План практичних ГБ 2 семестр ОЧ


Львівський державний університет
внутрішніх справ
Навчально-методична література
КРИМІНАЛЬНЕ ПРАВО України
ОСОБЛИВА ЧАСТИНА
Плани проведення семінарських та практичних занять
для курсантів 2 курсу факультетів з підготовки фахівців для підрозділів кадрового забезпеченням та міліції громадської безпеки
(на другий семестр 2015–2016 н.р.)Львів– 2015
МОДУЛЬ 1
Тема 1. ПОНЯТТЯ, СИСТЕМА ТА ЗНАЧЕННЯ ОСОБЛИВОЇ ЧАСТИНИ КРИМІНАЛЬНОГО ПРАВА УКРАЇНИ ТА ОСНОВИ КРИМІНАЛЬНО-ПРАВОВОЇ КВАЛІФІКАЦІІ
Семінарське заняття – 2 год.
Питання для теоретичного опрацювання:
Поняття Особливої частини кримінального права як галузі права, навчальної дисципліни та галузі юридичної науки.
Норми Особливої частини кримінального права і їх види.
Поняття системи Особливої частини кримінального права і критерії її побудови. Система Особливої частини кримінального права і КК України.
Значення практики застосування норм Особливої частини кримінального права, її джерела і значення.
Поняття та види кримінально-правової кваліфікації.
Правила кваліфікації закінченого і незакінченого злочину, злочину вчиненого у співучасті та множинності злочинів.
Тема 2. ЗЛОЧИНИ ПРОТИ ОСНОВ НАЦІОНАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ
Практичне заняття – 2 год.
Питання для теоретичного опрацювання:
Поняття та класифікація злочинів проти основ національної безпеки України.
Державна зрада. Шпигунство. Поняття, склад та відмінність цих злочинів.
Диверсія. Поняття та склад цього злочину.
Письмові завдання:
Вирішити задачі:
1. Степан, будучи головою обласної ради, ініціював внесення до порядку денного сесії цієї ради та поставив на голосування питання «Про вихід області зі складу України» де передбачалося її приєднання до однієї із сусідніх держав. У своєму виступі на засіданні ради він обґрунтовував «вигідність» такого кроку для мешканців області. Однак необхідної більшості голосів не було набрано і це рішення не було прийняте.
Варіант: Степан такі дії вчинив на виконання завдання, отриманого від керівництва цієї сусідньої держави і відпрацьовуючи отриману за це грошову винагороду. Рада більшістю у 2/3 голосів прийняла запропоноване рішення, однак його виконанню перешкодили центральні органи виконавчої влади.
Проведіть юридичний аналіз та кваліфікуйте діяння.
2. З метою перешкодити проведенню передвиборної кампанії кандидатом у народні депутати України Жанною під час її зустрічі з виборцями Панас кинув осколочну гранату в напрямку трибуни, з якої виступала кандидат в депутати. Граната не вибухнула, однак влучила в Жанну і заподіяла їй тілесні ушкодження середньої тяжкості.
Варіант: Жанна була народним депутатом України, яка добивалася свого переобрання на повторний термін. Вибухом гранати була заподіяна смерть трьом учасникам зустрічі, однак сама Жанна не постраждала.
Проведіть юридичний аналіз та кваліфікуйте діяння.
3. Сергій – громадянин України, студент, який навчався в одній із іноземних держав почав збирати інформацію про військовий потенціал іноземної держави, стан розробок одного із нових видів зброї. Ці дії він вчинив з власної ініціативи, отримані дані планував передати до СБУ, думаючи, що так він зможе сприяти зміцненню оборони своєї держави.
Варіант: Ці дії в Україні вчинив Серж – громадянин іноземної держави, який навчався у нас. Отримані дані про військовий потенціал України та креслення нового зразка зенітної ракети він дійсно передав уряду своєї держави і вони були використані на шкоду інтересам України.
Тема 3. ЗЛОЧИНИ ПРОТИ ЖИТТЯ ТА ЗДОРОВ’Я ОСОБИ.
Практичне заняття 1 – 2 год.
Питання для теоретичного опрацювання:
Поняття і види злочинів проти життя та здоров’я особи.
Поняття, ознаки і види вбивств, їх характеристика.
Письмові завдання:
Вирішити задачі:
1. Повернувшись з місць позбавлення Петрик з метою помсти вирішив скоїти вмисне вбивство Крецької. З цією метою він проник в її помешкання і заховався в одній з кімнат. Коли Крецька разом з Лубковою сіли за стіл і завела розмову про Петрика, то він вийшов з кімнати і почав наносити їй удари кулаком в обличчя після чого взяв сокиру і наніс 5 ударів обухом по голові, що спричинило смерть потерпілої. В цей час до помешкання зайшов Крецький, побачивши його Петрик з сокирою побіг за ним, наздогнавши його Петрик наніс 3 удари лезом сокири в життєво-важливі органи. Від отриманих ушкоджень Крецький помер.
Кваліфікуйте діяння. Проведіть кримінально-правовий аналіз.
2. Під час зустрічі Масловського і Звінського, останній попросив Масловського знайти надійну людину, яка здатна виконати його завдання. При цьому він не казав яке саме. На вказане прохання Масловський знайшов Кардаша. Звінський пообіцявши добре «оплатити» завдання, попросив Кардаша вбити Бедрила. Він погодився і отримавши частину грошей, вбив Бедрила.
Звінський був засуджений за організацію вбивства на замовлення, Масловський за пособництво у вбивстві на замовлення, а Кардаш за умисне вбивство на замовлення.
Чи правильно вирішив справу суд? Проведіть кримінально-правовий аналіз.
3. Левченко замовив Антонюку та Єлманову за грошову винагороду вбивство свого вітчима Макогін. Останні погодились, і вони втрьох, розподіливши функції, зорганізувалися у стійке об’єднання. У визначений час вони заманили Макогона до гранітного кар’єру, де Єлманов із засідки двічі вистрелив у нього з мисливської рушниці, але поранений Макогін зумів утекти. Не полишаючи свого задуму на виконання замовлення Левченка, Єлманов виготовив із цієї рушниці обріз, спільно з Антонюком під’їхали до будинку Макогона, де Єлманов двома пострілами з обрізу вбив останнього.
Кваліфікуйте діяння. Проведіть кримінально-правовий аналіз.
4. Ольга доглядаючи за Анною, яка була одинокою перестарілою особою, принесла їй їжу. Під час розмови Анна попросила Ольгу дати їй таблетку. Оскільки таблетки закінчились Ольга сказала, що їх потрібно купити. Знаючи, що Ольга вагітна і має на днях народжувати дитину Анна почала її ображати, бажаючи щоб та не народила дитини або народила її мертвою і щоб сама померла при пологах. Такі образи Ольга вислуховувала від Анни систематично.
Внаслідок останньої образи Ольга, не в повній мірі контролюючи свої дії, схопила ніж, який лежав на столі і нанесла ним удар шию Анні, в результаті чого наступила смерть Анна.
Проведіть кримінально-правовий аналіз діяння Ольги.
