модуль 1 задачі

1. У хворого: цироз печінки, портальна гіпертензія, кровотеча з варикозно поширених вен стравоходу ІІ ступеня, що продовжується. У анамнезі тричі кровотечі, виражені гіпертермічні реакції на гемотрансфузію. Чим необхідно компенсувати крововтрату, щоб попередити посттрансфузійні ускладнення?
2. Хвора 35 років госпіталізована у хірургічне відділення з діагнозом гострий апендицит. Хворіє 6 діб. Лікувалася самостійно, приймала анальгетики, спазмолітики. У правій клубовій ділянці пальпується щільне утворення, практично нерухоме, із чітким контуром. Встановлено діагноз: апендикулярний інфільтрат. Хворій показано:
3. У хворого на фоні цирозу печінки після вживання алкоголю з’явились такі симптоми: головний біль, блювання, відраза до їжі, безсоння, жовтяниця, “печінковий” запах з рота, здуття живота. Про яке ускладнення цирозу печінки можна подумати?
4. У молодої жінки після акту дефекації у перианальній ділянці виникло пухлиноподібне утворення синюшного кольору, різко болюче при пальпації. Шкіра над ним не змінена. Пальцеве дослідження прямої кишки супроводжується посиленням болю через виражений спазм. Температура тіла нормальна.
Який попередній діагноз?
5. 45-річний чоловік надійшов у лікарню з явищами гострого панкреатиту. Кальцій у сироватці крові 1,75 ммоль/л. Корекція ґрунтується на наступному:
6. Хворий 32 років поступив у хірургічне відділення через 4 доби після виписки із стаціонару, де він лікувався з приводу гангренозно-перфоративного апендициту, периапендикулярного абсцесу. Скарги на інтенсивний біль у животі, жовтушність шкіри і слизових оболонок, потемніння сечі, підвищення температури тіла до 40 ˚С та лихоманку. Лабораторні дослідження: білірубін (загальний) – 50,2 мкмоль/л; прямий – 32,4 мкмоль/л; лейкоцити – 16 х 10^9/л. УСГ: збільшення печінки та діаметра ворітної вени, асцит.
Яке ускладнення виникло у хворого?
7. Хворий 51 року, оперований рік тому з приводу перфоративної виразки 12-палої кишки. Зроблена стовбурова ваготомія з висіченням виразки. Скаржиться на періодичну появу рідкого калу, котрий виникає раптово (по два три рази на добу протягом тижня), після чого самостійно нормалізується. Визначте діагноз.
8. У хлопця 18 років, 14 годин тому гостро з’явився постійний біль у правій клубовій ділянці. За останні 2 години біль зменшився. Діагностовано гострий апендицит. Яка гістоморфологічна форма гострого апендициту могла б привести до зменшення інтенсивності болю в животі?
9. Хворий С.,63 років, поступив у приймальний покій із масивним блюванням кров’ю. Блювання виникло раптово; в анамнезі вірусний гепатит. При огляді виявлено телеангіектазії на обличчі та грудях, на черевній стінці венозна сітка у вигляді “голови медузи”, пальпується збільшена селезінка. Яка причина кровотечі на Вашу думку?
10. Вагітна (вагітність 22 тижні), 26 років, госпіталізована в лікарню ургентно зі скаргами на біль у животі, підвищення температури тіла до 37,6°C, нудоту. Захворіла минулої доби гостро. Біль спочатку виник в епігастральній ділянці, а згодом – у правій половині черевної порожнини, було одноразове блювання. Живіт відповідає терміну вагітності, болючий вище правої клубової ділянки, напружений, слабопозитивні симптоми подразнення очеревини. Дизуричних явищ немає. Лейкоцитоз – 21 х 10^9/л.
Найбільш вірогідний попередній діагноз?
11. Хворий відмічає наявність блювання з домішкою крові, що виникла через 7 годин після вживання алкогольних напоїв. За мед.допомогою не звертався. Через 2 доби відчув різкий біль у животі. Звернувся до хірурга через 6 годин від моменту появи болю. Пульс 100 уд./хв., AT 100/60 мм рт.ст. Шкірні покриви бліді. Симптом Спіжарського. При пальцевому дослідженні - передня стінка прямої кишки різко болюча. Позитивний симптом Щоткіна-Блюмберга.
Ваш попередній діагноз:
12. Під час пальцевого дослідження прямої кишки у жінки, віком 35 років, виявлено біля верхівки куприка еластичний неболючий округлий утвір. Останній був видалений хірургічно. На розтині утвір містив волосся, зуби, темно-сіру рідину. Який найбільш імовірний діагноз:
13. Чоловік 35 років потрапив у автомобільну аварію. Блідий, скаржиться на біль у животі та грудній клітці. У лежачому положенні біль посилюється. При огляді виявлена болючість, крепітація та патологічна рухомість нижніх ребер зліва, частота серцевих скорочень – 120/хв, АТ – 100/60 мм. рт. ст., ЦВТ – 20 мм вод ст, кінцівки холодні, аускультативно дихання вислуховується. Під час рентгенографії грудної клітки та живота виявлено ознаки перелому ребер. Симптом „серпа” від’ємний. Який Ваш діагноз?
14. Хвору 50 років, протягом 6 місяців турбують приступи печінкової коліки з пожовтінням шкіри. Останній приступ 4 доби тому тривав 24 години, у пацієнтки прогресує жовтяниця. Кал сірого кольору. УСГ - жовчний міхур з конкрементами, загальна жовчна протока розширена до 2,5 см у діаметрі, в дистальній її частині конкремент 1,2 см. Білірубін 308 мкмоль/л, реакція пряма. Яке першочергове втручання показане хворій?
15. Хвора 32 років після других родів має приступи болю у правій підреберній ділянці, який ірадіює під лопатку. Подібні приступи були в другій половині вагітності, але менш інтенсивні. Останні два приступи супроводжувались короткочасною (1-2 дні) жовтяницею, яка проходила самостійно. Який попередній діагноз?
16. При огляді хворого в поліклініці лікар на підставі клінічної картини захворювання встановив діагноз – «Гострий апендицит», діагноз сумнівів не викликав. Через три години при огляді в хірургічному відділенні суб’єктивний стан хворого покращився, самостійний біль у правій здухвинній ділянці не турбують, але всі інші ознаки гострого апендициту зберігаються (лейкоцитоз – 14 х 109/л, температура тіла – 37,6°С). Чому зменшився спонтанний біль?
17. Хворого доставлено в лікарню з приводу носової кровотечі, яка почалася дві години тому після черепно-мозкової травми. Після виконання передньої тампонади кровотеча припинилась, але через дві години було блювання з виділенням до 400 мл згустків крові. При огляді глотки виявлено затікання крові у вигляді вузької смужки. Який з наведених методів слід застосувати у такому випадку?
18. Хворий 32 р. звернувся до лікаря зі скаргами на біль у правій клубовій ділянці. Спочатку біль виник в епігастральній ділянці, було одноразове блювання, температура тіла 37,6° С. Потім біль перемістився в праву клубову ділянку. Випорожнення без патологічних змін. При огляді: язик вологий, напруження м’язів передньої черевної стінки в правій клубовій ділянці. Позитивні симптоми Щоткіна-Блюмберга, Ровзінга, Сітковського. Лейкоцити - 8,0 х 109/л. Загальний аналіз сечі без особливостей. Ваш діагноз?
19. Хвора 26 р. Сім місяців тому холецистектомія. Виник приступ печінкової кольки з наростаючим пожовтінням шкірних покровів і ахолічним калом. Білірубін збільшився до 280 мкмоль/л. Ваш діагноз?
20. Жінка, 31 р., доставлена у приймальний покій після падіння з висоти 3-х метрів. Скаржиться на біль у верхній половині живота, більше зліва. Об’єктивно: положення хворої вимушене – напівсидячи. Шкірні покриви бліді, покриті липким потом, пульс – 112/хв., слабкого наповнення, АТ – 90/60 мм.рт.ст., в легенях везикулярне дихання з обох сторін, живіт під час пальпації напружений, болючий на всьому протязі. По лівому фланку притуплення перкуторного звуку. Слабко позитивні симптоми подразнення очеревини. Ваш попередній діагноз?
21. Хворий К., 43 років, надійшов зі скаргами на слабість, запаморочення, нудоту, блювання «кавовою гущею», мелену. У анамнезі періодичні нічні, «голодні» болі у верхній половині живота, нудота, печія. ЧСС - 110 за хв., АТ - 90/60 мм рт. ст., Нb - 78 г/л, еритр. - 2,6Т/л, лейк. 9,8 Г/л. Ваш попередній діагноз?
