Гормони

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ХАРЧОВИХ ТЕХНОЛОГІЙ
Кафедра біотехнології і мікробіологіїРЕФЕРАТ
на тему:
Гормони в продуктах харчування і їх вплив на організм людини
Виконала студентка: Коваленко Л.М
Перевірила: к.т.н., доцент Волошина І.М.

Київ – 2013

ЗМІСТ


ВСТУП....................................................................................................................
3

РОЗДІЛ 1. Гормони в продуктах харчування:
4

РОЗДІЛ 2. Дія гормонів в продуктах харчування на організм людини...........
6


2.1.
Забруднення гормонами м’ясної сировини.......................
6
9

11
12


2.2.
2.3.

2.4.
Гормони і молочні продукти...............................................
Чи небезпечна риба, вирощена з використанням гормонів?.............................................................................
Фітоестрогени в продуктах харчування ......................


РОЗДІЛ 3. Необхідні гормони в продуктах харчування....................................
16

Висновки........
Список літератури.......................................................................................
21
22ВСТУП
Тенденцією сьогоднішнього дня є використання у продуктах харчування різноманітних харчових добавок, які знижують їх вартість, підвищують тривалість зберігання, роблять зовнішній вигляд привабливим для покупця тощо. Та часто за всі ці переваги споживач платить своїм здоров’ям.
Теж саме стосується і сільського господарства. У сучасному промисловому тваринництві та птахівництві для збільшення виробництва продукції нерідко використовуються різні гормональні стимулятори росту (прогестерон, тестостерон, естрадіол тощо), що може призводити до їх надмірного накопичення в м'ясі і м'ясопродуктах. Це становить серйозну небезпеку для здоров'я людини, оскільки дані сполуки порушують обмінні процеси і гормональний статус організму, впливають на серцеву діяльність, можуть володіти канцерогенним ефектом [1].
Наш організм захищений від багатьох шкідливих речовин, що надходять у нього з їжею (таких як шкідливі харчові добавки) він може нейтралізувати і вивести невелику кількість шкідливих речовин до того, як вони встигнуть завдати серйозної шкоди здоров'ю. Але перед гормонами в продуктах харчування ми беззахисні. Про те, які добавки присутні в тому чи іншому продукті, можна дізнатися це написано на упаковці. Про присутність гормонів в продуктах харчування ніде не повідомляється.
Тому знання про вміст гормонів у продуктах харчування та їх вплив на організм людини є необхідними і актуальними на даний момент.РОЗДІЛ 1. Гормони в продуктах харчування

Гормони – біологічно активні речовини, які продукуються залозами внутрішньої секреції в малих кількостях і регулюють усі життєво важливі процеси, що протікають в організмі. Тільки статеві гормони мають найбільший вплив на 120 функцій організму та більше. Термін «гормон» у перекладі з грецької мови означає речовину, що приводить в рух. Гормони, яких налічується більше сотні різновидів, виробляються органами внутрішньої секреції. Деякі з гормонів, наприклад тиреоїдні, надають загальний вплив на всі органи, інші, як альдостерон, на один-два органи. Однак, недостатнє вироблення одного з гормонів призводить до захворювання організму в цілому [2].
Для того, щоб зрозуміти як гормони в продуктах харчування впливають на організм людини, необхідно знайти відповідь на ряд запитань, а саме: «Звідки беруться гормони в продуктах?», «Які гормони містяться в продуктах?», «Які гормони, що надходять з продуктів харчування, мають вплив на людський організм, а які ні?».
Звідки беруться гормони в продуктах харчування?
1.Гормони використовуються в тваринництві та рибному господарстві:
-при вирощування тварин на м’ясо;
-для збільшення ваги риби і зміни статті;
-для збільшення удоїв молока;
-при виробництві яєць;
2. При вирощування рослин, для прискорення дозрівання фруктів і овочів (полові гормони рослин);
3. Також в рослинах містяться фітогормони-речовини, що проявляють деякі властивості людських гормонів;