Практичне заняття 2 – 2 год.
Питання для теоретичного опрацювання:
Поняття, види та характеристика тілесних ушкоджень.
Умисне тяжке тілесне ушкодження. Поняття, склад та види цього злочину.
Письмові завдання:
Вирішити задачі:
1. Азімов посварився з Бабуріним. Про цей конфлікт він розповів своєму знайомому Видріну і попросив його допомогти відлупцювати Бабуріна. Видрін погодився і вони пішли шукати Бабуріна. По дорозі Азімов забіг на будівельний майданчик, взяв там кусок арматури і передав його Видріну. Зустрівши Бабуріна, Азімов схопив його за руки і став тримати, а Видрін у цей час наносив йому арматурою удари. Бабуріну було заподіяно тілесні ушкодження небезпечні для життя у момент заподіяння.
Кваліфікуйте діяння. Проведіть кримінально-правовий аналіз.
2. Олег знаходячись в стані алкогольного сп'яніння під час сварки взяв у літній кухні сокиру, якою наніс два удари по голові своїй дружині Марії. Доставлена в лікарню Марія від отриманих тілесних ушкоджень померла через дві доби.
Кваліфікуйте діяння. Проведіть кримінально-правовий аналіз.
3. Між Ольгою та її співмешканцем Гнатом, які перебували в стані алкогольного сп’яніння виникла сварка. Мати Гната намагалась їх заспокоїти. У відповідь на прохання заспокоїтись Ольга схопила зі столу кухонний ніж та нанесла ним удар в груди матері Гната. За висновком судово-медичної експертизи їй були заподіяні тілесні ушкодження, небезпечні для життя в момент заподіяння. Ольга пояснила свої дії тим, що внаслідок стану алкогольного сп’яніння та образ з боку Гната вона перебувала в стані сильного душевного хвилювання.
Проведіть кримінально-правовий аналіз діяння Ольги.
Тема 4. ЗЛОЧИНИ ПРОТИ ВОЛІ, ЧЕСТІ ТА ГІДНОСТІ ОСОБИ.
Практичне заняття – 2 год.
Питання для теоретичного опрацювання:
Незаконне позбавлення волі або викрадення людини. Поняття, склад та види цього злочину.
Захоплення заручників. Поняття, склад та види цього злочину.
Торгівля людьми або інша незаконна угода щодо передачі людини. Поняття, склад та види цього злочину.
Письмові завдання:
Вирішити задачі:
1. Медсестра Кіра, яка працювала в пологовому будинку, за винагороду, отриману від Параски, поміняла бірки на новонароджених, й таким чином Парасці дали здорову дитину, матір'ю якої була Гафія, а останній - дитину Параски, яка мала вроджену хворобу серця.
Кваліфікуйте діяння. Проведіть кримінально-правовий аналіз.
2. Матвій позичив у Ярослава 3 тисячі грн., але гроші в домовлений строк не повернув. Після неодноразових зволікань з поверненням боргу Ярослав заманив свого боржника у гараж, там надів йому на руки наручники й зачинив гараж, запропонувавши на самоті подумати чи не час вже повертати борг. Матвій пробув у гаражі, без їжі та питва, майже дві доби. Потім, намагаючись запалити цигарку, він не зміг втримати скутими руками запаленого сірника, сірник впав на промаслені ганчірки, які загорілися. Від диму Матвій задихнувся та загинув.
Кваліфікуйте діяння. Проведіть кримінально-правовий аналіз.
3. 9-річний син директора ювелірного магазину Миколка своєчасно не повернувся зі школи. Незабаром батьки отримали записку, в якій невідомі пропонували заплатити за звільнення сина 30 тисяч дол. США, обумовлювали строки та спосіб передачі грошей, погрожували, в разі не прийняття вимоги, вбити хлопчика. Встановлено, що захопили дитину й вимагали передачі грошей Георгій та Іван. Оскільки викуп своєчасно не було передано, то Георгій вилучив у хлопчика біля 1000 мл крові, яку планував продати, та викинув його на вулицю. Від вилучення такої кількості крові Миколка впав у стан коми, його життя було врятоване, однак на лікуванні він перебував понад три місяці.
Кваліфікуйте діяння. Проведіть кримінально-правовий аналіз.
Тема 5. ЗЛОЧИНИ ПРОТИ СТАТЕВОЇ СВОБОДИ ТА СТАТЕВОЇ НЕДОТОРКАНОСТІ ОСОБИ
Практичне заняття – 2 год.
Питання для теоретичного опрацювання:
Зґвалтування. Поняття, склад та види цього злочину.
Насильницьке задоволення статевої пристрасті неприродним способом. Поняття, склад та види цього злочину. Відмінність від зґвалтування.
Статеві зносини з особою, яка не досягла статевої зрілості. Поняття, склад та види цього злочину.
Розбещення неповнолітніх. Поняття, склад та види цього злочину.
Письмові завдання:
Вирішити задачі:
1. Данило, Олександр та Артур зустріли 15-ти річну Раїсу, силою завели її в підвал недобудованого будинку. У підвалі Данило зажадав, щоб Раїса вступила з ним у статевий зв'язок, погрожуючи в разі відмови жорстоко побити її, а також налякав, що насильство до неї застосують і його друзі. Раїса змушена була уступити домаганням Данила. Олександр та Артур в цей час знаходилися поруч і Раїса бачила їх.
Кваліфікуйте діяння. Проведіть кримінально-правовий аналіз.
2. Перебуваючи у ворожих стосунках зі своєю невісткою, Явдоха підмовила Гліба зґвалтувати її, щоб таким чином звинуватити в подружній зраді та спровокувати розлучення з сином. Явдоха сама дала невістці снотворне, а коли Гліб, скориставшись станом потерпілої, здійснював з нею статевий акт, покликала свого сина.
Кваліфікуйте діяння. Проведіть кримінально-правовий аналіз.
3. Юлія запропонувала Юрію вступити у статевий акт з її знайомою Іриною. Вона за домовленістю з Юрієм привела до себе на квартиру Ірину, де тримала останню за руки, а Юрій з погрозою застосування насильства здійснив статевий акт з Іриною. Коли остання сказала, що розповість про вчинене своєму хлопцеві Дмитру, то Юрій заподіяв ножове поранення у груди Ірині, сказавши що вб’є, якщо комусь розкаже. Ірині було заподіяно тілесне ушкодження небезпечне в момент заподіяння.
Кваліфікуйте діяння. Проведіть кримінально-правовий аналіз.
Тема 6. ЗЛОЧИНИ ПРОТИ ВИБОРЧИХ, ТРУДОВИХ ТА ІНШИХ ОСОБИСТИХ ПРАВ І СВОБОД ЛЮДИНИ І ГРОМАДЯНИНА
Практичне заняття – 2 год.
Питання для теоретичного опрацювання:
Перешкоджання здійсненню виборчого права або права брати участь у референдумі, роботі виборчої комісії або комісії з референдуму чи діяльності офіційного спостерігача. Поняття, склад та види цього злочину.