22. У хворого 75 років гострий біль в животі, нудота та блювання з’вились 18 годин назад. Протягом 2 годин інтенсивний біль по всьому животі. Позитивні симптоми подразнення очеревини. При обстеженні живіт не бере участь в акті дихання. ЧСС 120/хв., пульс аритмічний. Для уточнення діагнозу доцільно виконати:
23. Хворий К., 35 років, був госпіталізований у хірургічне відділення з діагнозом: Падіння з висоти, пошкодження органів черевної порожнини? Стан хворого на час госпіталізації розцінено, як задовільний. Через 3 доби під час кашлю стан хворого різко погіршився: шкіра та слизові оболонки бліді, АТ – 85/30 мм рт.ст., пульс – 120 уд/хв. Яка найбільш вірогідна причина погіршення стану?
24. Хворий 49 років скаржиться на загальну слабкість, має асцит протягом 2-х місяців. Після пункції було одержано 10 л блідо-жовтої прозорої рідини. Пальпується безболісна печінка с гострим рівним краєм, який виступає з-під реберної дуги на 4 см, селезінка - на 2 см нижче краю реберної дуги. Синдром цитолізу відсутній Рентгенологічних змін з боку шлунка та дванадцятипалої кишки немає. Про яке захворювання можна?
25. Хворий 28 років скаржиться на постійний інтенсивний біль у правій половині живота, який іррадіює у праву поперекову ділянку, високу температуру до 39°С ввечері, яка вранці знижується до 37°С, затруднену через біль ходу, загальну слабість. Хворіє 10 діб. Захворювання почалося з болю в правій поперековій ділянці, незначного підвищення температури, які через 2 дні майже минули, але потім відновились та поступово наростають. Об’єктивно: помірна болючість, відсутність чіткого напруження м’язів та сумнівний симптом Щоткіна-Блюмберга у правій клубовій ділянці; значна болючість, напруження м’язів у правій поперековій ділянці. Позитивні симптоми Коупа, Пастернацького. Який імовірний діагноз у хворого?
26. У хворої 60 років, яка знаходилася на стаціонарному лікуванні з приводу гострого панкреатиту, через 14 діб з’явилося пухлиноподібне утворення в епігастральній ділянці, підвищилася температура тіла до 38 гр. При пальпації утворення діаметром до 15 см, помірно болюче, нерухоме. При ультрасонографії виявлено порожнисте утворення, яке містить рідину. Яке найбільш вірогідне ускладнення гострого панкреатиту?
27. Хворий С., 63 років страждає цирозом печінки 10 років. Після фізичного навантаження з’явилась загальна слабкість, запаморочення, нудота, мелена. Об-но: АТ - 100/60 мм рт.ст., ЧCC - 100 в хв., пульс ниткоподібний. Яке ускладнення розвинулось?
28. У хворого скарги на біль в лівому підребір’ї, слабість, блювання, запаморочення, які з’явились 5 годин тому, гіпотензія, тахікардія. В анамнезі 10 днів тому тупа травма живота. Який діагноз найбільш вірогідний?
29. 40-річний чоловік, який зловживає алкоголем, надійшов у лікарню із сильним болем в епігастрії з ірадіацією в спину. Рівень сироваткової амілази нормальний, ліпази підвищений. Сироватка крові молокоподібна на вигляд. Встановлено діагноз гострого панкреатиту. Рівень сироваткової амілази є нормальним тому, що:
30. Хворий 50 років скаржиться на виражену загальну слабість, запаморочення, рідкі випорожнення чорного кольору. Хворіє протягом доби після вживання гострої їжі та алкоголю. Об’єктивно: стан важкий, шкіра бліда, волога. Пульс 120 уд. за хвилину. АТ 90/60 мм рт.ст. Язик обкладений, сухий. Живіт м’який, помірно болючий в епігастрію. Перистальтика посилена.
Який діагноз є найбільш вірогідним?
31. Хворий 29 років звернувся до лікаря зі скаргами на випадіння прямої кишки, яке відбувається під час дефекації та фізичного навантаження, анальний свербіж, виділення слизу з прямої кишки. З анамнезу відомо, що вважає себе хворим протягом двох років, турбують закрепи При огляді хірург виявив, що з відхідника випало 15,0 см кишки, вивернутої слизовою оболонкою назовні, ознаки мацерації шкіри перианальної ділянки.
Яка тактика лікування хворого?
32. Хвора Р., 43 років скаржиться на сильний гострий біль в правій половині живота, який іррадіює в праву надключичну ділянку; підвищення температури тіла, сухість та гіркоту в роті. Було неодноразове блювання, яке не приносило полегшення. Появу болю пов’язує з вживанням жирної та смаженої їжі. Хвора лежить на правому боці. Бліда. Тахікардія. Язик сухий. Живіт при пальпації болючий в правій половині живота та дещо напружений в правому підребер’ї. Ймовірний діагноз?
33. Хворий, 60 років, звернувся до лікаря зі скаргами на відсутність апетиту, значну загальну слабість, відразу до жирної їжі, відрижку, нудоту, здуття живота, нестійкий стілець, біль та переповнення в епігастрії. Хворіє хронічним панкреатитом 15 років, загострення кожні 1-2 роки. Печінка незбільшена. Підшлункова залоза пальпується у вигляді щільного тіла. Який метод обстеження треба застосувати першочергово?
34. У хворого на 5-у добу після апендектомії при ректальному дослідженні виявлений запальний інфільтрат у малому тазу без ознак абсцедування. Виберіть необхідні лікувальні заходи:
1. Антибактерійна терапія
2. Прийом сольового проносного 2 рази на день
3. Призначення мікроклізм
4. Парентеральне введення протеолітичних ферментів
5. Оперативне лікування.
Правильним буде:
35. Пацієнт хворіє 9 днів. Скарги на здуття живота, відсутність калу й відходження газів протягом 3 днів. Дев'ять днів тому турбували болі в правому підребер'ї. Які самостійно припинилися. ЧСС - 68 уд. за хв., ритмічний, задовільних властивостей. Живіт роздутий. Перистальтика аускультативно задовільна. При рентгендослідженні: вільні гази під правим куполом діафрагми і рівень рідини. В результаті ендоскопічного дослідження: дві виразки 12 п/кишки без ознак перфорації. Ваш попередній діагноз:
36. У 40-річного чоловіка з 25-річним зловживанням алкоголем протягом трьох тижнів спостерігаються біль у верхніх відділах живота і втрата маси тіла. При обстеженні визначається інфільтрат у верхніх відділах живота. Температура тіла нормальна. Лейкоцити – 10,0 Г/л. Який діагноз найвірогідніший?
37. У хворого, 60 років, з аденомою простати, виявлено пряму пахвинну грижу. Кількість залишкової сечі - 100 мл. Ваші рекомендації?
38. Хвора А., 50 років, звернулася зі скаргами на підвищення температури тіла до 37,8 °С, жовте забарвлення шкіри, яке вона помітила дві доби тому. Протягом двох років турбує біль у правому підребер'ї з іррадіацією у поперекову ділянку після вживання гострої або смаженої їжі. Не обстежувалася. П'ять днів тому після вживання такої їжі виник приступ болю. Після прийому но-пши біль зник, але в подальшому виникли зазначені вище скарги. При об'єктивному дослідженні: шкіра та склери жовтого забарвлення, язик вологий, зі смагою; аускультативно в легенях везикулярне дихання; пульс 90 уд. за хвилину, AT 140/90 мм рт.ст.; живіт м'який, помірно болючий у правому підребер'ї, ознак подразнення очеревини немає, пальпується дещо збільшена печінка. Лабораторні показники: загальноклінічний аналіз крові - гемоглобін 122 г/л, лейкоцитів 12,2x109/л, загальний білірубін 110 мкмоль/л, прямий - 75 мкмоль/л. Який попередній діагноз?
39. Хворий Л., 36 років, надійшов зі скаргами на слабість, запаморочення, нудоту, блювоту кров'ю. Занедужав раптово, після підняття ваги, раніше шлунок не турбував. Пульс 100 за хв, АТ 100/60 мм рт. ст, Нв 100 г/л, еритр. 3,0х10^12/л. Ваш попередній діагноз?
