відкрилася кровотеча. Лікар-стоматолог наклав тампон з лікарським засобом і кровотеча зменшилась. Який препарат використав лікар?
*Адреналіну гідрохлорид
Октадин
Ізадрин
Сальбутамол
Празозин.

3. У хворого анафілактичний шок. Від якого з перерахованих адреномімктиків слід очікувати найбільший терапевтичний ефект?
*Адреналіну гідрохлориду
Мезатону
Ефедрину гідрохлориду
Норадреналіну гідротартрату
Салбутамолу

4. У хворого анафілактичний шок. Який адреноміметик слід застосовувати у цьому випадку?
*Адреналіну гідрохлорид
Мезатон
Ефедрину гідрохлорид
Фенотерол
Норадреналіну гідротартрат

5. Хворому з гіпоглікемічною комою в якості невідкладної допомоги було призначено внутрішньовенне введення розчину глюкози. Стан хворого покращився. Який ще лікарський препарат може бути призначений хворому для нормалізації рівня глюкози у крові?
*Адреналіну гідрохлорид
Мезатон
Ефедрину гідрохлорид
Допамін
Пілокарпіну гідрохлорид

6. Лікар швидкої допомоги зафіксував у хворого раптову запинку серця. Для відновлення роботи серця внутрішньосерцево був введений препарат із групи адреноміметиків. Який препарат було використано?
*Адреналіну гідрохлорид
Норадреналіну гідротартрат
Мезатон
Сальбутамол
Нафтизин

7. Хірург вирішив видалити хворому доброякісну пухлину м’яких тканин під місцевою анестезією за допомогою розчину новокаїну в комбінації з 0,1% розчином адреналіну гідрохлориду. З якою метою застосували адреноміметик?
*Звуження судин, подовження дії місцевого анестетику
Запобігання зупинки серця
Профілактика бронхоспазму
Лікування анафілактичного шоку
Підвищення рівня глюкози в крові

8. Хворому з анафілактичним шоком з метою посилення сили та частоти серцевих скорочень було введено адреналіну гідрохлорид. Чим обумовлено цей фармакодинамічний ефект препарату?:
*Збудженням
·1- адренорецпторів
Збудженням
·- адренорецепторів
Збудженням
·2-адренорецепторів
Гальмуванням
·2- адренорецепторів
Гальмуванням
·1- адренорецепторі

9. Хворому з метою підвищення артеріального тиску призначено норадреналіну гідротартрат. Який фармакодинамічний ефект препарату використано:
*Судиннозвужуючий.
Судиннорозширюючий
Бронходилятаційний
Аналетичний
Бронхоспастичний

10. У хворого розвинувся колапс внаслідок зменшення тонусу периферичних судин. Який лікарський засіб може бути використаний для лікування цього стану?
*Норадреналіну гідротартрат
Нафтизин
Ксилометазолін
Фенотерол
Сальбутамол

11. Хворому з метою підвищення артеріальногь тиску було введено препарат, який переважно збуджує
·- адренорецептори. Це був :
*Норадреналіну гідротартрат
Анаприлін
Ефедрину гідрохлорид
Резерпін
Сальбутамол

12. До лікарні швидкої медичної допомоги доставлено чоловіка, 63 років, у колаптоїдному стані. З метою усунення гіпотензії лікар обрав норадреналіну гідротартрат. Який механізм гіпертензивної дії цього препарату?
*Збудження
·– адренорецепрорів
Збудження серотонінових рецепторів
Збудження
·- адренорецепторів
Блокада м-холінорецепторів
Збудження дофамінових рецепторі

13. У хворого колаптоїдний стан через зниження тонусу перефірійних судин. Який препарат буде найефективнішим у цій ситуації?
*Мезатон
Ізадрин
Празозин
Сальбутамол
Метопролол

14. З метою корекції артеріального тиску при колаптоїдному стані хворому було введено мезатон. Який механізм дії цього препарату?
*Збудження
·-адренорецепторів
Збудження
· 2-адренорецепторів
Блокада
·- адренорецепторів
Блокада
· 2-адренорецепторів
Збудження
·- та
·-адренорецепторі

15. У приймальне відділення лікарні доставлений хворий у стані гострої судинної недостатності (колапс). Який із зазначених препаратів необхідно використати з метою надання невідкладної медичної допомоги?
*Мезатон
Анаприлін
Нафтизин
Ізадрин
Сальбутамол


16. Після фторотанового наркозу у хворого розвинувся колапс. Для нормалізації АТ був призначений мезатон. Чим обумовлений механізм гіпертензивної дії цього препарату?
*Активація альфа-адренорецепторів
Стимуляція бета-1-адренорецепторів
Стимуляція бета-2-адренорецепторів
Активація М-холінорецепторів
Стимуляція альфа- та бета-адренорецепторів

17. Для лікування нежитю лікар призначив хворій препарат із групи адреноміметиків. Назвіть цей засіб?
*Нафтизин
Адреналіну гідрохлорид
Норадреналіну гідротартрат
Ефедрину гідрохлорид
Атропіну сульфат

18. Визначте лікарський засіб, який звужує судини слизової оболонки носа, і може бути використаний в ЛОР практиці для лікування ринітів, носових кровотеч:
*Ксилометазолін
Сальбутамол
Еуфілін
Фенотерол
Норадреналіну гідрохлорид

19. Хворому на бронхіальну астму було використано лікарський засіб, який відповідає такій характеристиці: стимулює
·1- та
·2-адренорецептори, активізує роботу серця, зумовлюючи збільшення частоти серцевих скорочень, сприяє розширенню бронхі Який це препарат?
*Ізадрин
Мезатон
Адреналін
Норадреналін
Атенолол

20. Пацієнт був доставлений в лікарню з діагнозом атріо-вертикулярна блокада. Виберіть групу лікарських засобів, яка може бути призначена в даній ситуації
A. *Бета-адреноміметики
B. Серцеві глікозиди
C. Бета-адреноблокатори
D. Блокатори кальцієвих каналів
E. Симпатолітики

21. Лікар швидкої медичної допомоги був викликаний до хворої, 40 років, на бронхіальну астму, у якої раптово виник напад бронхоспазму з явищами стенокардії. Який із препаратів найбільш ефективний для надання невідкладної допомоги ?
*Сальбутамол.
Ефедрину гідрохлорид .
Адреналіну гідрохлори
Норадреналіну гідротартрат
Резерпін

22. Хворий 42 років страждає на бронхіальну астму. Під час нападу бронхоспазму лікар призначив сальбутамол. Яка дія препарату обумовлює лікувальний ефект?
*Стимулює бета-2-адренорецептори
Блокує бета-2-адренорецептори
Стимулює альфа-2-адренорецептори
Стимулює альфа-1-адренорецептори
Стимулює бета-1-адренорецептори

23. Хворий на бронхіальну астму почав скаржитись на порушення роботи серця. Йому був встановлений діагноз аритмія (тахікардія). Який адреноміметик може бути призначений хворому для усунення нападів бронхіальної астми?
*Сальбутамол
Адреналіну гідрохлорид
Ефедрину гідрохлорид
Ізадрин
Орципреналін

24. Визначте бронхолітичний засіб з групи селективних бета-2 адреноміметиків, який можна призначити хворому з аритмією.
*Сальбутамол
Метацин
Ізадрин
Еуфілін
Атропіну сульфат

25. До лікаря звернувся пацієнт з проханням замінити відсутній на даний момент в аптеці бронхолітик сальбутамол на препарат аналогічної дії. Який з наведених нижче лікарських засобів можна рекомендувати хворому?
*Фенотерол
Еуфілін
Адреналіну гідрохлорид
Атропіну сульфат
Ефедрину гідрохлорид

26. При нападі бронхіальної астми хворий за допомогою інгалятора вдихнув препарат. Відомо, що цей лікарський засіб застосовують у терапевтичній практиці як бронхолітик, а в акушерській – для попередження передчасних пологів. Який це препарат?
*Фенотерол
Пропранолол
Адреналін
Ефедрин
Еуфілін
27. Жінці 30 років у зв’язку із загрозою передчасних пологів призначали фенотерол, оскільки він знижує скоротливу активність міометрію. Який механізм його токолітичної дії?
*Стимуляція бета-2-адренорецепторів
Стимуляція альфа -2-адренорецепторів
Активація альфа-1-адренорецепторів
Активація М-холінорецепторів
Пригнічення синтезу ацетилхоліну

28. Через декілька днів застосування препарату з метою профілактики нападів бронхоспазму у пацієнта порушився сон в наслідок збудження. Який з препаратів є вірогідною причиною цього ускладнення?
*Ефедрину гідрохлорид
Еуфілін
Платифіліну гідротартрат
Адреналіну гідрохлорид
Сальбутамол

29. Пацієнт з метою лікування приймав комбінований лікарський засіб, який викликав у нього порушення сну (безсоння), головний біль, підвищення артеріального тиску. Який адреноміметик містив препарат?
*Ефедрину гідрохлорид
Ізадрин
Еуфілін
Адреналіну гідрохлорид
Нафтизин

30. Хворий з гострим ринітом часто закрапував у ніс 5% розчин ефедрину гідрохлориду. Поступово ефективність препарату почала зменшуватися, а на 3-й день зникла повністю. Чим зумовлене швидке зниження ефективності (тахіфілаксія)?
*Прогресивним зменшенням запасів норадреналіну в закінченнях симпатичних нервів
Порушенням синтезу норадреналіну закінченнях симпатичних нервів
Порушенням процесу звільнення медіатора із депо.
Збільшенням зворотнього захоплення медіатора.
Блокадою адренорецепторів.
31. Хворий із хронічним бронхітом застосовує комплексний препарат, який містить ефедрину гідрохлорид. Чим обумовлений механізм дії ефедрину?
*Стимуляцією вивільнення норадреналіну в синаптичну щілину
Блокуванням вивільнення норадреналіну в синаптичну щілину
Стимуляцією альфа-адренорецепторів
Блокуванням бета-адренорецепторів бронхів
Безпосереднім впливом на м’язи бронхів

32. Хворому з метою лікування гіпертонічної хвороби було призначено препарат, який виснажує запаси норадреналіну в закінченнях адренергічних нейронів
*Резерпін
Ефедрину гідрохлорид
Норадреналіну гідротартрат
Адненалін
Мезатон

