хімія

Частина А.
До обласної лікарні ветеринарної медицини звернувся власниця 5-річної собаки, лабрадора по кличці Адель, пані Прогонюк Людмила Степанівна. Вона скаржилася на те, що її собака дуже багато їсть, помітила задишку та обвисший живіт, помітно випадає шерсть та тварина нехарактерно поводиться. Тварина стала апатичною. Шкіра стоншується, суха, темна. Власниця помітила лисину у основи вух, на задніх лапах.
При дослідженні тварини ми спостерігали такі зміни:
-температура тіла в нормі – 38,5С;
-провисший живіт внаслідок ослаблення м'язового тонусу і перерозподілу жиру в область живота;
-розлади нервової системи;
-апатія.
При дослідженні крові виявили збільшення вмісту загального білку, загального білірубіну, амінотрансфераз (АСТ, АЛТ). Виявили високий рівень лужної фосфатази, холестерину і глюкози. Рентгенографія показала збільшення печінки.
Діагноз поставили на основі анамнезу, клінічних ознак та за результатами лабораторного дослідження крові.
Отже, остаточний діагноз – синдром Кушинга (гіперадренокортицизм, хронічна гіперкортизонемія) – ендокринне захворювання, що найчастіше зустрічається у вікових такс, пуделів, боксерів, німецьких вівчарок та інших порід собак і викликане гіперфункцією кори надниркових залоз, збільшенням продукції кортикотропіну (АКТГ – рилізинг - фактора) або АКТГ (адренокортикотропного гормону).
Гіперадренокортицизм може бути обумовлений наявністю пухлин надниркових залоз або їх гіперплазією, що сприяє надлишку вироблення гормонів.Частина Б.
Загальний білірубін – продукт переробки в печінці старих червоних кров'яних тілець (еритроцитів). Знаючи цей показник, можна визначити, як працює печінка. Білірубін загальний - компонент жовчі,складається з двох фракцій – непрямого (не зв’язаного),що утворюється при розпаді клітин крові (еритроцитів),і прямого (зв’язаного),що утворюється з непрямого у печінці і виводиться через жовчні протоки в кишечник. Є барвником (пігментом)тому при його підвищені в крові змінюється забарвлення шкіри-виникає жовтяниця.
Підвищення (гіпербілірубінемія):
- пошкодження печінкових клітин (гепатит, гепатози - паренхіматозна жовтяниця);
- непрохідність жовчних проток(механічна жовтяниця).


Аспартатамінотрасфераза (АСТ) - внутрішньоклітинний фермент з групи амінотрансфераз, що бере участь в обміні амінокислот у великих концентраціях міститься в печінці,серці, м’язах,мозку,еритроцитах. Вивільняється при пошкоджені тканин.
Референтні інтервали:
для собак - 11 – 42 оД;
для кішок – 9- 29 оД.
Підвищення:
некроз клітин печінки;
Гостра та хронічні гепатити;
Некроз серцевого м’яза;
Некроз або травма скелетних м’язів;
Жирова дистрофія печінки;
Ураження тканин мозку,нирок;
Застосування антикоагулянтів;
Застосування вітаміну С.
Зниження: Діагностичного значення немає(рідко при нестачі вітаміну В6).
Аспартатамінотрансферази (L-аспартат: 2-оксо-глутарат амінотрансфераза), фермент класу трансфераз, що каталізує за участю коферменту піридоксаль-5'-фосфату перенесення аміногрупи (трансамінування) від L-аспарагінової на 2-оксоглутарову (2) з утворенням щаслевооцтової (3) і L-глутамінової (4) кислот. Реакція трансамінування складається з двох напівреакцій; на проміжному етапі утворюються піридоксамін-5-фосфат(5):
Аланінамінотрасфераза (АЛТ) - внутрішньоклітинний фермент що бере участь в обміні амінокислот. У великих концентраціях міститься в печінці, нирках, у м’язах серця і скелетних м’язах. Вивільняється при пошкоджені тканин,особливо при уражені печінки.
Референтні інтервали:
для собак-9-52 оД;
для кішок – 19-79 оД.
Підвищення:
Некроз клітин;
Гострі та хронічні гепатити та холангіти;
Жирова дистрофія печінки;
Пухлини печінки;
Застосування антикоагулянту.
Зниження: Діагностичного значення немає.


Лужна фосфатаза (ЛФ) – особливо поширена в слизовій оболонці кишечника, остеобластів, стінках жовчних протоків печінки, плаценті і лактуючої молочної залози. Вона каталізує відщеплення фосфорної від її органічних сполук; назву отримала в зв'язку з тим, що оптимум рН лужної фосфатази лежить у лужному середовищі (рН 86-101). Фермент розташований на клітинній мембрані і бере участь в транспорті фосфору.
Значне збільшення активності лужної фосфатази спостерігається при холестазі. Підвищення активності лужної фосфатази спостерігається у 90 % хворих на первинний рак печінки і при метастазах в печінці. Вона може підвищуватися при лікарських призначеннях, які проявляють гепатотоксичний ефект (тетрациклін, парацетамол, фенацетин, 6-меркаптопурин, саліцилати та ін.)