40. 45-річний чоловік, який зловживає алкоголем, надійшов у лікарню зі скаргами на біль у животі, нудоту, блювання. Температура тіла 36,8о С. При пальпації визначено пухлино подібний утвір в епігастрії. При лабораторних дослідженнях панкреатична амілаза в крові 250 Од/л. на другий день перебування в лікарні проведена КТ. Яке твердження відносно цього пацієнта є правильним?
41. Хворий, 28 років, оперується з приводу перфоративної виразки дванадцятипалої кишки через 3 години з моменту захворювання. Який обсяг оперативного втручання найбільш оптимальний у даному випадку?
42. Хворому П., 40 років, з групою крові А (ІІ) проводилось за показаннями переливання крові та нативної плазми групи А (ІІ). Через 20 хвилин після переливання хворий відмітив сильну пропасницю – озноб, підвищення температури тіла до 40°С, головний біль та біль у м’язах, кістках, задишку. При огляді – ціаноз губ. Пульс 106 в 1 хвилину, АТ – 130/90 мм рт.ст. До якого виду трансфузійних ускладнень відноситься цей стан?
43. У хворої 65 років, яку протягом декількох років турбують приступи жовчнокам'яної хвороби, останній приступ не був повністю купований медикаментами. Протягом двох місяців пацієнтка продовжувала відчувати постійний, помірний біль у правому підребер'ї. При пальпації у правому підребер'ї визначається щільноеластичний, малоболючий утвір значних розмірів з гладкою поверхнею. Симптоми подразнення очеревини відсутні. Температура тіла нормальна. Лейкоцитів у крові - 5,6x109/л. Який попередній діагноз?
44. У пацієнта з апендикулярним інфільтратом на 8 добу від початку захворювання посилився біль внизу живота. Температура набула гектичного характеру. Язик сухий, пульс 96 уд. за хвилину. Живіт болючий у правій клубовій ділянці, де визначається позитивний симптом Щоткіна-Блюмберга. При пальцевому обстеженні прямої кишки нависання передньої стінки не виявлено.
Якою має бути тактика лікування?
45. Хвора скаржиться на наявність утворів, свербіж, печіння в ділянці заднього проходу, біль під час дефекації. При огляді шкіри анальної ділянки виявлено розростання у вигляді цвітної капусти, щільної консистенції, коричневого кольору. Який діагноз?
46. Хворий 50 років прооперований 5 днів тому в зв’язку з гострим катаральним апендицитом. 2 дні тому з’явилася блювота, перестали відходити гази і кал. Об’єктивно: живіт здутий, позитивні симптоми Склярова, Валя, Щоткіна-Блюмберга. Яке ускладення найбільш ймовірно спричинило погіршення стану хворого?
47. 48-річна шпиталізована з гострим холециститом. Рівень білірубіну підвищений, а також амілаза у сироватці крові і сечі. Яка радіологічна ознака вказує на біліарну обструкцію при панкреатиті?
48. 55-річний чоловік надійшов у відділення інтенсивної терапії зі змінами у психічному статусі. Життєвоважливі показники наступні: температура 39°C, пульс 130 ударів у хвилину, артерій ний тиск 85/30 мм рт.ст., частота дихальних рухів 20 у хвилину, SpO2 98% при кімнатному повітрі. При фізикальному обстеженні ознаки делірію, серце і легені без особливостей, незначна болючість в епігастральній ділянці, значне почервоніння і підвищення температури шкіри лівого стегна. Кінцівки теплі. Що є найвірогіднішою причиною гіпотензії?
49. Жінка 52 років, протягом 2 років періодично відзначає різкі болі в правому підребер'ї, які супроводжуються здуттям живота, блюванням. Після останнього приступу болю з'явилися жовтяниця і свербіння шкіри. Сеча стала темного кольору, кал - знебарвленим. При обстеженні хворої виявлена щільна і дещо болюча печінка, яка виступає з-під реберної дуги. У ділянці проекції жовчного міхура пальпується болючий інфільтрат. Який із наведених методів обстеження є недоцільним для встановлення кінцевого клінічного діагнозу?
50. Хворий 34 років скаржиться на постійний тупий біль у правій клубовій ділянці, який виник 4 доби тому в епігастрію і змістився у праву клубову ділянку. Об’єктивно: пульс – 82 уд. за хвилину, температура тіла – 37,8 ˚С. У правій клубовій ділянці помірно напружені м’язи, пальпується пухлиноподібний утвір, нерухомий, щільний, помірно болючий. Аналіз крові: лейкоцити – 12,9 х 10^9/л, паличкоядерні нейтрофіли – 10 %. Який найбільш ймовірний діагноз?
51. Хворий 56 років, шпиталізований зі скаргами на нестерпне свербіння шкіри, ниючі болі у правому підребер'ї та епігастрію, наявність жовтяниці. Приступи сильного болю ніколи не турбували. При огляді: склери та шкіра оливкового кольору, на шкірі – численні роздряпини. Живіт м'який, печінка збільшена, В правому підребер'ї пальпується неболючий утвір тугоеластичної консистенції, овоїдної форми. Стілець ахолічний. Уробілін в сечі відсутній. При рентгенологічному дослідженні шлунково-кишкового тракту підкова дванадцятипалої кишки дещо розгорнута, з нерівним контуром. Який найбільш імовірний діагноз?
52. Хворий 57 років оперований з приводу гострого апендициту. Проте стан хворого після операції погіршився. На наступний день відзначив метеоризм, біль у животі, підвищення температури тіла до 39° С. Симптоми подразнення очеревини від’ємні. Незважаючи на проведення антибіотикотерапії, стан пацієнта прогресивно погіршується, приєдналася жовтяниця. Про розвиток якого ускладнення слід думати?
53. У хворої 30 років, через 6 місяців після розкриття гострого парапроктиту, утворилася нориця з гнійними виділеннями в перианальній ділянці справа від анального отвору на відстані 2,0 см. Яка найбільш часта причина утворення нориць прямої кишки?
54. Хворий 45 років госпіталізований зі скаргами на загальну слабість, запаромочення, тимчасову втрату свідомості. З анамнезу відомо, що періодично протягом трьох років турбує біль в епігастральній ділянці, особливо у нічний час, печія для зменшення якої вживав соду. Не обстежувався. Два тижні до поступлення турбував біль, який самостійно пройшов два дні тому. У день поступлення виникла сильна слабість, нудота, головокружіння, двічі було випорожнення чорним, дьогтеподібним калом та двічі втрачав свідомість. Загальний аналіз крові: гемоглобін 96 г/л, лейкоцитів 16 х 109/л. Який попередній діагноз?
55. Хворий Ч., 51 рік, скаржиться на періодичне блювання з домішками їжі та жовчі, яке не приносить полегшення, ниючий біль у верхній половині живота з іррадіацією в спину, помірне здуття живота, підвищення температури тіла до 37,5 С, схуднення на 7 кг за останні місяці. Тривалий час зловживав алкоголем. Стан хворого середньої важкості, пульс – 100 уд./хв., ритмічний, слабого наповнення, АТ 110/60 мм.рт.ст., тони серця приглушені, ЧД 18/хв., живіт помірно болючий в епігастрії, симптоми подразнення очеревини від’ємні. Який найбільш імовірний діагноз?
56. Хвору протягом року турбує хронічна тріщина анального каналу. Три доби тому під час акту дефекації біль в анальному каналі різко посилився. Температура тіла зросла до 37,8 °C. Через добу в перианальній ділянці виникло ущільнення, яке болюче при пальпації.
Якою повинна бути лікувальна тактика?
57. Хвора 68 років скаржиться на різкий біль в правій підреберній ділянці, з іррадіацією у праве плече і лопатку; нудоту, блювання, яке не приносить полегшення. В анамнезі - хронічний калькульозний холецистит з частими приступами. Останній приступ супроводжувався лихоманкою, підвищенням температури тіла до 39,5°С, які змінилися проливними потами, на другий день появилася жовтяниця. Який Ваш діагноз?
58. Жінка 42 років зі скаргами на біль в правому нижньому квадранті живота, що посилюється під час згинання правого стегна. Захворіла 8 годин тому. Пульс 88 за 1 хв. Температура тіла 37,80С. Язик сухий, білий. Живіт симетричний, збільшений через надмірну масу тіла. Визначаються позитивні симптоми Сітковського, Бартом’є-Міхельсона, Образцова. Лейкоцити крові 9,5 х 109/л. Поставте діагноз?