33. Пацієнт 56 років, який хворіє на гіпертонічну хворобу, лікувався препаратом, механізм дії якого пов’язаний із виснаженням вивільнення норадреналіну із симпатичних нервових закінчень, а також антисеротоніновим ефектом. Що це за препарат?
*Резерпін
Клофелін
Анаприлін
Празозін
Дібазол

34. Хвора 56 років, яка хворіє на гіпертонічну хворобу, звернулась до лікаря з приводу погіршення загального стану. Їй було призначено октадин. Зазначте механізм дії цього препарату.
*Виснаження запасів норадреналіну в пресинаптичних нервових закінченнях
Збільшення синтезу ацетилхоліну
Блокада бета-адренорецепторів
Блокада альфа-адренорецепторів
Пригнічення ангіотензин-перетворюючого фермента


35. 50-річна жінка з підвищеним тиском у якості гіпотензивного засобу приймала лікарський препарат, який спочатку викликав підвищення АТ, а згодом - почав його знижувати. Визначте цей препарат.
*Октадин
Празозин
Талінолол
Дібазол
Пропранолол
36. Хворому на глаукому в якості засобу лікування був призначений симпатолітичний препарат в очних краплях. Визначте цей препарат:
*Октадин
Празозін
Талінолол
Дібазол
Резерпін

37. Хворому з порушенням кровообігу нижніх кінцівок лікар призначив
·1-адреноблокатор. Який препарат було призначено?:
*Празозин
Анаприлін
Метопролол
Атенолол
Резерпін

38. В терапевтичне відділення поступив хворий з підвищеним артеріальним тиском та супутньою патологією – гіпертрофія передміхурової залози.. Який гіпотензивний препарат з групи альфа-адреноблокаторів найбільш доцільно призначити хворому?
* Празозин
Мезатон
Нафтизин
Анаприлін
Клофелін

39. Хворому з гіпертонічною кризою парентерально ввели анти адренергічний засіб. Препарати якої групи можуть викликати швидке та суттєве зниження судинного опору і знизити тиск?
*Альфа-адреноблокатори
Неселективні бета-адреноблокатори
Кардіоселективні бета-адреноблокатори
Симпатолітики
Симпатоміметики

40. Жінці 23 років, яка має підвищений тиск, після обстеження був встановлений діагноз феохромоцитома (пухлина наднирників, що виробляє адреналін). Визначте, яка група препаратів може бути призначена хворій перед оперативним втручанням для зниження тиску.
*Альфа-адреноблокатори
Блокатори кальцієвих каналів
Ситмпатолітики
Гангліоблокатори
Бета-адреноблокатори

41. Терапія метопрололом позитивно вплинула на динаміку хвороби жінки, 44 років, яка хворіє на стенокардію. Який механізм лікувальної дії цього препарату?
*Блокада
·1-адренорецепторів і зниження пртреби міокарда у кисні.
Зменшення окислювального обміну у міокарді внаслідок блокади ферментів циклу Кребсу
Зменшення енергетичних витрат міокарда внаслідок зниження навантаження.
Збільшення надходження кисню в міокар
Зниження потреби і збільшення надходження кисню в міокар

42. Хворому з діагнозом ішемічна хвороба серця призначено анаприлін (пропранолол). Чим можна пояснити його терапевтичний ефект?
*Зменшенням потреби міокарда в кисні
Зменшенням чутливості міокарда до катехоламінів
Зменшенням синтезу катехоламінів у пресинаптичній частині синапсу
Зменшенням викиду катехоламінів з пресинаптичної частини синапсу
Підвищенням чутливості міокарду до катехоламінів

43. Хворому для лікування ішемічної хвороби серця було призначено
· - адреноблокатор. Через деякий час у нього з”явилися кашель, бронхоспазм. Якому з перерахованих засобів властива така побічна дія?
*Анаприлін
Атенолол
Талінолол
Адреналін
Метопролол

44. Хворий на ішемічну хворобу серця не повідомив лікарю, що в нього бувають напади бронхоспазму. Лікар призначив препарат, після застосування якого серцеві болі зменшилися, але приступи бронхоспазму стали частішими. Який препарат було призначено?
*Анаприлін
Адреналін
Мезатон
Норадреналін
Ізадрин

45. Молодій жінці (28 років) з метою лікування тахіаритмії лікар вирішив призначити препарат з групи бета-адреноблокаторів. Дізнавшись про те, що жінка має 12 тижнів вагітності, він призначив лікарський засіб з іншої групи. Чим зумовлене рішення лікаря?
*Підвищення тонусу матки та загроза викидня
Зниження рівня цукру крові
Колапс
Розширенням коронарних судин
Підвищення чутливості до катехоламінів

46. Хворому, 45 років, у якого в анамнезі бронхіальна астма, з метою лікування гіпертонічної хвороби лікар вирішив призначити препарат із групи адреноблокаторі Якому препарату потрібно надати перевагу?:
*Метопрололу
Мезатону
Анаприліну
Салбутамолу
Ізадрину

47. Хворому на гіпертонічну хворобу з супутнім обструктивним бронхітом у складі комплексної терапії призначили анаприлін. При його застосуванні у хворого виникли напади ядухи. З чим пов’язане виникнення даної побічної дії?
*Блокада бета-2-адренорецепторів бронхів
Блокада бета-1-адренорецепторів бронхів
Стимуляція бета-2-адренорецепторів бронхів
Блокада альфа-2-адренорецепторів бронхів
Стимуляція альфа-1-адренорецепторів бронхів

48. Хворому на гіпертонічну хворобу був призначений адреноблокатор для зниження артеріального тиску. Тиск нормалізувався, але розвинулася брадикардія. Який препарат було застосовано?
*Анаприлін
Празозин
Клофелін
Мезатон
Верапаміл

49. Хворий на гіпертонічну хворобу, має цілий ряд супутніх захворювань: передсердна аритмія, стенокардія, хронічний бронхіт. Лікар вирішив призначити засіб із групи бета-адреноблокаторів. Який це препарат?
*Метопролол
Резерпін
Анаприлін
Піндолол
Окспренолол

50. Який з нижче перерахованих препаратів може бути протипоказаний хворому з гіпертонічною хворобою і супутнім цукровим діабетом?
*Анаприлін
Ніфедипін
Талінолол
Верапаміл
Каптоприл

51. Жінці 36 років, що страждає на ішемічну хворобу серця, лікар спочатку призначив анаприлін. Але з’ясувавши наявність супутнього захворювання, він вирішив замінити цей засіб атенололом. Яке захворювання могло бути причиною заміни?
*Бронхіальна астма.
Артеріальна гіпертензія.
Виразкова хвороба 12-палої кишки.
Міастенія.
Холецистит
52. Хворий поступив у приймальне відділення з діагнозом гіпертензивний криз. В анамнезі - астматичний бронхіт. Який адреноблокатор протипоказаний хворому?
*Анаприлін
Атенолол
Метопролол
Целіпролол
Талінолол
У хворого на цукровий діабет після чергової ін’єкції інсуліну стан погіршився: появився неспокій, холодний піт, тремор кінцівок, загальна слабкість, запаморочення. За допомогою якого препарату знімаються ці симптоми?
*Адреналін
Бутамід
Кофеін
Норадреналін
Глібутид

До лікарні швидкої допомоги доставили чоловіка 63 років з явищами колапсу. Для боротьби з гіпотензією лікар вибрав норадреналін. Який механізм дії цього препарату?
*Активація альфа-1-адренорецепторів.
Активація серотонінових рецепторів.
Активація бета-адренорецепторів.
Активація дофамінових рецепторів.
Блокада м-холінорецепторів.

Хворий на бронхіальну астму не повідомив лікаря, що у нього бувають напади стенокардії. Лікар призначив препарат, після прийому якого напади бронхіальної астми стали рідшими, однак почастішали напади стенокардії. Вкажіть, який препарат був призначений?
Ізадрин
Сальбутамол
Еуфілін
Кромолін-натрій
ФенотеролУ хворої, яка хворіє на гіпертонічну хворобу, розвинувся приступ бронхіальної астми. Який засіб слід призначити для зняття приступу?
*Салбутамол
Ізадрин
Адреналін
Еуфілін
Ефедрин

Хворому на гіпертонічну хворобу з супутнім обструктивним бронхітом призначили гіпотензивний засіб. Через деякий час у пацієнта почали з’являтися напади ядухи, розвинулась виражена брадикардія. На ЕКГ відмічались ознаки порушення атріовентрікулярного проведення. При призначенні якого препарату найбільше імовірне зявлення подібних ефектів?
*Анаприлін
Клофелін
Корданум
Верепаміл
Резерпін

Хворому на гіпертонічну хворобу з супутнім обструктивним бронхітом в складі комплексної терапії призначили анаприлін. Через деякий час у хворого розпочали з’являтися напади ядухи. З чим пов’язане виникнення даного побічного ефекту?
*Блокада beta2 -адренорецепторів бронхів
Блокада beta1 -адренорецепторів бронхів
Стимуляція beta2 -адренорецепторів бронхів
Блокада alpha2 -адренорецепторів бронхів
Стимуляція alpha1 -адренорецепторів бронхів

Хворий 60 років протягом 9 років хворіє на цукровий діабет, отримує для корекції гіперглікемії інсулін – семіленте. 10 днів тому почав лікування гіпертонічної хвороби. Через годину після прийому гіпотензивного препарату розвинулась гіпоглікемічна кома. Який з перелічених препаратів міг викликати подібне явище?
*Анаприлін
Празозин
Верапаміл
Каптоприл
Ніфедипін

Хворий 42 років страждає бронхіальною астмою. При приступі бронхоспазму лікар призначив сальбутамол. Яка дія препарату обумовлює лікувальний ефект?
Стимулює beta2-адренорецептори
Блокує beta2-адренорецептори
Стимулює alpha2-адренорецептори
Стимулює alpha1-адренорецептори
Стимулює beta1-адренорецептори

Хворому на мигтливу аритмію, в анамнезі у котрого бронхіальна астма, треба призначити протиаритмічний засіб. Який препарат з цієї групи протипоказан хворому?
*Анаприлін
Аймалін
Верапаміл
Ніфедипін
Новокаїнамід