Які гормони містяться в продуктах?
- чоловічі і жіночі гормони містяться в м'ясі; - жіночі гормони містяться в молоці і яйцях; - тиреостатики препарати, що заважають вироботці гормону щитовидної залози, містяться в м'ясі; - полові гормони рослин містять в овочах і фруктах; - фітогормони найбільшої популярності отримав фітоестроген сої. Інші фітогормони присутні, в основному, в лікарських травах.
Які гормони, що надходять з продуктів харчування, мають вплив на людський організм, а які ні?
Статеві гормони тварин ідентичні гормонам людини . Тиреостатики теж. Таким чином, всі гормони, застосовувані в тваринництві, здатні впливати на людський організм. Потрапляючи в організм людини з їжею (м'ясом , молоком , курячими яйцями), ці гормони сприймаються ним як свої власні. Статеві гормони рослин, які використовуються для прискорення дозрівання овочів і фруктів або для зміни статі рослини, не впливають на організм людини. Вплив фітоестрогену та інших фітогормонів на людину залежить від безлічі різних факторів. В окремих випадках фітогормони можуть бути корисні. З іншого боку, вони можуть завдати серйозної шкоди здоров'ю. Практично, фітогормони є горманальними ліками і ставитися до них слід з великою обережністю. Підводячи підсумок, можна сказати, що на людину впливають практично всі гормони, що містяться в продуктах тваринного і рослинного походження, крім статевих гормонів рослин [3,4].РОЗДІЛ 2. Дія гормонів в продуктах харчування на організм людини
2.1. Забруднення гормонами м’ясної сировини
Масштаби, в яких виробляється м'ясо, величезні. На практиці багато сільськогосподарських тварин, призначених на м'ясо, все життя проводять у клітках і загонах. Корови, зазвичай, проводять лише кілька місяців на полях,а потім потрапляють на відгодівельні бази. У Європі це явище отримало назву «factory farming» тваринництво фабричного типу, метою якого є змусити тварину набрати неприродньо велику вагу в дуже короткі терміни. По-перше, тварин замикають у тісних клітках, де у них немає можливості рухатися. В результаті, енергія не витрачається на рух все йде в набір маси. Через нестачу руху м'язи атрофуються, а м'ясо стає м'яким. Годують тварин неприродною їжею, що містить білки у вигляді кісткового борошна. Але всього цього було б недостатньо, якби не існувало гормонів, завдання яких прискорити «дозрівання» м'яса, зменшити вміст у ньому жиру і забезпечити бажану ніжну текстуру.
У Європі та Росії застосування гормонів в тваринництві заборонено, але ніхто не перевіряє дотримання даної заборони. У США до використання для рогатої худоби схвалено шість гормональних стимуляторів росту: три натуральних прогестерон, тестостерон і естрадіол-17Я і три синтетичних тренболон ацетат (TBA), зеранол і меленгестрол ацетат (MGA). Гормональні стимулятори росту заборонені до використання для будь-яких видів, крім рогатої худоби.
В тваринництві використовуються в основному жіночі та чоловічі статеві гормони. Жіночі гормони можуть вводитися самцям, а чоловічі самкам. У результаті виходять тварини "середньої" статі, які швидко набирають велику вагу.
Основними з використовуваних у тваринництві гормонів є:
-жіночий статевий гормон естрадіол і його синтетичний аналог, який володіє сильною фемінізуючою дією;
-гормон вагітності прогестерон і його синтетичний аналог. Цей гормон готує організм до вагітності і виношування збільшує апетит і уповільнює рух їжі по травному тракту, щоб дати можливість організму засвоїти більше поживних речовин;
-чоловічий статевий гормон тестостерон і його синтетичний аналог. Гормон тестостерон сприяє зростанню м'язової маси;
Всі гормони, за винятком меленгестролу, який додають у корм, імплантують у вухо, звідки вони і надходять у кров протягом всього життя тварини, аж до забою. При стійловому утриманні тварин запросто можуть підкормлювати тиреостатиками, блокуючими вироблення гормонів щитовидної залози. При цьому корови починають рости на 30% швидше, так як організм тварини практично не витрачається на теплообмін, всі калорії йдуть на м'язи. Але ці ж тиреостатики можуть вплинути і на щитовидну залозу людини , хоч і не в такій мірі , як у тварин [1,3,4].
Існує думка, що комерційні бройлери мають підвищені темпи росту через використання стероїдних гормонів в птахівничій промисловості. Але дослідження, проведене в Коста-Ріці, показує, що гормони не є хорошими стимуляторами росту для курки.