59. 50-річний чоловік, який страждає на хронічний алкоголізм, шпиталізований. У нього спостерігається м’язовий тремор і підвищені сухожилкові рефлекси. Магній у сироватці крові 1,8 мекв/л (нормальний рівень 1,5-2,5 мекв/л). Яке твердження відносно магнію є вірним?
60. В клініку невідкладної хірургії доставлений молодий чоловік з клінікою перфоративної виразки шлунку через 12 годин від початку. Під час лапаротомії діагностовано розлитий гнійний перитоніт. Яка Ваша тактика? Операцією вибору при продірявленій виразки шлунка в умовах гнійного перитоніту є:
61. Під час операції з приводу гострого апендициту, розрізом за Мак-Бурнеєм, виявлено щільний апендикулярний інфільтрат.
Ваша подальша тактика?
62. У хворої, 23 років, з вагітністю 32 тижні, що перебуває в хірургічному відділенні 18 годин, при динамічному спостереженні не можна повністю виключити гострий апендицит. Ваша лікувальна тактика?
63. 26-річна жінка шпиталізована з гострим болем у животі внаслідок гострого панкреатиту. Рівні амілази у сироватці крові і сечі є нормальними. На другу добу стан хворої не покращився. Турбує незначний кашель і помірна задишка. Яке найвірогідніше ускладнення?
64. Пацієнт К., 67 років, госпіталізований зі скаргами на помірний біль у правому підребер'ї, гіпертермію до 38,4 °С. Вважає себе хворим протягом 3 діб. Пальпується збільшений та болючий жовчний міхур. За даними УСГ стверджено його великі розміри (13,0 х 7,0 см) з інфільтрацією стінок і "подвійним" контуром та наявністю затиснутого в шийці конкремента до 1,5 см у діаметрі. Лейкоцити – 18х109/л, паличкоядерні нейтрофіли – 19%. Яка тактика та метод операції є найбільш оптимальними?
65. У хворого 36 років виник розлитий гнійний перитоніт внаслідок завороту сигмоподібної кишки. Під час операції кишка виявилася нежиттєздатною.
Яка операція показана хворому?
66. Жінка 24 років скаржиться на інтенсивне свербіння шкіри, особливо ввечері, тупий біль у правому підребер'ї. Захворіла 2 роки тому після пологів. Об'єктивно: жовтяниця, ксантелазми на повіках. Печінка на 6 см виступає з-під краю правої реберної дуги, щільна, край рівний, безболісний. Селезінка виступає на 3см. Реакція на поверхневий антиген вірусу гепатиту В негативна. Показники обміну заліза в нормі. Яка форма ураження печінки найбільш імовірна у хворої?
67. Чоловік 55 років протягом 1,5 років знаходиться під спостереженням з приводу вірусного цирозу печінки з явищами портальної гіпертензії. На час огляду скаржиться на слабість, блювання кавовою гущою. Під час фіброгастродуоденоскопії виявлена кровотеча з розширених вен стравоходу. Який препарат необхідно використати для зниження тиску у системі ворітної вени?
68. Хворий 54 років, скаржиться на загальну слабість, відсутність апетиту, тупий біль у правому підребер'ї, здуття живота, схуднення. В останній час спостерігається періодичне блювання з домішками крові. Хворий астенічної тіло будови, зниженого відживлення, склери іктеричні, шкіра суха, "судинні зірочки" на обличчі і верхніх кінцівок, гіперемія долонь, збільшення молочних залоз. Язик малиновий. Живіт збільшений, нижній край печінки загострений, щільний, виступає на 4 см з-під краю реберної дуги, селезінка на 6-7 см виступає з-під краю реберної дуги. ШОЕ-14 мм/год., тимолова проба – 8 од. Ваш попередній діагноз?
69. У хворого 54 років, який близько 4-х років хворіє на цироз печінки під час обстеження у приймальному покої з’явилося блювання, запаморочення, неадекватна реакція, після чого втратив свідомість. Об’єктивно: шкіра жовтушна, „печінковий” запах з рота, пульс – 54 уд. за 1 хв., слабкого наповнення, тони серця ослаблені. Живіт дещо збільшений у розмірі. Печінка не пальпується. Селезінка +3см. Пастозність гомілок. Який з наведених сечогінних засобів слід використати в цьому випадку?
70. Хворий, 21 рік скаржиться на біль в правій половині живота, нудоту, неодноразове блювання. Захворів 9 годин тому. Шкірні покриви чисті. Пульс – 82 за 1 хв. АТ – 110/70 мм рт. ст., t тіла – 37,80С. Живіт приймає участь в акті дихання, оберігає праву половину під час дихання, напружений і болючий в правій клубовій ділянці. Позитивні симптоми Воскресенського, Ровзінга, Коупа. Який Ваш попередній діагноз?
71. У хворого з тривалим “шлунковим” анамнезом на роботі раптово з’явилися різкі болі в верхній половині живота. Була однократне блювання. Хворий змушений був лягти, через пів години болі набагато зменшились і хворий самостійно пішов додому. Наступного дня залишались малоінтенсивні болі в правому підребер’ї, температура до 37,6 С. При огляді живіт м’який, не болючий, за винятком правого підребер’я, де відмічається помірна болючість, напруження м’язів, позитивні симптоми Грекова-Ортнера, Ратнера-Вікера, слабо-позитивний симптом Щоткіна-Блюмберга. Який ваш діагноз?
72. У хворого 35 років з'явився рідкий стілець до 10-15 разів на добу, з домішками крові та слизу, підняття температури до 37,5, біль в лівій клубовій ділянці, який посилюється при позивах до дефекації. Бактеріологічне дослідження калу – дизентерійних бактерій, амеб, не виявлено. При іригоскопії – складки товстої кишки потовщені, в сліпій і поперечно ободовій кишці ділянки розширення чергуються з ділянками звуження. Між якими захворюваннями в першу чергу необхідно провести диф. діагностику?
1. Хвороба Крона
2. Неспецифічний виразковий коліт.
3. Ішемічний коліт.
4. Рак сліпої кишки.
73. Хвору 56 років госпіталізовано в хірургічне відділення зі скаргами на інтенсивний біль у животі, багаторазове блювання кишковим вмістом, що не приносить полегшення. Захворіла 2 години тому, після надмірної їди. Хвора збуджена, шкіра бліда, акроціаноз, пульс 120 уд. за хвилину, слабкого наповнення, АТ 90/60 мм рт.ст. Живіт помірно здутий в епігастрію, у нижніх відділах – запалий. При пальпації черевна стінка м’яка, болюча в епігастрію. При перкусії високий тимпаніт у мезогастрію, перистальтика посилена. При оглядовій рентгеноскопії визначаються роздуті петлі кишок.
Який Ваш діагноз?
74. Хворий доставлений до лікарні через 8 годин від початку захворювання. Скаржиться на сильний гострий біль в епігастрію, який потім перемістився в праву здухвинну ділянку. Живіт болючий в епігастрію, менш - у правій здухвинній ділянці; виражене захисне напруження м'язів черевної стінки.
Ваш попередній діагноз:
75. Будівельник 35 років протягом останніх 6 місяців скаржиться на важкість в епігастральній ділянці. Не обстежувався. Напередодні ввечері зловживав горілкою. Вранці було блювання їжею, а після фізичного навантаження через 30 хвилин – кров’ю.
Про яку патологію слід думати насамперед?
76. Доставлено хворого 45 років з гострою шлунковою кровотечею ІІ-ІІІ ступеня, що проявилася гематомезісом. Із анамнезу відомо, що хворий 10 років тому переніс гострий деструктивний панкреатит, після якого з часом з’явилась спленомегалія. При огляді хворого шкіра бліда, пульс 110 уд./хв, АТ-100/60 мм рт.ст., гемоглобін 90 г/л. Живіт дещо збільшений в розмірах, м’який, помірно болючий в лівому підребер’ї, де визначається великих розмірів селезінка. Печінка, підшлункова залоза не пальпуються. Перистальтика прискорена. Яка патологія спричинила кровотечу?
77. Хворий доставлений до лікарні через 8 годин від початку захворювання. Скаржиться на сильний гострий біль в епігастрію, який потім перемістився в праву здухвинну ділянку. Живіт болючий в епігастрію, менш - у правій здухвинній ділянці; виражене захисне напруження м'язів черевної стінки.