У молодого чоловіка, спортсмена, підвищений артеріальний тиск і сила серцевих скорочень. Який з гіпотензивних засобів найбільш доцільно призначити?
*Анаприлін
Празозін
Клофелін
Папа зол
Ніфедіпін

До кардіологічного відділення поступив хворий на ішемічну хворобу серця. Для профілактики нападів стенокардії призначено лікарський засіб з групи beta-адреноблокаторів. Назвіть цей препарат:
* Метопролол
Атропіну сульфат
Морфіну гідрохлорид
Окситоцин
Фуросемід

ТЕМА 11

1. Для знеболення при операції на жовчному міхурі застосували інгаляційний наркоз, який вводили після вступного неінгаляційного наркозу (тіопентал-натрію). Який вид взаємодії лікарських засобів спостерігається при цьому?
*Адитивний синергізм
Потенційований синергізм
Конкурентний антагонізм
Неконкурентний антагонізм
Незалежний антагонізм

2. Для більш швидкого введення в наркоз хворому застосовано наступну комбінацію: азоту закис + фторотан. Який це тип взаємодії лікарських засобів?
*Сумований синергізм
Синергоантагонізм
Потенційований синергізм
Фізичний антагонізм
Опосередкований синергізм

3. Для знеболення при проведенні оперативного втручання хворому вводили засоби для неінгаляційного та інгаляційного наркозу (пропанідид+фторотан). Який вид взаємодії лікарських засобів спостерігається при цьому?
*Адитивний синергізм
Потенційований синергізм
Конкурентний антагонізм
Неконкурентний антагонізм
Незалежний антагонізм

4. Чоловіку 40 років під час операції на органах черевної порожнини проводили інгаляційний наркоз за допомогою леткої рідини. Наркоз настав через 5 хвилин від початку інгаляції, без стадії збудження. Під час наркозу відзначалися зниження АТ, брадикардія . Пробудження після наркозу відбулося швидко, без післяопераційної депресії. Який засіб для наркозу був використаний?
*Фторотан
Ефір для наркозу
Закис азоту
Пропанідид
Гексенал

5. При проведенні оперативного втручання з приводу гострого флегмонозного апендициту, хворому було введено газоподібний препарат з групи засобів для інгаляційного наркозу, якому властива тривала стадія збудження. Який препарат був введений пацієнту?
*Ефір для наркозу
Фторотан
Тіопентал натрію
Пропанідид
Натрію оксибутират

6. У хворого М., 48 років діагностовано гострий інфаркт міокарду з вираженим больовим синдромом. Для знеболення було введено препарат з групи засобів для інгаляційного наркозу, якому властива виражена анальгезуюча дія та тривала стадія збудження. Який препарат був введений пацієнту?
*Закис азоту
Фторотан
Тіопентал натрію
Пропанідид
Натрію оксибутират

7. Для знеболення при обробці опікової поверхні хворому внутрішньовенно ввели препарат для короткочасного наркозу. Наркоз настав через хвилину, під час нього спостерігалися підвищення АТ, тахікардія, підвищення тонусу скелетних м`язів. Після виходу із наркозу у хворого відзначалися дезорієнтація, зорові галюцинації. Який препарат ввели хворому?
*Кетамін
Закис азоту
Ефір для наркозу
Тіопентал натрію
Закис азоту

8. Жінка 28 років звернулась до стоматолога з приводу протезування зубів. Оскільки у неї алергія до місцевих анестетіків обробку зубів необхідно було провести під загальною анестезією. Який препарат доцільно використати для цього, зважаючи на короткочасність маніпуляції?
*Пропанідид
Гексенал
Натрію оксибутират
Тіопентал-натрий
Фторотан

9. Хворому для знеболення при проведенні біопсії внутрішньовенно ввели препарат, який через хвилину викликав наркоз тривалістю близько 5 хвилин. Під час наркозу відзначалися незначне зниження АТ та короткочасна зупинка дихання, яке швидко відновилося. Який препарат застосували?
*Пропанідид
Натрію оксибутират
Предіон
Закис азоту
Фторотан

10. Для проведення загальної анестезії лікар-анестезіолог призначив хворому засіб для наркозу пропанідид. Яка тривалість дії цього препарату?
*3 - 5 хв
20 - 30 хв
40 - 60 хв
1,5 - 2 год
30-40 сек

11. Для проведення загальної анестезії лікар-анестезіолог призначив хворому засіб для наркозу кетамін. Яка тривалість дії цього препарату при введенні в вену?
*5-10 хв
10 - 15 хв
40 - 60 хв
1,5 - 2 год
30-40 сек

12. Для проведення загальної анестезії лікар-анестезіолог призначив хворому внутрішньовенно засіб для наркозу тіопентал-натрію. Яка тривалість дії цього препарату при введенні в вену?
*20 - 40 хв
5-10 хв
10 - 15 хв
1,5 - 2 год
30-40 сек

13. Для досягнення достатньої міорелаксації під час проведення оперативного втручання лікар-анестезіолог провів потенційований наркоз: інгаляційний наркоз + міорелаксант. Найдіть цю комбінацію.
*Фторотан + тубокурарину хлорид
Тіопентал натрію + фторотан
Азоту закис + кетамін
Фторотан + фентаніл
Дроперидол + ефір

14. Для покращення оперативного доступу необхідне виражене розслаблення скелетних м’язів. Препарати якої фармакологічної групи, з наведених, потенціюють даний ефект засобів для наркозу:
*Міорелаксанти
Спазмолітики
Гангліоблокатори
Симпатолітики
Антихолінестеразні

15. При оперативному втручанні для загальної анестезії використано комбінацію інгаляційного анестетика і похідного барбітурової кислоти. Визначте дану комбінацію:
*Фторотан + тіопентал натрію
Промедол + фторотан
Азоту закис + кетамін
Фторотан + фентаніл
Дроперидол + ефір

16. До нейрохірургічного відділення поступив хворий із травмою черепу. Був встановлений діагноз: струс мозку, набряк мозку, та гіпоксія тканин мозку. Призначте хворому лікувальний наркоз, який можна використати і як засіб боротьби з гіпоксією.
*Натрію оксибутират
Фторотан
Пропанідид
Кетамін
Ефір для наркозу

17. В реанімаційне відділення поступив хворий у стані гострого порушення мозкового кровообігу. Лікар призначив препарат з седативною, снотворною, наркозною, антигіпоксичною, міорелаксуючою дією, якій застосовують для наркозу та при лікуванні розладів сну.Визначте препарат.
*Натрію оксибутират
Гексенал
Хлоралгідрат
Тіопентал-натрій
Діазепам

18. У відділення політравми доставлено хворого після дорожно-транспортної пригоди з струсом мозку. Лікар призначив препарат для попередження гіпоксичного набряку мозку. Визначте препарат.
*Натрію оксибутират
Гексенал
Хлоралгідрат
Тіопентал-натрій
Діазепам

19. В неонотальне відділення пологового будинку поступила дитина, що народилася у стані асфіксії. Було призначено натрію оксибутірат. На який лікувальний єфект розраховує лікар?
*Антигіпоксичний
Наркотичний
Психостимулюючий
Міорелаксантний
Антидепресивний

20. Після повторного оперативного втручання з використанням того ж самого засобу для інгаляційного наркозу розвинувся гострий токсичний гепатит. Який засіб був застосований?
*Фторотан
Ефір для наркозу
Закис азоту
Пропанідид
Гексенал

21. Перед проведенням інгаляційного наркозу газоподібною речовиною (фторотан) хворому М. в вену ввели засіб для неінгаляційного наркозу (кетамін). З якою метою це було зроблено?
*Запобігання розвитку стадії збудження.
Стимуляція перистальтики кишечнику
Стимуляції центру дихання
Запобігання розвитку аритмії
Потенціювання міорелаксації.

22. Перед введенням хворого в наркоз лікар-анестезіолог провів премедикацію лікарським засобом, що попереджує ларингоспазм, гіперсалівацію та рефлекторну зупинку серця. Визначте даний препарат.
*Атропіну сульфат
Адреналіну гідрохлорид
Прозерин
Аллоксим
Пірроксан

23. Перед введенням хворому засобу для інгаляційного наркозу, лікар-анестезіолог призначив препарат для попередження бронхоспазму, гіперсалівації та можливої рефлекторної зупинки серця. Визначте цей препарат.
*Атропіну сульфат
Норадреналіну гідротартрат
Прозерин
Дитілин
Анаприлин

24. Хворому для ввідного наркозу внутрішньовенно ввели тіопентал натрію, після чого розвинувся бронхоспазм, підсилилась салівація. Введенням якого препарату можливо було б запобігти небажаним ефектам?
*Атропіну сульфат
Адреналіну гідрохлорид
Прозерин
Дитілин
Анаприлин

25. Хворому з набряком легень ввели спирт етиловий. Який шлях введення даного препарату було обрано?
*Інгаляційний
Нашкірний
Внутрішньошкірний
Підшкірний
Внутрішньовенний


26. З метою зігрівання після переохолодження хворий використав розчин етилового спирту внутрішньо. Як впливає спирт етиловий на терморегуляцію?
*Збільшується тепловиділення
Зменшується тепловиділення
Збільшується теплопродукція
Зменшується теплопродукція
Зменшується тепловиділення і теплопродукція

27. Після внутрішнього прийому спирту етилового у хворого розвинулись психо-емоційне збудження. Які зміни функціонального стану людини найбільш характерні для даної стадії дії препарату:
*Ейфорія
Абстиненція
Тахіфілаксія
Толерантность
Залежність

28. В наркологічному відділенні психоневрологічної лікарні хворому призначено тетурам. Яке з перерахованих захворювань може бути показанням до його застосування.?
*Алкоголізм
Гостре отруєння спиртом етиловим
Наркоманія
Гостре отруєння морфіном
Алкогольний психоз

29. Хворому був призначений препарат, який виявляє побічну тетурамоподібну дію. Які продукти треба виключити з харчового раціону даного пацієнта?
*Алкогольні напої
Сир
Молоко
Цитрусові
М'ясо

30. Хворому з залежності до алкоголю лікар призначив тетурам. Який механізмів дії даного препарату?
Блокує фермент ацетальдегіддегідрогеназу, що приводить до увірвання метаболізму етилового алкоголю і накопиченню оцтового альдегіду
Активує фермент алкогольдегідрогеназу и призупиняє окислення єтилового спирту
Сенсибілізує організм до алкоголю.
Стимулює ЦНС.
Полегшує протікання абстинентного синдрому.

