Ідеалом громадян більшості грецьких держав було…


Ідеалом громадян більшості грецьких держав було прагнення досягти досконалості одночасно в сферах духовної і фізичної культури. Всі молоді греки хотіли бути сильними і спритними, мати гарну пропорційну фігуру, як на статуях, що зображали богів, героїв і прославлених атлетів, вміти стійко переносити труднощі військових походів і успішно виступати на всіляких змаганнях. Для цього в містах будувалися тренувальні майданчики (палестри), де атлетикою займалися головним чином підлітки, і гімнасії для тренувань і змагань юнаків і молодих людей1.
Будь грецька громада, яка претендувала на статус міста, мала гімнасій. У великих містах, подібних Афінам або Мілету, було кілька гимнасіїв. У них знаходився великий зал для тренувань і змагань атлетів; до нього примикали кімнати для роздягання, змащування оліями і посипання піском, а також банні кімнати для миття після занять атлетикою.
У гимнасий допускалися тільки чоловіки, повноправні громадяни, так що коло постійно зустрічалися тут осіб, особливо в невеликому місті, був дуже обмеженим, і всі добре знали один одного. У великих містах існували окремі гімнасії для юнаків і для дорослих чоловіків, але в більшості еллінських полісів один і той же гимнасий служив і тим і другім2.
Ольвія мала свій гимнасий вже в V ст., Потім його неодноразово перебудовували аж до римського часу. Збереглися два написи із згадкою ольвійського гімнасія3. На штукатурці будівлі III ст. виявлено графіто зі словами гімнасій і натирання маслом (воно у греків передувало будь заняттю атлетів). Лапідарна напис II ст. н. е.. повідомляє про будівництво нового гімнасія.
Будівля гімнасія Догетскій періоду перебувало біля південної частини агори. Його побудували в V ст., А в кінці IV - початку III ст. заново звели кам'яний гимнасий з фасадом, прикрашеним мармуровими деталямі4. Більшу частину будівлі займав зал для тренувань і змагань. Він ділився на три частини двома рядами прямокутних колон по дев'ять в кожному ряду. Від викладеного галькою статі збереглося небагато, але, ймовірно, різнобарвна галька становила якийсь малюнок, подібний тим, які ми бачили в парадних кімнатах багатих ольвійських будинків.До східної сторони залу примикали лазневі приміщення; в них знайдені залишки труб, по яких вода надходила у великі піфоси з колодязя, що розташовувався в південно-західній частині будівлі. Там, як би охороняючи колодязь, в спеціальній ніші стояла напівфігура Аполлона5. Цей кам'яний колодязь був складним гідротехнічною спорудою, оскільки водоносний шар у Верхньому місті лежав на глибині приблизно 30 м. На південній стороні гімнасія концентрувалися кімнати господарського призначення та туалет, а в східній частині містилися великі топки. Жар від них по гончарним трубах йшов до днищ резервуарів з водою, і вона таким чином ставала горячей6.Ольвійські написи свідчать про те, що на берегах Гипаніса займалися всіма основними видами античними атлетики: бігом, стрибками, боротьбою, метанням списа і диска, складовими класичний грецький пентатлон7. Крім того, поза гімнасія стріляли з лука на дальність, вчилися їздити верхи і правити колесніцей8.Розрізнялося кілька видів бігу: простий на один стадій9, подвійний, при якому випливало, пробігши один стадій, повернутися до старту, шестерний, тричі повторював подвійний, і довгий, що сягав понад 20 стадій. Греки дуже цінували вправи в боротьбі, тому що в ній приводилися в дію всі м'язи і одночасно виявлялися сила,
Вчителі гімнастики і зміст самого гімнасія оплачувалися або державою, або особами, що виконували обов'язки гімнасіархов, яких обирали з числа багатих громадян. Збереглися імена двох ольвійських гімнасіархов. Перший з них, Нікодром, в середині III ст. поставив в гімнасії статую свого сина Діонісія, переможця (мабуть, в бігу) під час святкового змагання на честь Гермеса. Від статуї вцілів лише постамент із сильно пошкодженим віршованим присвятою Гераклові і Гермесу. Вони були у греків традиційними покровителями гимнасиев, і в багатьох містах влаштовувалися агоністичною святкування Гермія, на яких змагалися юноші20. Поряд з Ольвією, в Північному Причорномор'ї Гермія, як свідчать написи, проводилися в Горгиппія і в Херсонесе21.
Інший ольвійський гімнасіарх, Феокл, у II ст. н. е.. побудував гімнасій, а коли він помер, там встановили його статую. Феокл входив в число не тільки заможних, але і вельми шанованих громадян. Ольвіополіти чотири рази обирали його першим архонтом; 18 міст нагородили Феокла золотими вінками за гостинність, надану їх гражданам22. Традиція обирати гімнасіархамі перших осіб держави існувала також в інших полісах Північного Причорномор'я. Наприклад, в III в. в Херсонесі посаду гімнасіарха виконував Агасікл, який займав багато важливих магістратури23.
Про те, що в ольвійському гимнасий тренувалися не тільки молоді, а й чоловіки середнього віку, свідчать написи про перемоги архонтів в атлетичних змаганнях. Адже архонтами, вищими посадовими особами держави, ставали, лише пройшовши певні щаблі політичної кар'єри. Тому далеко не юнаками були архонти Пурфей, який отримав перемогу в метанні списа та диска, Еврісівій, який переміг у бігу та стрибках, і не відомий на ім'я архонт, який далі за всіх кинув спис і діск24.
Всі ці відомості походять з написів римського часу. Проте традиція занять дорослих громадян в гімнасій сходить до класичного періоду. Відомо, наприклад, що Сократ займався боротьбою разом зі своїм учнем Алківіадом (Plut. Ale. 4), а Платон навчався боротьбі у хорошого вчителя Аристона з Аргоса і брав участь в Истмийских іграх (Diog. Laert. III, 4). У «Бенкеті» Ксенофонта (I, 7) говориться, що гості Кал-лія вдень займалися в гімнасій перед тим, як прийти до нього на сімпосіон, щоб відзначити перемогу в боротьбі юного Автолік.
Греки справедливо вважали, що тренування в гімнасії служать не тільки для зміцнення здоров'я і підтримки фізичної форми для успіху під час військових дій, але і, як писав Лукіан (Anach. 13), «щоб не ставати від неробства насильниками» і заповнити з користю свій дозвілля. Гімнасій реалізував в потрібному напрямку енергію молодих греків, а люди старшого віку постійно приходили подивитися на тренування та змагання.
В гімнасіях греки збиралися для бесід на філософські теми, тут читали лекції, виступали хори, місцеві поети та ритори, створювалися бібліотеки навчальної літератури25. Нагадаємо, що Платон навчав своїх учнів у гімнасії, що стояв у гаю героя Академа, а Аристотель двічі на день читав лекції в гімнасії, що знаходився біля священної гаї Аполлона Лікейського. Ці афінські гімнасії дали назву платонівської Академії і арістотелівського Лікею (або Ліцею в більш поширеною латинській транскрипції).
Таким чином, в Ольвії, як і в будь-якому грецькому місті, гімнасій служив улюбленим місцем проведення дозвілля громадян полісу та грав у його житті важливу виховну роль.

Приложенные файлы

  • docx 4161518
    Размер файла: 19 kB Загрузок: 0

Добавить комментарий