З якого апаратно-інструментального методу Ви почнете обстеження хворого:
78. Хворий 29 років скаржиться на біль у правій клубовій ділянці протягом доби. Біль спочатку виник у епігастрії. Випорожнення у нормі, дизуричних явищ немає. Об’єктивно: температура тіла 37,8°С, пульс – 92 за 1 хв. Вимушене положення – на спині зі зігнутими в кульшових суглобах ногами і приведеним до живота правим стегном. Живіт не здутий, м’який, болючий у правій здухвинній ділянці при глибокій пальпації. Симптоми Щоткіна-Блюмберга, Ровзінга, Сітковського негативні. Симптоми Образцова, Коупа, Пастернацького справа – позитивні. У крові: лейкоцитоз – 14,3 х 109/л зі зсувом лейкоцитарної формули вліво. Аналіз сечі без змін. Який найбільш імовірний діагноз у хворого?
79. У пацієнта К., 56 років, через 2 години після операції з приводу цирозу печінки черговий хірург виявив накопичення крові у дренажному флаконі. Об’єктивно: хворий блідий, АТ – 100/70 мм рт. ст., пульс – 100 уд/хв. Аналіз крові: гемоглобін – 95 г/л, кількість еритроцитів – 3,92х10^12, кількість фібриногену – 0,8 г/л, час кровотечі подовжений в 2 рази. Що слід призначити хворому?
80. Хворий Б., 78 р скаржиться на біль у правій половині живота, одноразове блювання, виражену загальну слабкість. Об’єктивно: загальний стан важкий, шкіра та видимі слизові бліді, акроціаноз. Пульс - 100/хв., АТ-100/60 мм рт. ст. Середня лінія живота та пупок візуально зміщені вправо. При пальпації визначається напруження м’язів передньої черевної стінки та різка болючість у правій половині, там же позитивний симптом Блюмберга-Щоткіна. Який Ваш діагноз?
81. У хворого 48 років діагностовано проривну виразку 12-палої кишки. З часу перфорації пройшло більше 2 годин. Ознак перитоніту немає. Який об’єм хірургічного втручання?
82. У жінки, яка тривалий час скаржиться на закрепи, під час акту дефекації виник різкий біль в анальному каналі, незначні домішки яскраво-червоної крові в калі. При огляді: шкіра перианальної ділянки не змінена, пальцеве дослідження прямої кишки неможливе внаслідок вираженого спазму сфінктера і значного посилення болю.
Який попередній діагноз:
83. Хворий скаржиться на інтенсивний біль в епігастрію, що ірадіює в спину, відчуття "увігнаного клину", короткочасне знепритомніння, нудоту, багаторазове блювання. Хворий перебуває у напівзігнутому положенні. Напередодні вживав алкоголь. Шкіра бліда, з ціанотичним відтінком. Живіт здутий, болючий в епігастрію та у навколопупковій ділянці. Сформулюйте попередній діагноз:
84. Хворий А., 48 років, хворіє цирозом печінки впродовж 10 років. Раптово з’явились скарги на запаморочення, відразу від їжі, кровоточивість ясен. Об’єктивно: атаксія, “печінковий” запах з рота, гіперрефлексія, жовтяниця, асцит, спленомегалія. Лабораторні дані: еритроцити – 3,9х1012/л, тромбоцити – 120х109/л., протромбіновий індекс – 56%, альбуміни – 32%, глобуліни – 22%, білірубін – 116мкМ/л, АЛТ –1,5, АСТ – 1,2. Які лікувальні заходи показані у цього випадку?
85. У хворого з виразковою хворобою 12 п/кишки змінилася клінічна картина: болі з'являються після вживання їжі, ірадіюють у спину, погано знімаються атропіном. Втрата у вазі за півроку до 6 кг. Ендоскопічно - виразка цибулини зі щільними краями, деформація цибулини.
Чим можна пояснити змінення кишки?
86. Хворий 39 років надійшов до хірургічного відділення втретє за два роки з приводу кровотечі виразкової етіології. Комплексом консервативної терапії кровотечу зупинено, стан хворого протягом тижня покращився, порівняно з періодом до виникнення ускладнення. Яка ваша тактика при лікуванні хворого?
87. В інфекційне відділення госпіталізований хворий з підозрою на дизентерію: (часті випорожнення з домішками крові, схожі на желе з червоної смородини). Через добу встановлено клінічний діагноз – інвагінація і пацієнт переведений у спеціалізоване відділення.
Який метод лікування необхідно застосувати?
88. Хворий 40 років страдає багато років виразкової хворобою 12-палої кишки. Два дні назад болі в животі стихли, але появилась слабкість, крутіння голови. В цей день після підняття з ліжка було запаморочення. Блідий. В епігастральної дільниці пальпація болюча. Яке ускладнення відмічається у хворого?
89. Хворий П., впродовж 15-ти років хворіє цирозом печінки. Протягом останнього місяця стан його значно погіршився: почав турбувати сильний біль у животі, здуття, виражена слабість, жовтяниця, підвищення температури тіла до 38оС. Під час УЗД печінки на фоні циротичних змін виявлено вогнище 5 x 6 см, неправильної форми, підвищеної ехогенності, із підвищеним кровоплином в середині. Який Ваш попередній діагноз?
90. Шпиталізований 60-річний чоловік з діагнозом гострого алкогольного панкреатиту. При надходженні лабораторні результати: лейкоцити 21,0 Г/л, ліпаза – 500 МОд/л, глюкоза – 1,8 г/л, лактатдегідрогеназа – 400 МОд/л, аспартатамінотрансфераза – 240 МОд/л. Яке твердження є вірним?
91. Жінка 65 років з фібриляцією передсердь поступає в приймальний покій зі скаргами на раптову появу сильного болю в животі. Були одноразові блювота та рідкий стілець. З того часу гази не відходили. При обєктивному огляді живіт помірно здутий, дифузно болючий, проте перитонеальні симптоми не виражені. Десять років тому хвора перенесла абдомінальну гістеректомію. Ваш попередній діагноз?
92. У жінки 22 років через 2 тижні після пологів виникли скарги на нетримання сечі, газів. Під час об’єктивного дослідження патологічних змін з боку сечового міхура, сечівника, статевих органів, пр’ямої кишки, промежини не виявлено. Поставлено діагноз: синдром опущення промежини. Яка повинна бути лікувальна тактика?
93. Хворий Н., 58 років, поступив зі скаргами на чорний стул на протязі 4–5 діб, слабкість, запаморочення. В анамнезі – виразкова хвороба 12-палої кишки на протязі 20 років з нечастими загостреннями. Останнє загострення було за тиждень до вступу до лікарні. Нв – 48 г/л. При терміновому ендоскопічному дослідженні виявлена хронічна виразка цибулини 12-палої кишки в діаметрі 0,8 см, яка спричинила кровотечу. Оберіть вірну тактику.
94. У хворого 18 років після оперативного втручання з приводу катарального апендициту на 4 добу після операції виник різкий переймистий біль у животі, який самостійно стихав та відновлювався знову, нудота, затримка відходження газів, здуття живота. Живіт асиметричний, права половина здута, аускультативно перистальтика ослаблена, позитивний симптом Склярова.
Ваш діагноз?
95. У хворої 25 років увечері раптово виник помірний біль постійного характеру в епігастральній ділянці. Через дві години відчула нудоту, було одноразове блювання. Біль до ранку набув ріжучого характеру і змістився у праву клубову ділянку. До цього часу температура тіла зросла до 37,6 ºС, пульс досяг 90 уд. за хвилину. Було викликано лікаря. При огляді: у правій клубовій ділянці напруження м’язів передньої черевної стінки, позитивний симптом Блюмберга.
Ваш діагноз?
96. У хворої 75 років діагностовано хронічний панкреатит, псевдокісту підшлункової залози розміром 7х10 см, яка в антральному відділі випячується в просвіт шлунка. Під час пункцій кісти отримують до 400-450 мл прозорої жовтуватої рідини з вмістом амілази 550 г/г-л, однак протягом 2 діб кіста відновлюється в повному обсязі. Яка лікувальна тактика буде оптимальною?
97. Хворий 32 років, скаржиться на постійний біль у животі, нудоту, позиви на блювання, підвищення температури тіла до 38°С. Захворів 24 години тому, коли виник біль у животі, який значно посилився 11 год назад. Об`єктивно: живіт не приймає участі в акті дихання, різко напружений та болючий при пальпації на всьому протязі. Позитивний с-м Щоткіна-Блюмберга. Перистальтика не вислуховується. Який імовірний діагноз?