Дане дослідження було проведене для оцінки маси тіла, стану харчового статусу і концентрації в крові деяких стероїдних гормонів у репрезентативній вибірці з 600 чоловічих і жіночих особин бройлерів, вирощених на комерційних фермах і порівняння їх з контрольною групою з 38 бройлерів обох статей , вирощених на експериментальній станції.
У результаті дослідження не спостерігалося істотних відмінностей у концентрації стероїдних гормонів в сироватці крові між комерційним птахами і птахами з контрольної групи. Автори вважають, що висока маса тіла і швидкість росту, досягнуті цими бройлерами у віці 6-ти тижнів, не були пов'язані із застосуванням стероїдних гормонів в якості стимуляторів росту.
Існує кілька факторів на користь ідеї, що гормони не є гарними стимуляторами росту для бройлерів.
По-перш , стероїдні гормони у курей, що не несуться, знаходяться в крові дуже недовго, тому що вони мають більш високу швидкість метаболічного кліренсу (швидкість метаболічного кліренсу гормонів характеризує обсяг крові, що повністю і незворотньо очищається від гормону за певний проміжок часу), ніж птахи несучки. Біологічно активний період напіврозпаду прогестерону в крові птаха становить приблизно 11 хв. Розрахований період напіврозпаду естрадіолу в крові приблизно 28 хв .
По-друге, генетично модифіковані кури живуть на більш високому рівні метаболізму. Збільшення швидкості їх зростання, ймовірно, призведе до збільшення смертності цих бройлерів через «калорійний» стрес.
По-третє, застосовувати гормони в якості стимуляторів росту важко тому що вони повинні бути введені в птаха, а такі методи не є практичними на фермах з тисячами бройлерів.
І нарешті, ліпідний профіль, що в даному випадку представлений загальним аналізом холестерину і тригліцеридів, зазвичай використовується в якості оцінки стану харчового статусу. Відмінності рівня загального холестерину і тригліцеридів, що спостерігаються в сироватці крові, між бройлерами від різних виробників і з контрольної групи дають підстави припускати, що кожен виробник має свою власну стратегію харчування. Тобто загальнопоширена думка про забруднене гормонами куряче м'ясо може бути хибною [5].
Чим же так небезпечні гормони в м'ясі? Жіночі та чоловічі статеві гормони (естрадіол і тестостерон), а також гормон вагітності прогестерон, що застосовуються при вирощуванні тварин на м'ясо, ідентичні гормонам людини.
Список проблем, що викликаються гормонами:
1.Гормони мають канцерогенні властивості можуть призвести до раку грудей і раку передміхурової залози.
2.Гормони можуть порушити гормональний баланс.
3.Гормони викликають алергію та інші аутоімунні захворювання. 4.Гормони порушують репродуктивну функцію як у чоловіків , так і у жінок.
5.Гормони особливо небезпечні для дітей і підлітків.
Особливо важливо не порушувати гормональний баланс в дитячому віці. У дітей, які ще не статево зрілі, концентрація статевих гормонів в організмі близька до нуля і найменше підвищення рівня гормонів вже є істотним. Слід також побоюватися впливу гормонів на плід, що розвивається, адже в період внутрішньоутробного розвитку ріст тканин і клітин регулюється точно відміряними кількостями гормонів. Відомо, що вплив гормонів є найбільш критичним в особливі періоди розвитку плоду так звані ключові точки, коли навіть незначне коливання концентрації гормонів може призвести до непередбачуваних наслідків. Експериментально показано, що всі гормони, застосовувані в тваринництві, добре проходять через плацентарний бар'єр і потрапляють в кров плоду.
Як позбутися від гормонів у м'ясі і м'ясних продуктах? У народі існує думка, що зваривши курку і зливши перший бульйон, можна позбутися від більшої частини шкідливих речовин. З іншого боку, немає досліджень про те, чи можна таким чином позбавитися від гормонів в м'ясі. Отже, єдиним виходом є уважно купувати м'ясо, робити це у перевірених місцях, скоротити споживання сумнівної продукції. Оскільки ні вивести, ні нейтралізувати гормони, що вже потрапили в організм, неможливо [1,3,4].
2.2. Гормони і молочні продукти