Фальсифікація виборчих документів, документів референдуму чи фальсифікація підсумків голосування, надання неправдивих відомостей до органів Державного реєстру виборців чи фальсифікація відомостей Державного реєстру виборців. Поняття, склад та види цього злочину.
Порушення недоторканості житла. Порушення таємниці листування, телефонних розмов, телеграфної чи іншої кореспонденції, що передаються засобами зв’язку або через комп’ютер. Поняття та склад цих злочинів.
Порушення авторського права і суміжних прав.
Порушення права на винахід, корисну модель, промисловий зразок, топографію інтегральної мікросхеми, сорт рослин, раціоналізаторську пропозицію.
Письмові завдання:
Вирішити задачі:
1. Окружна виборча комісія не перереєструвала в якості депутата Зиновія, якого підтримував один із народних рухів. Прихильники Зиновія вирішили добитися проведення повторних виборів. З цією метою вони закликали до бойкоту виборів, зокрема Микола на мітингах неодноразово закликав не йти у встановлений день на виборчі дільниці, або отримані виборчі бюлетені не опускати до урн, а привозити на постійне місце, де проводили мітинги. В такій спосіб Микола та його однодумці прагнули підтвердити, що у виборах взяло участь менше половини виборців, що за законом тягне проведення повторних виборів. Піддавшись на заклик Миколи, Павло та Остап свої виборчі бюлетені не опустили до урни і передали їх Миколі. Василь, Петро та Олег – члени так званого ініціативного комітету з проведення повторних виборів – на передодні голосування обходили квартири виборців і закликали до бойкоту виборів.
Дайте кримінально-правову оцінку.
2. Міська Рада народних депутатів призначила референдум з питання про доцільність збереження в місті районного поділу. З метою перешкоджання проведення референдуму голова однієї з районних в місті Рад Роман організував в день референдуму проведення народних гулянь, кожному з присутніх видавали один кг цукру за умов, що він проголосує за збереження районного поділу.
Дайте кримінально-правову оцінку.
3. В період підготовки до проведення місцевого референдуму голова міськвиконкому Йосип дав вказівку головам районних адміністрацій виявити тих, хто голосує за несприятливе для нього рішення. Голова однієї з районних адміністрацій Тиміш особисто опитував кожного з голосуючих про те, як він голосував, і на підставі отриманих даних подав список Йосипу. Голова іншої районної адміністрації Богдан не виявляв результатів голосування, а сам склав список осіб, з якими знаходився в неприязних стосунках і подав цей список Йосипу.
Дайте кримінально-правову оцінку.
4. Ігор в перший день свого проживання в готелі зауважив, що оглядав його речі та недбало їх поскладав. Він звернувся до чергового адміністратора Букіної, яка заявила, що речі Ігоря перевіряла вона з метою виявити, чи не користується той електроприладами, бо це заборонено правилами пожежної безпеки готелю. Також вона сказала, що коли Ігор надумає скаржитись, то буде негайно виселений з готелю.
Дайте кримінально-правову оцінку діям Букіної.
5. Тетяна та Григорій знаходились в квартирі останнього на третьому поверсі панельного будинку. Вони почули, як сусід Федір, який проживає поверхом нижче голосно лаяв директора фінансового коледжу, де він працював, розповідав дружині про його зловживання посадовим становищем, аморальні вчинки. Григорій на пропозицію Тетяни записав все на магнітофон. Цей запис вони дали прослухати викладачам коледжу, в тому числі і самому директору. Директор Андрій під впливом почутого видав наказ про звільнення Федіра за мотивами втрати довіри (Федір працював зав методичного кабінету), хоча законних підстав для такого звільнення не було.
Дайте кримінально-правову оцінку.
6. Директор проектного інституту Олександр у розмові з науковим співробітником Миколою, який розробив нову і промислово придатну корисну модель безболтового з’єднання деталей, запропонував останньому включити в число співавторів сина заступника директора, який незабаром мав захищати дисертацію. За це Олександр пообіцяв Миколі сприяти в оформленні заявки і пільгову грошову позику на житло.
Кваліфікуйте дії Олександра.
Варіант: Після того, як Микола відмовився від пропозиції, Олександр викрав в його модель і видав за її автора сина заступника директора.
Тема 7. ЗЛОЧИНИ ПРОТИ ВЛАСНОСТІ
Практичне заняття 1 – 2 год.

Питання для теоретичного опрацювання:
Загальна характеристика корисливих злочинів проти власності.
Крадіжка. Поняття, склад та види цього злочину.
Грабіж. Поняття, склад та види цього злочину.
Розбій. Поняття, склад та види цього злочину.
Письмові завдання:
Вирішити задачі:
1. Шведов підбурив Крупника та Ахмітова вчинити крадіжку з квартири Пецуха. При цьому Крупник та Ахмітов проникали до квартири через кватирку вікна та передавали речі Шведову. Всього викрали майна Пецуха на загальну суму 3тис. 650грн.. На час вчинення крадіжки Крупнику виповнилось 14, а Ахмітову 13 років.
Кваліфікуйте діяння. Проведіть кримінально-правовий аналіз.
2. Чередник та Павлов у вагоні потяга, який після повернення з рейсу стояв у тупику, вночі, погрожуючи ножем, забрали гаманець із 5 тис. грн. у Хромова, який не маючи іншої можливості, ночував там по приїзді в чуже місто. Щоб потерпілий не міг одразу ж заявити у міліцію, Чередник та Павлов зв’язали йому руки й ноги і замкнули в купе.
Кваліфікуйте діяння вказаних осіб.
3. Федчик та Петрів маючи умисел на заволодіння чужим майном 14 лютого 1998р. біля 20 год. зайшли в магазин “Львівський тютюн”, що по вул. Пекарській у м. Львові, де розподіливши ролі, Петрів почав наносити руками удари по обличчю продавцю вказаного магазину, а Федчик позбирав з прилавку тютюнові вироби на загальну суму 3тис. грн.., а також виручку в сумі 150грн., після чого втекли. Продавцю магазину було заподіяно легкі тілесні ушкодження з короткочасним розладом здоров’я.
Кваліфікуйте діяння. Проведіть кримінально – правовий аналіз.
4. Рибаков за попередньою змовою з Жезлом, шляхом розбиття віконного скла проникли в приватне кафе "Маріот" звідки викрали касовий апарат "Ера-101" вартістю 800 грн., систему для регулювання світла "Ритмо-свет" вартістю 800 грн., та настільну лампу вартістю 100 грн., всього на сумі 1700 грн.
Кваліфікуйте діяння. Проведіть кримінально-правовий аналіз.
Практичне заняття 2 – 2 год.
Питання для теоретичного опрацювання:
Вимагання. Поняття, склад та види цього злочину.
Шахрайство. Поняття, склад та види цього злочину.
Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем. Поняття, склад та види цього злочину.