98. Хвора 76 років, поступила у хірургічне відділення на третій день після приступу з попереднім діагнозом - гострий калькульозний холецистит, механічна жовтяниця. У пацієнтки супровідна патологія - легенева недостатність, порушення кровообігу ІІБ ст., ожиріння II ст. Хворій призначена консервативна терапія, але запальний процес прогресує, зросла температура тіла до 38,9 °С, локально позитивний симптом Щоткіна-Блюмберга. Лейкоцитоз 19х109/л. Яка тактика хірурга?
99. Пацієнтка С., 48 років, госпіталізована з клінікою механічної жовтяниці. Вважає себе хворою протягом 5 діб, коли після приступу болю виникли іктеричність шкіри та склер, сеча темного кольору, кал знебарвлений. При об'єктивному огляді: біль у животі не турбує, температура тіла 36,8 °С. При УСГ: стінка жовчного міхура потовщена, у просвіті конкременти, холедох 1,4 см, у просвіті тінь конкременту, підшлункова залоза без особливостей. Загальний білірубін 126 мкмоль/л, прямий білірубін - 94 мкмоль/л, лейкоцитів 7,6x109/л. Встановлено клінічний діагноз: хронічний калькульозний холецистит, холедохолітіаз, механічна жовтяниця. Який обсяг оперативного втручання найбільш оптимальний у даному випадку?
100. У хворої під час операції з приводу гострого деструкційного апендициту діагностовано сформований апендикулярний інфільтрат. Яка найбільш правильна подальша тактика хірурга?
101. 30-річний чоловік шпиталізований з сильним епігастральним болем. У нього спостерігається гіпоксемія, дегідратація, підвищені рівні амілази і ліпази у крові. При КТ підтверджується тяжкий гострий панкреатит. Який антибіотик може зменшити ризик інфікування?
102. У хворого 25 років діагностували гострий гангренозно-перфораційний апендицит, який через пізнє звернення за медичною допомогою ускладнився дифузно-розлитим перитонітом. Оперований – серединна лапаротомія, апендектомія, санація й дренування черевної порожнини. Згодом у хворого сформувався передній правобічний піддіафрагмальний абсцес, що був розкритий. Перебуває на лікуванні в реанімаційному відділенні лікарні, відзначаються: підвищення температури тіла увечері до 39° С, вранці – до 37,5° С, зберігаються симптоми інтоксикації, поліорганної недостатності. При дослідженні посіву крові висіяний золотистий стафілокок. Про яке ускладнення варто думати?
103. Жінка 42 років страждає мікронодулярним криптогенним цирозом печінки. На протязі останнього тижня стан погіршився – з’явились судоми, запаморочена свідомість, посилилась жовтяниця. Виконання якого дослідження може пояснити причину погіршення стану?
104. У хворого 67 років скарги на переймоподібний біль у лівій половині живота, нудоту, затримку випорожнень та газів. Хворіє 6 місяців, стан погіршився останні 3 доби. Операцій не було. Протягом останніх 2 років закрепи, домішки слизу та крові в калі, схуд на 10 кг. Пульс 84 уд. за хвилину. Язик помірно вологий. Живіт різко здутий з асиметрією за рахунок збільшення лівої половини. Визначається шум плеску. Перистальтичні шуми періодично посилюються. На оглядовій рентгенограмі органів черевної порожнини чаші Клойбера в лівій половині живота з роздутою петлею товстої кишки над ними. Ректально – симптом Обухівської лікарні. Найбільш вірогідний діагноз?
105. Чоловік 46 років скаржиться на блювання яскравою кров’ю. Страждає мікронодулярним цирозом печінки вірусної етіології протягом 5 років. Останні півроку відмічає збільшення живота за рахунок асциту. Напередодні відмічав день народження з друзями у ресторані. З яких заходів необхідно почати?
106. Симптоми апендикулярного інфільтрату всі, крім:
107. Хвора, 38 років, звернулась зі скаргами на відчуття стороннього тіла у правому підребер'ї, особливо при зміні положення. Хворіє 3 тижні. В анамнезі турбував біль у правому підребер’ї, який з’являвся після вживання гострої їжі. При пальпації у правому підребер'ї визначається овальне, гладкоеластичне, дешо рухоме, неболюче пухлиноподібне утворення 5x4 см. Який найбільш ймовірний діагноз?
108. У хворого М., який тривалий час хворіє на цироз печінки, останнім часом з’явились скарги на помірний біль у епігастральній ділянці, постійне здуття живота, яке посилюється після прийому їжі. Об’єктивно: розширені підшкірні вени живота, ознаки вільної рідини в черевній порожнині, збільшені печінка та селезінка. При УЗД: розширення портальної вени, збільшення печінки та селезінки. Про яке переважаюче ускладнення цирозу печінки можна подумати?
109. Хворій, 18 років, якій було проведено операційне лікування з приводу гострого апендициту, під час ревізії виявлено незначне подразнення правої фаллопієвої труби й незмінений червоподібний відросток. Оперативне втручання слід завершити:
110. Хвора 40 років скаржиться на переймистий біль у животі, нудоту, блювання, здуття живота, затримку відходження газів, відсутність випорожнень. Раніше була оперована з приводу деструктивного апендициту, позаматкової вагітності. Пальпаторно живіт болючий у всіх відділах, напружений. Визначається шум плеску, нечіткі симптоми подразнення очеревини, гіперперистальтика з металевим відтінком.
Який попередній діагноз?
111. Жінка 30 років скаржиться на біль у нижній частині живота, нудоту, одноразове блювання. Хворіє протягом 9 годин. Біль виник в епігастрії, з часом перемістився вниз живота. Пульс – 92 за 1 хв. Температура тіла 380С. Язик сухий, білий. Пальпаторно в правій клубовій ділянці резистентність черевної стінки та болючість. Позитивні симптоми Ровзінга, Сітковського, Бартомьє-Міхельсона. Лейкоцити крові 11,3 х 109/л. Поставте діагноз?
112. Хвора 60 р., страждає варикозним розширенням вен нижніх кінцівок. Шість днів тому оперована з приводу гострого флегмонозного апендициту. На 6-й день у хворої з’явився надсадний кашель з незначною кількістю “іржавого” харкотиння, біль в грудній клітці справа, температура тіла піднялась до 38°С, аускультативно в легенях справа у нижніх відділах вислуховується крепітація, геодинамічних змін на час огляду не виявлено. В аналізі крові: лейкоцитів 10,7х109/л, зсув лейкоцитарної формули вліво. Протромбіновий індекс – 98%. Про яке ускладнення післяопераційного періоду слід думати?
113. У хворого, оперованого з приводу розлитого гнійного перитоніту на ґрунті перфоративної виразки шлунка у післяопераційному періоді з'явились: гектична температура до 39(С, частота дихань 35/хв., АТ 70/40 мм рт. ст., діурез 20 мл/год., лейкоцитоз. Переливання протягом 12 годин 1,8 л 0,9% розчину хлористого натрію та 0,8 л розчину поліглюкіну не призвело до покращення стану. Для стабілізації гемодинаміки оптимальним буде призначення інфузії:
114. Хворий 35 років скаржиться на переймистий біль у животі, нудоту, блювання, затримку відходження газів та калу. Хворіє протягом 5 годин. Рік тому пацієнту була виконана операція – резекція шлунка з приводу виразкової хвороби дванадцятипалої кишки. Стан хворого важкий. Пульс 102 уд. за хвилину. Язик сухий. Живіт здутий, асиметричний, м’який. Перкуторно – тимпаніт. Аускультативно – кишкові шуми не прослуховуються. При оглядовій рентгенографії органів черевної порожнини – чаші Клойбера.
Яка найбільш вірогідна патологія, що зумовлює таку картину?
115. Хворий 60 років, тривалий час хворіє на ішемічну хворобу серця, госпіталізований через 3 доби після початку захворювання, коли почався біль в епігастрії, що поширився по всьому животі. Двічі було блювання. Стан важкий. Свідомість потьмарена. Шкіра бліда. Набряки обох гомілок. ЧД 26/хв., ЧСС 120/хв., АТ 90/60 мм.рт.ст.. Язик сухий, обкладений. Живіт не бере участі в диханні, при пальпації болючий в усіх відділах, де пальпується позитивний симптом Блюмберга. Перистальтика не вислуховується. Добовий діурез – 800 мл. Лейкоцити крові 15*109/л, Гемоглобін 131г/л, діастаза сечі 64 ОД. При оглядовій рентгенограмі черевної порожнини виявлений вільний газ під діафрагмою. Виберіть оптимальну тактику лікування.