Хворий при проходженні курсу лікування метронідазолом вжив невелику кількість алкоголю, внаслідок чого розвинулось тяжке отруєння. Поясніть причину отруєння:
*Накопичення ацетальдегіду
Алергічна реакція
Невралгічні розлади
Серцево-судинна недостатність
Порушення функції нирок

ТЕМА 12
1. До лікаря звернулась жінка, яка скаржиться на порушення сну, що пов’язує з підвищеним психо-емоційним навантаженням. Який засіб доцільно призначити?
*Нітразепам.
Етамінал-натрій.
Хлоралгідрат.
Натрія оксибутират.
Димедрол

2. Жінка скаржиться, що після перенесеного нервового потрясіння погано спить. Якому з перерахованих засобів слід віддати перевагу для лікування безсоння в даному випадку?
*Нітразепам
Фенобарбітал
Етамінал-натрій
Барбаміл
Барбітал

3. На прийом звернувся хворий зі скаргами на безсоння, що викликане емоційними розладами. Лікар встановив, що безсоння пов’язане з неврозоподібним станом. Зробіть раціональний вибір снодійного засобу:
*Нітразепам
Фенобарбітал
Хлоралгідрат
Етамінал-натрій
Ліводопа

4. Паціентка скаржиться на безсоння, що проявляється у порушенні процесу засинання. Лікар призначив снодійний препарат з транквілізуючим типом дії. Визначте даний препарат.
*Нітразепам.
Етамінал-натрій.
Хлоралгідрат.
Натрія оксибутират.
Димедрол

5. Хворий 18-ти років звернувся до лікаря зі скаргами на безсоння, що проявляється у важкому засинанні. Лікар призначив засіб, що викликає сон за рахунок транквілізуючої дії. Який снодійний препарат було призначено?
*Нітразепам
Натрію вальпроат
Хлоралгідрат
Фенобарбітал
Етамінал-натрій

6. Паціентка скаржиться на безсоння, що проявляється у порушенні процессу засинання. Лікар призначив засіб, що викликає сон за рахунок транквілізуючої дії. Визначте даний препарат.
*Нітразепам.
Етамінал-натрій.
Хлоралгідрат.
Натрія оксибутират.
Димедрол

7. До лікаря звернувся хворий, у якого невроз і порушене засинання. Призначено засіб, який активує бензодіазепінові рецептори. Визначте даний препарат.
*Нітразепам
Аміназин
Натрію бромід
Натрію вальпроат
Фенобарбітал

8. До лікаря звернувся хворий зі скаргами на порушене засинання. Призначено сучасний снодійний препарат, який блокує гістамінові та м-холіно- рецептори і практично не порушує структуру сну. Визначте даний препарат.
*Донормил
Нітразепам
Натрію бромід
Натрію вальпроат
Фенобарбітал

9. Хворому, що звернувся до лікаря зі скаргами на розлади сну, призначили ефективний, сучасний снодійний засіб, що практично не впливає на фазу “швидкого сну”. Визначте препарат.
*Зопіклон.
Фенобарбітал.
Тіопентал-натрій.
Дімедрол.
Аміназин.

10. Хворому, що скаржиться на безсоння, лікар призначив нітразепам. Який механізм снодійної дії даного засобу?
*Стимуляція бензодіазепінових рецепторів
Блокада бензодіазепінових рецепторів
Блокада ГАМК-рецепторів
Блокада гістамінових рецепторів
Стимуляція серотонінових рецепторів

11. Хворому, що скаржиться на безсоння, лікар призначив нітразепам. Впливом на які структури центральної нервової системи пояснюється снодійна дія препарату?
*Бензодіазепінові рецептори
Адренорецептори
Холінорецептори
Гістамінові рецептори
Серотонінові рецептори

12. Хворому, що скаржиться на безсоння, лікар призначив нітразепам. Яким чином препарат впливає на рецептори центральної нервової системи?
*Стимулює бензодіазепінові рецептори
Стимулює ГАМК-рецептори
Стимулює гістамінові рецептои
Стимулює Д2-дофамінові рецептори
Стимулює серотонінові рецептори

13. Хворому, що страждає на безсоння, лікар призначив нітразепам. Безсоння зникло на деякий час, але потім воно з'явилось знов, незважаючи на використання засобу. З яким явищем пов'язано зменшення ефекту нітразепаму?
*Звиканням
Сенсибілізацією
Кумуляцією
Пристрастю
Ідіосинкразією

14. Пацієнтка, що страждає на безсоння, приймала снодійний засіб. Безсоння зникло на деякий час, але потім воно з'явилось знов, незважаючи на використання препарату. З яким явищем пов'язано зменшення ефекту медикаменту?
*Звиканням
Сенсибілізацією
Кумуляцією
Пристрастю
Ідіосинкразією

15. Хворому з метою лікування безсоння був призначений нітразепам. На 10 день лікування хворий знову звернувся до лікаря зі скаргами на відсутність снодійного ефекту від попередньої дози препарату. Вкажіть, як називається таке ускладнення фармакотерапії.
*Толерантність
Кумуляція
Сенсибілізація
Тахіфілаксія
Ідіосинкразія

16. Вродовж 3 місяців жінка, що страждає безсонням, приймала снодійні засоби групи барбітуратів. Після відміни препарату у жінки відновилось безсоння, значно знизився апетит, з`явились агресивність, тремор кінцівок. Яке ускладнення фармакотерапії барбітуратами виникло у хворої?
*Фізична і психічна залежність
Тахіфілаксія
Сенсибілізація
Звикання до препаратів
Функціональна кумуляція

17. До лікаря звернулась жінка, яка тривалий час приймала барбітурати для лікування безсоння. Пацієнтка скаржиться на порушення самопочуття, яке виникло після відміни препарату – безсоння, зниження апетиту, дратівливість, тремор кінцівок. На яке ускладнення фармакотерапії барбітуратами вказують такі симптоми?
*Медикаментозна залежність
Тахіфілаксія
Сенсибілізація
Звикання до препаратів
Функціональна кумуляція

18. Пацієнтка, яка тривалий час приймала снодійний засіб з групи похідних барбітурової кислоти, скаржиться на порушення самопочуття, що виникло після відміни препарату – безсоння, зниження апетиту, агресивність, м’язову слабкість. На яке ускладнення фармакотерапії вказують такі симптоми?
*Лікарська залежність
Тахіфілаксія
Сенсибілізація
Звикання до препаратів
Функціональна кумуляція
19. В неврологічній кліниці знаходиться хворий, страждаючий великими судомними нападами (grand mal) с втратой свідомості, мимовільним сечовипусканням та наступною амнезією. Який засіб из перерахованих слід використати для лікування grand mal?
Натрію вальпроат
Діазепам
Аміназин.
Етосуксимід
Амітриптилін
20. Жінка 56 років знаходиться на обліку психоневрологічного диспансеру у зв’язку з епілепсією, а точніше малими припадками (petit mal). Який препарат найбільш ефективний в цьому випадку?
*Этосуксимід.
Фенобарбітал.
Циклодол.
Ліводопа.
Дифенін
21. Лікар обговорював з колегами застосування нового протиепілептичного засобу – натрію вальпроату. Який можливій механізм дії препарату?
*Пригнічення активності ферменту ГАМК-трансферази
Стимуляція активності ферменту ГАМК-трансферази
Пригнічення активності Са2+залежної АТФ-ази
Стимуляція активності Са2+залежної АТФ-ази
Пригнічення моноамінооксидази

22. Чоловіку, у якого внаслідок черепно-мозкової травми розвинулась фокальна епілепсія, призначили протиепілептичний засіб, в основі лікувальної дії якого лежить блокада натрієвих каналів. Препарат також широко використовується в неврологічній практиці для лікування невриту трійчастого нерву. Визначте засіб.
*Карбамазепін.
Нітразепам.
Ноотропіл.
Ліводопа.
Золпідем.

23. У хворого після травми періодично відмічаються генералізовані тоніко-клонічні судоми із втратою свідомості, які потім змінюються загальним пригніченням центральної нервової системи. Які препарати слід призначити хворому?
*Протиепілептичні
Протипаркінсонічні
Транквілізатори
Невролептикі
Антидепресанти

24. У хворого спостерігаються повторні напади епілептичних судом із відсутністю свідомості між ними (епілептичний статус). Який засіб в цьому випадку треба використати в першу чергу для усунення судом?
*Діазепам
Ламотриджин
Натрію вальпроат
Натрію бромід
Ліводопа

25.У хворого повторні напади епілептичних судом, з відсутністю свідомості між ними. Діатностован епілептичний статус. Засоби якої із перерахованих груп слід використати в першу чергу для усунення судом в цьому випадку?
*Транквілизатори
Нейролептики
Міорелаксанти
Седативні засоби
Аналептики

26. На підставі скарг хворої на порушення самопочуття та результатів проведеного обстеження, лікар призначив патогенетичне лікування: препарат ліводопу. Яке з перерахованих захворювань було діагностовано у хворої.
*Паркінсонізм.
Епілепсія.
Алкоголізм.
Шизофренія.
Депресія

27. До лікаря звернулася жінка (62 роки), у якої останнім часом з'явилися скутість рухів, постійний тремор рук, ригідність м'язів. Було встановлено діагноз - хвороба Паркінсона та призначене патогенетичне лікування. Який з перерахованих препаратів був призначений?
*Ліводопа.
Дифенін.
Фенобарбітал.
Сибазон.
Етосуксимід

28. До лікаря звернувся пацієнт з приводу хвороби Паркінсона. Відомо, що хворий страждає також на глаукому. Якому з наведених препаратів треба надати перевагу?
*Ліводопа.
Циклодол.
Атропіну сульфат.
Скополаміну гідробромід.
Метацин.