Письмові завдання:
1. Проведіть розмежування таких складів злочинів (заповніть таблицю):
Норми про склади злочинів, які розмежовуються Спільні ознаки таких складів злочинів Розмежувальні ознаки (ознаки складу злочину, за якими проводиться їх розмежування) Зміст ознак, характерних для кожного із злочинівСт. 185 КК України «Крадіжка» - ст. 190 КК України «Шахрайство» Ст. 187 КК України «Розбій» - ст. 189 КК України «Вимагання» 2. Вирішити задачі:
1. Лазарук маючи власне господарство, підключив у своєму господарстві поза електролічильником дві електророзетки і протягом року споживав електроенергію поза обліком. Всього на загальну суму 485 грн.
Кваліфікуйте діяння. Проведіть кримінально-правовий аналіз.
2. Білоус замовив у кафе обід на суму 88 грн. Після закінчення обіду він запропонував своїм друзям йти на вулицю, сказавши, що розрахується і наздожене їх. Використавши відсутність офіціанта, Білоус покинув зал не розплатившись за замовлення.
Кваліфікуйте діяння. Проведіть кримінально-правовий аналіз.
3. Сергій зайшов за незнайомою йому Наталею в під'їзд будинку, а пізніше в ліфт, зупинив його між поверхами, розкрив складний ніж і став вимагати у потерпілої гроші. Наталя відповіла, що грошей з собою у неї не має. Після повторної вимоги Сергій отримав таку ж відповідь і відпустивши ліфт, вийшов з нього.
Кваліфікуйте діяння. Проведіть кримінально-правовий аналіз.
4. Повертаючись ввечері з роботи додому, Чижук та Якименко побачили п’яного Шаповала, який спав у сквері на околиці міста. Не змовляючись, Чижук витягнув у нього з кишені гаманець з грішми, а Якименко зняв з нього шкіряну куртку і годинник.
Кваліфікуйте діяння. Проведіть кримінально-правовий аналіз.
Тема 8. ЗЛОЧИНИ У СФЕРІ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Практичне заняття – 2 год.

Питання для теоретичного опрацювання:
1. Загальна характеристика злочинів у сфері господарської діяльності. Поняття злочинів у сфері господарської діяльності.
2. Контрабанда.
3. Легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом.
4. Заняття гральним бізнесом. Фіктивне підприємництво. Протидія законній господарській діяльності.
Письмові завдання:
Задача 1. Підприємець Н., з метою отримання кредиту у розмірі 10000 грн. на закупівлю рибних консервів, надав у банк певні документи. Однак, коли кредитний договір був укладений і гроші перераховані на розрахунковий рахунок підприємця, він перерахував частину з отриманої суми (8000 грн), у банк "Гарант" на рахунок сплати відсотків за раніше отриманий кредит, а 2000 грн., що залишилися, пішли на закупівлю рибних консервів.
Задача 2. В період з серпня по жовтень 1999 року продавець приватного підприємства "Лотос" К. без ліцензії продавав у кіоску горілку, яку йому купував у приватних осіб Ю. та приносив у кіоск для продажу. Всього було продано 50 пляшок горілки. Прибуток від цих дій склав 120 грн.
Задача 3. Г. і Ф. за вкраденими паспортами на ім'я їх власників зареєстрували кілька приватних підприємств, через які здійснювали незаконні конвертаційні операції. З легально діючими суб'єктами господарської діяльності від імені створених підприємств укладались удавані угоди на поставки товарів чи надання послуг, за якими такі суб'єкти перераховували без готівкові кошти на рахунки створених приватних підприємств, а взамін їх керівники отримували готівкові кошти в національній чи іноземній валюті. Безготівкові кошти за удаваними угодами перераховувалися на рахунки інших суб'єктів господарської діяльності, від яких Г. і Ф. отримували готівкові кошти, отримані цими суб'єктами від незаконної реалізації контрабандно ввезених чи виготовлених підпільно товарів.
МОДУЛЬ 2
Тема 9. ЗЛОЧИНИ ПРОТИ ГРОМАДСЬКОЇ БЕЗПЕКИ
Практичне заняття – 2 год.

Питання для теоретичного опрацювання:
Бандитизм. Поняття та склад злочину.
Терористичний акт. Поняття, склад цього злочину.
Створення не передбачених законом воєнізованих або збройних формувань.
Сприяння учасникам злочинних організацій та укриття їх злочинної діяльності.
Викрадення, привласнення, вимагання вогнепальної зброї, бойових припасів, вибухових речовин чи радіоактивних матеріалів або заволодіння ними шляхом шахрайства або зловживанням службовим становищем
Незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами.
Письмові завдання:
1. Проведіть розмежування таких складів злочинів:
Склади злочинів, які розмежовуються Спільні ознаки таких складів злочинів Розмежувальні ознаки
(ознаки складу злочину, за якими проводиться їх розмежування) Зміст ознак,
характер-них для кожного із складів злочинів
а) ч.1 ст. 258 КК України “Терористичний акт” – ст. 113 КК України “Диверсія”. б) ст. 257 КК України “Бандитизм” - ч. 4 ст. 260 КК України “Створення не передбачених законом воєнізованих або збройних формувань”. в) ч.1 ст. 258 КК України “Терористичний акт” - ст. 261 КК України “Напад на об’єкти на яких є предмети, що становлять підвищену небезпеку для оточення”. 2. Вирішити задачі:
1. Володимир із своїм знайомим Петром створили групу і у період з травня до лютого займалася такою злочинною діяльністю: вимагала від Василя передати учасникам групи гроші в сумі 3500 грн., погрожуючи розповсюдити інформацію про те, що його дочка - наркоманка. Під погрозою знищення автомобіля “Мерседес - 600” вимагали гроші на суму 4000 грн. від Дмитра, власника мережі ресторанів “Еліт”, умисно знищили гараж Кирила, заподіявши йому шкоду на суму 10000 грн. Погрожуючи розповсюдити зібрані ними за допомогою таємної відео зйомки матеріали про аморальну поведінку Данила і Катерини, вимагали від них передачі грошей в сумі 3000 грн.
Кваліфікуйте діяння. Проведіть кримінально-правовий аналіз.
2. Безухов, Самохвалов і Друзь організували групу, розробили план діяльності та придбали вогнепальну зброю. Після цього вони стали нападати на жінок, яких вистежували та ґвалтували. Як треба кваліфікувати дії Безухова, Самохвалова та Друзя?
Кваліфікуйте діяння. Проведіть кримінально-правовий аналіз.
3. Татарчук з метою заволодіння зброєю міліціонера Красюка, який здійснював патрульну службу, обманом запросив його начебто для виявлення захованої кимсь сумки з наркотичними засобами. Скориставшись тим, що міліціонер нахилився , татарчук із метою полегшення вчинення злочину завдав йому удару фінським ножем у спину, заподіявши тяжке тілесне ушкодження. Після цього Татарчук витяг із кобури пістолет і втік.
Кваліфікуйте діяння. Проведіть кримінально-правовий аналіз.
4. Кадько з метою крадіжки проник до квартири. Коли він почав складати речі до валізи, випадково побачив заряджений револьвер. Разом з іншими речами він забрав і той револьвер. Згодом з’ясувалося, що господар зберігав вогнепальну зброю незаконно. Як кваліфікувати дії Кадька?