116. У приймальний покій поступив хворий із защемленою пахвинною грижою через 2 години від початку защемлення. При огляді грижа вправилась. Ваша тактика?
117. Хворий 38 років, доставлений у приймальне відділення хірургічного стаціонару з клінічними ознаками перфоративної виразки 12-палоі кишки. З анамнезу відомо, що він хворів і неодноразово лікувався з приводу виразкової хвороби 12-палоі кишки. 6 годин тому з’явились різкий інтенсивний біль у надчеревній ділянці, холодний піт. Доставлений каретою швидкої допомоги. При вступі було зроблено оглядовий рентгенологічний знімок черевної порожнини. Як ви вважаєте, що є достовірною рентгенологічною ознакою перфорації гастродуоденальної виразки у даного хворого?
118. Хворий 75 років скаржиться на гострий біль в животі, нудота та блювання, кров у калі, які з’вились 18 годин назад. Протягом 2 годин інтенсивний біль по всьому животі. Позитивні симптоми подразнення очеревини. При обстеженні живіт не бере участь в акті дихання. ЧСС 100-120/хв., пульс аритмічний. Який діагноз у хворого?
119. У хворого 42 років зранку виник помірний біль у правій клубовій ділянці, який посилився й став дуже інтенсивним увечері. З’явилися часті позиви на сечовиділення, зросла температура тіла до 37,7°С, було одноразове блювання. Раніше подібний біль хворого не турбував. При огляді: язик обкладений білою смагою, підсихає, симптом Блюмберга справа різко позитивний, позитивні симптоми Ровзінга, Сітковського. Симптом Пастернацького слабопозитивний. У сечі змін немає. Лейкоцитоз – 14,4 х 109/л.
Який Ваш діагноз?
120. Пацієнтка С., 67 років скаржиться на тягнучий біль та наявність вип’ячування в анальній ділянці, нетримання газів та рідкого калу. Описані скарги має більше двох років. Спочатку вип’ячування в анальній ділянці з’являлося лише під час дефекації, пацієнтка вправляла його самостійно, зараз вип’ячування не вправляється. Під час огляду виявлено вип’ячування 4 см довжиною із анального каналу, яке покрите слизовою, зубчата лінія вивернена назовні. Який найбільш імовірний діагноз? Який метод лікування слід застосувати?
121. Хворий, 53 роки, поступив зі скаргами на загальну слабкість, блювання кров’ю, нудоту, запаморочення при спробі підвестись. Захворювання пов’язує із значним фізичним навантаженням (після обіду з необмеженим прийомом алкоголю почав рубати дрова). Спершу відмітив нудоту, невдовзі – блювання, а потім блювання зі значними домішками червоної крові. В анамнезі патології шлунка й стравоходу немає. Загальний стан середньої важкості. Свідомість збережена. Шкіра бліда, обличчя вкрите холодним потом. Слизові оболонки бліді. АТ – 100/60 мм рт. ст. ЧСС – 92 за 1 хв. Живіт не здутий, симетричний, бере участь в акті дихання, м’який, не болючий. Печінка й селезінка не збільшені. Ректально – без патології. Найбільш імовірний попередній діагноз?
122. Жінка, 52-х років, шпиталізована з болем у животі. Алкоголем не зловживає. Амілаза підвищена до 340 Од. Яке радіологічне дослідження підтримало би діагноз панкреатиту?
123. Хвора 56 років, три роки тому діагностований хронічний калькульзний холецистит. Приступи бувають 1-2 рази на рік, помірної інтенсивності, знімаються спазмолітиками Перенесла грип, через 2 тижні після чого знову підвищилася температура тіла до 38°C з'явилися постійні пекучі болі в правій педреберній ділянці. Нудоти і блювання не було. При огляді: шкірні покриви і склери нормального кольору, температура тіла - 38°С, дрощі, пульс – 92 уд./хв. Щадить при диханні черевну стінку. Язик вологий. При пальпації живіт м'який, жовчний міхур не пальпується, помірна болючість і гіперестезія в правому підребер’ї, симптом Ортнера від'ємний. Аускультативно - везикулярне дихання, хрипів немає, передній і боковій черевній стінці в правому підребері'ї - поодинокі папули рожеві кольору. Яким захворюванням зумовлений стан хворої?
124. Під час операції з приводу перфоративної виразки дванадцятипалої кишки та загального перитоніту, після її вшивання, з’ясувалося, що її просвіт звужено. Який оперативний прийом необхідно виконати?
125. Хворий скаржиться на слабість, блювання, гострий біль в епігастральній ділянці. 10 років страждає на виразкову хворобу дванадцятипалої кишки; подібні напади болю були неодноразово. Шкіра бліда, покрита потом. Язик сухий, черевна стінка не бере участі в акті дихання, напружена. Симптоми подразнення очеревини різко позитивні в епігастрію, правій половині живота. Печінкова тупість 6-5-3 см. Нарікає на утруднене сечовипускання (довелося якийсь час тужитися). Поставте попередній діагноз:
126. Хворий 48 років, звернувся зі скаргами на важкість у правому підребер'ї, гіркоту в роті, свербіж. Хворів вірусним гепатитом. Об'єктивно: живіт збільшений за рахунок асциту, розширені вени на передній стінці живота, пупок вип’ячується, селезінка збільшена. Ваш діагноз?
127. Дівчинка, 9 років, доставлена в хірургічне відділення. Раптово, серед повного здоров’я з’явилося блювання з домішками крові у вигляді згустків. Хвора скаржиться на загальну слабкість, сонливість. Шкіра бліда, живіт помірно здутий, посилений малюнок вен передньої черевної стінки. Напруження м’язів живота не визначається, печінка не пальпується, селезінка виступає на 10 см з-під краю реберної дуги, щільна, неболюча. Визначається вільна рідина в черевній порожнині. Який Ваш діагноз?
128. Чоловік 24 років, отримав травму внаслідок ДТП. Під час об’єктивного обстеження виявлено патологічну рухомість нижніх ребер зліва і ознаки гіповолемічного шоку. Дихання з обох сторін вислуховується. Найбільш ймовірно це є симптоми:
129. У хворої 48 років скарги на інтенсивний свербіж шкіри, особливо ввечері, слабість, втрата апетиту. Хворіє 3 роки. Об’єктивно: шкіра іктерична зі слідами розчісувань, ксантелазми на повіках. АТ- 130/80 мм рт.ст. Печінка +5 см, щільна. Селезінка + 3 см. Гемоглобін – 100 г/л, білірубін – 162 мкМ/л (за рахунок кон’югованого), холестерин – 9,2 мМ/л, лужна фосфатаза – 998 МО, цукор крові – 5,2 ммоль/л. Яке захворювання найбільш ймовірне у цієї пацієнтки?
130. Хвора, 50 років, через 3 години після вживання їжі відчула гострий біль у правому підребер’ї та в епігастральній ділянці. Біль мав приступоподібний характер. Три доби лікувалася самостійно. Шпиталізована на 4 добу в хірургічне відділення. Температура тіла – 38,5° С, пульс – 120 уд/хв. В правому підребер’ї пальпується утвір грушоподібної форми. Позитивні симптоми Щоткіна-Блюмберга, Захар’їна. Лейкоцити крові – 21,0х 109/л, білірубін – 32,7 мкмоль/л. Який Ваш діагноз?
131. У хворого різкі болі у верхній половині живота, що з'явилися на тлі благополуччя. Язик вологий. ЧСС - 87 уд./хв. Живіт різко напружений, позитивний симптом Щоткіна-Блюмберга у всіх відділах. Симптом Спіжарського позитивний. При рентген-дослідженні: вільний газ під куполом діафрагми. Ваш попередній діагноз:
132. Пацієнтка 56 років, звернулася до лікарні зі скаргами на жовтяницю, темний колір сечі, знебарвлення калу, загальну слабість. Вважає себе хворою тиждень після приступу печінкової коліки. Протягом останніх 3 днів турбує підвищення температури тіла до 39,0 °С з лихоманкою та надмірним потовиділенням. Лабораторні показники: лейкоцити-15х109/л, паличкоядерні – 12 %, ШОЕ – 30 мм/год; загальний білірубін -160 мкмоль/л, прямий – 120 мкмоль/л. Під час операції виконана холецистектомія, холедохотомія (з холедоха виділилася каламутна жовч). При інструментальній ревізії дистальний відділ холедоха не прохідний. Як слід завершити операцію?