Досить часто забрудненою гормонами виявляється і молочна продукція. Продуктивність молочної корови тільки на 30 % залежить від генетики. Інші 70 % визначаються годуванням. На природному для травоїдних тварин рослинному кормі така кількість молока утворюватися не може. Тому використовують висококалорійний корм, з різними штучними добавками, відходами рибної промисловості та кістковим борошном, що викликають у корів порушення травлення і обмінних процесів. Але удій можна збільшити ще на 40 % додавши синтетичні гормони росту.
У 1993 році FDA (Food and Drug Administration агентство Міністерства охорони здоров'я і соціальних служб США, один з федеральних виконавчих департаментів, яке займається контролем якості харчових продуктів, лікарських препаратів і деяких інших категорій товарів)
дозволила до використання рекомбінантний коров'ячий гормон росту (рКГР), синтетичний коров'ячий гормон (його вводять за допомогою ін'єкції молочним коровам ), що стимулює виробництво молока. Сам по собі гормон рКГР не має помітного впливу на здоров'я людини. Реальна небезпека полягає в тому, що маніпулювання з гормонами росту для корів може підвищити вміст іншого гормону, інсуліноподібного фактору росту (ІФР), який може імітувати гормон росту людини в небезпечних пропорціях. На практиці дослідження показали , що молоко корів, щеплених гормоном рКГР, містить у десять разів більше ІФР, ніж молоко корів, які не щеплених таким гормоном .
У той час як споживання великої кількості молока та інших молочних продуктів сприяли збільшенню рівня ІФР людини в крові, це збільшення, можливо, не є результатом прямої дії рівня ІФР тваринного або ІФР, виявлених у цих продуктах. Це тому, що кількість ІФР в молочних продуктах від корів, щеплених рКГР, ніщо порівняно з природною кількістю ІФР у нашому організмі. Тільки щоб отримати денну кількість ІФР, що виділяється слиною і шлунково-кишковим трактом, доведеться випити близько 95 літрів молока. Отже, якщо кількість ІФР в молоці незначна, тоді як споживання молока збільшує наш ІФР? Як пояснюють вчені, молоко в цілому (а воно містить і білки, і цукор, і мінеральні речовини, і інші гормони) може якимось чином впливати на людський організм, щоб він синтезував свій власний ІФР. Та остаточно це питання ще не вирішене і на даний момент залишається відкритим.
Високий рівень вмісту в крові ІФР (незалежно від причин його появи) був пов'язаний з підвищеним ризиком раку грудей простати і інших видів раку у людей. У дослідженні, проведеному в 2004 році, пацієнти з рівнем ІФР вище середнього, були схильні до ризику розвитку раку простати на 50 відсотків більше. Також на 65 відсотків більше ризику розвитку гормонозалежного раку грудей в передклімаксний період, ніж у пацієнтів з рівнем цього гормону нижче середнього. Багато факторів (у тому числі гени, куріння і споживання жирів) сприяють появі раку, але цілком можливо, що принаймні частина цього ризику співвідноситься з рівнем ІФР, особливо там, де має місце рак передміхурової залози. Отже, гормони росту, наявні в молоці, можуть певним чином стимулювати розвиток ракових пухлин [4,6].
2.3. Чи небезпечна риба, вирощена з використанням гормонів?
Гормональні ін'єкції часто використовуються для стимуляції дозрівання самок. У цьому випадку, вирощене з ікри простимулюваної самки потомство нічим не відрізняється від звичайного. Про шкідливість такої риби через використання гормонів говорити не доводиться.
Застосовуються корми з гормонами для інверсії статі риб. Чи шкідлива така риба? У риб стать не визначається в момент запліднення ікри. На ранніх стадіях розвитку можливо змінити стать риби. У деяких видів риб, наприклад у коропа і лосося самки ростуть швидше самців. А у інших видів (наприклад, у сомів) самці обганяють самок в зростанні. Відповідно, у рибних господарствах бажають розводити, в основному, самок коропа і лосося і самців сома. Для отримання переважно жіночої популяції риб використовують жіночі гормони естрогени . А , якщо потрібно збільшити відсоток самців, то застосовують чоловічі гормони андрогени. Гормони для зміни статті діють тільки в певний, досить короткий період. Сенсу в подальшому застосуванні гормонів немає ніякого. Таким чином, в рибі з штучно зміненою статтю, не міститься ніяких додаткових гормонів.
Отже, перші дві групи гормонів діють в чітко визначений період і далі на організм людини ніяк не впливають; про застосування гормонів для прискорення росту риби даних мало; якщо гормони застосовуються протягом всього періоду вирощування, то очевидно, що така риба буде небезпечною [4].