29. До лікаря звернувся пацієнт з приводу хвороби Паркінсона. Враховуючи супутню патологію (глаукома) хворого, лікар обрав засіб, що стимулює синтез дофаміну в ЦНС. Який з наведених препаратів має такий механізм дії?
*Ліводопа.
Циклодол.
Атропіну сульфат.
Скополаміну гідробромід.
Метацин.

30. Хворому на паркінсонізм призначили препарат ліводопу, який швидко покращив його стан. Який механізм дії цього лікарського засобу?
*Стимуляція синтезу дофаміну.
Блокада м-холінорецепторів.
Стимуляція дофамінових рецепторів.
Антихолінестеразна дія.
Стимуляція м-холінорецепторів.

31. Жінці, що страждає на паркінсонізм, призначили препарат ліводопу. Через деякий час стан хворої значно покращився. Визначте механізм дії призначеного препарату.
*Стимуляція синтезу дофаміну.
Блокада м-холінорецепторів.
Стимуляція дофамінових рецепторів.
Антихолінестеразна дія.
Стимуляція м-холінорецепторів


Жінка після перенесеного нервового потрясіння погано спить. Якому з перерахованих снодійних засобів слід віддати перевагу для лікування безсоння?
*Нітразепам
Фенобарбітал
Етамінал-натрій
Барбаміл
Барбітал

Хворому при безсонні, викликаному емоційними розладами, лікар призначив засіб, що викликає сон за рахунок транквілізуючої дії. Який снодійний препарат був призначений пацієнту?
*Нітразепам
Фенобарбітал
Хлоралгідрат
Етамінал-натрій
Бромізовал

Хворий 37-ми років, що страждає на облітеруючий ендартеріїт судин нижніх кінцівок, одержує фенілін в добовій дозі 60 мг/кг. В зв’язку з проявами судомного синдрому (в анамнезі ЧМТ) призначений фенобарбітал, після відміни якого у хворого виникла носова кровотеча. Дане ускладнення пов’язане з:
*Індукцією фенобарбіталом ферментів мікросомального окислення в печінці
Аліфатичним гідроксилюванням фенобарбіталу
Кон’югацією феніліну з глюкуроновою кислотою
Окислювальним дезамінуванням феніліну
Гальмуванням фенобарбіталом мікросомального окислення в печінці

Молода дівчина 17-ти років з метою суїциду прийняла велику дозу фенобарбіталу. Після прибуття на місце події лікар швидкої допомоги швидко промив шлунок, ввів бемегрид і розчин натрію гідрокарбонату внутрішньовенно. З якою метою лікар ввів натрію гідрокарбонат?
*Для підвищення ниркової екскреції фенобарбіталу
Для стимуляції дихання
Для нормалізації АТ
Для інактивації фенобарбіталу
Для пробуджуючого ефекту

Хворий звернувся до лікаря зі скаргами на ригідність м'язів, скутість рухів, постійний тремор рук. На основі обстеження лікар встановив діагноз - хвороба Паркінсона. Зробіть раціональний вибір препарату:
*Ліводопа
Дифенін
Фенобарбітал
Сибазон
Етосуксимід

Чоловіку 70 років, страждаючому хворобою Паркинсона, був призначений препарат леводопа. Через тиждень стан хворого значно покращался. Який механизм дії лікарського засобу?
*Активація дофамінової системи.
Гальмування холінергічної системи.
Гальмування гістамінергічної системи .
Гальмування серотонінергічної системи.
Активація енкефалінової системи.

Лікар обговорював з колегами застосування нового протиепілептичного засобу – натрію вальпроату. Який можливій механізм дії препарату?
*Пригнічення активності ферменту ГАМК-трансферази
Стимуляція активності ферменту ГАМК-трансферази
Пригнічення активності Са2+залежної АТФ-ази
Стимуляція активності Са2+залежної АТФ-ази
Пригнічення моноамінооксидази

ТЕМА 13

1. У хірургічне відділення поступив хворий 40 років з діагнозом ниркова колік Препарати якої фармакологічної групи слід призначити з метою зменшення сильного болю та профілактики больового шоку?
* Наркотичні анальгетики
Симпатолітики
Адреноблокатори
Ненаркотичні анальгетики
М-холіноміметики

2. У реанімаційне відділення поступив хворий з гострим інфарктом міокарда, якому для зменшення болю ввели морфіну гідрохлорид. Механізм дії морфіну гідрохлориду обумовлений:
*Стимуляцією опіатних рецепторів
Блокадою опіатних рецепторів
Блокадою фосфодіестерази
Стимуляцією аденілатциклази
Блокадою холінестерази

3. У хворого Л., 60 років рак легенів з множинними метастазами. Виберіть препарат для зменшення больового синдрому у даного пацієнт
*Морфіну гідрохлорид
Диклофенак-натрію
Анальгін
Кислота ацетилсаліцилова
Парацетамол

4. Жінці 65 років з переломом нижніх кінцівок призначили препарат із групи наркотичних анальгетикі Назвіть препарат.
*Промедол
Пірацетам
Гепарин
Цинаризин
Фуросемід

5. Породіллі з патологією вагітності ввели промедол для знеболення пологі До якої фармакологічної групи належить цей препарат?
*Похідне фенілпіперидину
Похідне фенантрену
Похідне дифенілметану
Алкалоїд опію
Похідне бензоморфорану

6. Для знеболення пологів лікар призначив наркотичний анальгетик – похідне фенілпіперидину. Який це препарат?
*Промедол
Морфіну гідрохлорид
Фентаніл
Парацетамол
Анальгін

7. У хворого гострий інфаркт міокарда супроводжується стійкими болями за грудиною. Неефективність введених препаратів дає підставу лікарю провести нейролептанальгезію. Сполучення яких препаратів призначають для нейролептанальгезії?
*Наркотичний анальгетик + нейролептик
Наркотичний анальгетик + ненаркотичний анальгетик
Наркотичний анальгетик + М-холіноблокатор
Наркотичний анальгетик + гангліоблокатор
Наркотичний анальгетик + М-холіноміметик

8. Хворому з пухлиною шлунка та метастазами в легені був призначений морфіну гідрохлориду, після тривалого прийому можемо діагностувати:
*Запор
Брадикардію
Кашель
Тахікардія
Підвищення артеріального тиску

9. Людина, яка тривалий час приймала морфіну гідрохлорид не може раптово припинити його вживання, оскільки при цьому виникають порушення психічних і соматичних функцій. Як називається синдром різних порушень при відмові від прийому певних речовин?
*Абстиненція
Кумуляція
Сенсибілізація
Тахіфілаксія
Ідіосинкразія

10. Хворій, якій діагностовано неоперабельну пухлину яєчників, призначили промедол. При тривалому введенні наркотичні анальгетики викликають:
*Фізичну і психічну залежність
Сенсибілізацію
Кумуляцію
Психічну залежність
Дисбактеріоз

11. Наркозалежний хворий має бажання позбавитись від залежності і цікавиться з чим пов'язаний розвиток лікарської залежності.
*Ейфорії
Толерантності
Абстиненції
Дисбактеріозу
Сенсибілізації12. Через 2–3 години після парентерального введення препарату у пацієнта розвинувся коматозний стан, спостерігається дихання за типом Чейн-Стокса, колінний рефлекс збережений. Який препарат міг спричинити отруєння в даному випадку?
*Морфіну гідрохлорид
Аміназин
Сибазон
Анальгін
Фенобарбітал
13. У приймальне відділення доставлений чоловік у несвідомому стані, дихання за типом Чейн-Стокса, зіниці звужені, колінний рефлекс збережений. Діагностовано отруєння морфіну гідрохлоридом. Призначте антидотну терапію.
*Налоксону гідрохлорид
Апоморфіну гідрохлорид
Кальцію хлорид
Протаміну сульфат
Унітіол
14. При огляді хворого відмічено різке звуження зіниць, сонливість, рідке дихання по типу Чейн-Стокса, затримка сечі, сповільнення серцевого ритму. Яка речовина викликала отруєння?
*Морфіну гідрохлорид
Кофеїну-натрію бензоат
Фосфакол
Платифіліну гідротартрат
Атропіну сульфат

15. У реанімаційне відділення поступив хворий із симптомами гострого отруєння морфіном. Який з перерахованих препаратів необхідно призначити для промивання шлунка і кишечника в даній ситуації?
*Калію перманганат
Натрію гідрокарбонат
Кордіамін
Відвар кори дуба
Танін

16. Хворому з гострим отруєнням морфіну гідрохлоридом доцільно призначити:
*Промивання шлунка калію перманганатом та введення налоксону гідрохлориду
Промивання шлунка таніном
Промивання шлунка натрію гідрокарбонатом
Промивання шлунка фізіологічним розчином
Промивання шлунка унітіолом

17. Госпіталізовано хворого з отруєнням опієм. Що необхідно призначити в якості антидоту?
*Налоксону гідрохлорид
Атропіну сульфат
Кофеїну-натрію бензоат
Етимізол
Дипіроксим

18. Хворому з отруєнням опію призначали налоксону гідрохлорид. З чим пов'язаний дії налоксону гідрохлориду
*Блокадою опіатних рецепторів
Стимуляцією аденілатциклази
Блокадою холінестерази
Стимуляцією опіатних рецепторів
Блокадою фосфодіестерази

19. Хлопцю 15 років з ознаками гострого отруєння наркотичними анальгетиками призначили налоксону гідрохлорид. До якої фармакологічної групи належить цей препарат?
*Антагоніст опіатних анальгетиків
Агоніст опіатних анальгетиків
Агоніст-антагоніст опіатних анальгетиків
Агоніст ГАМК-ергічних рецепторів
Агоніст бензодіазепінових рецепторів

20. Жінці, яка звернулася до гінеколога зі скаргами на болючі менструації, лікар порекомендував приймати препарат з групи:
*Ненаркотичних анальгетиків
Гангліоблокаторів
Адреноміметиків
Наркотичних анальгетиків
М-холіноблокаторів

21. До інфекційного відділення поступив хворий з високою температурою. Хворому був призначений ненаркотичний анальгетик з групи похідних саліцилової кислоти. Назвіть препарат.
*Кислота ацетилсаліцилова
Анальгін
Ібупрофен
Парацетамол
Диклофенак-натрію