133. У відділення інтенсивної терапії надійшла 57-річна жінка з гострим панкреатитом і нирковою недостатністю (олігурія). Частота дихання 26 у хвилину, частота серцевих скорочень 125 в хвилину, температура 37,2°C. При фізикальному обстеженні відзначено болючість живота, нормальну перистальтику кишок. При КТ – запалення підшлункової залози. Тяжкість стану хворої за APACHE-II 28 пунктів. При визначенні часу харчування, яке твердження є вірним?
134. 49-річний мужчина, інвалід ІІ групи, протягом декількох років лікується з приводу цирозу печінки. Протягом останніх місяців помітно збільшився живіт, наростає слабкість. Останні два тижні щоденно приймав фуросемід. Скерований у стаціонар. Які зміни Ви сподіваєтесь виявити у біохімічному аналізі крові?
135. Юнак 17 років під час бійки одержав сильний удар у живіт, через 20 хв. шпиталізований. Стан тяжкий, легке запаморочення. Шкірні покриви бліді, ціаноз губ, акроціаноз. Запаху алкоголю не відчувається. Живіт напружений, симптоми подразнення очеревини від’ємні. АТ 60/40 мм.рт.ст., пульс 140 /хв. Яким буде найбільш вірогідний діагноз?
136. У приймальне відділення доставлено хворого віком 15 років із гострою шлунковою кровотечею ІІІ ступеня. Із анамнезу відомо, що 5 років тому при обстеженні у нього виявили спленомегалію. При огляді хворого шкіра бліда, пульс 125 уд. за 1 хв, АТ-100/60 мм.рт.ст., гемоглобін – 90 г/л. Живіт м’який, помірно болючий у лівому підребір’ї, де визначається значно збільшена в розмірах селезінка. Печінка, підшлункова залоза не пальпуються. Асциту немає. Яка етіологія кровотечі?
137. Хворий Н. 33 роки. Скарги на біль в нижніх відділах живота, нудоту блювання, підвищення температури тіла до 38,5оС. Хворіє більше 2-х діб, коли з’явились біль у верхніх відділах живота, нудота. Через 6 годин біль перемістився в праву клубову ділянку, одноразове блювання. Стан середньої важкості. ЧСС – 90/хв., АТ – 120/80 мм.рт.ст., язик сухий, обкладений білим нальотом. Живіт піддутий, болючий в правій та лівій клубових ділянках, надлобковій ділянці, де визначається м’язевий дефанс, визначається симптом Щоткіна-Блюмберга. Кишкові шуми послаблені. Сечовиділення не порушено. При ректальному обстеженні визначається болючість при пальпації, без нависання стінок. Лейкоцити в крові – 15*109/л, ШОЕ – 16 м/год. Вкажіть клінічний діагноз.
138. Протягом 5 діб проводиться лікування пацієнта з апендикулярним інфільтратом. На шосту добу стверджено збільшення розмірів інфільтрату, який став твердим із зоною пом’якшення в центрі, посилився біль у правій половині живота, зросла температура тіла.
Яке ускладнення виникло у хворого? Яка тактика лікування?
139. Ви повинні оперувати хворого, 19 років, із приводу гострого флегмонозного апендициту з підозрінням на тазове розташування червоподібного відростка. Яким операційним доступом доцільно зробити апендектомію в даному випадку?
140. У хворої 67 років після прийому жирної їжі з’явився сильний біль в епігастрії, правому і лівому підребер’ї, була блювання з домішками жовчі. З анамнезу відомо, що хвора страждає виразкової хворобою і хронічним калькульозним холециститом. Клінічно: стан хворої середньої важкості. Неспокійна, стогне від болі в животі. РS=100 уд. за хв. Язик сухий. Живіт здутий, болючий при пальпації в епігастрію. Симптом Щоткіна-Блюмберга, Спіжарного від’ємні. Симптом Воскресенського – позитивний. Температура 37,5 С, лейкоцитоз – 10,1 Г/л. Найбільш вірогідний діагноз?
141. 42-річний чоловік шпиталізований з болями у животі і спиті, нудотою і блюванням. Рівні амілази і ліпази у сироватці крові високі. Було встановлено діагноз гострого панкреатиту. Який з чинників найважливіший для прогнозу?
142. Хворий, 40 років, скаржиться на біль в епігастральній і правій підреберній ділянках. Біль виник раптово. Нудоти, блювання не було. Від моменту захворювання пройшло З години. Загальний стан середньої важкості. Стогне. Біль посилюється при зміні положення тіла. В анамнезі - періодичні болі в епігастрії і правому підребер'ї. Неодноразово лікувався у стаціонарі, амбулаторно з приводу гастриту та підозріння на виразку 12-типалої кишки. Рентгенологічно виразка не була виявлена. На УСГ - камені в жовчному міхурі. Пульс ритмічний, задовільного наповнення і напруження. ЧСС - 110 в 1 хвилину. AT -100/70 мм рт. ст. Язик підсихає, обкладений білою смагою. Живіт не приймає участі в акті дихання. Відзначається різка болючість і напруження м'язів у верхніх відділах живота. Печінкова тупість не визначається. Який Ваш попередній діагноз?
143. Хвора, 22 роки скаржиться на біль у правій половині живота, нудоту, блювання Захворіла 11 годин тому. Шкірні покриви чисті. Місячні – через 7 днів. Пульс – 84 за 1 хв. АТ – 110/70 мм рт. ст., t тіла 37,60С. Живіт приймає участь в акті дихання, оберігає праву половину, напружений і болючий в правій клубовій та пахвинній ділянках. Позитивні симптоми Воскресенського. Ваш попередній діагноз?
144. У хворого на виразкову хворобу під час чергового загострення зник біль у надчеревній ділянці. У той же час хворий відмітив появу рідкого чорного стулу. Як Ви вважаєте, зниження болю у хворого характерно для:
145. У хворого, оперованого з приводу гострого флегмонозного апендициту й дифузного перитоніту доступом у правій здухвинній ділянці, на 20-у добу після операції діагностовано правобічний піддіафрагмальний абсцес. Що могло служити причиною його утворення?
1. Хворому після операції не було надане положення Тренделенбурга
2. Хворому після операції не було надане положення Фовлера
3. Обрано неправильний доступ, необхідно було зробити нижньосерединну лапаротомію
4. Не був осушений випіт у черевній порожнині
5. Не була здійснена тампонада черевної порожнини. Виберіть правильне поєднання відповідей:
146. У хворого, 32 роки, який переніс апендектомію з приводу гангренозного апендициту, на 6 добу після операції з’явилася клініка тазового абсцесу. Вкажіть оптимальний спосіб розкриття тазового абсцесу в цього хворого:
147. Протягом п’яти днів хворий скаржиться на інтенсивний біль у прямій кишці, який посилюється при випорожненнях та підвищення температури тіла до 39,0 °C. При зовнішньому огляді перианальної ділянки незначний набряк промежини. При пальцевому дослідженні прямої кишки визначається біль та ущільнення стінки прямої кишки вище анального каналу.
Який клінічний діагноз?
148. У пацієнта 80 років, який хворіє на миготливу аритмію, виник різкий біль у черевній порожнині, здуття живота, не відходять гази, нема випорожнень. Перистальтика відсутня, перкуторно у всіх відділах тимпаніт. Per rectum – у ампулі залишки кишкового вмісту кольору малинового желе.
Який найбільш вірогідний діагноз?
149. Коли спостерігають емпієму червоподібного відростка?
150. Пацієнт К., 38 років, звернувся до проктолога зі скаргами на біль ділянці куприка, який виникає після тривалого сидіння, знеболюючі препарати малоефективні, біль турбує хворого останні 2 місяці. Під час ретельного розпитування вдалося встановити, що пацієнт зазнав травму куприка 10 років тому під час гри у футбол. Під час пальцевого дослідження хворий відзначає болючість в ділянці куприка. Яке дослідження необхідно провести?
151. Хворий 48 років поступив в клініку через 6 годин після початку захворювання. Стан важкий. Ціаноз, підшкірна емфізема на шиї, затруднене дихання, сильні болі за грудиною та епігастрію, А/Т – 90/60 мм.рт.ст. Пульс 120 на хв. На рентгенограмі: лівобічний гідропневмоторакс. Болі з’явились після блювання в стані алкогольного сп’яніння. Який діагноз найбільш вірогідний?
15

Приложенные файлы

  • doc 173775
    Размер файла: 155 kB Загрузок: 0

Добавить комментарий