Кваліфікуйте діяння. Проведіть кримінально-правовий аналіз.
Тема 10. ЗЛОЧИНИ ПРОТИ БЕЗПЕКИ РУХУ ТА ЕКСПЛУАТАЦІЇ ТРАНСПОРТУ
Практичне заняття – 2 год.

Питання для теоретичного опрацювання:
Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами.
Незаконне заволодіння транспортним засобом.
Письмові завдання:
1. Проведіть розмежування таких складів суміжних злочинів:
Склади злочинів, які розмежовуються Спільні ознаки таких складів злочинів Розмежувальні
ознаки (ознаки
складу злочину, за якими проводиться
їх розмежування) Зміст ознак, характерних для кожного із складів злочинів
а) ст..291 КК України “Порушення чинних на транспорті правил” - ст.288 КК України “Порушення правил, норм і стандартів, що стосуються убезпечення дорожнього руху” - ст.286 КК України “Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами”. 2. Вирішити задачі:
1. Одарка переганяла своїх п’ять корів на пасовище. Щоб скоротити шлях вона почала переганяти корів через залізничну колію обабіч переїзду, на ділянці з обмеженою видимістю, як це робила завжди. Черговий по залізничному переїзду, розташованого неподалік, Влас зробив Одарці зауваження, а пізніше, оскільки вона не реагувала, почав переганяти Одарку та корів, які вже перейшли на другий бік колії, назад. Під час суперечки та колотнечі приїхав поїзд, який наїхав на трьох корів і смертельно травмував їх, хоч машиніст і застосував аварійне гальмування. Внаслідок гальмування була пошкоджена колія і рух поїздів був перерваний на 12 годин.
Кваліфікуйте діяння. Проведіть кримінально-правовий аналіз.
2. Червонюк перевищив установлену швидкість і виїхав на тротуар, де збив пішохода Скибіна, завдавши йому тяжких тілесних ушкоджень. Маючи намір зникнути з місця події, щоб уникнути відповідальності, Червоню порушив правила дорожнього руху і зіткнувся на перехресті з вантажним автомобілем, внаслідок чого пасажирам Аверченку та Цвигунові було заподіяно тяжкі тілесні ушкодження. Наступного дня потерпілі Скибін і Цвигун померли. Кваліфікуйте дії Червонюва.
Кваліфікуйте діяння. Проведіть кримінально-правовий аналіз.
3. Шенківський та Зосименко, перебуваючи в стані сп’яніння, зупинили автомобіль ВАЗ-2110, яким керував Линдюк, і попросили підвезти їх до залізничного вокзалу. Під час руху вони, погрожуючи кухонними ножами, висадили водія з машини, а самі поїхали до сусіднього міста, де збиралися його залишити. Кваліфікуйте дії Шенківського і Зосименка.
Кваліфікуйте діяння. Проведіть кримінально-правовий аналіз.
4. Федоров під час керування автомобілем через власну неуважність вчинив наїзд на Гейка, спричинивши йому тяжке тілесне ушкодження. На місці пригоди Федоров автомобіля не зупинив, допомоги потерпілому не надав. Кваліфікуйте дії Федорова.
Кваліфікуйте діяння. Проведіть кримінально-правовий аналіз.
5. Панін зустрів на зупинці стару знайому Дорошенко від якої дізнався, що вона запізнюється на поїзд, а водій автомобіля “BMW”, який стоїть на зупинці, снідає в кафе навпроти. Панін відігнав автомобіль та відвіз Дорошенко на вокзал. Свої дії він виправдовував тим, що сам працював у тому ж таксопарку і мав намір одразу ж повернути автомобіль.
Кваліфікуйте діяння. Проведіть кримінально-правовий аналіз.
Тема 11. ЗЛОЧИНИ ПРОТИ ГРОМАДСЬКОГО ПОРЯДКУ ТА МОРАЛЬНОСТІ

Практичне заняття – 2 год.

Питання для теоретичного опрацювання:
Групове порушення громадського порядку.
Масові заворушення.
Хуліганство.
Письмові завдання:
1. Проведіть розмежування таких складів злочинів:
Склади злочинів, які розмежовуються Спільні ознаки таких складів злочинів Розмежувальні ознаки (ознаки складу злочину, за якими прово-диться їх
розмежування) Зміст ознак, характерних для кожного із складів злочинів
А) ст.293 КК України “Групове порушення громадського порядку” - ч.2 ст.296 КК України “Хуліганство, вчинене групою осіб”. Б) ст.293 КК України “Групове порушення громадського порядку” - ст.294 КК України “Масові заворушення”. В) ст. 300 КК України ,,Ввезення, виготовлення або розповсюдження творів, що пропагують культ насильства і жорстокості’’ – ст. 301 КК України ,,Ввезення, виготовлення, збут і розповсюдження порнографічних предметів’’ 2. Вирішити задачі:
1. Роман, перебуваючи у стані алкогольного сп’яніння, вчинив уночі у будинку свого тестя сварку, нецензурно лаявся, погрожував розправою дружині, побив посуд, шибки у вікнах, а потім кочергою переламав тестеві руку у зап’ясті та кілька пальців на руці, від чого той лікувався 23 дні. Для того, щоб його приборкати мешканці села викликали працівника міліції Василя, який зажадав від Романа припинити дебош. Проте Роман вирвався із рук Василя, коли той намагався відібрати в нього кочергу. Роман вдарив кочергою Василя по руці, заподіявши легке тілесне ушкодження, що спричинило короткочасний розлад здоров’я.
Кваліфікуйте діяння. Проведіть кримінально-правовий аналіз.
2. Василь з самого ранку пиячив у кафе “Ватра”. О 12 год. дня він вийшов із кафе на вулицю і почав чіплятися до перехожих жінок. Коли Василь схопив за руку Оксану, яка в цей час проходила по вулиці з чоловіком, останній зробив йому зауваження, щоб той до них не чіплявся. У відповідь Василь вийняв з кишені складаний ніж, розкрив його і вдарив чоловіка Оксани ручкою ножа. Після цього з допомогою перехожих був обеззброєний та затриманий.
Кваліфікуйте діяння. Проведіть кримінально-правовий аналіз.
3. Член злочинної організації Тарас, оцінивши спортивні можливості 16-річного Богдана, який займався бойовими мистецтвами, вирішив залучити його для надання одноразової допомоги у вчиненні вимагання цією організацією. Для цього він водив Богдана по магазинах, де продавалися дорогі машини, по дорогих ресторанах. При цьому Тарас пояснював неповнолітньому, що вся ця розкіш може бути йому доступна, якщо він надасть певні “послуги”, злочинній організації. Богдана захоплювала можливість такого розкішного життя. Про це він похвалився своїй сестрі. А та негайно повідомила батькам, які припинили спілкування Богдана з Тарасом. Крім того, вони повідомили в міліцію про те, що Тарас схиляв їхнього сина до вчинення злочину.
Кваліфікуйте діяння. Проведіть кримінально-правовий аналіз.