22. Хворий при респіраторному захворюванні з високою температурою тіла застосував жарознижуючий засіб – похідне саліцилової кислоти. Температура знизилася, але з’явилася нудота, біль в епігастральній ділянці та блювання з кров’ю. Який препарат може викликати такі побічні ефекти?
*Кислота ацетилсаліцилова
Парацетамол
Диклофенак-натрію
Анальгін
Кислота мефенамінова

23. Хворому на стенокардію для профілактики тромбоутворення лікар призначив ненаркотичний анальгетик з антиагрегантними властивостями. Незабаром у хворого з’явилася нудота, біль у животі. Чим обумовлені ці побічні ефекти та антиагрегантна дія?
*Блокадою циклооксигенази-1
Блокадою холінестерази
Блокадою МАО
Місцевою подразнюючою дією
Блокадою циклооксигенази-2

24. Хворому після гострого інфаркту міокарда лікар порекомендував протягом 3–4 місяців приймати кислоту ацетилсаліцилову. На яку дію кислоти ацетилсаліцилової розраховував лікар?
*Антиагрегантну
Жарознижуючу
Анальгезуючу
Протизапальну
Спазмолітичну

25. В інфекційне відділення надійшов хворий з гострим респіраторним вірусним захворюванням і температурою тіла 39,5 ° Який препарат необхідно призначити в якості жарознижуючого?
*Парацетамол
Амброксол
Сальбутамол
Адреналіну гідрохлорид
Ретаболіл

26. При загостренні ревматоїдного артриту хворому, в анамнезі якого є хронічний гастрит, призначили селективний блокатор циклооксигенази-2. Назвіть цей препарат.
*Целекоксиб
Індометацин
Бутадіон
Піроксикам
Диклофенак-натрію

27. Жінка 48 років, хворіє на виразкову хворобу 12-палої кишки. Звернулася до лікаря з приводу больового синдрому при радикуліті. Який селективний блокатор ЦОГ-2 необхідно їй призначити?
*Целекоксиб
Кислоту ацетилсаліцилову
Диклофенак-натрію
Індометацин
Анальгін
28. При загострені ревматоїдного артриту хворому, в анамнезі якого є хронічний гастрит, призначено целекоксиб. Чим обумовлена відсутність побічної дії препарату на травний тракт?
*Переважним пригніченням циклооксигенази-2
Пригніченням фосфоліпази А2
Переважним пригніченням циклооксигенази-1
Переважною стимуляцією аденілатциклази
Пригніченням фосфодіестерази
29. Хворому на ревматизм лікар призначив диклофенак-натрію. Через загострення супутнього захворювання препарат відмінили. Яке захворювання є протипоказанням до призначення диклофенаку-натрію?
*Виразкова хвороба шлунка
Стенокардія
Бронхіт
Цукровий діабет
Гіпертонічна хвороба

30. У хворого 55 років на 4-й день лікування диклофенаком-натрію виникла шлункова кровотеча в результаті виразки слизової оболонки шлунк З чим пов’язана ульцерогенна дія препарату?
*Блокадою циклооксигенази-1
Зменшенням активності фосфодіестерази
Стимуляцією аденілатциклази
Блокуванням циклооксигенази-2
Блокування холінестерази

До приймального відділення надійшов хворий у непритомному стані. Шкіра холодна, зіниці звужені, дихання з утрудненням, відзначається періодичність по типу Чейн-Стокса, артеріальний тиск знижений, сечовий міхур переповнений. Чим відбулося отруєння?
*Наркотичними анальгетиками
Транквілізаторами
Ненаркотичними анальгетиками
М-холіноблокаторами
Антихолінестеразними
Хворому з переломом стегна призначили наркотичний аналгетичний засіб. Взаємодією з якими рецепторами обумовлена його знеболююча дія?
*Опіатними рецепторами
Адренорецепторами
Холінорецепторами
Бензодіазепіновими рецепторами
ГАМК-ергічними рецепторам

Дитина 4-х років госпіталізована в ортопедичне відділення з переломом гомілки з зміщенням. Перед репозицією відламків необхідна аналгезія. Який препарат слід вибрати?
*Промедол
Анальгін
Морфіну гідрохлорид
Панадол
Парацетамол

При огляді хворого відмічено різке звуження зіниць ока, сонливість, рідке дихання, по типу Чейна-Стокса, застримка сечі, сповільнення серцевого ритму, підвищення спино-мозкових рефлексів. Яка речовина викликала отруєння?
*Морфін
Атропін
Фосфакол
Кофеїн
Барбітал

До відділення інтенсивної терапії госпіталізовано наркомана з передозуванням наркотичним анальгетиком. Застосовані реанімаційні заходи виявилися неефективними - хворий помер. Внаслідок чого, скоріш за все, настала смерть?
*Пригнічення дихального центра
Ниркова недостатність
Печінкова недостатність
Колапс
Бронхоспазм

До приймального відділення лікарні доставлено людину з гострим отруєнням морфіном. Який специфічний антагоніст наркотичних анальгетиків необхідно застосувати в цьому випадку?
*Налоксон
Парацетамол
Метацин
Дигоксин
Унітіол

У реанімаційне відділення поступив хворий із симптомами гострого отруєння морфіном – втрата свідомості, гіпотермія, дихання Чейн-Стокса, гіпотензія, брадикардія, різкий міоз. Який з перерахованих препаратів буде найефективнішим у даній ситуації?
*Налоксон
Кордіамін
Камфора
Етимізол
Кофеїн

Хвора звернулась до лікаря із скаргами на біль та обмеження рухів у колінних суглобах. Який з нестероїдних протизапальних засобів краще призначити, враховуючи наявність в анамнезі хронічного гастродуоденіту?
*Целекоксиб
Диклофенак-натрій
Промедол
Кислота ацетилсаліцилова
Бутадіон
Хворому із діагнозом стенокардія, який отримує для лікування ізосорбіду мононітрат було додатково призначено лікарський засіб з дезагрегантним ефектом. Визначте препарат
*Ацетилсаліцилова кислота
Нітрогліцерин
Анаприлін
Ніфедипін
Валідол

Хворій на ревматоїдний поліартрит призначили нестероїдний протизапальний засіб диклофенак-натрію. Через деякий час його застосування у хворої виникло загострення супутнього захворювання, що змусило відмінити препарат. Яке супунє захворювання могло призвести до відміни препарату?
*Виразкова хвороба
Ішемічна хвороба серця
Цукровий діабет
Гіпертонічна хвороба
Бронхіальна астма

Хворий з ревматоїдним артритом, приймає диклофенак-натрію. Після чергового аналізу крові лікар відмінив цей препарат. Яке ускладнення з боку крові викликав диклофенак-натрію?
*Лейкопенію
Лейкемію
Посилення гемокоагуляції
Зниження гемокоагуляції
Еозинофілію

Хворому, який переніс інфаркт міокарду, призначена ацетилсаліцилова кислота по 75 мг щоденно. З якою метою призначено препарат?
*Зменшення агрегації тромбоцитів
Зменшення запалення
Зменшення болю
Пониження температури
Розширення коронарних судин

У хворого 55 років на 4-й день лікування диклофенаком-натрію виникла шлункова кровотеча в результаті виразки слизової оболонки шлунка. З чим пов’язана ульцерогенна дія препарату?
*Зменшення утворення простагландіну Е1
Зменшення утворення простацикліну
Зменшення утворення лейкотриєнів
Зменшення утворення циклічних ендоперекисів
Зменшення утворення тромбоксануУ хворого після довготривалого застосування призначеного з приводу гострого респіраторного захворювання препарату виникли слідуючи симптоми: головний біль, запаморочення, шум у вухах, нудота, біль в епігастральній області. Який препарат міг викликати подібну клінічну картину?
*Ацетилсаліцилова кислота
Вітамін С
Нафтизин
Бромгексин
Мідантан

ТЕМА 14

1. Хворому для лікування психозу було призначено препарат з групи нейролептиків. Який основний механізм дії цієї групи препаратів?
*Пригнічення дофамінових Д2-рецепторів  
Пригнічення опіатних рецепторів
Стимуляція адренорецепторів рецепторів
Стимуляція ГАМК-ергічних рецепторів
Стимуляція опіатних рецепторів

2. Хворому для лікування психозу було призначено аміназин. Який механізм його антипсихотичної дії?
*Пригнічення дофамінових Д2-рецепторів  
Пригнічення опіатних рецепторів
Стимуляція бензодіазепінових рецепторів
Стимуляція ГАМК-ергічних рецепторів
Стимуляція опіатних рецепторів

3. Хворому з маренням та психомоторним збудженням введено внутрішньом'язово розчин аміназину. До якої фармакологічної групи відноситься цей препарат?
*Нейролептики
Антидепресанти
Ноотропні засоби
Седативні засоби
Транквілізатори

4. Хворому на шизофренію призначено препарат із групи нейролептиків. Який із перерахованих фармакодинамічних ефектів є підставою для його призначення даному хворому?
*Антипсихотичний  
Гіпотензивний
Міорелаксуючий
Седативний
Снодійний

5. Під час інструктажу медичної сестри маніпуляційного кабінету неврологічного відділення про особливості застосування аміназину виникло запитання: який з наведених ефектів відноситься до місцевих?
*Подразнюючий 
Антипсихотичний
Екстрапірамідні порушення
Міорелаксуючий
Протиаритмічний

6. Бригада швидкої допомоги доставила в лікарню чоловіка з психозом. Який препарат необхідно ввести хворому?
*Аміназин  
Зопіклон
Настойку валеріани
Натрію бромід
Пірацетам

7. Хворому перед операцією для премедикації, з метою потенціювання дії анестетиків, призначив хворому нейролептик - похідне фенотіазину. Який з перерахованих засобів призначив лікар?
*Аміназин  
Атропіну сульфат
Діазепам
Дроперидол
Сульпірид

8. Для лікування післяпологового психозу призначили нейролептик, який викликав лейкопенію, агранулоцитоз, алергічний дерматит і екстрапірамідні порушення. Визначити цей препарат.
*Аміназин  
Діазепам
Настойка валеріани
Натрію бромід
Нітразепам

9. Хворий протягом двох тижнів отримував медикаментозну терапію з приводу психозу. Стан хворого поліпшився, однак невдовзі з'явилися ригідність, тремор, гіпокінезія. Який з перелічених препаратів викликає вказані ускладнення?
*Аміназин  
Дифенін
Пантокрин
Сиднокарб
Хлордіазепоксид