2.4. Фітоестрогени в продуктах харчування
Фітоестрогени широко використовуються і в косметиці, і в біологічно-активних добавках, та останнім часом все більше уваги привертає їх наявність в продуктах харчування.
Фітоестрогени це нестероїдні рослинні сполуки, які в організмі людини можуть діяти не тільки як естрогени, але і як антиестрогени. Наприклад, на відміну від справжніх естрогенів, вони не стимулюють, а пригнічують ріст гормонозалежних пухлин. Фтоестрогени не є гормонами рослин. Така двояка дія викликана самою природою фітоестрогенів. Ці рослинні речовини здатні зв'язуватися з тими ж рецепторами (особливими білковими структурами на поверхні клітин), що і естрогени. Але дія фітоестрогенів набагато слабша (приблизно в 500-1000 разів). Таким чином, вплив фітоестрогенів визначається концентрацією в організмі естрогенів.
При низькому рівні естрогенів фітоестрогени зв'язуються з незайнятими рецепторами. Різні дослідження показали, що в цьому випадку фітоестрогени можуть мати позитивний вплив:
- профілактика серцево-судинних захворювань. Ізофлавони регулюють жировий обмін, знижуючи окислення ліпопротеїнів та утворення атеросклеротичних бляшок. Одночасно ці речовини знижують агрегацію тромбоцитів, перешкоджаючи розвитку тромбів.
- профілактика остеопорозу: фітоестрогени сприяють засвоєнню кальцію і фосфору, зменшують їх вимивання з кісток, що перешкоджає розвитку ламкості кісткової тканини.
- ліки від депресії і препарат при менопаузі: діючи подібно природним жіночим гормонам, ізофлавони зменшують частоту і інтенсивність приливів, нормалізують тиск, що призводить до поліпшення сну й емоційного статусу жінки.
- зміцнення імунітету: фітоестрогени мають противірусну і протимікробну дію, що сприяє захисту організму від різних інфекцій. Загальне оздоровлення організму закономірно стає причиною поліпшення психо-емоційного стану.
- протипухлинну дію: механізм антиканцерогенної дії ізофлавонів поки не вивчений до кінця, однак статистичні дослідження показали, що прийом сої та препаратів на її основі достовірно знижує частоту розвитку пухлин молочних залоз, товстої кишки, шкіри.
А при високому рівні естрогенів фітоестрогени починають конкурувати з справжніми естрогенами і, займаючи рецептори, мають андрогенну дію. Так, вчені Королівського університету в Белфасті виявили зв'язок між споживанням соєвих продуктів і якістю сперматозоїдів у чоловіків. Зміни іноді були настільки серйозні, що приводили до безпліддя.
Фітоестрогени містяться в таких продуктах:
Злакові і бобові: соя, пшениця, овес, ячмінь, льон, рис, люцерна, сочевиця, хміль.
Овочі та фрукти: яблука, морква, гранати.
Напої: бурбон, пиво.
У багатьох з перерахованих вище продуктів фітоестрогени містяться в незначних кількостях. Розглянемо докладніше ті продукти, в яких кількість фітоестрогенів достатня для того, щоб чинити вплив на організм людини. Фітоестрогени в сої. До теперішнього часу найбільше відомо про фітоестрогени, що містяться в сої. Це в першу чергу ізофлавоно геністеїн і дайдзеїн. Ще один соєвий фітоестроген гліцитеїн накопичується переважно в проростках сої. Ізофлавони присутні в рослинах в основному у вигляді глікозидів з'єднань з цукрами. У кишечнику під дією кишкової мікрофлори глікозиди гідролізуються і розпадаються на цукристу частину і так званий аглікон (тобто «позбавлений цукру»). Глікозиди ізофлавонів сої практично не здатні викликати естрогенну відповідь клітин. Естрогенна активність агліконов трохи вище. Однак найістотніший внесок у естрогенну дію сої вносить еквол продукт подальшого перетворення дайдзеїну. За структурою він найбільше нагадує естрадіол.
Фітоестрогени в червоній конюшині. Червона конюшина містить ізофлавоноїди з групи ізофлавонів. Червоний конюшина, як і соя, широко використовується для попередження неприємних симптомів клімактеричного період . Однак, на відміну від сої, конюшина не є харчовим продуктом і відноситься до лікарських рослин. Відповідно немає даних про її вплив на організм людини при тривалому і регулярному застосуванні. Експериментальних даних для обгрунтування використання екстракту червоної конюшини замість справжнього естрогену в гормонозамісній терапії також поки що недостатньо.
Фітоестрогени в люцерні. Люцерна містить фітоестроген куместрол і невелику кількість формононетіну. Люцерна, як і конюшина, викликає репродуктивні розлади у вівць. Естрогенну дію екстракту люцерни на людей поки погано вивчено.
Фітоестрогени в льоні. Насіння льону містять фітоестрогени лігнани, які в кишечнику людини перетворюються на ентеролактон і ентеродіол. За механізмом біологічнії дії лігнани схожі з ізофлавонами.
Фітоестрогени в червоному винограді. У червоному вині виявлено фітоестроген ресвератрол. Ресвератрол володіє високою антиоксидантною активністю.
Фітоестрогени в хмелі. Хміль є сировиною у виробництві пива. У «шишечках» хмелю міститься 8-пренілнарінгенін(8-ПН) речовина, що відноситься до класу фітоестрогенів і надає хмелю естрогенну активність. Тому на даний момент актуальним є питання про вплив споживання пива і його дію на організм людини, особливо чоловіків.
Вміст фітоестрогенів у хмелі сягає значних величин від 20 до 300 мг на 1 кг рослинної маси. У пиві вміст фітоестрогенів досягає до 36 мг/л. Цієї кількості достатньо для вираженого гормонального впливу на організм людини, зміни ендокринного статусу. Тобто, з хмелю в пиво виділяються гормони дуже схожі на жіночий статевий гормон прогестерон. У дослідах на кастрованих мишах і інфантильних щурах було встановлено, що 70% екстракт хмелю в дозі 10-30 мг викликає еструс (психофізіологічний стан самок, що попереджує спарювання). Щоденне введення тваринам екстракту хмелю протягом 12 днів збільшувало масу матки в 4,1 рази .
Негативна дія пива на жінку це збільшення матки, розростання епітелію матки і піхви, зайвий секрет у фаллопієвих трубах, підвищення експресії рецепторів прогестерону, порушення менструального циклу, втрата здатності до продовження роду. Справа в тому, що в нормальному стані організм жінки сам виробляє стільки естрогену, скільки їй в даний момент потрібно. Якщо ж жінка п'є пиво, вона таким чином вводить в свій організм додаткову кількість жіночого гормону. Активність фітоестрогену хмелю дуже висока: у жінок, зайнятих прибиранням і переробкою хмелю, нерідкі розлади менструального циклу.
Негативна дія пива на чоловіка це все симптоми фемінізації, а саме розростання грудних залоз, розширення тазу, ослаблення м'язів (насамперед черевного преса пивний живіт), втрата бажання і здатності до продовження роду. Пиво також знижує рівень тестостерону (чоловічого статевого гормону) у крові [7,8,9].