4. Віктор у відповідь на справедливе зауваження знайомої Людмили про його нетверезий стан, зайшов до неї у двір, став штовхати її, нецензурно лаятися, витяг ніж і став лякати ним Людмилу, не маючи наміру його застосовувати. Захищаючись потерпіла схопилася рукою за лезо ножа і одержала легкі тілесні ушкодження.
Кваліфікуйте діяння. Проведіть кримінально-правовий аналіз.
5. Микола створив у своєму будинку умови при яких охочі могли отримати інтимні послуги від п’яти неповнолітніх дівчат. З огляду на невисоку вартість обслуговування (50 грн.) про надавані у його будинку послуги стало швидко відомо у відповідному містечку і сусідніх районах. При обшуку його будинку було виявлено фотографії оголених дівчат-працівниць і щоденник із записами всіх відвідин.
Кваліфікуйте діяння. Проведіть кримінально-правовий аналіз.
Тема 12. ЗЛОЧИНИ У СФЕРІ У СФЕРІ ОБІГУ НАРКОТИЧНИХ ЗАСОБІВ, ПСИХОТРОПНИХ РЕЧОВИН, ЇХ АНАЛОГІВ АБО ПРЕКУРСОРІВ ТА ІНШІ ЗЛОЧИНИ ПРОТИ ЗДОРОВ’Я НАСЕЛЕННЯ
Практичне заняття – 2 год.

Питання для теоретичного опрацювання:
1. Контрабанда наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів.
2. Незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання, зберігання з метою збуту чи збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів. Незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту. Встановлення змісту ознак складів цих злочинів та розмежування складів цих злочинів між собою.
Посів або вирощування снотворного маку чи конопель.
Письмові завдання:
1. Проведіть розмежування таких складів злочинів:
Склади злочинів, які розмежовуються
Спільні ознаки таких складів злочинів Розмежувальні ознаки (ознаки складу злочину, за якими прово-диться їх роз-межування) Зміст ознак, характер-них для кожного із складів злочинів
А) ст...305 КК України “Контрабанда наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів” - ст.201 КК України „Контрабанда”. 2. Вирішити задачі:
1. Василь придбав з метою передачі особам, які відбували покарання у виді позбавлення волі в установі ІН-316/53, 85 грам висушеної макової соломи. Але при спробі передачі був затриманий представниками адміністрації цієї установи.
Кваліфікуйте діяння. Проведіть кримінально-правовий аналіз.
2. Андрій з метою збуту перевозив із Узбекистану в Україну такі речовини: фентаніл 0,1 грама; метадон 0,015 грам, морфін 0,15 грам, ефедрин 200 грам. При спробі продати ефедрин Миколі, який придбавав його для власних потреб, Андрій був затриманий працівниками міліції.
Кваліфікуйте діяння. Проведіть кримінально-правовий аналіз.
3. Осика, з метою заволодіти грошима, під виглядом наркотичних засобів збув Митьку 10 г. крейди замість кокаїну, отримавши 1500 доларів США. Митько мав намір перепродати наркотики іншим особам. Кваліфікуйте дії Осики та Митька.
Кваліфікуйте діяння. Проведіть кримінально-правовий аналіз.
4. Хода був затриманий міліцією за бродяжництво. При затримання у нього в кишені джемпера було виявлено газетний пакетик у якому було 0,2 г. гашишу. Хода пояснив, що придбав гашиш для особистого споживання на базарі у хлопця на ім’я Гриша. Півроку тому у того ж Гриші купив приблизно також саму кількість гашишу.
Кваліфікуйте діяння. Проведіть кримінально-правовий аналіз.
Тема 13. ЗЛОЧИНИ ПРОТИ АВТОРИТЕТУ ОРГАНІВ ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ, ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ ТА ОБ’ЄДНАНЬ ГРОМАДЯН
Практичне заняття 1 – 2 год.
Питання для теоретичного опрацювання:
1.Наруга над державними символами.
2. Захоплення державних або громадських будівель чи споруд.
3. Опір представникові влади, працівникові правоохоронного органу, члену громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовцеві.
Письмові завдання:
1. Проведіть розмежування таких складів злочинів:
Склади злочинів, які розмежовуються Спільні ознаки таких злочинів Розмежувальні ознаки (ознаки складу злочину, за якими прово-диться їх розме-жування) Зміст ознак, характер-них для кожного із складів злочинів
а) ст. 354 КК України “Підкуп працівника підприємства, установи чи організації ” - ст. 368 КК України “Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою”. в) ст.355 КК України “Примушування до виконання чи невиконання цивільно-правових зобов’язань” - ст.189 КК України “Вимагання”. 2. Вирішити задачі:
1. Стас і Дарина з однієї сторони та Федір з другої сторони домовилися, що Федір буде скуповувати в Криму фрукти за гроші Стаса і Дарини та через провідників поїздів поставляти їх до Києва., Стас і Дарина - реалізовувати їх на ринках. Після закінчення цієї діяльності передбачалось одержаний прибуток поділити порівну між усіма учасниками угоди, а податки не сплачувати, свою діяльність не реєструвати.
Згідно з цією домовленістю Федір ціле літо до вересня на одержані від Стаса та Дарини грошу поставляв їм фрукти (скуповував фрукти, завантажував їх на найнятий ним транспорт, домовлявся з провідниками поїздів про доставку фруктів до Києва), а вони продавали їх. Стас і Дарина не сплатили Федору ту суму грошей, яку обіцяли за його участь у спільній діяльності. Через півроку Федір подзвонив до Дарини і став вимагати свою частку прибутку, яка становить 1 тис. дол. США. Дарина сказала, що цю суму вона віддасть йому пізніше. Минуло ще півроку і Федір дізнався, що Дарина має намір продати будинок і виїхати за межі України. Тоді, він домовився із своїми знайомими Андрієм та Олегом поїхати до Дарини і одержати від неї 1 тис. дол. США, які вона повинна була, за його підрахунками, віддати йому за підсумком їх спільної діяльності.
Увечері Федір, Андрій та Олег прибули до будинку Дарини, де зустрілися з нею та її чоловіком. Федір почав вимагати віддати йому 1 тис. дол. США як його частку прибутку від спільної діяльності. Проте Дарина відмовилася виконати цю його вимогу, заявивши, що нічого йому не винна. Тоді Андрій схопив її за горло, вимагаючи негайно розрахуватися з Федором. При цьому він сказав, що у разі неповернення боргу вони заберуть у неї документи на будинок. Коли чоловік Дарини намагався захистити Дарину, але Андрій ударив його кулаком в обличчя, після чого завів Дарину у дім, де вимагав видати документи на будинок, розраховуючи, що без них вона не зможе його продати і змушена буде розрахуватися з Федором. Під впливом погроз та насильства Дарина віддала паспорт на будинок, паспорти свій і чоловіка і написала розписку про те, що вона заборгувала Федору 5 тис. гривень (еквівалент 1 тис. дол. США). Після цього Федір, Андрій та Олег залишили помешкання Дарини.
Кваліфікуйте діяння. Проведіть кримінально-правовий аналіз.