10. Хворий з хронічним гастритом та езофагітом скаржиться на часті та виснажливі напади гикавки. Порадьте хворому ефективний засіб з протигикавичним ефектом.
*Аміназин  
Анальгін
Омнопон
Парацетамол
Промедол

11. Хворий протягом двох тижнів отримував лікарську терапію з приводу гострого психозу. Стан хворого поліпшився, однак невдовзі з’явились ознаки лікарського паркінсонізму. Препарати якої фармакологічної групи викликають вказані ускладнення?
*Нейролептики  
Адаптогени
Аналептики
Протипаркінсонічні засоби
Седативні

12. Хворому після перенесеної психічної травми призначили аміназин. Після першого тижня застосування препарату хворий почав скаржитися на головокружіння після різкого підйому з кроваті. Як називається цей стан?
*Ортостатична гіпотензія  
Коматозний стан
Лікарський паркінсонізм
Нейролітичний синдром
Потенціація

13. Хворому з психомоторним збудженням внутрішньом'язово введено розчин аміназину. Настало різке зниження артеріального тиску (преколаптоїдний стан). Чим це обумовлено?
*Блокада альфа-адренорецепторів  
Блокада холінорецепторів
Пригнічення опіатних рецепторів
Стимуляція бензодіазепінових рецепторів
Стимуляція опіатних рецепторів

14. Після тривалого застосування аміназину хворий на шизофренію почав скаржитися на зниження інтелекту, емоціональну нестабільність, напади збудження, загальмованість. Як називається цей комплекс побічних ефектів аміназину?
*Нейролітичний синдром  
Гіпотензія
Диспептичні розлади
Лікарський паркінсонізм
Ортостатичний колапс

15. У 42-річного чоловіка діагностовано інфаркт міокарда. Неефективність попередніх заходів дало лікарю підстави застосувати нейролептик дроперидол разом з наркотичним анальгетиком фентанілом. Як називається цей різновид загальної анестезії?
*Нейролептанальгезія  
Атаранальгезія
Інтубація
Наркоз
Санація

16. Для проведення операції хворому необхідно провести нейролептанальгезію. Який з нижчеперелічених препаратів застосовують в анестезіології у сполученні з фентанілом для нейролептанальгезії?
*Дроперидол  
Пілокарпіну гідрохлорид
Сальбутамол
Фраксипарин
Холосас

17. У хворого опіковий шок. Для знеболення застосували дроперидол у комбінації з фентанілом. До якої групи за хімічною структурою відноситься зазначений нейролептик?
*Похідні бутирофенону 
Похідні бензатиди
Похідні бензодіазепіну
Похідні тіоксантену
Похідні фенотіазину

18. Хворому після лікування на наркотичну залежність призначено нейролептик з групи бензатидів. Який це препарат?
*Сульпірид  
Аміназин
Галоперидол
Етаперазин
Трифтазин

19. Хворому на шизофренію показане введення нейролептиків. Після тривалого застосування аміназину у хворого з’явилися прояви лікарського паркінсонізму. Який нейролептик, що не викликає екстрапірамідних порушень можна порекомендувати?
*Клозапін
Амітриптилін
Галоперидол
Дроперидол
Етаперазин

20. Хворий звернувся до лікаря зі скаргами на тривогу, страх, відчуття неспокою, внутрішньої напруги. Хворому було призначено діазепам. До якої фармакологічної групи відноситься цей препарат?
*Транквілізатори
Антидепресанти
Нейролептики
Ноотропні засоби
Седативні засоби

21. При щелепно-лицевій операції в стаціонарі, лікар-стоматолог для премедикації, з метою зменшення почуття страху та для потенціювання дії анестетиків, призначив хворому діазепам. До якої групи відноситься цей препарат?
*Похідні бензодіазепіну 
Алкалоїди
Похідні бутирофенону
Похідні індолоцтової кислоти
Похідні фенотіазину

22. Хворому з явищами тривоги, страху, невпевненості, психічної напруги призначено нітразепам. Який можливий механізм його транквілізуючої дії?
*Взаємодія з бензодіазепіновими рецепторами  
Взаємодія з адренорецепторами
Взаємодія з гістаміновими рецепторами
Взаємодія з серотоніновими рецепторами
Взаємодія з холінорецепторами

23. Жінка 35 років звернулась до лікаря зі скаргами на дратівливість, швидку стомлюваність, підвищену сенситивність, безсоння. Для усунення неврозу лікар призначив пацієнтці транквілізатор діазепам. Вкажіть фармакодинамічний ефект діазепаму.
*Анксіолітичний  
Антипсихотичний
Міорелаксуючий
Протисудомний
Психостимулюючий

24. Жінка 35 років звернулась до лікаря зі скаргами на наявність страхів, невпевненості в собі, безсоння. Для усунення неврозу лікар призначив пацієнтці транквілізатор діазепам. Вкажіть фармакодинамічний ефект діазепаму, що дав змогу застосувати його за цих обставин.
Антифобічний
Антипсихотичний
Міорелаксантний
Протисудомний
Психостимулюючий

25. Жінка після перенесеного нервового потрясіння (стресу) погано спить. Який снодійний засіб з групи транквілізаторів слід призначити?
*Нітразепам  
Аміназин
Атенолол
Настойка валеріани
Натрію бромід


26. Для усунення почуття страху перед оперативним втручання хворій провели атараналгезію. Препарати яких фармакологічних груп застосовують для цієї маніпуляції?
Транквілізатори + наркотичні анальгетики  
Наркотичні анальгетики + засоби для наркозу
Наркотичні анальгетики + нейролептики
Транквілізатори + засоби для наркозу
Транквілізатори + нейролептики

27. Хворому для проведення оперативного втручання проведена атараналгезія. Комбінація яких препаратів використовується для цього виду загальної анестезії?
*Діазепам + фентаніл  
Морфін + анальгін
Омнопон + закис азоту
Фенобарбітал + промедол
Фентаніл + дроперидол

28. Хворому з неврозом був призначений натрію бромід. Після тривалого застосування з’явились скарги на кашель, нежить, відчуття пороху в очах, пронос. Який препарат можна порекомендувати для прискорення виведення солей брому з організму і усунення явищ бромізму?
*Натрію хлорид  
Діазепам
Калію йодид
Літію карбонат
Настойку валеріани

29. До лікаря звернувся хворий зі скаргами на пригнічений настрій, сонливість, появу висипань на шкірі та запалення слизових оболонок. При опитуванні з'ясувалося, що пацієнт протягом останніх 3 тижнів приймав мікстуру, прописану невропатологом. З прийомом препаратів якої групи пов’язані скарги пацієнта?
*Броміди  
Нейролептики
Препарати валеріани
Солі літію
Транквілізатори

30. Хворому для усунення емоційної лабільності, подразливості рекомендовано застосовувати седативні препарати. Виберіть з наведених седативний засіб рослинного походження.
*Настойка пустирника
Відвар кори дуба
Відвар кори крушини
Настойка конвалії
Натрію бромід

При інфаркті міокарду була проведена нейролептанальгезія. Який препарат з групи нейролептиків найчастіше застосовується спільно з фентанілом?
*Дроперидол
Етаперазин
Левомепромазин
Клозапін
сульпірид

В кардіологічне відділення доставлений хворий з діагнозом: гострий інфаркт міокарду. Для купірування больового синдрому в складі нейролептанальгезії пацієнту необхідно ввести таку комбінацію лікарських препаратів:
*Дроперідол + фентаніл
Морфін + атропін
Аміназин + діазепам
Анальгін + піпольфен
Но-шпа + дімедрол

Хворому на шизофренію було призначено аміназин. Який з перерахованих фармакодинамічних ефектів є підставою для його призначення даному хворому?
*Антипсихотичний
Протиблювотний
Гіпотермічний
Міорелаксуючий
Гіпотензивний

Хворий на протязі двох тижнів отримував лікарську терапію з приводу психозу. Стан хворого поліпшився, однак невдовзі з’явилась ригідність, тремор, гіпокінезія. Який з перелічених препаратів виклакає вказані ускладення?
*Аміназин
Дифенін
Сиднокарб
Імізін
Хлордіазепоксид

Хворий звернувся до лікаря зі скаргами на страх, відчуття неспокою, внутрішньої напруги, що виникли після душевної травми. Який препарат слід йому призначити?
*Діазепам
Мікстуру Павлова
Настоянку валеріани
Настоянку собачої кропиви
Етамінал-натрію

У хворого гострий інфаркт міокарда супроводжується стійкими болями за грудиною. Неефективність попередньовведених препаратів дала основу лікарю провести нейролептанальгезію. Який нейролептик використовують для цього виду знеболення?
*Дроперідол
Метаперазин
Етаперазин
Галоперідол
Аміназин

При щелепно-лицевій операції в стаціонарі, лікар-стоматолог для премедикації, з метою зменшення почуття жаху та для потенціювання дії анестетиків, призначив хворому транквілізатор - похідне бензодіазеліну. Який з перерахованих засобів призначив лікар?
*Діазепам
Дроперідол
Атропін
Сульпірид
Аміназин

У хворої 45-ти років невроз, що виявляється дратівливістю, безсонням, невмотивованою тривогою. Який лікарський засіб - транквілізатор усуне всі симптоми хвороби?
*Діазепам
Парацетамол
Пірацетам
Кофеїн-бензоат натрію
Леводопа

У кардіологічне відділення поступив хворий з інфарктом міокарда. Для купірування болю було вирішено потенціювати дію фентанілу нейролептиком. Який з перерахованих нейролептиків найбільш придатний для проведення нейролептанелгезіі?
*Дроперидол
Аміназин
Трифтазин
Галоперидол
Сульпирид

У хворого на алкоголізм почався алкогольний психоз із вираженим психомоторним збудженням. Який препарат з группи нейролептиків слід призначити для швидкої допомоги?
*Аміназин.
Діазепам.
Натрія бромід.
Резерпін.
Фторотан.