РОЗДІЛ 3. Необхідні гормони в продуктах харчування
З викладеного вище матеріалу стає зрозумілим, що вплив гормонів, які штучно потрапляють у продукти харчування, найчастіше є несприятливим для організму людини. Та попри це у певних продуктах містяться гормони, які мають безперечну позитивну дію. Тобто за допомогою харчування можна спробувати відрегулювати діяльність ендокринної системи, не вдаючись до гормонозамісної терапії.
Щитовидна залоза найбільш чутлива з усіх інших залоз до сезонів року. Взимку рівень гормонів щитовидної залози падає, і тому ми запасаємо 1-3 зайвих кілограма. Іноді функція залози може бути знижена і влітку. Які продукти треба застосовувати, щоб активізувати щитовидну залозу і підвищити вироблення гормонів? Перш за все, всі морепродукти і морську капусту, у них найвищий вміст органічного йоду. З рослинних продуктів можна виділити хурму, фейхоа, фініки, чорнопліднугоробинуі смородину, чорнослив, яблука, вишню, огірки, картоплю, моркву, капусту, баклажани, часник, редьку, салат, шпинат, помідори, цибулю. Але потрібно пам'ятати, що надмірне споживання м'яса, особливо жирних сортів, призводить до зниження рівня тиреоїдних гормонів. До продуктів, що стимулюють ріст щитовидної залози при вживанні їх у великій кількості, можна віднести капусту (особливо кольорову), коренеплоди (особливо редис, редьку, ріпу), а також шпинат, персики, топінамбур.
Гормон росту, або гормон керівника. Виробляється клітинами гіпофізу. Без присутності цього гормону у дитячому віці ми залишилися б карликами. Доросла людина потребує гормону росту для збереження стійкості і надійності своєї фізичної форми. Гормон росту визначає ріст людини, зміцнює тіло, випрямляє спину, розвиває ніс, щелепи, підборіддя, плечові і тазові м'язи, сприяє збереженню молодості, зменшує шар жиру, зміцнює стегна, зменшує живіт, дає енергію протягом дня, допомагає відновити сили, особливо після сну, ефективно знижує тривожний стан. Щоб підвищити рівень вироблення гормону росту потрібно їсти достатньо продуктів з високим вмістом білків (м'ясо, птиця, риба), обмежити споживання кави. У жінок, які споживають багато кави, низький вміст гормону росту соматомедину в крові. Необхідно регулювати фізичне навантаження при кожному навантаженні гормон росту пвиділяється в кров, відмовитися від куріння пристрасть до куріння може призвести до передчасного старіння .
Мелатонін, або гормон сну. Головним чином секретується епіфізом маленькою залозою, розташованою в глибині мозку. Здатністю до вироблення мелатоніну володіють і інші органи кишечник і сітківка ока. Цей гормон знижує напругу, розслаблює м'язи, зменшує адреналін і розріджує кров, вночі викликає позіхання і бажання лягти спати, вранці будить, активізуючи тиреоїдні гормони. Як природним чином підвищити рівень мелатоніну? У кімнаті, в якій спите, не повинно бути занадто спекотно або занадто холодно. У приміщенні вранці має бути світло, а вночі повна темрява. Потрібно їсти більше продуктів, багатих мелатоніном: рис, кукурудзу, овес. З фруктів банани. Віддавати перевагу рослинним оліям холодного пресування, що містить високий відсоток Омега-6.
 Естрадіол, або гормон жіночності. Велика частина естрадіолу виробляється яєчниками, менша частина жировою тканиною з інших гормонів. Естрадіол сприяє розвитку грудей, створенню округлостей жіночих форм, розгладжує зморшки, позбавляє від небажаного волосся, зволожує очі і робить їх блискучими і променистими, сприяє радості, веселості, гарному настрою, забезпечує фізичну витривалість, сприяє появі бажання любові і близькості. При нестачі естрадіолу очі тьмяні, відзначається надмірне оволосіння за чоловічим типом. Скарги зазвичай на втому протягом дня, схильність до депресії, смутку, відсутність сексуального бажання, мізерні менструації або їх затримка. Щоб цьому запобігти, необхідно їсти достатню кількість їжі: кількість уживаних калорій має відповідати витраченій енергії. У їжі повинна бути достатня кількість тваринного білка (м'ясо, птиця, риба, яйця).