2. У жовтні, будучи студентом Ужгородського університету, Леонід позичив у Федора 20 дол. США під заставу двох залікових книжок (своєї та свого колеги), а також ювелірного виробу, який належав Тамарі. На початку січня Леонід повернув борг, а Федір віддав йому залікову книжку колеги та ювелірний виріб Тамари. Залікову книжку самого Федора Леонід віддати відмовився, вимагаючи сплатити проценти в сумі 16 дол. США за користування позикою.
Оскільки Леонід таких грошей не мав, він вирішив забрати залікову книжку шляхом обману. Вклавши у свій паспорт бутафорну банкноту номіналом у 100 дол. США та взявши із собою кухонний ніж для самозахисту від Федора, якщо той викриє обман. Леонід віддав банкноту Федору, який сприйнявши її за справжню повернув залікову книжку. Коли Леонід став виходити з кімнати. Федір зрозумів, що його обмануто, став затримувати Леоніда і вдарив його кулаком в обличчя. Між ними виникла бійка, під-час якої Леонід завдав Федору 16 ударів ножем, внаслідок чого той помер на місці.
Після цього Леонід викрав із сейфа 300 дол. США, а також, щоб відвернути від себе підозру у вчиненні вбивства, забрав 16 залікових книжок інших студентів, які загорнув у сорочку потерпілого і того ж дня спалив.
Кваліфікуйте діяння. Проведіть кримінально-правовий аналіз.
Практичне заняття 2 – 2 год.
Питання для теоретичного опрацювання:
1. Втручання в діяльність працівника правоохоронного органу.
2. Погроза або насильство щодо працівника правоохоронного органу.
Посягання на життя працівника правоохоронного органу, члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця.
3. Самовільне присвоєння владних повноважень або звання службової особи
2. Вирішити задачі:
3. Охрименко та Осипенко ввечері прийшли додому до Зощенка і почали вимагати , щоб останній повернув борг у сумі 1000 гривень сестрі Охрименка. Строк сплати боргу, згідно з укладеним договором позики, закінчився три місяці тому. Зощенко пообіцяв за тиждень повернути борг, але обіцянки не виконав. Охименко та Осипенко знову прийшли до Зощенка та побили його, примушуючи виконати свої зобов’язання, тобто повернути борг. Зощенко було заподіяно легкі тілесні ушкодження, що спричинили короткочасний розлад здоров’я. Кваліфікуйте дії Охрименка та Осипенка.
Кваліфікуйте діяння. Проведіть кримінально-правовий аналіз.
4. При проведенні обшуку слідчий Сумін вилучив у директора малого підприємства “Мрія” документи, які свідчили про причетність директора до розкрадання державного майна в особливо великих розмірах. Коли Сумін після обшуку повертався у відділ міліції, його зустріли двоє працівників малого підприємства Ковтун і Макаров, які погрожуючи вбивством Суміну, зажадали від нього, щоб він передав їм матеріали обшуку. Слідчий віддав матеріали, які вони тут же знищили. Директор про таку поведінку своїх працівників нічого не знав.
Кваліфікуйте діяння. Проведіть кримінально-правовий аналіз.
Тема 14. ЗЛОЧИНИ У СФЕРІ ВИКОРИСТАННЯ ЕЛЕКТРОННО-ОБЧИСЛЮВАЛЬНИХ МАШИН (КОМП’ЮТЕРІВ), СИСТЕМ ТА КОМП’ЮТЕРНИХ МЕРЕЖ І МЕРЕЖ ЕЛЕКТРОЗВ’ЯЗКУ
Практичне заняття – 2 год.
Питання для теоретичного опрацювання:
Несанкціоноване втручання в роботу електронно – обчислювальних машин (комп’ютерів), автоматизованих систем, компютерних мереж чи мереж елетрозв’язку.
Створення з метою використання, розповсюдження або збуту шкідливих програмних чи технічних засобів, а також їх розповсюдження або збут.
Несанкціоновані дії з інформацією, яка обробляється в електронно-обчислювальних машинах (комп’ютерах), автоматизованих системах, комп’ютерних мережах або зберігається на носіях такої інформації, вчинені особою, яка має право доступу до неї.
Письмові завдання:
Вирішити задачі:
1. Михайло, використовуючи електронну кредитну картку шляхом підбору цифрової комбінації коду доступу в комп’ютерну систему управління рахунками клієнтів банку систематично викрадав грошові суми до того моменту, коли його злочинна діяльність була присічена. Загальна сума викраденого становила 80 млн. грн. Проведіть юридичний аналіз.
Кваліфікуйте діяння. Проведіть кримінально-правовий аналіз.
2. Богдан – керівник одного з туристичних агентств вирішив розорити конкурентне агентство. Він використав несанкціонований доступ в автоматизовану комп’ютерну систему продажу авіабілетів і шляхом підміни інформації закупили білети на літаки на всю суму грошових коштів, що знаходилися на рахунках туристичного агентства.
Кваліфікуйте діяння. Проведіть кримінально-правовий аналіз.
Тема 15.ЗЛОЧИНИ У СФЕРІ СЛУЖБОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ТА ПРОФЕСІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ, ПОВ’ЯЗАНОЇ З НАДАННЯМ ПУБЛІЧНИХ ПОСЛУГ
Практичне заняття – 2 год.
Питання для теоретичного опрацювання:
1. Зловживання владою або службовим становищем.
2. Перевищення влади або службових повноважень.
3. Службове підроблення.
4. Службова недбалість.
Письмові завдання:
1. Проведіть розмежування таких складів злочинів:
Склади злочинів, які розмежовуються Спільні ознаки таких складів злочинів Розмежувальні ознаки (ознаки складу злочину, за якими прово-диться їх розмежування) Зміст ознак, характерних для кожного із складів злочинів
а) ст.364 КК України “Зловживання владою або службовим становищем” - ст.365 КК України “Перевищення влади або службових повноважень”. б) ст.364 КК України “Зловживання владою або службовим становищем” - ст.367 КК України “Службова недбалість”. 2. Вирішити задачі:
1. Працівники ДАІ Микола та Степан знаходилися на тимчасовому посту разом з патрульною машиною на дорозі між селами Калинів і Мельнич. По дорозі їхала машина з привідкритим багажником і без номерних знаків. Водій машини, будучи в стані алкогольного сп’яніння на зупиняючий жест працівника ДАІ Миколи не зупинився, а підвищивши швидкість почав тікати. Тоді Микола і Степан сіли в міліцейську машину і почали доганяти Михайла. В процесі погоні вони через гучномовець наказували йому зупинитися, але втікач не виконував їх вимог. Тоді Степан, який їхав не за кермом, зробив два постріли вгору через відчинене вікно свого автомобіля. Михайло все рівно не зупинявся.