ТЕМА 15

1. Машиною швидкої медичної допомоги лікарню доставили хворого, який у стані тяжкої депресії намагався покінчити життя самогубством. Діагноз: депресивний психоз. З якої фармакологічної групи необхідно призначити препарат хворому?
*Антидепресанти
Седативні
Нейролептики
Транквілізатори
Солі літію

2. Хворому на депресію лікар призначив препарат із групи трициклічних антидепресантів. Назвіть препарат.
*Амітриптилін
Феназепам
Дроперідол
Аміналон
Кордіамін

3. Хворий на маніакально-депресивний психоз з ознаками депресії скаржиться на прояви тривоги, страху. Який антидепресант із супутнім психоседативним ефектом необхідно йому призначити?
*Амітриптилін
Імізин
Ніаламід
Сиднофен
Феназепам

4. У хворого на маніакально-депресивний психоз спостерігаються пригнічення психічної і рухової активності, тривожно-депресивний стан. Який препарат необхідно йому призначити для зняття патологічної депресії?
*Амітриптилін
Сиднокарб
Кофеїн-бензоат натрію
Пірацетам
Трифтазин

5. До жінки, що намагалася покінчити життя самогубством, був викликаний психіатр, який виявив стан ендогенної депресії. Який препарат доцільно призначити хворій для проведення курсу лікування?
*Амітриптилін
Сиднокарб
Етимізол
Ноотропіл
Кофеїн-бензоат натрію

6. Хворому з депресивним синдромом лікар призначив препарат, наголосивши на необхідності виключити з раціону харчові продукти, що містять тирамін (сир, пиво, копченості тощо). Проте через деякий час хворий став порушувати дієту і у нього виник гіпертензивний криз. Який препарат було призначено хворому?
*Ніаламід
Амітриптилін
Піразидол
Сиднокарб
Імізин

7. Хворому з депресивним синдромом лікар призначив ніаламід, наголосивши на необхідності дотримуватись дієти. Проте через деякий час хворий став порушувати дієту і у нього виник гіпертонічний криз. Яку дієту було призначено хворому ?
*Без продуктів,які містять тирамін
Без продуктів,які містять кальцій
Без продуктів,які містять калій
Без продуктів,які містять магній
Без продуктів,які містять аланін

8. Хворий 32 років тривалий чалікувався у лікарні з приводу хронічного гепатиту. На даний час він скаржиться на слабкість, в’ялість, швидку стомлюваність, гіпотензію і зниження імунітету. Який препарат можна призначити хворому з метою покращення самопочуття?
*Настойку женьшеню
Настойку валеріани
Мікстуру Павлова
Пірілен
Натрію бромід

9. У приймальне відділення поступив хворий з пригніченням дихання. Препарати якої фармакологічної групи можуть стимулювати дихання?
*Аналептики
Транквілізатори
Нейролептики
Антидепресанти
Анальгетики
10. У дитини після народження розвинулась асфіксія. Який препарат необхідно ввести новонародженому для стимуляції дихання?
*Етимізол
Лобеліну гідрохлорид
Празозин
Атропіну сульфат
Прозерин

11. Дитині, що народилася стані асфіксії, лікар ввів у пуповинну вену етимізол для стимуляції дихання. До якої фармакологічної групи відноситься цей препарат?
*Аналептики
Ноотропи
Аналгетики
Антидепресанти
Протипаркінсонічні засоби

12. Під час хірургічної операції у хворого знизився артеріальний тиск і виникло пригнічення дихання. З метою усунення побічних ефектів, які виникли, йому ввели кордіамін. До якої фармакологічної групи відноситься цей лікарський засіб?
*Аналептики
Ненаркотичні аналгетики
Ноотропи
н-холіноміметики
Психотоніки

13. До лікаря-терапевта звернулася жінці зі скаргами на слабкість, підвищену стомлюваність, запаморочення. Поставлений діагноз: вегето-судинна дистонія по гіпотонічному типу. Препарати якої фармакологічної групи необхідно призначити хворій?
*Аналептики
Аналгетики
Антидепресанти
Протипаркінсонічні засоби
Солі літію

14. Хворому у колаптоідному стані для підвищення артеріального тиску було введено кофеїну-бензоат натрію. До якої фармакологічної групи відноситься цей препарат?
*Аналептики
Транквилизатори
Седативні засоби
Нейролептики
Антидепресанти

15. Під час наркозу у хворого знизився артеріальний тиск і виникло пригнічення дихання. Який засіб невідкладної допомоги варто застосувати цьому випадку?
*Кордіамін
Алоксим
Дипіроксим
Налоксону гідрохлорид
Налорфіну гідрохлорид

16. Під чавидалення зубу пацієнта виник колаптоїдний стан, хворий знепритомнів. Який препарат необхідно використати для швидкого виведення пацієнтаз цього стану?
*Кофеїн-бензоат натрію
Амітриптилін
Анальгін
Новокаїн
Папаверину гідрохлорид

17. Хворий після перенесеного інфекційного захворювання скаржиться на часті головні болі (мігрень). У хворого визначено низький артеріальний тиск. Який препарат треба призначити?
*Кофеїн-бензоат натрію
Сиднокарб
Пірацетам
Амітриптилін
Діазепам

18. Хворому для стимуляції психічної діяльності, розумової та психічної працездатності призначили психомоторний стимулятор – похідне пурину. Який це препарат?
*Кофеїн-бензоат натрію
Сиднокарб
Амітриптилін
Пірацетам
Трифтазин

19. Хвора постійно скаржиться на нападоподібний головний біль з вегетативними розладами. Діагноз – мігрень. Лікар призначив препарат з групи пуринів. Який препарат призначили хворій?
*Кофеїну-бензоат натрію
Феназепам
Теофілін
Петоксифілін
Дімедрол


20. Слабкість, зниження прецездатності, сонливість та інші ознаки неврозу у хворого дозволили лікареві зробити правильний вибір ефективного препарату.
*Кофеїн-бензоат натрію
Бромід натрію
Діазепам
Аміназін
Фенобарбітал

21. Батьки звернулися до невропатолога зі скаргами на порушення розумової діяльності, зниження пам’яті у дитини 9 років. Призначення якої групи психотропних засобів є виправданим у даному випадку?
*Ноотропів
Антидепресантів
Транквілізаторів
Нейролептиків
Адаптогенів

22. Хворий похилого віку скаржиться на головний біль, запаморочення, швидку стомлюваність, погіршення пам’яті. В анамнезі черепно-мозкова травма. Яку групу препаратів необхідно йому призначити?
*Ноотропні засоби
Снодійні
Нейролептики
Анальгетики
Транквілізатори

23. Хворому після перенесеної черепно-мозкової травми, лікар призначив пірацетам. До якої фармакологічної групи відноситься цей препарат?
*Ноотропні засоби
Ненаркотичні анальгетики
Транквілізатори
Аналептики
Нейролептики

24. У дитини 10 років виявлено зниження інтелектуального розвитку. Яку групу психотропних засобів треба призначити?
*Ноотропи
Нейролептики
Антидепресанти
Адаптогени
Транквілізатори

25. Після перенесеної черепно-мозкової травми у хворого виникли розлади уваги, пам’яті, мови. Препарати якої фармакологічної групи необхідно призначити хворій?
*Ноотропи
Аналгетики
Антидепресанти
Протипаркінсонічні засоби
Адаптогени

26. Хворому необхідно призначити препарат, який покращує пам’ять і розумову діяльність при органічних пошкодженнях головного мозку?
*Пірацетам
Нітразепам
Мезапам
Діазепам
Кофеїн-бензоат натрію

27. У неврологічне відділення госпіталізовано хворого зі скаргами на погіршення пам’яті та розумової працездатності після перенесеної травми голови. Який лікарський засіб можна порекомендувати для покращення метаболізму у тканинах головного мозку?
*Пірацетам
Меридил
Сиднокарб
Кофеїн-бензоат натрію
Анальгін

28. Запропонуйте лікарю-інтерну ноотропний препарат з транквілізуючою дією для лікування наслідків черепно-мозкової травми.
*Пірацетам
Дроперідол
Карбамазепін
Фуросемід
Кофеїн-бензоат натрію

29. У неврологічне відділення поступив хворий на атеросклероз із скаргами на погіршення пам’яті та розумової працездатності. Призначте пацієнту ноотропний засіб – похідне піролідону для покращення метаболізму головного мозку
*Пірацетам
Кофеїну натрію бензоат
Настойкжень-шеню
Сиднокарб
Меридил

30. У чоловік 36 років, з черепно-мозковою травмою дихання слабке, пульс ниткоподібний, рефлекси відсутні. Який шлях введення пірацетаму найбільш доцільний у даному випадку?
*Внутрішньовенний
Ректальний
Підшкірний
Пероральний
Інгаляційний

У хворого на маніакально-депресивний психоз спостерігаються пригнічення психічної і рухової активності, тривожно-депресивний стан. Який препарат необхідно йому призначит для зняття патологічної депресії?
*Амітриптилін
Сиднокарб
Кофеїн-бензоат натрію
Пірацетам
Трифтазин

У неврологічне відділення поступив хворий зі скаргами на зниження пам'яті і розумової працездатності, порушення сну, запаморочення. Перераховані симптоми хворий пов'язує зі струсом мозку мав місце 2 роки тому в результаті ДТП. Виберіть препарат, який поліпшує метаболізм головного мозку, найбільш показаний в даній ситуації:
*Пірацетам
Сиднокарб
Натрію оксибутират
Кордіамін
Кофеїн

У чоловіка 36 років з черепно-мозковою травмою дихання слабке, пульс нитковидний, рефлекси відсутні. Який шлях уведення пірацетама найбільш доцільний у даному випадку?
*Внутрішньовенний
Ректальний
Підшкірний
Пероральний
Інгаляційний

Жінка 63 років приймала пірацетам для відновлення функції ЦНС після ішемічного інсульту. Стан хворий значно покращився. Який механізм дії даного препарату?
*Покращення метаболізму в ЦНС
Блокада дофамін-гідроксилази
Блокада холінацетилази
Блокада катехол-о-метилтрансферази
Блокада моноамінооксидази

13 PAGE \* MERGEFORMAT 14815
 
·
·
·€Љ
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·= Заголовок 215

Приложенные файлы

  • doc 245028
    Размер файла: 636 kB Загрузок: 0

Добавить комментарий