Гамма-глутамідтрансфераза (ГГТ) - присутній в печінці,нирках,підшлунковій залозі. Тест вкрай чутливий щодо захворювань печінки. Встановлення високого значення ГГТ використовується для підтвердження печінкового походження активності сироваткової лужності фосфатази.
Референтні інтервали:
для собак - 1- 10 оД;
для кішок – 1 – 10 оД.
Підвищення:
Гепатит;
Холестаз;
- Пухлини і цироз печінки;
- захворювання підшлункової залози;
- постінфарктний період;
Зниження:Діагностичного значення немає.
Сечовина – продукт обміну білків. Частина залишається в крові. Норма для собаки- 3-8.5ммоль/л, для кішки - 4-10.5ммоль/л.
Підвищення:
- порушення функції нирок;
- непрохідність сечовидільних шляхів;
- підвищений вміст білка в їжі;
- підвищене руйнування білка(інфаркт міокарда);
Зниження:
Білкове голодування;
Надмірне споживання білка;
порушення всмоктування;Креатинін-кінцевий продукт метаболізму креатину,спостерігається в нирках і печінці і складається з трьох амінокислот (аргініну, гліцерину метіоніну). Повністю виділяється з організму нирками шляхом клубочкової інфільтрації, що не ре адсорбується в ниркових канальцях. Норма для собаки – 30-170 ммоль/л, кішки – 55-180 ммоль/л
Підвищення:
порушення функції нирок(ниркова недостатність);
Гіпертиреоз.
Зниження:
вагітність;
вікові зменшення м’язової маси.Глюкоза - універсальне джерело енергії для клітин,з якого будь-яка клітина організму отримує енергію для життя. Потреба організму в енергії ,а значить в глюкозі – збільшується паралельно фізичному та психологічному навантажені під дією гормону стресу-адреналіну ,під час росту ,розвитку,одужання (гормони росту, щитоподібної залози,наднирникових залоз. Середнє значення для собак 4.3-7.3 ммоль/%, кішок 3.3-6.3 ммол/л. Для засвоєння глюкози клітинами необхідно нормальний вміст інсулінугормону підшлункової залози. При його не достатку(цукровий діабет) глюкоза не може пройти в клітину,її рівень в крові підвищений , а клітини голодують.
Підвищення(гіперглікемія):
- цукровий діабет(недостатність інсуліну);
- фізичне або емоційне навантаження(викид адреналіну);
- тиреотоксикоз(підвищення функції щитовидної залози);
- синдром Кушинга (підвищення рівня гормону наднирникових залоз) –кортизолу;
- захворювання підшлункової залози(панкреатит,пухлина);
- хронічні захворювання печінки,нирок.
Зниження(гіпоглікемія):
- голодування;
- передозування інсуліну;
- захворювання підшлункової залози(пухлина з клітин які синтезують інсулін);
- пухлини (надмірне споживання глюкози як енергетичного матеріалу пухлинними клітинами);
- недостатність функції ендокринних залоз (наднирникових залоз, щитовидної, гіпофізу(гормон росту));
- важкі отруєння з ураженням печінки(алкоголем, миш’яком, сполуками хлору, фосфору, саліцилатами, антигістамінними).
Частина В
Біохімічні показники сироватки крові у собаки
Показники
Одиниці
Норма
Синдром
Кушинга

АЛТ
u/L
9-52
124,63

АСТ
u/L
11-42
198,14

ГГТ
u/L
1-10
5,9

ЛДГ
u/L
23-164(350)
125,3

Лужна фосфатаза
u/L
18-75
227,3

Загальний білірубін
mmol/L
3-13,5
15,36Частина Г
Висновки
Збільшення рівня аланін амінотрансферази (АЛТ), аспартатамінотрансферази (АСТ), гаммаглутамілтрансферази (ГГТ), лужної фосфатази (ЛФ) і білірубіну в сироватці крові вказує на захворювання печінки. При оцінюванні лужної фосфатази у собак необхідно врахувати те, що лужна фосфатаза може підвищуватися у звязку із захворюванням кісток і у відповідь на дію стероїдів.
Збільшення рівня сечовини і креатиніну вказують на захворювання нирок або виражену дегідратацію. Аналіз сечі одночасно з визначенням концентрації кальцію і фосфатів сироватки крові допомагає встановити захворювання , яке в основі порушення.Список використаної літератури
1. Воронин А.В. - Практикум по клинической диагностике болезней животных. М.: Колос – С, 2004-269 с.
2. Ричард А.С. Уайт – Онкологические заболевания мелких домашних животных. – М.: АКВАРИУМ ЛТД,2003 – 193-198с.
3. Йин С. – Полный справочник по ветеринарной медицыне мелких домашних животных / С.Йин – М.: Аквариум – принт,2008 – 1024с.
4. Морозенко Д.В. – Біохімічні показники метаболізму сполучної тканини у діагностиці захворювань дрібних домашніх тварин: / Д.В. Морозенко.- Харків, 2011 – 120с.
5. Карташов М.І. – Ветеринарна та клінічна біохімія / М.І. Карташов, О.П. Тимошенко, Д.В. Кібкало та ін. – Харків : Еспада, 2010 – 400с.
6. Spravochnik.synevo.ua
7. www.xumuk.ruМіністерство аграрної політики та продовольства України
Львівський національний університет ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З. ГжицькогоКафедра: біохімії,
біотехнології та загальної хіміїКурсова робота
на тему:
«Біохімічне дослідження крові при синдромі Кушинга у собак»

Виконала:
студентка 5 курсу ФВМ, 10п/г
Микитюк О.В.
Перевірив:
Федець О.М.Львів 2014

Police par dйfautTableau Normal Aucune listeCorps de texteTable Contents
Table Heading Normal (Web)

Приложенные файлы

  • doc 176525
    Размер файла: 60 kB Загрузок: 0

Добавить комментарий