Через якийсь час машина Михайла в’їхала в кучугуру снігу. Тоді Михайло вибіг з машини і став тікати дворами населеного пункту. Степан та Микола бігли за ним, наказуючи зупинитись і роблячи постріли з табельної зброї вгору. В кінці кінців Михайло забіг у тупик до високого паркана, який не можливо було перелізти і оббігти. Тоді він зупинився. Першим до нього підбіг Степан, а Микола був ще далеко. Степан наказав Михайлу лягти в сніг, обличчям до землі, а сам став підходити до нього з пістолетом в опущеній до землі руці. Михайло наказу не виконав, а став відбирати пістолет у Степана. В результаті цього стався випадковий постріл, яким Михайла було смертельно поранено. Куля пройшла правою стороною знизу вверх через печінку та легені. Але Михайло будучи від природи здоровим, міцної статури одразу не впав. Більше того, пістолетом він заволодів. Тоді Степан сховався за купу з дровами.
Коли Микола, який чув постріл, добіг до місця події він побачив правопорушника, який стояв з пістолетом в руках. Свого колеги він не побачив. Тоді Микола почав стріляти у Михайла по нижній частині тіла. Михайло впав. Від отриманого першого поранення він помер через півгодини до приїзду швидкої та викликаних місцевими жителями працівників міліції.
Кваліфікуйте діяння. Проведіть кримінально-правовий аналіз.
2. Майстер Баглай за попередньою домовленістю зі столярем Чинковим виписав на його ім’я три фіктивні наряди і закрив їх на 800 гривень. Чинков одержав незаконно нараховані йому гроші , з яких 500 гривень передав Баглаєві, а 300 гривень залишив собі. Кваліфікуйте дії Аглая і Чинкова.
Кваліфікуйте діяння. Проведіть кримінально-правовий аналіз.
3. Олефіренко, працюючи начальником авторемонтної майстерні, під час виконання робіт в оглядовій ямі, нехтуючи наявністю паливно-мастильних матеріалів, запалив сірника через що виникла пожежа, внаслідок якої зварник Дашко, який перебував поруч, дістав тяжкі тілесні ушкодження. Кваліфікуйте дії Олефіренка.
Кваліфікуйте діяння. Проведіть кримінально-правовий аналіз.
4. Ярошенко попросив водія державної нафтобази Терещенка вивезти бази шляхом крадіжки та привезти йому додому за винагороду 200 л. пального вартістю 1000 грн. Терещенко домовився із завідувачем складу паливно-мастильних матеріалів Євтуховим, який мав резервне пальне, викрасти його за рахунок списання за фіктивними актами. Викрадене пальне Терещенко і Євтухов привезли Ярошенкові додому. Кваліфікуйте дії вказаних осіб.
Кваліфікуйте діяння. Проведіть кримінально-правовий аналіз.
5. Директор приватного підприємства Петренко звернувся в один із комерційних банків з проханням надати його підприємству кредити на суму 150 000 гривень. Петренко мав мету придбати устаткування для виробництва . при цьому він подав до банку всі необхідні документи. Під час перевірки поданих документів з’ясувалося, що довідка про фінансовий стан підприємства не відповідає дійсності, баланс підприємства має негативне сальдо, раніше отримані кредити не повернуті, відсотки за ними не сплачуються, майно, що пропонувалося під заклад уже закладене. Кваліфікуйте дії Петренка.
Кваліфікуйте діяння. Проведіть кримінально-правовий аналіз.
Тема 16. ЗЛОЧИНИ ПРОТИ ПРАВОСУДДЯПрактичне заняття – 2 год.
Питання для теоретичного опрацювання:Притягнення завідомо невинного до кримінальної відповідальності. Примушування давати показання.
Завідомо неправдиве повідомлення про вчинення злочину. Завідомо неправдиве показання.
Порушення права на захист.
Вирішити задачі:
1. Данило домовився із адвокатом Людмилою про надання нею юридичної допомоги його синові, щодо якого була порушена кримінальна справа про звинувачення його у викраденні прекурсорів. Людмила взяла з Данила винагороду за юридичну допомогу, та винагороду за передачу хабара судді в сумі 500 грн., та суму хабара для судді - 3000 дол. США, щоб синові Данила не було призначено покарання у вигляді позбавлення волі. Але свою обіцянку Людмила не виконала і синові Данила було призначене покарання у вигляді позбавлення волі строком на три роки.
Тоді Данило попросив свого знайомого Олексія знайти людину для здійснення помсти - вбивства Людмили, пообіцявши за це винагороду у розмірі 3000 дол. США. Розрахунок мав відбутися після виконання замовлення.
Для виконання замовлення Олексій домовився з Кирилом, що той стане виконавцем вбивства. Олексій передав Кирилу автомат АКСМ-74, оптичний приціл до нього та мотоцикл “Ява” без номерних знаків.
Наступного дня Кирило на мотоциклі під’їхав до будинку Людмили. Коли вона із своїм чоловіком сідала у таксі, за кермом якого сидів водій, Кирило під’їхав до них і з відстані 3-4 метрів вистрелив з автомата чергою. Але нікого з них не поранив.
Кваліфікуйте діяння. Проведіть кримінально-правовий аналіз.
2. Микола і Костянтин перебуваючи в стані алкогольного сп’яніння на одній із вулиць міста Снятина зустріли незнайомого їм Валентина. Костянтин штовхнув його плечем. Валентин зробив йому зауваження. У відповідь на це зауваження Костянтин заподіяв Валентину велику кількість ударів ножем і вбив Валентина. На наступний день Микола і Костянтин були затримані і доставлені у відділ внутрішніх справ, де вони попередньо домовившись між собою давали покази про те, що вони обидва в той час, коли було вчинене вбивство Валентина знаходились у кінотеатрі.
Кваліфікуйте діяння. Проведіть кримінально-правовий аналіз.
3. Дарія, яка була очевидцем вбивства Романа, вчиненого Петром з хуліганських мотивів, на прохання винного погодилася давати потрібні покази на допиті. На допиті у слідчого з метою приховати факт вчинення Петром вбивства, вона заперечувала, що вбивство вчинене Петром. Більше того, стверджувала, що Петра не було на місці вбивства.
Кваліфікуйте діяння. Проведіть кримінально-правовий аналіз.
4. Водій автомашини Дмитро в результаті грубого порушення правил дорожнього руху вчинив наїзд на пішохода, спричинивши йому ушкодження, небезпечні для життя в момент заподіяння, і втік з місця вчинення злочину. Максим, який знаходився в кабіні автомобіля поряд з водієм Дмитром, будучи очевидцем цього злочину не заставив Дмитра зупинитися і відвезти потерпілого в лікарню і не повідомив про те, що сталося в міліцію. Потерпілий залишився живим, лікувався 27 днів.
5. Орест, Роман, Степан та Леонід та Зиновій разом вчиняли крадіжки з проникненням у приміщенням. Проте на законних підставах кримінальну справу щодо Леоніда і Зиновія було виділено в окреме провадження. Розглядаючи її, суд викликав у судове засідання співучасників Леоніда і Зиновія: Ореста, Романа і Степана, які були допитані як свідки. При цьому вони заперечували факти вчинення разом з підсудними злочинів, які раніше визнавали.
Кваліфікуйте діяння. Проведіть кримінально-правовий аналіз.

Приложенные файлы

  • docx 6531196
    Размер файла: 60 kB Загрузок: 0

Добавить комментарий