Тестостерон або гормон мужності. Це той самий гормон, який робить чоловіка чоловіком. Забезпечує постійний приплив енергії, надає витривалість з ранку до вечора, підвищує фізичну силу і життєвий тонус, розвиває м'язи тіла, зміцнює фігуру, зменшує кількість жиру, створює гарний настрій і пробуджує сексуальне бажання. Основу гормону становлять амінокислоти і полінасичені жири, при цьому в його виробленні бере участь такий важливий мікроелемент як цинк. Тому впливати на його синтез буде достатній вміст або дефіцит цих речовин у раціоні харчуванні.
Безпосередньо попередники тестостерону і сам тестостерон знаходиться у великій кількості в продуктах бджільництва маточне молочко і бджолиний пилок. При вживанні в їжу вони мають виражену анаболічну дію. Крім того, в меду міститься бор, який сприяє збільшенню вироблення тестостерону та знижує рівень жіночого гормону естрогену. Естрогени також присутні в організмі чоловіка, але в набагато меншій кількості. При ожирінні його рівень може підвищуватися, а рівень тестостерону, навпаки, знижуватися. Таким чином, продукти, що впливають на посилення синтезу тестостерону та зниження вмісту естрогену, мають правильну дію на організм чоловіка .
Крім того, для синтезу статевих гормонів потрібен холестерин. Холестерин для гормонів організм синтезує в печінці з поліненасичених жирних кислот, які надійшли з їжею. Якщо в харчуванні їх дефіцит, то, на жаль, їжа, багата холестерином, але бідна ненасиченими жирами призведе до розвитку атеросклерозу.
Для зворотнього ефекту необхідно вживати жирну морську рибу з мінімальною термічною обробкою, приймати добавки омега-жирних кислот, різні рослинні олії холодного пресування: оливкова, лляна, кунжутна, волоського горіха. Горіхи і насіння також містять вітамін Е , необхідний для підтримки гормонального балансу.
Для збільшення синтезу чоловічих статевих гормонів важливий цинк. Найбільше його в устрицях та інших морепродуктах. Їх вважають класичними афродизіаками. Мінеральні речовини з морепродуктів краще засвоюються нашим організмом, так як містяться там у формі солей. Традиційно телятина, яловичина та птиця рекомендуються для підняття рівня тестостерону, як продукти, що містять необхідні амінокислоти для його синтезу .
Традиційно червоне м'ясо, темне м'ясо птахів рекомендується для збільшення вироблення тестостерону в силу достатнього вмісту амінокислот, необхідних для його синтезу. М'ясо також багате цинком і вітамінами групи В, необхідними для гормонального балансу чоловіки. Цинк, крім того, що підвищує синтез тестостерону, знижує вироблення іншого гормону пролактину, який часто приводить до статевих дисфункцій, а у жінок до захворювань молочних залоз. Цинком багаті коричневий рис, зерновий хліб, овочі зеленого кольору.
Прогестерон або гормон миру в сім'ї. Це гормон безтурботного стану, який робить жінку більш спокійною, безтурботною. Створює відчуття умиротворення, покращує сон. Якщо вироблення прогестерону природним шляхом знижене, то слід збільшити споживання білків тваринного походження (м'яса, птиці, риби) і жирів, у тому числі холестерину (яйця, риба, жирне м'ясо). Слід додавати в раціон продукти, що містять вітаміни P і С цитрусові, плоди шипшини, чорну смородину.
Серотонін гормон радості. Коли він виробляється в достатній кількості, ми відчуваємо почуття задоволення, радості, щастя, тому що за хімічною природою він відноситься до опіатної групи. І , навпаки , при його дефіциті, ми впадаємо в смуток, відчуваємо млявість і слабкість, є відсутність інтересу до життя.
Підвищують його синтез, наприклад, шоколад. Він містить метилксантини, які стимулюють передачу нервових імпульсів і роблять нас бадьорішими, а також викликають вивільнення ендорфінів, які створюють відчуття задоволеності і підвищують настрій.
Пам'ятати потрібно те , що для цих цілей підходить гіркий шоколад із вмістом какао не менше 70%. 15-20 г такого шоколаду щодня не дадуть надбавку в кілограмах, зате забезпечать зарядом бадьорості і гарного настрою.
З овочів найбільше серотоніну в помідорах. У деяких культурах їх називають «яблуками любові». У фруктах серотонін міститься в бананах, фініках, інжирі, сливах.
Отже, правильне харчування є запорукою надходження важливих та необхідних гормонів, і , як наслідок, запорукою міцного здоров’я [10].ВИСНОВОК

Отже, таким чином аналіз доступної інформації дозволяє викреслити такі основні положення:
- використання спеціальних гормональних препаратів в тваринництві, птахівництві, рибному господарстві та рослинництві є поширеною практикою.
- продукція, отримана таким способом, часто буває забруднена залишковими кількостями цих речовин.
- вживання таких харчових продуктів має негативні наслідки для організму людини, починаючи від стресу і закінчуючи утворенням ракових пухлин.
- існують гормони, які навпаки чинять позитивну дію. До них можна віднести гормони природного походження в фруктах, овочах тощо та в деяких випадках фітоестрогени.
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

Островская А.В. Содержание гормональных стимуляторов роста в мясе и усовершенствование метода их определения: Автореф. дис. канд. биол. наук. – Москва, 2004. – 20 с.
Фармацевтична хімія: навчальний посібник / За ред. П.О. Безуглого. Вінниця, НОВА КНИГА. 2006. – 488 с.
Лебедева М.Б. Обоснование к использованию гормональных тестов в практике ветеринарной: Автореф. дис. канд. ветеренарных наук. – Иваново, 1998. – 12 с.
Паршин А.А., Конопельцев И.Г., Сапожников А.Ф. Гормоны. Применение гормональных препаратов в ветеринарии. – Киров: ВГСА, 1998. 112 с
I. Holst, M. Zumbado, M/ Corella. Serum sexual steroid hormones and lipids in commercial // Hematological Investigation Center and Related Sicknesses (CIHATA), Clinical Analysis Department, Faculty of Microbiology, and Investigation Center in Animal Nutrition (CINA), University of Costa Rica, San Josй, Costa Rica – 2002. – № 3. – С.2410 – 2050.
Дворецкая Т.Н. Гормональный статус у коров и выделение гормонов с молоком на разных стадиях лактации: Автореф. дис. канд. биол. наук. Бородовск, 2001. – 19 с.
Клайне-Гунк Б. Справочник покупателя. Фитоэстрогены. – М.: [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ]. – 2006. – 127 с.
Сулейманова Л.Р., Четвериков С.П., Логинов О.Н. Комплексообразование метаболитов бактерий рода Pseudomonas с ионами металлов // Материалы XIX Международной научно-технической конференции «Химические реактивы, реагенты и процессы малотоннажной химии». – Уфа: Реактив, 2008. – Т. 1. – С. 90 – 91.
Асабина Е.А., Четвериков С.П. Продукция фитогормонов бактериями Pseudomonas aureofaciens в средах с отработанными пивными дрожжами // Материалы XIX Международной научно-технической конференции «Химические реактивы, реагенты и процессы малотоннажной химии». – Уфа: Реактив, 2008. – Т. 1. – С. 15-18.
[ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] А., [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] М., [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] А. Гормоны правят миром. Популярная эндокринология. – М.: [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ], 2010. – 192 с.

13PAGE 15


13PAGE 141515
Заголовок 1 Заголовок 215

Приложенные файлы

  • doc 4109245
    Размер файла: 166 kB Загрузок: 0

Добавить комментарий